PDA

Zobacz pełną wersję : M9+noctilux vs 5D II +50/1.2L



ranbir kapoor
25-09-2010, 08:31
male porownanie tych 50tek
fotki robione z reki, ale nie o idelane trafienie w punkt tu chodzilo
ostrosci nei porownywalem
oba szkla wpelni otwarte

lux

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img819.imageshack.us/i/001fz.jpg/)

Lka

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img580.imageshack.us/i/002bf.jpg/)

lux

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img178.imageshack.us/i/003sl.jpg/)

Lka

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img411.imageshack.us/i/004zln.jpg/)

lux

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img52.imageshack.us/i/005xl.jpg/)

Lka

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img534.imageshack.us/i/006ded.jpg/)

lux

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img834.imageshack.us/i/007wig.jpg/)

Lka

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img237.imageshack.us/i/008bhf.jpg/)

lux

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img834.imageshack.us/i/009ra.jpg/)

Lka

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img18.imageshack.us/i/010qyz.jpg/)

emgieb
25-09-2010, 08:35
Plastyka Noctiluxa jest bez porowania ladniejsza... tlo ma kilka planow, zdjecie jest trojwymiarowe... nie sadzilem, ze roznice moga byc az takie...

adrian
25-09-2010, 08:50
Moje wrażenia podobne, żeby nie powiedzieć takie same. Co prawda foty z 5D są gorzej wywołane (kolorystyka), ale bokeh noctiluxa jest bardzo ładny :)

Andrzej Olender
25-09-2010, 08:54
Nocti wyraźnie lepszy pod względem rysowania, bez dwóch zdań, 50/1.2L nie jest wybitnym szkłem ale porównanie ciekawe, szkoda jedynie tej kolorystyki, postronnych może zmylić drastyczna różnica w kolorach przy porównaniu szkiełek :)

emgieb
25-09-2010, 08:58
Kolory to sobie mozna zrobic w odRAWiarce :) Ostrosc tez, jesli taki bylby problem... za to ta plastyka... jeejaa.....

ranbir kapoor
25-09-2010, 09:06
W obu przypadkach byl AWB
fotki jedynie xmniejszone i tak samo wyostrzone

Andrzej Olender
25-09-2010, 09:14
Kolory to sobie mozna zrobic w odRAWiarce :) Ostrosc tez, jesli taki bylby problem...

Ja to wiem, Ty to wiesz, wiele osób zobaczy różnicę w kolorach i stwierdzi że to przez szkło :)
Na szczęście różnicę w obrazowaniu widać jak na dłoni, głównie przez różnicę w świetle.
Jak by tak porównać np. 85/1.2L do np. LEICA APO-SUMMICRON-M 90 mm f/2 ASPH (odpowiednika brak) to pewnie obrazek byłby korzystniejszy w 85/1.2L.



W obu przypadkach byl AWB
fotki jedynie xmniejszone i tak samo wyostrzone

Widocznie ACR trochę inaczej podchodzi do kolorów z M9 :)
Generalnie powyciągane kolorki na starcie to dla wielu mniej zabawy w postprocesie.
ps. szkoda wyciętych EXIF.

wpkx
25-09-2010, 13:46
Widocznie ACR trochę inaczej podchodzi do kolorów z M9 :)

To nie ACR, to M9 podchodzi inaczej do kolorów bo matrycę ma inną niż "reszta świata". ;)
RAW'y - zarówno DNG z M9 jak NEF'y z np. D700 - otwierają się w Lr/ACR z takimi samymi ustawieniami wstępnymi.

Andrzej Olender
25-09-2010, 13:55
To nie ACR, to M9 podchodzi inaczej do kolorów bo matrycę ma inną niż "reszta świata". ;)
RAW'y - zarówno DNG z M9 jak NEF'y z np. D700 - otwierają się w Lr/ACR z takimi samymi ustawieniami wstępnymi.

Nie wątpie że ustawia się z takimi samymi ustawieniami, po prostu dla M9 jest taki a nie inny domyślny profil kolorów. Żaden problem zrobić podobny profil jako domyślny w ACR dla byle jakiej puszki. Suwaki wtedy będą również w takich samych położeniach :). Jak dla mnie Adobe pewnie lepiej dogadało się z Leica co do domyślnych profili. W końcu do zestawu dostaje się Lightroom :)
Nie chce mi się pisać ponownie o kolorach bo na forum już to było omawiane w kilkunastu wątkach, w dobie cyfry i ACR można wiele odwzorować profilem.

mycza
25-09-2010, 14:01
Leica, ma bajkowy bokeh. Ile takie szkło kosztuje?

wpkx
25-09-2010, 14:01
Nie wątpie że ustawia się z takimi samymi ustawieniami, po prostu dla M9 jest taki a nie inny domyślny profil kolorów. Żaden problem zrobić podobny profil jako domyślny w ACR dla byle jakiej puszki. Suwaki wtedy będą również w takich samych położeniach :). Jak dla mnie Adobe pewnie lepiej dogadało się z Leica co do domyślnych profili. W końcu do zestawu dostaje się Lightroom :)
Nie chce mi się pisać ponownie o kolorach bo na forum już to było omawiane w kilkunastu wątkach, w dobie cyfry i ACR można wiele odwzorować profilem.

Miałem na myśli w obu przypadkach profil "Adobe standard". Ale jestem tylko laikiem... ;)

wpkx
25-09-2010, 14:03
Leica, ma bajkowy bokeh. Ile takie szkło kosztuje?

Używany Nocti 1.0 około 20000 złotych polskich. ;)

Andrzej Olender
25-09-2010, 14:04
Miałem na myśli w obu przypadkach profil "Adobe standard". Ale jestem tylko laikiem... ;)

Zaraz pobawię się profilem z Leica M9 w ACR i zaaplikuję go dla plików CR2, dam znać jak to wyjdzie :)
EDIT:

Ok, odszczekuje co napisałem wcześniej :)
Matryca Kodak w M9 daje jednak takie a nie inne (dla mnie świetne) kolory, nie jest to sztuczne wywindowane profilem jak myślałem, przerobiłem profil z M9 Standard i zaaplikowałem do wywołania CR2. Różnica lekka jest ale nie taka olbrzymia jak widać po zdjęciach autora wątku.
Jeśli mistrzucieczki się zgodzi na lekkie zaśmiecenie tematu to zamieszczę w dwóch zdjęciach porównanie :)

Mavierk
25-09-2010, 14:31
ale jak... f1 a f1.2 to przepaść, może teraz porównanie do Canona 50/1.8? :P

Andrzej Olender
25-09-2010, 14:34
ale jak... f1 a f1.2 to przepaść, może teraz porównanie do Canona 50/1.8? :P

Niczyja wina że nie ma do czego miarodajnie porównać Noctiluxa :), mistrzucieczki porównał z najjaśniejszą pięćdziesiątką aktualnie sprzedawaną :)

wpkx
25-09-2010, 14:39
ale jak... f1 a f1.2 to przepaść, może teraz porównanie do Canona 50/1.8? :P

Nie do Canona, a do Nikkora 50/1.8. Dla wielu tutaj ten Nikkor to Noctilux z bagnetem F. :D

Andrzej Olender
25-09-2010, 14:40
Nie do Canona, a do Nikkora 50/1.8. Dla wielu tutaj ten Nikkor to Noctilux z bagnetem F. :D

50/1.8 w Canonie rysuje podobnie jak odpowiednik Nikkora, czyli jest nerwowo w tle :)

mycza
25-09-2010, 14:43
Używany Nocti 1.0 około 20000 złotych polskich. ;)

Dzięki za info, bokeh wart tych pieniędzy:wink:

martinez
25-09-2010, 16:35
Plastyka fotek z Nocti bajeczna... kolory zostawiam w spokoju ;)

ku6i
25-09-2010, 18:28
To nie ACR, to M9 podchodzi inaczej do kolorów bo matrycę ma inną niż "reszta świata". ;)
RAW'y - zarówno DNG z M9 jak NEF'y z np. D700 - otwierają się w Lr/ACR z takimi samymi ustawieniami wstępnymi.

Zaraz pobawię się profilem z Leica M9 w ACR i zaaplikuję go dla plików CR2, dam znać jak to wyjdzie :)
EDIT:

Ok, odszczekuje co napisałem wcześniej :)
Matryca Kodak w M9 daje jednak takie a nie inne (dla mnie świetne) kolory, nie jest to sztuczne wywindowane profilem jak myślałem, przerobiłem profil z M9 Standard i zaaplikowałem do wywołania CR2. Różnica lekka jest ale nie taka olbrzymia jak widać po zdjęciach autora wątku.
Jeśli mistrzucieczki się zgodzi na lekkie zaśmiecenie tematu to zamieszczę w dwóch zdjęciach porównanie :)

Panowie, ale gdy otwieracie RAWy z M9 i D700 (głowy nie dam czy z 5D nie jest tak samo, ale tutaj nie jestem pewien) w ACR, to sprawa wygląda tak, że RAW z M9 otwiera się dokładnie tak jak JPG, z racji tego, że natywnie, w aparacie zapisywany jest jako DNG. Natomiast jak wygląda RAW z D700 (i 5D?) otwarty w sofcie innym niż CNX w porównaniu do JPGa prosto z puszki sami wiecie. Więc porównywanie kolorów po otwarciu w ACR jest nietrafione. Chyba, że przykłady przestawione przez autora wątku to JPG z puszki, to całe nasze gdybanie można sobie darować.
Nie zmienia to faktu, że mityczna "plastyka" z Noctiluksa podoba mi się bardziej niż z eLki.

Andrzej Olender
25-09-2010, 18:35
Panowie, ale gdy otwieracie RAWy z M9 i D700 (głowy nie dam czy z 5D nie jest tak samo, ale tutaj nie jestem pewien) w ACR, to sprawa wygląda tak, że RAW z M9 otwiera się dokładnie tak jak JPG, z racji tego, że natywnie, w aparacie zapisywany jest jako DNG. Natomiast jak wygląda RAW z D700 (i 5D?) otwarty w sofcie innym niż CNX w porównaniu do JPGa prosto z puszki sami wiecie. Więc porównywanie kolorów po otwarciu w ACR jest nietrafione.
Nie zmienia to faktu, że mityczna "plastyka" z Noctiluksa podoba mi się bardziej niż z eLki.

Wyeksportowałem profil Adobe Standard M9 by był kompatybilny dla plików CR2 z Canon 5Dmk2, oczywiście wcześniej konwertując go do DNG. Zrobiłem to dlatego by zobaczyć czy profil dla M9 od Adobe nie jest "podkręcony", stwierdzam że prawie nie był :) To mi zupełnie wystarczyło :)

costi
25-09-2010, 19:07
Czyzbym byl jedynym, ktorego nie urzeka rozmazana i rozedrgana plama, do jakiej sprowadza tlo Noctilux?

adrian
25-09-2010, 19:27
Czyzbym byl jedynym, ktorego nie urzeka rozmazana i rozedrgana plama, do jakiej sprowadza tlo Noctilux?

No chyba ;-)

raider
25-09-2010, 21:11
To nie ACR, to M9 podchodzi inaczej do kolorów bo matrycę ma inną niż "reszta świata". ;)
RAW'y - zarówno DNG z M9 jak NEF'y z np. D700 - otwierają się w Lr/ACR z takimi samymi ustawieniami wstępnymi.

Tak, Leica ma nienaturalne kolory, dlatego chyba większość zdjęć jest potem konwertowanych na czarno białe..

"I find the colors directly out of the M9 as JPG, or as default DNG, to be the worst I've ever seen in a digital camera. They are nasty, with greenish yellows, and everything looks really crappy. Technically the LEICA M9 images are unbeaten, but artistically, they look awful , at least to me. "

http://www.kenrockwell.com/leica/m9/color.htm

W M8 też było coś nie tak - niektóre kombinacje kolorów wpadały gorzej niz np. Nikon D40: http://www.dpreview.com/reviews/sigmadp1/page20.asp

Andrzej Olender
25-09-2010, 21:16
raider, gdybyś nie dał linka do strony kenrockwell to bym chwilę się zastanowił nad cytatem :), na Kena mam jednak taką alergię że automatycznie nie zgadzam się z tym co wypisuje :). Kolory zawsze można doprowadzić do takiego ładu by nam obrazek odpowiadał. Najczęściej podobają nam się zdjęcia które z naturalnymi kolorami mają mało wspólnego. Tak to już człowiek ma że poszukuje czegoś innego co ma na co dzień :)

wpkx
25-09-2010, 21:18
Tak, Leica ma nienaturalne kolory, dlatego chyba większość zdjęć jest potem konwertowanych na czarno białe..

:mrgreen::mrgreen::mrgreen:


"I find the colors directly out of the M9 as JPG, or as default DNG, to be the worst I've ever seen in a digital camera. They are nasty, with greenish yellows, and everything looks really crappy. Technically the LEICA M9 images are unbeaten, but artistically, they look awful , at least to me. "

http://www.kenrockwell.com/leica/m9/color.htm

On sam jest awful. :D

PS Andrzeju, ubiegłeś mnie. ;)

Jai pur
25-09-2010, 21:23
obrazka z M9 nie ma sensu doprowadzać do ładu, tym bardziej z noctiluxem

Kenowi już podziękujemy

wpkx
25-09-2010, 21:33
obrazka z M9 nie ma sensu doprowadzać do ładu, tym bardziej z noctiluxem

Kenowi już podziękujemy

Witam ponownie na Forum. ;)

sokrates
25-09-2010, 21:40
nie wiem co było gmerane w obróbce z M9 nieważne - ale obrazek, i to jak szkło rysuje urywa jaja razem z kręgosłupem (tak z 20cm)

Jai pur
25-09-2010, 21:40
wpkx - witam
trochę doskwierał mi brak dostępu do Forum

andrzej_suse10
25-09-2010, 21:58
w ostatniej parze zdjęć Lka o niebo lepsza. :)

samek
25-09-2010, 22:53
Tak, Leica ma nienaturalne kolory, dlatego chyba większość zdjęć jest potem konwertowanych na czarno białe...

Cytat tygodnia.

marzyciel9
25-09-2010, 23:21
Chętnie zobaczyłbym zdjęcia tych samych kadrów w tych samych warunkach z Dx-owego body i 35 1.8

wpkx
25-09-2010, 23:26
Chętnie zobaczyłbym zdjęcia tych samych kadrów w tych samych warunkach z Dx-owego body i 35 1.8

Marzyciel... ;)

raider
26-09-2010, 14:49
Kenowi już podziękujemy

Wolę opinie Rockwella niż fachowców z tego wątka hehe..

Jai pur
26-09-2010, 15:15
Wolę opinie Rockwella niż fachowców z tego wątka hehe..

ok, a ja wolę własną opinię

wpkx
26-09-2010, 15:26
ok, a ja wolę własną opinię

Jedni, mając dany sprzęt, dyskutują i wymieniają doświadczenia.
A inni, znając ten sprzęt tylko ze strony Kena, uważają że wiedzą więcej od tych pierwszych...
Ken rulez. :D

ranbir kapoor
26-09-2010, 16:57
Proponuje wejsc na strone jaipura
ma w galerii fotki zarowno robione L jak i N
od leikowego 24 do nikonowskiej 200tki
wnioski w roznicy obrazkow pozostawiam ogladajacym

spiritwood
26-09-2010, 17:15
Wolę opinie Rockwella niż fachowców z tego wątka hehe..

Widzisz...
Odpisują Ci ludzie, którzy na codzień stają przed wyborem: M9 albo coś innego. Zwykle wybierają M9 i to nie dlatego, żeby zamortyzować wydatek... Od lutego 2010 roku moje D700 wziąłem do ręki trzy razy, z czego raz, aby przełożyć Zeissa 35 ZF do mojego FM3a...
Nadal będziesz twierdzić, że wszyscy jesteśmy ślepi?

mBak
26-09-2010, 19:20
Widzisz...
... Od lutego 2010 roku moje D700 wziąłem do ręki trzy razy, z czego raz, aby przełożyć Zeissa 35 ZF do mojego FM3a...

Podobnie jak Ty, ja też raczej nie zabieram już z domu D3 czy 5D MKII od kiedy mam M9 :)
Ostatnio zabrałem jednak wszystkie 3 aparaciki, zdjęcia robiłem z różnymi obiektywami - najbardziej podobają mi się te z M9 oczywiście :)

http://mirek.bak.gg/warsztaty_foto_1/

Andrzej Olender
26-09-2010, 19:22
mBak, z ciekawości, jakie masz szkiełka do m9?

mBak
26-09-2010, 19:38
fotki z warsztatów to Voigtlander Nokton Classic 35mm f/1.4
fotki z Japonii to LEICA 24 f/1.4 SUMMILUX-M ASPH.

spiritwood
26-09-2010, 20:38
Niestety Voigt ma sporą utratę kontrastu... Jak miałbym wybierać na podstawie zdjęć z warsztatów - wybrałbym 5d. ;)
Pani w kapturku - ach ;)

Do Japonii jakoś nie mogę dotrzeć przez galerię (galerę? :-P)
Mały link?

raider
26-09-2010, 21:00
Widzisz...
Odpisują Ci ludzie, którzy na codzień stają przed wyborem: M9 albo coś innego. Zwykle wybierają M9 i to nie dlatego, żeby zamortyzować wydatek... Od lutego 2010 roku moje D700 wziąłem do ręki trzy razy, z czego raz, aby przełożyć Zeissa 35 ZF do mojego FM3a...
Nadal będziesz twierdzić, że wszyscy jesteśmy ślepi?

Dobrze, że zdjęcia z Leici Wam się podobają, ale prawdziwe jest stwierdzenie że kolory z tej matrycy nie są naturalne, i tylko tyle.

spiritwood
26-09-2010, 21:04
Dobrze, że zdjęcia z Leici Wam się podobają, ale prawdziwe jest stwierdzenie że kolory z tej matrycy nie są naturalne, i tylko tyle.

A z której są? Z Canona, Nikona, Sony czy Pentaxa? A może z Velvii lub Provii? A może z Ilforda??? :-P
Kolor to kolor. Nie wiem, czy piszesz z autopsji czy na podstawie jakichś testów... W każdym razie na sto zdjęć z Nikona, dziewięćdziesiąt wymaga korekcji barwowej. Na 100 zdjęć z M9 - jakieś dziesięć? (naciągam, bo w pierwszej chwili napisałem dwa...)

raider
26-09-2010, 21:08
A z której są? Z Canona, Nikona, Sony czy Pentaxa? A może z Velvii lub Provii? A może z Ilforda??? :-P
Kolor to kolor. Nie wiem, czy piszesz z autopsji czy na podstawie jakichś testów... W każdym bądź razie na sto zdjęć z Nikona, dziewięćdziesiąt wymaga korekcji barwowej. Na 100 zdjęć z M9 - jakieś dziesięć? (naciągam, bo w pierwszej chwili napisałem dwa...)

Np. z tutejszego forum: http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=149593

Jakaś fioletowa suknia ślubna i pomarańczowe twarze.

Bielik
26-09-2010, 21:21
Ektar ma prawdziwe kolory. w ogóle, jak możecie robić zdjęcia Leicą, żaden aparat mi się gorzej nie trzymał w ręku.

EOT

zastanawia mnie czemu kiedyś Noctilux wcale nie był popularny, sprzedawał się kilka razy taniej, a teraz ma więcej wyznawców niż Holga.

<chowam się za ścianą ognioodporną>

raider
26-09-2010, 21:38
Poza tym, z tego co gdzieś wyczytałem (może jestem w błędzie) to matryca Leici M9 jest generalnie większą matrycą z Leici M8, a z tych testowych fotek wynika, że jest duży problem w pewnych kombinacjach kolorów, trudno tego nie dostrzec http://www.dpreview.com/reviews/sigmadp1/page20.asp

spiritwood
26-09-2010, 21:46
raider,

spoko. Nie zamierzam kruszyć kopii... Na szczęście systemów jest sporo - każdy może dobrać według własnego WIDZImisię ;)

raider
26-09-2010, 21:50
Dokładnie. Dla mnie główna zaleta Leici to wielkość i taki argument, że trzymając aparat nie zasłaniamy nim twarzy - wizjer w rogu :) Generalnie jakość zdjęć zupełnie porównywalna z topowymi lustrzankami Nikona czy Canona do których też jest spory wybór dobrych obiektywów.

wpkx
26-09-2010, 21:52
zastanawia mnie czemu kiedyś Noctilux wcale nie był popularny, sprzedawał się kilka razy taniej, a teraz ma więcej wyznawców niż Holga.

Wcześniej nie było M9. ;)

spiritwood
26-09-2010, 22:09
Wcześniej nie było M9. ;)

To w zasadzie wiele wyjaśnia... Signum Temporis...

karabud
27-09-2010, 01:20
Dokładnie. Dla mnie główna zaleta Leici to wielkość i taki argument, że trzymając aparat nie zasłaniamy nim twarzy - wizjer w rogu :) Generalnie jakość zdjęć zupełnie porównywalna z topowymi lustrzankami Nikona czy Canona do których też jest spory wybór dobrych obiektywów.

A ktore z tych topowych aparatow miales/masz? :)

raider
27-09-2010, 01:52
A ktore z tych topowych aparatow miales/masz? :)

A jakie to ma znaczenie? Mam Nikona D700, który oferuje świetną jakość zdjęć.

PS. Ken Rockwell ma lub miał wszystkie aparaty i uważa że kolory z Leici M9 są do dupy :)

karabud
27-09-2010, 02:07
A jakie to ma znaczenie? Mam Nikona D700, który oferuje świetną jakość zdjęć.

PS. Ken Rockwell ma lub miał wszystkie aparaty i uważa że kolory z Leici M9 są do dupy :)

Tu dokladnie to samo wszyscy mysla o nim to co on o kolorach. Nie wiem w jakim celu go cytujesz skoro nikt jego zdania na powaznie nie bierze. W kazdym razie m9 jest obecnie dosc unikalne zwlaszcza ze swoja szklarnia, ktorej prozno szukac u obecnej konkurencji. Co do samego testu to ciezko mi porownywac 2 zdjecia na roznym wb ale mimo wszysko lux rysuje ladniej.

raider
27-09-2010, 02:12
Naturalne kolory Leici M9 np. tu: http://www.pbase.com/russellt/image/124925872

Więcej: http://www.pbase.com/russellt/inbox

Bardzo podobny efekt daje w Nikonie ustawienie vivid +2

Generalnie 5 tys. zdjęć z tego aparatu: http://www.pbase.com/cameras/leitz/m9

verus
27-09-2010, 02:12
Czy na forum Canona już jest link ? ;-)

raider
27-09-2010, 02:17
Tu dokladnie to samo wszyscy mysla o nim to co on o kolorach. Nie wiem w jakim celu go cytujesz skoro nikt jego zdania na powaznie nie bierze.

Jakie to typowo nasze (polskie) - z pewnością robimy najlepsze zdjęcia na świecie, kręcimy najlepsze filmy, produkujemy najlepsze samochody itd. Co tam jakiś amerykański głupek będzie się nam mądrzyć, swoją rację mamy bo jest nasza lol.

karabud
27-09-2010, 02:22
Jakie to typowo nasze (polskie) - z pewnością robimy najlepsze zdjęcia na świecie, kręcimy najlepsze filmy, produkujemy najlepsze samochody itd. Co tam jakiś amerykański głupek będzie się nam mądrzyć, swoją rację mamy bo jest nasza lol.

Poczytaj gdziekolwiek po ang w sieci opinie na temat tego czlowieka. Nikt go nie bierze na serio.
Zreszta po cholere obrazasz Polakow?Chyba 99% nas na tym forum to obywatele Pl.

spiritwood
27-09-2010, 07:01
Mario dobrze zrobił zakładając wątek w piątek... Miał dwa dni względnego spokoju (jedna jaskółka wiosny nie czyni ;)) - aktywność forum spada w weekend. Od dzisiaj się zacznie... :-P

tomwidlak
27-09-2010, 07:56
Nie do Canona, a do Nikkora 50/1.8. Dla wielu tutaj ten Nikkor to Noctilux z bagnetem F. :D

Ubiegles mnie, to samo mialem napisac :D

I czy mozecie przestac cytowac Kena Rockwella w watku o M9 i Noctiluxie ? Ken po 15 latach w fotografi nadal pracuje ciezko nad pierwszym dobrym zdjeciem i jak widac te wszystkie aparaty/obiektywy ktore mial mu w tym w zaden sposob nie pomogly :-)

A co do Noctiluxa ? Jak chcecie zobaczyc prawdziwa wyzszosc Leiki to porownajcie go z Canonem 50mm f1.0 :D

mishieck
27-09-2010, 15:40
Dla pobudzenia tego flegmatycznego wątku :twisted: - opinia na temat M9 wyrażona przez zatwardziałego Canoniera (admin CanonRumors): http://www.canonrumors.com/reviews/the-leica-m9-experience-review/

samek
27-09-2010, 18:31
A jakie to ma znaczenie? Mam Nikona D700, który oferuje świetną jakość zdjęć.
PS. Ken Rockwell ma lub miał wszystkie aparaty i uważa że kolory z Leici M9 są do dupy :)


Jakie to typowo nasze (polskie) - z pewnością robimy najlepsze zdjęcia na świecie, kręcimy najlepsze filmy, produkujemy najlepsze samochody itd. Co tam jakiś amerykański głupek będzie się nam mądrzyć, swoją rację mamy bo jest nasza lol.

Jaki to typowe nasze polskie. Nie mieć NIC swojego do powiedzenia w temacie - poza cytatami z netu - a zabierać głos.

raider
27-09-2010, 20:05
Jaki to typowe nasze polskie. Nie mieć NIC swojego do powiedzenia w temacie - poza cytatami z netu - a zabierać głos.

Jak to nic, napisałem że pewnie dlatego większość zdjęć z Leici przerabia się na BW hehe.. taki artyzm przymuszony kiepskimi kolorami. Nawet wymieniony wyżej link do recenzji uzytkownika Canona - na trzynaście zdjęć tylko trzy są kolorowe plus jedno kolorowe zdjęcie samego aparatu - zapewne zrobione Canonem lol.

Przepraszam pięć na trzynaście, taki pewnego rodzaju złoty podział mu wyszedł :)

wpkx
27-09-2010, 20:51
Jak to nic, napisałem że pewnie dlatego większość zdjęć z Leici przerabia się na BW hehe.. taki artyzm przymuszony kiepskimi kolorami. Nawet wymieniony wyżej link do recenzji uzytkownika Canona - na trzynaście zdjęć tylko trzy są kolorowe plus jedno kolorowe zdjęcie samego aparatu - zapewne zrobione Canonem lol.

Bardzo pouczająca i odkrywcza jest Twoja analiza i wnioski.
To ja poproszę jeszcze o wyjaśnienie, dlaczego wiekszość zdjęć opublikowanych w albumach i w necie a pochodzących z analogowych modeli Leiki jest czarno-biała?
Czyżby powodem też było psucie kolorów przez leicowe korpusy?

raider
27-09-2010, 20:55
Tu akurat odpowiedź jest prosta - łatwiej było wywołać czarno biały film w domowych warunkach :) Niedawno digitalizowałem stare zasoby i wyszło tak mniej więcej z pięć do jednego na korzyść BW. Siedzenie w łazience nad kuwetami miało swój urok hehem, ale świat idzie do przodu.

Rycerz
27-09-2010, 20:59
nie wiem czemu niektórzy ludzie tak nie lubią czerwonej kropki? :shock:
aparat jak aparat, a że ma ceny jakie ma? to on jeden? ;)


proponuje tym którzy nie lubią tej firmy po prostu nie zaglądać do takich wątków! bo atmosfera się napina i trzeba będzie interweniować ;) a po co?

wpkx
27-09-2010, 21:02
Tu akurat odpowiedź jest prosta - łatwiej było wywołać czarno biały film w domowych warunkach :) Niedawno digitalizowałem stare zasoby i wyszło tak mniej więcej z pięć do jednego na korzyść BW. Siedzenie w łazience nad kuwetami miało swój urok hehem, ale świat idzie do przodu.

Dziękuję.
Ech, biedni (i ubodzy) ci fotoreporterzy z grupy Magnum, siedzący nocami w ciasnych blokowych łazienkach...

samek
27-09-2010, 21:03
Tu akurat odpowiedź jest prosta - łatwiej było wywołać czarno biały film w domowych warunkach...

wpkx - pliiis - olej to - nie komentuj. Stara prawda mówi o niekarmieniu trolli.

Edit:
Nie zdążylem :(
Ide se poczytać o pieczeniu chleba.

raider
27-09-2010, 21:06
Ja lubię zdjęcia z M9 - technicznie są bardzo dobre (ostrość , bokeh z dobrymi obiektywami itd.) , przede wszystkim podoba mi się ten aparat jeśli chodzi o samo wykonywanie zdjęć. Posiadacze Leici obruszają się jednak mocno na jakąkolwiek krytykę ulubionego sprzętu :) Tymczasem o problemach z kolorami pisze nie tylko nie lubiany tu Rockwell, np.

http://tomasvanhoutryve.wordpress.com/2010/01/25/testing-the-leica-m9-in-paris/

"A rich spectrum of color information seems to be recorded in the robust M9 RAW files, but converting them to a usable color file requires far too much tinkering. Leica needs to come up with more refined profiles that take full advantage of the sensor’s abilities"

http://www.imx.nl/photo/leica/camera/page161/page161.html

"To claim that one camera is much better than the other is a dangerous game and an unnecessary exercise. And this goes too for the comparison between the Leica M9 and other non-Leica models, like the Canon or Nikon cameras. In straight recording Nikon and Canon have an advantage as their colour profiles are optimized for skin reproduction and other often selected colours. A point to consider is the fact that colour shifts in the M9 and M8 space have a more pronounced effect on the other colours where the high-end Nikon and Canon cameras have a more balanced behaviour. "

Pewnie takie kolory mogą się podobać, ale jak powtarzam, są mniej naturalne niż z lustrzanek Canona czy Nikona, i tylko tyle. To nie jest żadna wojna systemowa (lol) tylko stwierdzenie faktu zaobserwowanego z recenzji w necie - zakładam że ludzie uczciwie dzielą się swoimi wrażeniami.. Poza tym każdy może sobie obejrzeć 5 tys. zdjęć i ocenić dany aparat na pbase.com

raider
27-09-2010, 21:07
Dziękuję.
Ech, biedni (i ubodzy) ci fotoreporterzy z grupy Magnum, siedzący nocami w ciasnych blokowych łazienkach...

Akurat nie blokowa i nie ciasna ale OT hehe..

docxxx
27-09-2010, 21:19
Nie interesuje mnie Leica, nie ziebi i nie grzeje, ze ktos cos sobie kupil. Zastanawia mnie tylko dlaczego wiekszosc zdjec z tego systemu jest w B&W? W sumie pytam retorycznie, bo wiecej tu nie zagladne ;)

Andrzej Olender
27-09-2010, 21:25
Nie interesuje mnie Leica, nie ziebi i nie grzeje, ze ktos cos sobie kupil. Zastanawia mnie tylko dlaczego wiekszosc zdjec z tego systemu jest w B&W? W sumie pytam retorycznie, bo wiecej tu nie zagladne ;)

Bo wiele osób lubi BW z plastycznymi obiektywami, mam podobnie, obrazek z przepiękną, małą GO lepiej podoba mi się w BW. Ciekawe czy ktoś jeszcze mój gust podziela :). Użytkownicy M9 szkieł praktycznie szkieł nie przymykają bo naturalnie nie po to się kupuje M9 z wypasionymi, super jasnymi szkłami :)

docxxx
27-09-2010, 21:52
No dobra, zagladnalem, aby przeczytac odpowiedz na moja wypowiedz :razz:

Ach, ta proznosc :mrgreen:

eskimos
27-09-2010, 22:41
Bo wiele osób lubi BW z plastycznymi obiektywami, mam podobnie, obrazek z przepiękną, małą GO lepiej podoba mi się w BW. Ciekawe czy ktoś jeszcze mój gust podziela :). Użytkownicy M9 szkieł praktycznie szkieł nie przymykają bo naturalnie nie po to się kupuje M9 z wypasionymi, super jasnymi szkłami :)


No to mamy takie same gusta, wszystkie zdjęcia robione na ulicy przy użyciu jasnych szkieł mam B/W. Jakoś kolor mi nie pasuje do nich :)

Remol71
28-09-2010, 06:49
Może ja profan jestem ale rozmycie na pierwszym zdjęciu mnie męczy.

Jai pur
28-09-2010, 08:35
Bo wiele osób lubi BW z plastycznymi obiektywami, mam podobnie, obrazek z przepiękną, małą GO lepiej podoba mi się w BW. Ciekawe czy ktoś jeszcze mój gust podziela :). Użytkownicy M9 szkieł praktycznie szkieł nie przymykają bo naturalnie nie po to się kupuje M9 z wypasionymi, super jasnymi szkłami :)

Andrzej, masz rację - myślę, że w zdecydowanej większości przypadków wybór BW to kwestia gustu, a nie próby zamaskowania czegokolwiek. Kolory z M9 są dość nasycone - pisałem o tym już bardzo dawno temu - a wrażenie potrafi spotęgować noctilux swoim zakręconym obrazowaniem, mimo że sam jest dość pastelowy.
Z nowymi szkłami obrazek jest już przewidywalny i w bezpośrednim porównaniu, w tych samych warunkach kolory aż tak bardzo się nie różnią. Porównywaliśmy ostatnio z jednym z kolegów zestawy D700+N24/1.4G z M9+lux24/1.4ASPH. Kolory nie różniły się bardzo, a właściwie niewiele.

ranbir kapoor
28-09-2010, 08:38
skoro juz oficjalne przyznales sie ze zrobiles to porownanie to wrzucaj je tu

Jai pur
28-09-2010, 08:49
Mariusz, nie wrzucę, bo robiliśmy zdjęcia z ręki, a nie ze statywu. Można to jednak powtórzyć.
Zadzwonię do kolegi z N 24mm i zapytam jak z czasem.

Czornyj
28-09-2010, 08:54
Pewnie takie kolory mogą się podobać, ale jak powtarzam, są mniej naturalne niż z lustrzanek Canona czy Nikona, i tylko tyle. To nie jest żadna wojna systemowa (lol) tylko stwierdzenie faktu zaobserwowanego z recenzji w necie - zakładam że ludzie uczciwie dzielą się swoimi wrażeniami.. Poza tym każdy może sobie obejrzeć 5 tys. zdjęć i ocenić dany aparat na pbase.com

Ani kolory z Canona, ani z Nikona, ani z Leicy nie są naturalne. Naturalne są kolory występujące w naturze, kolory w fotografiach są tylko kwestią interpretacji.

Leica uzyskuje dość specyficzne barwy i nie zgadzam się z Erwinem Putsem, że wynika to ze specyfiki profilu. Mz. jest to kwestia funkcji uczulenia spektralnego jej matrycy - jest ona wrażliwsza na barwy, wyraźnie mocniej je separuje, silniej nasyca światła, wprost wysysa kolorki z pozornie achromatycznych walorów. Z tym dobrodziejstwem czasem trudno sobie poradzić, bo nawet drobny błąd w ustawienu balansu bieli wiąże się z bardziej intensywnymi konsekwencjami niż w Canonie/Nikonie.

mBak
28-09-2010, 13:37
Jeżeli to pomoże w odpowiedzi na pytanie, które kolory lepsze to deklaruję możliwość wykonania 3 zdjęć:
1. Leica M9 + LEICA 24 f/1.4 SUMMILUX-M ASPH
2. Canon 5D MK II + Canon EF 24mm f/1.4L USM
3. Nikon D3 + Nikkor 14-24mm f/2,8G ED AF-S

Niestety nie mam stałki 24mm do Nikona :(
To znaczy mam ale jest to 24 mm f/3.5 PC-E :)

morzon
28-09-2010, 14:46
Zrób, zrób! :)

Mavierk
28-09-2010, 14:58
też jestem za :)

Andrzej Olender
28-09-2010, 14:59
mBak, nie pozostaje ci nic innego jak przeprowadzić test :)

mBak
28-09-2010, 15:59
Ok, proszę więc dla uniknięcia późniejszych awantur o wskazanie jak ustawić poszczególne aparaty.
Fotki wystawię w plikach Leica-DNG, Nikon-NEF, Canon-CR2 - na forum podam linki do nich.
Fotografować będę ze statywem i postaram się w miarę możliwości o identyczny kadr.
Aktualnie nie zanosi się na słonko, więc fotki będą raczej pochmurne ;)

Test rozpocznę gdy będzie zgodność co do nastawów :)
Szkoda, abym się*namęczył :) a ktoś później napisze: ale... coś tam ... coś tam i dalej zgody nie będzie który system lepszy ;)

Moje propozycje:
- ISO natywne (Leica 160, Nikon 200, Canon 100)
- czas jako wypadkowa przysłony i czułości , będzie zmienny dla poszczególnych ujęć
- Leica 2 zdjęcia (dla f=1,4 i f=3,5)
- Canon 2 zdjęcia (dla f=1,4 i f=3,5)
- Nikon 1 zdjęcie (dla f=3,5) - zdecydowałem się*użyć obiektyw PC

kh29228
28-09-2010, 16:10
a może jest ktoś na dolnym śląsku z nowym Nikkorem 24 1.4 - wówczas porównanie byłoby pełne

mBak
01-10-2010, 18:55
Skoro nie pojawiła się specyfikacja jak przeprowadzić test, uważam że jest zbyteczny:)
Sorki, ale za kilka dni lecę na drugą półkulę i nie w głowie będą mi testy - zabiorę tylko Leice :)

raider
01-10-2010, 21:39
Może wszystko tak jak było w propozycji, ale Nikon z zoomem 14-24 na 24/2.8 , a dwa pozostałe na 1.4 i 2.8. Chodzi tylko o poglądowe porównanie, nikt tu nie będzie się za kawałek blachy i szkła zabijać :) Z góry dzięki.

mBak
01-10-2010, 21:53
Prosiłem o wytyczne jak ustawić puszki Nikona i Canona. Przeczytaj cały wątek - wątpliwości, które kolory lepsze itp.
Jeżeli nie będzie ustalone jak zrobić testy, to po umieszczeniu zdjęć pojawią się komentarze typu: ale dlaczego w Nikonie nie ustawiłeś tego, a w Canonie tamtego.
Chciałem pomóc odpowiedzieć forumowiczom na pytanie która puszka daje lepszy obrazek, zależało mi na wyjaśnieniu czy faktycznie kolory z Leici są kiepskie i aparat nadaje się*tylko do fotek B&W. Ok, wycofuję się z testów :(

raider
01-10-2010, 21:59
Przecież mają być pliki RAW, więc ustawienia nie mają już dalszego znaczenia?

danz1ger
02-10-2010, 00:11
jak to fajnie być primadonnnnną,
ślubować sztuce miłość dozgonnnnną,
obiecać coś fanów zgrajommmmm,
niech się głuptasy skręcajommmmm,
z żalu,
po malu, o!

szkiełko
08-10-2010, 14:20
Jeżeli to pomoże w odpowiedzi na pytanie, które kolory lepsze to deklaruję możliwość wykonania 3 zdjęć:
1. Leica M9 + LEICA 24 f/1.4 SUMMILUX-M ASPH
2. Canon 5D MK II + Canon EF 24mm f/1.4L USM
3. Nikon D3 + Nikkor 14-24mm f/2,8G ED AF-S

Niestety nie mam stałki 24mm do Nikona :(
To znaczy mam ale jest to 24 mm f/3.5 PC-E :)

Qrcze... też obejrzałbym takie porównanie...