PDA

Zobacz pełną wersję : D80 stop narzekaniom



RaB
28-12-2006, 09:57
Witam serdecznie poświątecznie!!

Po tych wszystkich "testach", przepałach, nieostrosciach o ktorych mialem okazje sie ostatnimi czasy naczytac na forum, troche mi zapal do kupowania tego body opadl. Jednak wczoraj mialem w koncu mozliwosc pobawic sie tym aparatem troche wiecej i nie tylko w sklepie:) Dokumentowalem koncert kolegi. Zaopatrzony w N18-70, N80-200/2,8AF-S, Tokina 28-70/28 + Sabina 800 poszedlem "powalczyc"...

Po dwóch godzinach zabawy wszelkie watpliwosci chyba sie rozwialy, szybko kiupowac bo czas ucieka, kadry uciekaja a cena..jak to cena troche moze spadnie, ale kiedy, o ile nie znajet.

Wszystkie jego, wymieniane wczesniej wady...zapewne sa: szumy przerazily mnie, ale dopiero na podbijanym 3200, krtory mysle z e nie bedzie czesto uzywany(jak go właczylem tak zaraz OFF:)) ; nieostrosci?! ojoj bylo ich wiele ale to tylko moje lamerstwo i trudne warunki swietlne ( nawiasem mowiac znalezc dobry balans miedzy dopalaniem lampa a uchwyceniem swiatla zastanego to sztuka, a przedemna dluga droga:)) Co do ergonomii tez nie mam zarzutow, akurat tutaj Nikos rulez, prawie wszedzie!

Mam tylko jeden wielki niedosyt...ze mna biegal kolega z D2x na szyji i ktoryms z tych nowych zoom'ow z VR -ale to juz inna bajka


Wszystkich wahajacych sie pozdrawiam i mysle ze nie beda zawiedzeni

Pozdrawiam
RaB

wrrum
28-12-2006, 10:05
He, he. Ja kupiłem, jak wszyscy dyskutowali o przepałach. Do dziś ich szukam :)

jm
28-12-2006, 10:08
hehe - rozumiem, że wreszcie po iluś wątkach dla malkontentów powstał wątek dla zadowolonych..?
To i ja się dołączam. Mam d80 od końca września - czyli jeden z pierwszych egzemplarzy - i jestem niezmiennie zadowolona.

RaB
28-12-2006, 10:17
hehe - rozumiem, że wreszcie po iluś wątkach dla malkontentów powstał wątek dla zadowolonych..?
To i ja się dołączam. Mam d80 od końca września - czyli jeden z pierwszych egzemplarzy - i jestem niezmiennie zadowolona.

:) chyba wlasnie o to mi chodzilo, ciekawe ilu tych zadowolonych w koncu si epojawi, moze cos pokaza :o??!!

jm
28-12-2006, 10:18
:) moze cos pokaza :o??!!

a co mają pokazac??!!:confused:

RaB
28-12-2006, 10:37
a co mają pokazac??!!:confused:

chodzilo mi o zdjecia, przepraszam...takie ktorymi sie chca pochwalic i sa ostre i nie przepalone :)

A tak wracajac do narzekania to oby Nikon wypuscil cos nowego jak najszybciej-bedzie nowa ofiara

AMI
28-12-2006, 10:47
Witam Wszystkich,

No wypusci, D90... ale nie mozna zbytnio chwalic nasze codowne nikusie..bo sie tym w nikonie we lbie poprzewraca i beda nam fundowac co i rusz jakies pasztety ... np brak MLU ( wstepne podnoszenie lustra ).. ale sie ostatnio wkurzylem.. jak jest podnoszenie lustra to czemu nie ma wstepnego .. to wola o pomste Ehhh co mi nerwy napsuli to moje .. ale jest naszczescie opoznienie migawki...

Ogolnie jestem bardzo zadowolony i widac ze to sprzet lepszy od D70, ktorego bylem rowniez szczesliwym uzytkownikiem :)

Pozdrawiam:
AMI

jm
28-12-2006, 10:48
chodzilo mi o zdjecia, przepraszam...takie ktorymi sie chca pochwalic i sa ostre i nie przepalone :)

A tak wracajac do narzekania to oby Nikon wypuscil cos nowego jak najszybciej-bedzie nowa ofiara


no ja pokazałam ich juz całkiem sporo .... przy czym pewnie najbardziej w pamięc zapadło zdjęcie łapki;)

Ofiara już jest --- D40 - tyle, że tutaj zanim ten model pojawił się w sklepach, to już został zmieszany z błotem więc teraz co najwyżej może wypłynąc jako objawienie;) - że niby takie dno a jednak dobre foty strzela:)

Brachson
28-12-2006, 11:26
Fajnie że powstał taki wątek bo takie wbrew pozorom też są potrzebne :) Jak ktoś słusznie zauważył forum jest często traktowane jako miejsce gdzie rozwiązuje się problemy...jeśi ktoś takich niema to prawdopodobnie jest w pracy i pracuje na kredyt który wziął na aparat albo w terenie i strzela :)

Ale pomyślmy rozsądnie, Nikon to ogromna firma licząca się na rynku obok Conona, Pentaxa, Sonolty (to że Sony kupiło KM nie znaczy że system stał się z dnia na dzień gorszy), żadna z tych firm nie może pozwolić sobie na bubla. Na projekty, badania idą miliony dolarów oni doskonale wiedzą co robią, i powiem więcej te firmy między sobą wiedzą co robią i dlaczego właśnie tak.

Oczywiście że każdy z tych producentów mógłby wypuścić aparat doskonały i to po kosztach (powiedzmy 500$) tylko poco? samemu sobie w nogę strzelać??? To chyba normalne że aparaty będą posiadały wady, o czymś "zapomną", coś "wezmą" ze starszego modelu i już mają miejsce na D80s.

Blisko doskonałości są aparaty profesionalne bo tutaj żartów niema, aparat za 10000$ musi być niezawodny i żaden profesjonalista nie pozwala sobie na błędy a i producenci nie mogą zawieść. Ale nie oszukujmy się D80 to aparat za 1000$ - przeciętny amerykanin lub zachodni europejczyk zarabia na niego w 3 dni pracy - "Nie działa pomiar matrycowy?? Żaden problem, wyjdzie D80s to sobie go kupie, a ten dam bratu...".

Nasze podejście jest podejściem bardzo subiektywnym, "Polskim" - tak naprawdę nie stać nas na politykę tych firm, ale chcemy żeby było nas stać dlatego je kupujemy ale naszej mentalności nie zmienimy dlatego narzekamy.

Kiedyś był taki dowcip o telefonach komórkowych w Japonii, telefony dawali za darmo ale beteryjki kosztowały 200$ każda a potrzebowałeś 4. Producenci uniezależniają nas od siebie - to tak zwany system, i wcale im nie zależy żebyśmy byli w 100% zadowoleni bo poco?? Zadowolony klient to nie przychodzowy klient, a co obrazisz się i sprzedaż szklarnie którą kompletowałeś 5 lat i wydałeś na nią 10 000zł? - "I dont think so bubba!!"

Jako że jestem tutaj nowy to się może przedstawie:
D80 + 18-70 + 2xPQI2GB + Slingshot + FujiS20PRO + duperele

Z doświadczenia wiem że 99% narzekań jest uzasadniona (dlaczego to wyjaśniłem powyżej) ale z tych 99%, 50% osób nigdy nie zwróci uwagi na element na który narzekało przez 8 dni.
Pomiat matrycowy przepala - korekcja na ekspozycji i po zawodach...
Nieostre jpi przy powiększeniu 2000%? - a po jakiego grzyba powiększasz tak zdjęcie?
Szumy przy ISO 3200? - ile razy w życiu użyłeś 1600?
2 martwe pixele? - a jak bardzo się musisz starać żeby je zobaczyć?

A po 3 miesiącach zabawy robi zdjęcia na "DEBIL" mode bo mu się znudziło...albo ma inny system gdzie cała opisana przezemnie sytuacja się powtarza i się chce odreagować (system war).

I tym miły akcentem zapraszam w teren, ile pięknych zdjęć mogłoby powstać zamiast tego całego narzekania, pamiętajmy że aparat to tylko narzędzie, najważniejsze jest to co nosimy w sobie i jak postrzegamy otaczający nas świat, nie dajmy się zwariować technice!!!!!!!!!!

Szczęśliwego nowego roku!!!! i dobrego światłą w 2007!!

Erie
28-12-2006, 11:29
a ja byłem zadowolony z D80 od samego początku - dla mnie to świetny aparat :D, a co do zdjęć to Żona nie lubi publikacji swoich, reszta to zdjęcia z dwóch ślubow i zdjęcia obiektów do katalogów (mało ciekawe :D) - ergo nie mam sie czym chwalić, a łapkę i pół okno/ pół ścianę pokazywałem już :D

Zbigniew
28-12-2006, 13:21
A ja nie byłem napoczątku zadowolony, a teraz jestem i to za***ście. Wczoraj w nocy wypatrzyłem przypadkiem kilka umarłych pikseli, dzisiaj rano szybkie mapowanie na Postępu 14 i jestem tym bardziej zadowolony. Po przejściach z kilkoma różnymi systemami wróciłem do Nikona i nie żałuję - D80 to wspaniała puszka - pozostaje tylko czekać na lepsze światło (wiosenne), aby móc ją w pełni wykorzystać.

Pozdrawiam.

AMI
28-12-2006, 13:24
Nie bijcie .. kocham nasze nikusie ..ale pomiar swiatla na manulach mogli by dac :) ehhh gdyby nie ta nieodwzajemniona milosc do nikusia przesiadl bym sie ... chyba :D :D :D

Pozdrawiam:

AMI

PS. wiem, ze mialo nie byc narzekania ;)

RaB
28-12-2006, 13:59
Nie bijcie .. kocham nasze nikusie ..ale pomiar swiatla na manulach mogli by dac :) ehhh gdyby nie ta nieodwzajemniona milosc do nikusia przesiadl bym sie ... chyba :D :D :D




oj tu sie zgodze!! tyle dobrodziejstwa sie marnuje w szufladzie wszystkich nas:)
ale sa rozne polsrodki, ponizej przedstawaim moj autorski, zapewniam ze dziala...i ma nieskonczonosc;)
http://forum.stock-photo.pl/viewtopic.php?t=2281&highlight=

pozdrawiam i rowniez wszsystkim zycze
pomyslnosci na ten "Nowy Lepszy Jasniejszy Rok 2007"
RaB

bubel
28-12-2006, 14:56
moze podzielisz sie o co chodzi z twoim rozwiazaniem? bo link otwiera strone z logowaniem, a nie chce sie rejestrowac na forum dla obejrzenia jednego tematu...

RaB
28-12-2006, 14:59
moze podzielisz sie o co chodzi z twoim rozwiazaniem? bo link otwiera strone z logowaniem, a nie chce sie rejestrowac na forum dla obejrzenia jednego tematu...
przepraszam nie zauwazylem juz sie poprawiam:
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Witam serdecznie!

Strasznie mnie denerwowało, że do swojego F80 nie mogłem nigdy podpiąć, bez tych wszystkich problemów( ostrzenie na nieskończoność, brak pomiaru itd.) manualnego szkła.
Gdzies już o tym by wsadzić elektronike do manuala słyszałem wcześniej, tylko jak to zrobic by można było używać rożnych obiektywów z jedną przejściówką. Zainspirowała mnie właśnie ta lista i temat wyk. średnioformatowych obiektywów.

Zakupiłem przejście N->P-SIX, uszkodzony obiektyw: Nikkor 28-80/3.3-5.6 G z urwanymi kołnierzami bagnetu.
Po małej demolce udało mi się wydobyć pożądaną elektronikę:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img62.imageshack.us/my.php?image=pc150095pa2.jpg)

moim oczom ukazały się dwie taśmy (do nastawiania parametrów), szczerze spodziewałem się jednej tej szerszej służącej do określania ogniskowej obiektywu i co za tym idzie minimalnej przysłony. Druga taśma wykorzystywana jest podczas pracy AF-prawdę mówiąc nie wiem do końca do czego, może do określania odległości obiektu od obiektywu...jak ktoś wie chętnie posłucham


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img367.imageshack.us/my.php?image=pc150098rb6.jpg)

po kilku próbach zwierania ścieżek okazało się, że nie mogę uzyskać opisanej minimalnej przysłony 3.3, minimalnie udało mi się uzyskać 4 zwierając odpowiednie ścieżki jak również brak połączenia jest interpretowany jako f4...więc dla zaoszczędzenia miejsca postanowiłem obciąć taśmę, podobnie zrobiłem z drugą (może to błąd zobaczymy).

Pojawia się tutaj pytanie czy minimalne f4 nie bedzie zakrzywiało pomiarów i ile EV wynosi różnica między f3.3 a f4?

Umiejscowienie elektroniki w tej przestronnej przejściówce nie nastręczało problemu.

Jeżeli wszystko wypali, a mam nadzieję że tak to nawet drogo nie wyszło.
Jedyny problem to fakt, że cały czas poluje na jakis obiektyw ciekawy, więc testów tak od razu nie uda mi się zrobic:(


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img302.imageshack.us/my.php?image=pc160102yw1.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img517.imageshack.us/my.php?image=pc160103hk8.jpg)

Pozdrawiam
RaB

AMI
28-12-2006, 15:11
OK daj znac jak to dziala :)

robin102
28-12-2006, 15:14
.......dzisiaj rano szybkie mapowanie na Postępu 14 i jestem tym bardziej zadowolony. Pozdrawiam.
Ile za to kasują jak sprzęt jest po gwarancji ??????.

Ja też przeskoczyłem na D80 z innego systemu jeśli można tak rzec i jestem bardzo zadowolony.

Seeker
28-12-2006, 15:49
No dobra, to ja tez jestem zadowolony...

nieprzerwanie...

od wrzesnia ;)

Altro
28-12-2006, 16:28
a co mają pokazac??!!:confused:
cieszę się że wreszcie D 80 doczekał się forum zadowolonych; dołączam się i chwalę go od pierwszych zdjęć z września br. Do ew. pokazania mam serwis z Sycylii robiony Nikkorem 18-135 na stronie PZBS (www.polbridge.pl), potem "wyniki" albo "nowości" i Cefalu 2006 - Sicily Open. Nie są to zdjęcia super ale podobają się zainteresowanym. Pozdrawiam

Zbigniew
28-12-2006, 16:33
Ile za to kasują jak sprzęt jest po gwarancji ??????.


Nic nie płaciłem. Powiem więcej - nawet gwarancji nie pokazywałem, której zresztą nie mam podbitej :) Przyszedłem, wypowiedziałem magiczne słowo* i pan porwał aparat na zaplecze, pogmerał 3 minuty i przyniósł odświeżony, dorzucając podziękowania, że przyszedłem :shock: Trzeci raz odwiedzam serwis i po raz kolejny odnoszę dobre wrażenie.

Pozdrowienia.

*) mapowanie :)

malisz
28-12-2006, 18:26
no to pokazcie wreszcie jakies ladne zdjecia z tego d80 :wink:

bubel
28-12-2006, 18:44
RaB, ciekawa samorobka :) jak przetestujesz to daj znac jak to dziala ;)

wampirek
28-12-2006, 19:38
To cacuszko aparat. Nabylem go zachecony(!) wypowiedziami niezadowolonych w watku o przepalach. Przesledzilem caly az do zamkniecia. Tak samo jak moderator podziwiam Karoline za cierpliwosc i dawanie merytorycznego, kompetentnego odporu chyba jednak nie do konca zorientowanym, niezadowolonym z dzialania pomiaru matrycowego, uzytkownikom D80.
A tak w ogole to byla szansa, ze Karolina cos pokaze i zostala zaprzepaszczona:) Juz sie nawet pytala co ma pokazac. Aaaaaaaaa tam:)
pozdrawiam
irek

Jacek_Z
28-12-2006, 20:12
zamknąłem, ale mogę otworzyć :)
żartuję.
do d80 przekonał się największy oponent w tamtym wątku - zbyszek i jest zadowolony :)

J@sió
28-12-2006, 22:40
To i ja powtórzę, że jestem od początku zadowolony z D80. Przeszedł nawet "test łapki" :)
A oto, co potrafi zrobić na matrycowym:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img162.imageshack.us/img162/6830/01hu7.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img46.imageshack.us/img46/5159/02tm7.jpg)

Zbigniew
28-12-2006, 23:07
do d80 przekonał się największy oponent w tamtym wątku - zbyszek i jest zadowolony :)

Hehe :) Żeby jednak nie było tak dobrze, to jeszcze trochę marudzę - tym razem w sprawie obiektywu - http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=15933 :twisted:

jm
29-12-2006, 01:59
Hehe :) Żeby jednak nie było tak dobrze, to jeszcze trochę marudzę - tym razem w sprawie obiektywu - http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=15933 :twisted:

Ty to jednak lubisz mieć zmartwienia...;)

jm
29-12-2006, 02:01
A tak w ogole to byla szansa, ze Karolina cos pokaze i zostala zaprzepaszczona:) Juz sie nawet pytala co ma pokazac. Aaaaaaaaa tam:)
pozdrawiam
irek

a Ty to taki żartowniś;)

PS - chyba poszukam tego starego wątku z łapką i wykorzystam tamtą fotke jako avatar:mrgreen:

Zbigniew
29-12-2006, 02:29
Ty to jednak lubisz mieć zmartwienia...;)

Taki trochę ze mnie malkontent, programowo ... :) A poza tym jestem wesołym i pogodnym piętnastolatkiem :) :) :)

Bejo
29-12-2006, 05:04
A poza tym jestem wesołym i pogodnym piętnastolatkiem :) :) :)

pietnastolatkiem + VAT :P

nawet ja nie majac jeszcze D80 jestem z niej zadowolony! :P

a teraz powaznie! dobrze ze ktos odwazyl sie zalozyc ten temat! pomogl on mi utwierdzic sie w przekonaniu ze D80 bedzie jak najbardziej trafnym zakupem ktorego nie bede zalowal a wrecz bede sie radowal!

pozdrawiam!

jarwlos
29-12-2006, 09:09
Mnie te wszystkie narzekania nie zniechęciły i mimo, że aparat kupuje w styczniu to już jestem zadowolony :)

bartoszek
29-12-2006, 10:43
D80 jest moim pierwszym nikonkiem i jestem bardzo zadowolony.Nie będę pisał o zaletach,bo
wszystko na tym forum było już napisane.O wadach jest jeszcze więcej,ale w moim body ich niema,no chyba że mój egzemplarz jest jakiś nie udany? hi!

Brachson
29-12-2006, 11:10
D80 jest moim pierwszym nikonkiem i jestem bardzo zadowolony.Nie będę pisał o zaletach,bo
wszystko na tym forum było już napisane.O wadach jest jeszcze więcej,ale w moim body ich niema,no chyba że mój egzemplarz jest jakiś nie udany? hi!

wady opisane na tym forum są obiektywne (oprócz bodaj pierwszej serii D80 bo tam fakcztynie coś było spieprzone - ale tej pierwszej serii już dawno niema), a zatem Twój aparat je posiada tylko ty ich nie zauważasz lub nie chcesz zauważać bo jest Ci to obojętne....I BARDZO DOBRZE :)

bartoszek
29-12-2006, 12:21
Ale mimo tych wad którymi się nie przejmuję wcale, udaje mi się robić fajne zdjęcia i to mnie najbardziej cieszy,bo przecież chyba o to chodzi w tym hobby jakim jest fotografia.
D80 jest niezły,to jest oczywiście moje prywatne zdanie-gdybym miał teraz kupić nikona to też bym wziął D80.

sozero
29-12-2006, 14:10
Witam!

jestem kompletnym amatorem :] i dopiero tak naprawde zaczynam przygode ze swiadoma fotografia:D bez opcji auto, z D80 jestem baaardzo zadowolony mimo chwilowej zlosci na hot pixele, aparacik pozwala mi sie wyzyc maksymalnie:) wiec pstrykam co sie da i gdzie sie da:D a z efektow coraz czesciej jestem baardziej niz zadowolony..wiem powtazam sie:D daje link do przykladowej fotki D80+N50mm1.8+SB 600 ja jestem z niej zadowolony :D ale fakt mi wiele do szczescia niepotrzeba:] to tyle pozdrawiam serdecznie całe forum :] and a happy new year :D a sam wracam do nauki;)

http://picasaweb.google.pl/sozero78/ZabawyD80


ps do pro graczy..:) nie bic! :D

Zbigniew
29-12-2006, 14:13
Sozero, fotki dają radę, szczególnie pierwsza na +

Ja dorzucę do wątku jeszcze jedną pochwałę D80 - dzisiaj odebrałem pierwsze odbitki 20x30. Musiałem później wrócić się do fotolabu, bo na podłodze została zgubiona szczęka ... :)

Rafał_Sz
29-12-2006, 15:31
Sozero, fotki dają radę, szczególnie pierwsza na +

Ja dorzucę do wątku jeszcze jedną pochwałę D80 - dzisiaj odebrałem pierwsze odbitki 20x30. Musiałem później wrócić się do fotolabu, bo na podłodze została zgubiona szczęka ... :)


Właśnie to mnie interesuje - odbitki na papierze. Porównywałeś może ze zdjęciami z innych modeli aparatów?
Nie chodzi mi o ten sam kadr itp. ale jak te zdjęcia "żyją"?

pozdrawiam rsz

RAF
29-12-2006, 15:53
Ja dorzucę do wątku jeszcze jedną pochwałę D80 - dzisiaj odebrałem pierwsze odbitki 20x30. Musiałem później wrócić się do fotolabu, bo na podłodze została zgubiona szczęka ... :)
a z czym masz porównanie? :) robiłeś już odbitki w tym formacie z innych aparatów?

Zbigniew
29-12-2006, 18:40
To ja tak w skrócie o tych zdjęciach - czuję się zdecydowanie amatorem (i z tej perspektywy to piszę) i przez pewien czas fociłem Minoltą (mam najwięcej fotek z 5D). W zakresie odbitek obcowałem ze zdjęciami właśnie z tego aparatu plus z Minolty analogowej - formaty różne, zwykle mniejsze niż 20 x 30, ale też nie takie miniaturki jak 10 x 30. Zawsze mi się minoltowskie zdjęcia podobały i są one dla mnie punktem odniesienia. W porównaniu do nich, zdjęcia z Nikona są równie dobre, a często nawet lepsze (chodzi mi o subiektywne odczucia względem jakości). Przede wszystkim kolory - tutaj Nikon rządzi, ale też ostrość - w wielu przypadkach w 5D zamulasty AF sprawiał, że wiele zdjęć nie wychodziło. Ponieważ, jak na razie, nie było możliwości porobienia zdjęć wiosennej przyrody z użyciem D80, nie mam pełnego porównania. Niemniej w trudnych warunkach (pomieszczenia, na zewnątrz późną jesienią, itp.) D80 radzi sobie bardzo dobrze, choć też trzeba mu odpowiednio pomóc :)

A i jeszcze jedno - od pewnego czasu mam też okazję obcować z C. 20D + Sigma 18-70 - nie można przyczepić się do ostrości zdjęć czy samego sprzętu (solidny, choć z ergonomią daleko za Nikonem), ale IMHO zdjęcia, w porównaniu choćby z D80, są do kitu. Wypłowiałe, nie tak plastyczne i sprawiające gorsze wrażenie. Oczywiście wiele rzeczy można podciągnąć w PS lub inaczej zrobić, ale po co, skoro z D80 wychodzić mogą fotki jak bajka ?!

Pozdrowienia i życzenia noworoczne,
Zbyszek

agape
30-12-2006, 13:27
ja też przystaję do tych zadowolonych z D80
aparacik miodzio. :)

mabesto
30-12-2006, 15:08
Hej

zaczne od odbitek w rozmiarze 38 x 25. Foty robione D 70 i D80 w podobnych warunkach oświetleniowych, obiekt podobny - moja córka :-), D 80 daje ładniejsze kolory, lepiej sobie radzi z nienajlepszymi warunkami oświetleniowymi (światło zastane).
Co do przepalen, owszem w plenerze kilka razy miałem troche watpliwości, ale pogrzebałem w menu, zmieniłem nieco przyzwyczajenia jakie mialem przy D70 i jestem zadowolony.
Fajny aparat.
D80 to świetna lustrzanka dla amatorów i chyba nalezy go oceniac w takiej klasie.

israel
31-12-2006, 13:03
Witam,
Ja od piatku jestem bardzo szczesliwym posiadaczem Nikona D80. Przez te dwa dni zrobilem juz ponad 1000 zdjec ;) - no coz, wiecie jak to jest, pierwsza lustrzanka, po przesiadce z malpy z ok 20 pozycjami w menu z czego polowa w menu podgladu zdjec ;). A tu tyle guziczkow, a jak w praktyce wychodzi to, a jak to, a jak w zasadzie wyglada podglad glebi ostrosci... Tak wiec na razie zbyt duzo wartosciowych artystycznie zdjec nie mam ale jak beda to na pewno sie pochwale.
Tak generalnie jestem w szoku. Dalej mi drza rece jak go (czyt. aparat ;)) trzymam. Nie mam jeszcze na tyle wyrobionej wyobrazni aby moc na oko ocenic jak to czy tamto wplynie w danej chwili na zdjecie - wszystko przedemna ;). Musze tez wyrobic sobie szybsze reakcje ;) - np wczoraj ok 16 wyszedlem z nabytkiem na dwor. Niestety juz ciemno bylo, jeszcze do lasu poszedlem, WB ustawilem na "sloneczko" (w starym aparacie mialem tylko sloneczko, zarowke i A :)). Dopiero tak w 1/3 drogi sobie przypomnialem ze w instrukcji opisany byl tryb "PRE" :) - wyraznie na zdjeciach widac gdzie go wlaczylem.
Wlasnie przy okazji chcialem zapytac - z tego co kojarze powinnismy dokonac pomiaru na czyms bialym lub szarym tak do 18% szarosci chyba - zmierzylem na kupce sniegu - czy to dobry obiekt? Na czym jeszcze mozna mierzyc WB w terenie?
Najmilej chyba mnie zaskoczyl autofocus - w zasadzie nawet nie czuje kiedy sie ustawi - no chyba ze naprawde ciemno jest ;).
Milo zaskoczyla mnie tez lampa blyskowa - wbudowana. Po opisach z forum odnioslem wrazenie ze to bedzie cos takiego jak w moim starym badziewiu - zasieg tak ze 2 metry. A w zasadzie jak juz byla potrzebna to nawet nie zlapal ostrosci ;) wiec w zasadzie nie przydatna ;).
Ciekawa opcja, choc poczatkowo niechetnie do tego podchodzilem, sa tryby tematyczne. Oczywiscie staram sie jak moge (ok 70% zdjec) robie w jednym z trybow PSAM :) ale czasami nie jestem pewien jak cos ustawic, a motyw pasuje do jednego z trybow to robie na nim pare klatek i potem porownuje jekie parametry wybral. Jesli ktos, tak jak ja, nie mial zbytnio do czynienia z lepszym sprzetem i zna jego obsluge tylko z poradnikow dot. fotografii - pomocna opcja.
Ogolnie - gdyby nie fakt ze mam robote - moglbym tu napisac esej o jego zaletach :)


Przy okazji chcialbym pozdrowic (i oczywiscie goraco polecic :)) sklep imfoto.pl :) - naprawde swietna robota, szybko, sprawnie, pelne zaangazowanie w prace :)
pozdrawiam :)

Jacek_Z
31-12-2006, 14:42
z tego co kojarze powinnismy dokonac pomiaru na czyms bialym lub szarym tak do 18% szarosci chyba - zmierzylem na kupce sniegu - czy to dobry obiekt? Na czym jeszcze mozna mierzyc WB w terenie?

biały snieg jest ok. Ale latem - gazeta (naprawdę) biała, z czarnym tekstem, bez kolorowych obrazków. A najlepiej nosić białą kartkę A4, może być poskładana i pogięta.
robiąc na NEF nie masz problemu, balans mozesz zmienić póżniej.
jak nie masz nic białego to możesz pracować na WB auto, w d80 jest dość OK.

Seeker
31-12-2006, 17:18
"zmierzylem na kupce sniegu - czy to dobry obiekt?"

Snieg w sloncu, czy w cieniu? Pogoda sloneczna, czy pochmurna?

Musisz sam zadecydowac ;)
Ten sam obiekt w roznych warunkach bedzie roznie wygladal i trzeba sie zastanowic, jaki efekt chcemy uzyskac, a potem dzialac.

Swiadome uzywanie WB nie tylko w celu uzyskania "poprawnych" warunkow ekspozycji, moze dawac bardzo ciekawe efekty.
Jakie konkretnie?
To juz kolejna z wielu tajemnic D80 ;)

Jacek_Z
31-12-2006, 19:45
"zmierzylem na kupce sniegu - czy to dobry obiekt?"

Snieg w sloncu, czy w cieniu? Pogoda sloneczna, czy pochmurna?


Obojetnie. Przecież o to w WB chodzi, by się uniezależnić od tego czy słońce czy cień czy chmury.
Jest w kazdych z tych warunków WB inne i pomiar na PRE własnie to uwzględni.

israel
01-01-2007, 04:08
Witam,
w sumie jedyny element ktory powoduje pewien dyskomfort to dekielek na obiektyw ;) - przydalby sie jakis zaczep zeby go np na pasku powiesic - chyba ze taki patent juz istnieje tylko jeszcze o tym nie wiem :)

Brachson
01-01-2007, 12:19
Witam,
w sumie jedyny element ktory powoduje pewien dyskomfort to dekielek na obiektyw ;) - przydalby sie jakis zaczep zeby go np na pasku powiesic - chyba ze taki patent juz istnieje tylko jeszcze o tym nie wiem :)

zgadzam się, ja mojemu daje 3 tygodnie zanim go zgubie :(

robin102
01-01-2007, 13:18
Witam,
...Przez te dwa dni zrobilem juz ponad 1000 zdjec ;) - no coz, wiecie jak to jest, pierwsza lustrzanka,

Jest chociaż z 5 sztuk !!! wartych pokazania np. na forum ???

Zazdraszczam i podzielam radość , ale Waść opamiętaj się. Może lepiej było kupić kamerę ???

Seeker
01-01-2007, 14:07
"Jest w kazdych z tych warunków WB inne i pomiar na PRE własnie to uwzględni."

Racja, tylko dopisalem tam "cos jeszcze"... ;)

israel
02-01-2007, 01:19
Jest chociaż z 5 sztuk !!! wartych pokazania np. na forum ???

Zazdraszczam i podzielam radość , ale Waść opamiętaj się.

Mysle ze 5 sie znajdzie ale zaczne sie chwalic jak juz procent tych wartych pokazania uzyska taki poziom jak obecnie procent tych nie wartych :)

Jak juz mowilem - nowa zabawka, praktycznie zerowe doswiadczenie z lustrzankami - na razie jestem dumny ze liczba zdjec/minute spada gwaltownie (i co najwazniejsze swiadomie ;)). Mam nadzieje ze niedlugo bede mial sie czym pochwalic :)
Dzieki, pozdrawiam

El Qeko
04-01-2007, 23:53
Od dwóch tygodni jestem szczęśliwym posiadaczem D80 - pozdrowienia dla Sławka z Imfoto , wcześniej posiadałem D50 z Kitem później z Tamronem 17-50 2,8. Większość zdjęć robionych na początku nie wzbudziło mojego entuzjazmu - jednak po poszperaniu na forum i dojściu do sugesti odnośnie ustawień wyostrzeń itd na ZERO aparat zaskoczył mnie Kapitalnym zdjęciami nawet w trudnych warunkach oświetleniowych przy mieszanym świetle WB i AF radzi sobie znakomicie, nieraz trzeba uciekać od MATRIXA - ale są to wyjątki dotyczące bardzo kontrastowych scen, baterie na początku trzymały około 200- 300 zdjęć w tej chwili bez podpiętej 800tki dobijam do 400, sa jednak dwie żeczy które mnie denerwują po przesiadce z 50 przy zapiętej lampie ma ona większe luzy niż w D50 po 35 000 zdjeć większość z lampą, oraz zamiana przycisku od podglądu zdjęć plus jest na samym dole w rogu w D50 był jako drugi od dołu i łatwiej było w niego trafić, może to kwestia przyzwyczajenia . Generalnie D 80 POLECAM chociaż D50 także spisywała się wyśmienicie :)

israel
06-01-2007, 02:24
A ja dzis zauwazylem jakis kurz na matrycy :(. To sie nazywa miec pecha - a gruszke dopiero jutro wieczorem bede mial :(((((((((((((((. Chyba cos w body bylo bo jak pierwszy raz podlaczylem obiektyw to go nie zdjemowalem do dzis w celu sprawdzenia co jest powodem plamki na zdjeciach.
ehhhh
ale dalej jak najbardziej polecam :)

LOLSON
08-01-2007, 12:56
Ja tam żadnych przypałów od kilku miesięcy nie zauważyłem w Nikosiu D80.

Maciek321
05-05-2007, 23:17
:) chyba wlasnie o to mi chodzilo, ciekawe ilu tych zadowolonych w koncu si epojawi, moze cos pokaza :o??!!

Witam.

Własnie się zarejestrowałem i zamierzam zaliczyć się do grona zadowolonych (mało powiedzieć) uzytkowników D80.

Może coś pokazą???

W sumie nic specjalnego, ale...

http://plfoto.com/1221457/zdjecie.html D80 Nikkor VR 18-200@18mm
http://plfoto.com/1217010/zdjecie.html D80 Nikkor VR 18-200@18mm
http://plfoto.com/1150499/zdjecie.html D80 Sigma 70-300 DG APO Macro + SB600
http://plfoto.com/1144431/zdjecie.html D80 Nikkor VR 18-200 + Pierścionek makro
http://plfoto.com/1099026/zdjecie.html D80 Nikkor 50 + Pierścionek makro.

Pisałem też tu swoją opinie:

http://www.skapiec.pl/site/cat/2/comp/101539_komentarze/ (nick ten sam co tu - na forum)

Nie chce mi się powtarzać... Ani nic więcej pisać, bo superlatyw na dzień dziesiejszy znalazło by się więcej.

Pozdrawiam wszystkich.

agape
06-05-2007, 00:02
hehe - ktos tu ma paprochy na matrycy (po prawej stronie na zdjęciu z papierosem dobrze widać) ;)

wielebny0
06-05-2007, 00:12
ja też mam D80 i jestem zachwycony i szczęśliwy. Bawiłem się chwilkę 400D ale jakoś to nie było to. zwróciłem koledze i nabyłem D80. Mam. Cieszę się. Za chiny Ludowe zresztą nie odnalazłem różnicy pomiedzy matrycami. Może z lupą?

Maciek321
06-05-2007, 09:23
hehe - ktos tu ma paprochy na matrycy (po prawej stronie na zdjęciu z papierosem dobrze widać) ;)

Mam paprochy, i co z tego. Nie mam jeszcze gruchy. A z aparatem nie chce mi sie ganiac do serwisu raz na tydzień. Nie ma siły zeby nie złapać kurzu przy czestej wymianie obiektywów. Jednak kurz moze sie przylepic nie tylko do tego modelu aparatu :)

onyxstudio.pl
21-05-2007, 19:52
Ja kupię jutro :)
Przesiadka z F80 :) po kilkuletniej przerwie...

Vim_Woodenhands
21-05-2007, 21:23
Wszystkie jego, wymieniane wcześniej wady...zapewne są: szumy przeraziły mnie, ale dopiero na podbijanym 3200, który myślę ze nie będzie często używany(jak go włączyłem tak zaraz OFF:))RaB

Zupełnie niepotrzebnie!
Ostatnio testowałem (zachęcony przez forum) działanie funkcji odszumiania wbudowanej w D80. Sprawdziłem wszystkie ustawienia i byłem BARDZO przyjemnie zaskoczony, jak naprawdę dobrze sobie radzi, szczególnie, gdy porównywałem RAW-y z JPG-ami (RAW-y nie był odszumiane, co jest zrozumiałe samo przez się). Bardzo żałuję, że nie sprawdziłem tego przed koncertem Możdżera, miałbym jeszcze lepsze foty. No, ale wtedy miałem króciutko D80. Więc lekkie podbicie ekspozycji (do +1 EV) i można robić na 3200.
Zazwyczaj robię RAW-y, a przy wyższych czułościach dołączam JPG.

A D80 to super sprzęt za takie pieniądze! :-)

Art71
22-05-2007, 00:28
""""Ale nie oszukujmy się D80 to aparat za 1000$ - przeciętny amerykanin lub zachodni europejczyk zarabia na niego w 3 dni pracy - "Nie działa pomiar matrycowy?? Żaden problem, wyjdzie D80s to sobie go kupie, a ten dam bratu...".""""
No nie zgadzam się z tą wypowiedzią, jak przeciętny amerykanin czy zachodni europejczyk za 3 dni pracy zarabia tyle, że sobie aparaty zmienia jak skarpetki !!! to czemu przeciętni amerykaninie i zachodni europejczycy nie jeżdżą wszyscy mercedesami przecież na raty to akurat pasuje 3 dni pracy haha i raz w roku 3 dni i ciach d80 i helikopter itd itd to wyjeżdżaj do ameryki !!! po co się w Polsce męczyć .....Pewnie w ameryce to jak kit to 18-200VR bo to tylko 1 dzień pracy .... a słabszych obiektywów to tam pewnie nie ma bo nikt ich nie kupuje wszyscy tylko z górnej półki .... bajkiiii

hicks
22-05-2007, 00:52
No, ale wtedy miałem króciutko D80. Więc lekkie podbicie ekspozycji (do +1 EV) i można robić na 3200.
NIe bardzo rozumiem sens takiego podbijania, przeswietlasz o 1 i potem korygujesz na minus przy wywolywaniu do prawidlowej wartosci? Jesli tak to nie ma sensu lepiej zrobic prawidlowo na 1600, czas naswietlania wyjdzie taki sam, a mozesz stracic informacje w swiatlach.

Władca Pixeli
22-05-2007, 06:20
Pewnie w ameryce to jak kit to 18-200VR bo to tylko 1 dzień pracy .... a słabszych obiektywów to tam pewnie nie ma bo nikt ich nie kupuje wszyscy tylko z górnej półki .... bajkiiii
Niestety w sklepach w USA 18-200VR nie jest osiągalny :mrgreen:

Vim_Woodenhands
22-05-2007, 06:42
NIe bardzo rozumiem sens takiego podbijania, przeswietlasz o 1 i potem korygujesz na minus przy wywolywaniu do prawidlowej wartosci? Jesli tak to nie ma sensu lepiej zrobic prawidlowo na 1600, czas naswietlania wyjdzie taki sam, a mozesz stracic informacje w swiatlach.
Podbijam do +1EV (a więc 0,3 lub 0,7 lub 1 EV - zależy od sytuacji) i zazwyczaj nie koryguję do dołu, ewentualnie poprawiam nieco dynamikę przy pomocy krzywych. W zasadzie w ogóle nie ruszam ekspozycji podczas obróbki fotki w Lightroom'ie czy PSP. Świateł nie tracę, bo nie prześwietlam zdjęć, tylko kładę histogram bardziej na prawą stronę. Podgląd fotek po wykonaniu mam ustawiony na wyświetlanie z histogramem, więc rzut oka na wyświetlacz po strzeleniu foty i ew. korekta ekspozycji.

elmo
22-05-2007, 08:01
d80-tki, mam ja od wczoraj
prezent od żony na dzisiejsze urodziny...
po prostu rewelacja... :)

Erie
22-05-2007, 08:08
d80-tki, mam ja od wczoraj
prezent od żony na dzisiejsze urodziny...
po prostu rewelacja... :)

Żona z takimi prezentami, czy też aparat? ;)

elmo
22-05-2007, 08:23
oczywiście baaaardzo pozytywnym - i jestem niezmiernie i dozgonnie wdzięczny

wigi
22-05-2007, 09:19
no to żona kupiła sobie dozgonną wierność męża... ;)

elmo
22-05-2007, 09:58
ta dozgonność była już oczywiście wcześniej... alee, aleee... ;)

Seeker
22-05-2007, 10:26
"Świateł nie tracę, bo nie prześwietlam zdjęć, tylko kładę histogram bardziej na prawą stronę."

Jezeli i tak korygujesz na histogram, to cala reszta nie ma zadnego znaczenia ;).

Odnosnie kladzenia na prawa strone, nalezy jednak uwazac na sytuacje zblizone do granicznych, bo mozna sie w ten sposob pozbawic koloru, bez wzgledu na brak przeswietlenia.
Podsumowujac, im blizej do bialosci najjasniejszemu kolorowi w kadrze, tym bardziej mozna sie zblizyc histogramem do prawej strony, osiagajac jednoczesnie mniejsze szumy w cieniach..

Encor
22-05-2007, 10:53
Ja się również przyłączam do zadowolonych, co zresztą poruszyłem w wątku http://nikon.org.pl/showthread.php?t=24790

Związałem AEL ze spustem migawki (często przekadrowuję) i jest OK.

Vim_Woodenhands
22-05-2007, 12:16
"Świateł nie tracę, bo nie prześwietlam zdjęć, tylko kładę histogram bardziej na prawą stronę."

Jezeli i tak korygujesz na histogram, to cala reszta nie ma zadnego znaczenia ;).

Odnosnie kladzenia na prawa strone, nalezy jednak uwazac na sytuacje zblizone do granicznych, bo mozna sie w ten sposob pozbawic koloru, bez wzgledu na brak przeswietlenia.
Podsumowujac, im blizej do bialosci najjasniejszemu kolorowi w kadrze, tym bardziej mozna sie zblizyc histogramem do prawej strony, osiagajac jednoczesnie mniejsze szumy w cieniach..
Super w D80 jest to, że histogram jest rozbity na RGB, to daje większą kontrolę.

vasper31
22-05-2007, 12:21
Nic nie płaciłem. Powiem więcej - nawet gwarancji nie pokazywałem, której zresztą nie mam podbitej :) Przyszedłem, wypowiedziałem magiczne słowo* i pan porwał aparat na zaplecze, pogmerał 3 minuty i przyniósł odświeżony, dorzucając podziękowania, że przyszedłem :shock: Trzeci raz odwiedzam serwis i po raz kolejny odnoszę dobre wrażenie.

Pozdrowienia.

*) mapowanie :)

a jak brzmi to magiczne słowo?? 'dzieńdobry' ?? :)

Maciek321
22-05-2007, 20:41
(...)moze cos pokaza(...)


A mam jeszcze kilka do pokazania - zaskakuje mnie ten aparacik coraz bardziej...


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.mikro.eu.org/~maciek/img/gabi/Gabrysia-12.jpg) <= ISO 400


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.mikro.eu.org/~maciek/img/gabi/Gabrysia-08.jpg) <= ISO 200


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.mikro.eu.org/~maciek/img/gabi/Gabrysia-10.jpg) <= ISO 200


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.mikro.eu.org/~maciek/img/gabi/Gabrysia-11.jpg) <= ISO 400


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.mikro.eu.org/~maciek/img/gabi/Gabrysia-14.jpg) <= ISO 1250

prz3mo
22-05-2007, 20:44
Maciek321, jakim obiektywem były te fotki robione? Bardzo ładne... :)

Maciek321
22-05-2007, 20:46
(...)jakim obiektywem były te fotki robione? Bardzo ładne... (...)

SIGMA 70-300 1:4-5,6 APO DG MACRO. Wszystko jest we właściwościach każdego zdjęcia...

big lebowski
22-05-2007, 21:20
SIGMA 70-300 1:4-5,6 APO DG MACRO. Wszystko jest we właściwościach każdego zdjęcia... a grzebałeś coś w PS przy fotce iso1250, czy też szumy są widoczne jedynie przy 1000% powiększeniu?

Maciek321
22-05-2007, 21:45
a grzebałeś coś w PS przy fotce iso1250, czy też szumy są widoczne jedynie przy 1000% powiększeniu?


Nie używam wcale PS'a (nie mam licencji) :) Grzebałem jedynie w NC NX, a potem w NCC 4,2. Ale tylko zmniejszyłem rozmiar, wyostrzyłem, ustawiłem balans, i takie tam... (sam jestem zaskoczony poziomem szumów).

stachmuszel
05-12-2007, 09:20
Napisał prz3mo
(...)jakim obiektywem były te fotki robione? Bardzo ładne... (...)

Napisał Maciek321
SIGMA 70-300 1:4-5,6 APO DG MACRO. Wszystko jest we właściwościach każdego zdjęcia...

Przecie już nie raz było na tym forum, że tą Sigmą nie da się robić dobrych zdjęć. :-) Taka mułowata, ma mydło i wogóle...

Bardzo sympatyczne zdjątka.
Pozdrawiam!

pil74
05-12-2007, 12:28
Powiem tak, D80 to dobre body, nie bez wad ale dobre. Wg mnie największą jego zaletą jest jego ergonomia. Dobrze leży mi w łapie, wszystko jest pod ręką, a jak coś trzeba odszukać to też nie ma z tym problemu. No i obiektywy na które mnie stać i które zaspokaja moje potrzeby.
Pewno, że można chcieć więcej ale pewno trzeba by było dopłacić więcej. Ktoś chce proszę bardzo jest D200, D300 czy nawet D3.
Na samym początku miałem ból z czyszczeniem matrycy, szczególnie jak przy f22 doszukałem się jednego syfa. Ale teraz.....mam to gdzieś. Przysłon więcej niż f18 nie używałem jak do tej pory więc luz. Jak nie widać to nie wnikam co tam siedzi. Oczywiście przed większym foceniem pstryknę przy f18-22 i sprawdzam czy są syfy. Jak są to grucha i już.
Szumy? Jednym przeszkadzają innym nie. Ja należę do tej drugiej grupy może dlatego, że nie oglądam fotek przy 1000% powiększeniu. A fotki na papierze w A4 prezentują się bardzo dobrze, wg mnie przynajmniej.
Natomiast uważam, że bardzo dużo ludzi pokupowało te body i z tej racji jest najczęściej wałkowane na forach. Szczególnie, że są to świadomi użytkownicy z niemałymi wymaganiami i bezlitośni w stosunku do słabostek sprzętu.
Założę się, że za jakiś czas gdy pojawią się następcy tego body będą sentymentalne posty o starym poczciwym D80. Że to było dobre body....itp.
A na koniec, żeby nie było tak cukierkowo, to proszę mi powiedzieć po co są posty typu fajny D40, super D80?
Co to grupa wsparcia? Szukanie potwierdzeń sowjego wyboru? :)
Wg mnie ciekawszym postawiem sprawy było by zapytanie dlaczego kupiłeś/aś D80/D70/D50/D40 ...... i dlaczego system nikon?

Rafał_Sz
05-12-2007, 19:45
...
Wg mnie ciekawszym postawiem sprawy było by zapytanie dlaczego kupiłeś/aś D80/D70/D50/D40 ...... i dlaczego system nikon?
A było już takie pytanie na Forum...