PDA

Zobacz pełną wersję : Prośba o poradę gdzie, co, czym i za ile skanować.



gregory_21
21-09-2010, 09:29
Mam ogromną prośbę do znawców tematu.
Księgowa poprosiła mnie o pomoc w zeskanowaniu slajdów a jak wiadomo z księgowymi trzeba dobrze żyć, więc obiecałem pomóc ;)
Chodzi jej o namiar na jakiś zakład, który się tym zajmuje i robi to dobrze.
Niestety ja na temat tradycyjnej fotografii wiem tyle co nic a nie mam czasu wczytywać się w zawiłości i różnice między diapozytywami, negatywami etc.

Czy mógłby mi ktoś powiedzieć jak sprawdzić jaki ona ma materiał wyjściowy (na co zwracać uwagę gdy wezmę od niej jeden slajd), gdzie można go zeskanować w dobrej jakości, jaka jakość jest wystarczająca a jaka będzie już na wyrost, jakie maszyny są najlepsze do skanowania (chodzi o eliminację ofert zakładów, które posiadają maszyny kiepskie - opcja w przypadku braku polecenia jakiegoś konkretnego zakładu) oraz jaka cena za daną usługę jest atrakcyjna?

Z góry bardzo dziękuję za każdą radę ;)

Rycerz
21-09-2010, 09:58
nasz forumowy kolega skanuje, miał nawet ogłoszenie w dziale komercyjnym.

messer
24-09-2010, 22:33
O tak.
Axer - bo o nim mowa - to bardzo sensowny człowiek, do którego warto się odezwać w sprawie skanowania.

emgieb
24-09-2010, 23:12
Zalezy ile ma do zeskanowania... Przy wiekszej liczbie klatek bardziej oplaca sie kupic uzywanego Coolscana LS-40 (najstarszy model z USB), poskanowac co trzeba i sprzedac skaner bez straty.

gregory_21
24-09-2010, 23:25
Ale ja się kompletnie nie znam na tym a słyszałem, że to nie takie proste... nie wystarczy włożyć slajd i nacisnąć przycisk - trzeba jeszcze pomieszać suwakami w PSie a na naukę tego raczej nie mam czasu :(

Napiszę do wspomnianego... zobaczymy co z tego wyniknie ;)

Dzięki za odzew ;)

emgieb
24-09-2010, 23:34
Myk jest taki, ze mozna ;] Obecnie mozna skany z Coolscana zapisywac jako NEF-y, ktore czyta Lightroom :D dlatego zreszta, wzialem sie wreszcie za skanowanie ;]

gregory_21
25-09-2010, 10:17
Myk jest taki, ze mozna ;] Obecnie mozna skany z Coolscana zapisywac jako NEF-y, ktore czyta Lightroom :D dlatego zreszta, wzialem sie wreszcie za skanowanie ;]

A ile skanowań trzeba przeprowadzić, żeby zakup się zwrócił? :)
Nie napisałeś, o który konkretnie model chodzi ;)

jaroo1
27-09-2010, 19:03
Wszystko zależy poco te skany potrzebne ?do druku np.książek albumów itp.to skaner bębnowy .Jak zdjęcia pamiątkowe to spokojnie wystarczy zeskanować na labie np. noritsu do wielkości 30/40 i będzie super a koszt do 15 zł za rolkę.

emgieb
28-09-2010, 19:44
A ile skanowań trzeba przeprowadzić, żeby zakup się zwrócił? :)
Nie napisałeś, o który konkretnie model chodzi ;)

Napisalem wczesniej, ze LS-40. Ja korzystam z LS-50 akurat ;]

Ile, ile... trzeba sprawdzic ile sie ma klatek, sprawdzic ile kosztuje skanowanie w punkcie zajmujacym sie skanowaniem, przemnozyc sobie i porownac ;]

Pierwsza z brzegu strona www.skanowanie.eu - 4000 dpi, slajdy w ramkach, digital ICE - 2,2 zl za ramke. Ja mam 50 magazynkow, to 4000 zeta wychodzi ;] taniej byloby i nawet nowy skaner kupic ;] A Coolscana LS-40 mozna wyczaic za jakies 1300 zeta...