PDA

Zobacz pełną wersję : Sigma SD1 - 46 MPx na APS-C :)



stig
21-09-2010, 08:27
http://www.dpreview.com/news/1009/10092129sigmasd1.asp

morzon
21-09-2010, 08:37
Fakt, o minutę :D już sie zaraportowałem, żeby wywalić.

Powtórzę się - fajnie, że crop 1.5 a nie 1.7 no i wreszcie jakaś sensowna rozdzielczość pliku wyjściowego. Ładną szklarnie można do tego zmontować - 10-20 (8-16) + parę jasnych starszych szkiełk 1.8 między 20 a 28 + 30 1.4 + 50 1.4 + 85 1.4 + 105 + 70-200 OS... Kurde, kompletny, porządny system, spełniający wszelkie zachcianki.
Ciekawe jak z ceną...

dziki_pl
21-09-2010, 08:42
Tylko rozdzielczosc jest po interpolacji? Tzn faktycznie jest 46/3?

Pytanie o cene i z 8-16 moze byc fajna zabawka do landszaftow.

Czornyj
21-09-2010, 08:42
Osobliwie dlaczegoś nigdzie nie wspominają o zakresie czułości, co nie jest dobrym prognostykiem. Ale wygląda toto niezwykle kusząco, na oko sądząc powinno toto dostarczać detalu na poziomie średnioformatowych ścianek 20MP...

Tylko rozdzielczosc jest po interpolacji? Tzn faktycznie jest 46/3?
W bayerach też podają rozdzielczość po interpolacji ;)

dziki_pl
21-09-2010, 08:49
Nawet gdyby zakres bylby do uzytecznych ISO 400 przy rozsadnej cenie.
W mojej sciance mam natywne ISO25 a max czyli 200 nie wyglada juz dobrze, wiec uzyteczne 400 byloby mile.
Gdyby jeszcze DR i jakosc cieni bylaby na poziomie mrozonych ccd to moze byc realna, ciekawa, studyjna alternatywa.

acidjazz
21-09-2010, 09:13
To nie jest 46 MPx tylko 15,3 MPx.

dziki_pl
21-09-2010, 09:17
To taki fuji w systemie canona ;)
Mocowanie sigma SA jest elektronicznie zgodne z EOS, mozna poczytac o dzialajacych konwersjach.

yggdrassill
21-09-2010, 10:30
To taki fuji w systemie canona ;)
Mocowanie sigma SA jest elektronicznie zgodne z EOS, mozna poczytac o dzialajacych konwersjach.

coś wiecej na ten temat?
co to znaczy, że zgodny z eos?

dziki_pl
21-09-2010, 13:54
coś wiecej na ten temat?
co to znaczy, że zgodny z eos?

Sigma uzyla protokolu EOS do swojego bagnetu, liczba pinow tez sie zgadza.
Montujac obiektyw canona do sigmy dziala wszystko poza stabilizacja.
Oczywiscie by zamontowac trzeba przerobic mechanicznie bagnet, ale sa speclialisci ktorzy to uczynili.

bloodcrawler
21-09-2010, 14:55
To nie jest 46 MPx tylko 15,3 MPx.

No tak, tyle że znając możliwości Foveona to powiększysz 15mpx do 30mpx w szopie i okaże się że szczegółów jest więcej niż z d3x. Poczekałbym do pierwszych sampli (na które znając sigmę możemy czekać kilkanaście miesięcy nawet), ale szykuje się ładna zabawka do studia i pocztówek.

meliszipak
21-09-2010, 18:38
Ciekawe jak z szybkością, ile klatek na sekundę wypluwa?
Fajne, że 3:2.
Trochę się teraz dzieje...:)

Facet
22-09-2010, 04:07
Ja myślę, że to nie jest lustro do szybkiego strzelania. Podobnie jak seria Sx Pro Fuji. Do pewnych prac będzie niezastąpiony, ale wątpię, aby go zrobili do reporterki. Natomiast wnętrza, moda, landszafty itp - będzie git sprzęt.

meliszipak
22-09-2010, 13:30
Tu są sample z SD15 :shock:
http://ganref.jp/items/camera/sigma/1850
Co będzie z SD1?

Pawel Pawlak
23-09-2010, 12:21
tu też jest trochę sampli z tego body w połączeniu 85/1.4: http://www.pbase.com/sigmadslr/85m_f14_exhsm

morzon
23-09-2010, 13:21
W tym samplu:

http://www.pbase.com/sigmadslr/image/128311999

popatrzcie na rower poza obszarem GO - zwłaszcza kierownica i szprychy :/ ech, sigma będzie się podobnie zachowywać co nikkor. Na innych też zajeżdża zielenią...
Sama w sobie chyba dość ostra jest na pełnej dziurze, ale to nadal mała matryca. Mam nadzieję, że na Fx będzie lepiej ;]

goose
23-09-2010, 15:03
Sigmy nigdy nie słynęły z szybkostrzelności więc i pewnie tu zbytniej rewolucji nie będzie. Spodziewać się można dużego zakresu tonalnego i dobrego odwzorowania barw. Sprzęt raczej do studia i landszaftów.

mishieck
23-09-2010, 19:28
Sigma says it is working on a full-frame version of the sensor, despite the three-layer design's complexity.za: http://www.bjp-online.com/british-journal-of-photography/news/1734531/sigma-unleashes-megapixel-digital-slr#ixzz10L1t6eUm

Się nam porobiło w fotograficznym świecie...

meliszipak
23-09-2010, 20:46
O losie!!! To ile toto będzie miało pikseli?
Chyba, że dadzą rzadką matrycę?
Tak, czy siak bomba.

Mavierk
24-09-2010, 01:59
To nie jest 46 MPx tylko 15,3 MPx.Z takim rozumowaniem, to D3x ma niecałe 8mpix :)

A co do puchy - ciekawi mnie, jak to bedzie sie zachowywac na niskich iso :]

Pawel Pawlak
24-09-2010, 15:04
cienie w niektórych samplach z iso 100 nie wyglądają "idealnie"

acidjazz
24-09-2010, 22:58
Z takim rozumowaniem, to D3x ma niecałe 8mpix :)

A co do puchy - ciekawi mnie, jak to bedzie sie zachowywac na niskich iso :]


Zobacz jak Foveon jest zbudowany:

http://www.slcentral.com/c/h/a/2002/4/x3/

emgieb
24-09-2010, 23:07
Wlasciwie to D3x, ma kompletnych pikseli (jeden sub zielony, jeden niebieski i jeden czerwony) zaledwie SZEŚĆ :)

Mavierk
24-09-2010, 23:45
Zobacz jak Foveon jest zbudowany:

http://www.slcentral.com/c/h/a/2002/4/x3/Chcesz mi przez to powiedzieć, że z matrycy, jaka jest w d3x, która ma 24mpix, nie ma
6mpix czerwonych, 12mpix zielonych i 6mpix niebieskich
tylko jest
24mpix czerwonych, 48mpix zielonych i 24mpix niebieskich
i jednak nie ma interpolowanego obrazu do większego rozmiaru?

w Foveonie od początku widać, że z trzech pikseli jest robiony jeden, ale że w Bayerowskich w aparatach z czterech jest jeden już nikt nie patrzy :P

A jeśli się mylę, to proszę o przykłady, żebym mógł się czegoś nauczyć :)

Danko
25-09-2010, 10:44
Dwa filmiki pokazujące wydruki z SD1:
http://www.youtube.com/watch?v=d9cpFn2uOuU&feature=player_embedde
http://www.youtube.com/watch?v=ZjUlJU6SKEU&feature=player_embedded#

krzyzne
25-09-2010, 13:10
oj będzie mnie kusić ta sigma :D

goose
26-09-2010, 11:15
ciekawe jaka będzie cenaaaa...? :)

Mavierk
26-09-2010, 14:22
Miliard! :D

A tak na serio to pewnie coś koło 7d..

goose
26-09-2010, 22:30
mysle jednak, ze 1k ponad 7d ;)

pgi
05-10-2010, 13:55
Ciekawy wywiad na dpreview (http://www.dpreview.com/news/1010/10100504Sigmainterview.asp) nt. SD1 z jednym z szefów Sigmy. Ma być dostępna na wiosnę 2011 r... oby...

badtriper
22-02-2011, 16:22
http://washandgo.wordpress.com/2011/02/22/sigma-sd1-z-46-megapixelowa-matryca-foveon-x3/

huh
23-02-2011, 06:11
http://www.fotospokojna.com/linki/www_cyfra/matryce.pdf tu jest pdf gdzie opisane jest działanie matryc mozaikowych - jak ja je nazywam :)
Jeśli matryca pobiera informacje 4 pixeli do stworzenia informacji na jeden pixel do zapisana to doskonale obrazuje jak duza jest przewaga foveona
jesli chodzi o rozdzielczosc rzeczywistą (obiektyw dla Bayera musi mieć 4x lepszą rozdzielczość niż ten dla Foveona) wiadomo też że im mniejsze
pixele tym łatwiej o szumy. Jezeli matryca ma 12mpx to musi mieć 48mpx.. W foveonie są inne problemy - sporo swiatła jest tracone przy przechodzeniu przez kolejne warstwy, dlatego te matryce tak kiepsko pracują na wysokich czułościach, szczególnie z kolorami bo szczegółów nadal jest dużo (a tu problem mają Bayery) CMOS X3 (bo od sd1 nie będzie już nazwy foveon) podobno, tak twierdzą fotograficy testowi (albo to marketing) sd1 bardzo mało szumi do iso 800 a 1600 jest użyteczne, matryca pracuje do iso 6400, iso 1600 jest porównywalne z iso 400 z sd15 na korzyść tego z sd1, niestety zapis największego pliku, tego 15 mpx na karcie trwa 10 sekund.. oby mozna było w tym czasie robić zdjęcia.. albo przynajmniej działało menu.

huh
24-02-2011, 20:48
niestety opóźniona do wczesnej wiosny :/ sam aparat gotowy ale firmware jeszcze nie.


One big rumor I would like to squash immediately. There is a lot of talk of Sigma wanting to release the SD1 end of February. As far as I know they never made this promise but they do aim for a (late) spring release. The body is basically done and could go into production soon but the firmware (on the bodies at the show) is still at version 0.5 and still needs a bit of work.
http://photorumors.com/2011/02/24/guest-post-sigma-sd1-update/