PDA

Zobacz pełną wersję : SHOX kontra NIKON, walka o logo...



SHOX!
19-09-2010, 13:21
Witam, panowie i panie, NIKON mnie zaatakował e-mailowo z oficjalnego biura swojego i kazał usunąć logo Nikona z mojej strony tj. www.d7000.pl oraz www.nikond7000.pl

Celem założenia strony była oczywiście promocja aparatu D7000 na którego czekałem ponad pół roku oraz konsolidacja ludzi na forum, tak aby sobie rozmawiać tylko o tym modelu, niestety NIKON chcę zabrać logo z mojej strony na co ja się stanowczo nie zgadzam, co mam robić?, na chwilę obecną taka polityka NIKONA mnie bardzo dziwi, mają za darmo REKLAMĘ, nie muszą się martwić o MARKETING, a stosują tego typu sztuczki, wnoszę ten temat tutaj, ponieważ wiem o problemach TEGO FORUM któremu zabrali nazwę oraz o problemach innej strony, a ja nie zamierzam w żadnym wypadku, nawet jesli bym miał wejść na drogę sądową pozbywać się LOGA Z MOJEJ STRONY :smile:

Czornyj
19-09-2010, 13:27
To ma być żart, czy po prostu za wszelką cenę chcesz zaistnieć? Całkowicie bezprawnie posługujesz się zastrzeżonym słowno-graficznym znakiem towarowym, na drodze sądowej Nikon może ci zrobić z d... jesień średniowiecza.

rychu_cmg
19-09-2010, 13:27
skasuj

docxxx
19-09-2010, 13:30
Majac "pewne doswiadczenie" ;) wchodzac na Twoja strone zrobilem taka mine:

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/09/wtfcat-3.jpg
źródło (http://3.bp.blogspot.com/_T6dMq4HUNYA/THfJ1Di5TQI/AAAAAAAAAnQ/HJWjODAedq8/s1600/wtf-cat.jpg)
I wyszedlem

SHOX!
19-09-2010, 13:34
Czornyj jako znawca tematów wszelakich podaj mi proszę konretne paragrafy i artykuły zabraniające mi używania logo NIKON w celach informacyjnych, sugestie na temat mojego zaistnienia pomijam bo nie ma ona związku ze sprawą, ale powiem ci prywatnie, że po prostu wpadłem na taki pomysł i tyle.

docxxx, nie skojarzyłem, pewne doświadczenie niewątpliwie masz.

Wklejam sentencje wyroku sądu najwyższego w jednej ze spraw:

Użycie cudzego znaku towarowego w celu reklamowym i informacyjnym
jest dozwolone, jeżeli nie prowadzi do mylącego wrażenia o istnieniu
gospodarczych powiązań pomiędzy uprawnionym ze znaku a używającym go
w tym celu.

Jak się do tego odniesiecie?

marszull
19-09-2010, 13:37
pomyslu nie komentuje, a co do paragrafow to na pewno pomoze Ci w szukaniu prawnik, ktorego bedziesz na pewno potrzebowal jak wejdziesz na droge sadowa,
chociaz watpie czy ktokolwiek bedzie sie chcial podjac z gory przegranej sprawy
aha z mojej strony EOT

SHOX!
19-09-2010, 13:42
Loga nie skasuje, ponieważ sprawy które się toczyły w UE oraz Polsce i ich wyroki, uzasadniają jego użycie, więc Marszull czy sprawa jest przegrana czy wygrana o tym decyduje sąd, bez prawnika dam sobie świetnie radę, ponieważ mam już pewne doświadczenie jeżeli chodzi o sprawy sądowe.

Jeszcze jedno, pan z Nikona, zapytał mnie o pozwolenie, jak takie ewentualne pozwolenie dostać? (choć uważam nadal, że go mieć nie muszę) czy nikon.org.pl nie miał takiego pozwolenia?

Mariusz888
19-09-2010, 13:57
„Nikon" jest zarejestrowanym międzynarodowym znakiem towarowym należącym do firmy Nikon Corporation.
Takie coś widnieje nawet na stronie Nikon Polska i będzie widniało na każdym innym ich serwisie - to jest ich zarejestrowany znak i mają prawo wymagać od Ciebie usunięcia tego. To że ktoś wstawia na jakiejś stronie nie znaczy, że mu wolno i robi to zgodnie z przepisami. A Ty jeszcze kretyńsko upierasz się przy swoim...

SHOX!
19-09-2010, 13:58
Takie coś widnieje nawet na stronie Nikon Polska i będzie widniało na każdym innym ich serwisie - to jest ich zarejestrowany znak i mają prawo wymagać od Ciebie usunięcia tego. To że ktoś wstawia na jakiejś stronie nie znaczy, że mu wolno i robi to zgodnie z przepisami. A Ty jeszcze kretyńsko upierasz się przy swoim...
Przeczytaj jeszcze raz sentencje wyroku i napisz co o niej myślisz.

Mariusz888
19-09-2010, 14:02
Ale ja to przeczytałem - i faktycznie niby można go użyć ALE w tym wypadku sam właściciel znaku wystosował prośbę o usunięciu go więc znaczy że nie życzy sobie takiej "reklamy" więc i to co wkleiłeś traci ważność ;) Takie życie ;)

SHOX!
19-09-2010, 14:08
Ale ja to przeczytałem - i faktycznie niby można go użyć ALE w tym wypadku sam właściciel znaku wystosował prośbę o usunięciu go więc znaczy że nie życzy sobie takiej "reklamy" więc i to co wkleiłeś traci ważność ;) Takie życie ;)Ale o czym tym mówisz? Sprawa sądowa której WYROK wkleiłem była następująca:

SAM Właściciel znaku towarowego podał do sądu klienta który go używał i przegrał tę sprawę. Więc jakim sposobem wyrok ten stracił ważność z chwilą wysłania maila do mnie przez człowieka z Nikona Polska?

Wyrok sądu wyraźnie mówi, że użycie znaku towarowego jest D O Z W O L O N E... jeżeli tylko nie prowadzi do konekscji między mną a Nikonem, na mojej stronie jest adnotacja, że strona nie ma żadnego powiązania z firmą Nikon.

Mariusz888
19-09-2010, 14:15
Ma i nie ma - ma bo użyłeś ich znaku. Interpretuj sobie to jak chcesz - najwyżej Ciebie będą ciągać po sądach, a nie mnie ;) jeśli masz na to czas i środki to proszę Cię bardzo - ja nie wiem co w D7000 jest tak wspaniałego, żeby to było warte takiego zachodu, szczególnie że tu na forum jest już o nim potężny wątek w którym jest postów od przysłowiowego "za.....nia" ;) po za tym sądy działają różnie - raz wygrywa ten, raz tamten - nawet jeśli w jednym i drugim przypadku chodzi o to samo ;)

rychu_cmg
19-09-2010, 14:16
(...)że strona nie ma żadnego powiązania z firmą Nikon.
Umieszczając logo Nikona sam sobie zaprzeczasz

grudzinsky
19-09-2010, 14:17
napisz do Nikon Corp w Japonii i przedstaw sprawe. jestem ciekaw co oni na takie dzialanie, bo to ze polska siedziba jest jakas j*****ta to wiadomo juz od bardzo dawna...
podaj linki do oficjalnych zrodel o d7000 i czekaj na odpowiedz z centrum Nikona JP...a jak dostaniesz odpowiedz, ze im to nie przeszkadza wtedy mozesz smialo ruszac na droge sadowa z Nikonem PL :mrgreen:

dem
19-09-2010, 14:18
A gdyby ktoś umieścił Twoje zdjęcie, bez Twojej zgody, na swojej stronie, a Ty byś sobie tego nie życzył i poprosił właściciela strony, aby usunął zdjęcie, a on by tego nie chciał zrobić, jaka była by Twoja reakcja?

Czornyj
19-09-2010, 14:18
Czornyj jako znawca tematów wszelakich podaj mi proszę konretne paragrafy i artykuły zabraniające mi używania logo NIKON w celach informacyjnych, sugestie na temat mojego zaistnienia pomijam bo nie ma ona związku ze sprawą, ale powiem ci prywatnie, że po prostu wpadłem na taki pomysł i tyle.

USTAWA
z dnia 30 czerwca 2000 r.
Prawo własności przemysłowej

Rozdział 5
Prawa ochronne na znaki towarowe

Art. 153.
1. Przez uzyskanie prawa ochronnego nabywa się prawo wyłącznego używania
znaku towarowego w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczypospolitej
Polskiej.

Art. 154.
Używanie znaku towarowego polega w szczególności na:
3) posługiwaniu się nim w celu reklamy.


Wklejam sentencje wyroku sądu najwyższego w jednej ze spraw:

Użycie cudzego znaku towarowego w celu reklamowym i informacyjnym
jest dozwolone, jeżeli nie prowadzi do mylącego wrażenia o istnieniu
gospodarczych powiązań pomiędzy uprawnionym ze znaku a używającym go
w tym celu.

Jak się do tego odniesiecie?
Sam podajesz orzecznictwo świadczące na twoją niekorzyść. Jest całkowicie oczywiste, że Nikon podniesie w pozwie, że umieszczając logo na swojej stronie starasz się stwarzać mylące wrażenie o istnieniu gospodarczych powiązań pomiędzy uprawnionym ze znaku a tobą - nawet, jeści wydaje ci się to absurdalne.

SHOX!
19-09-2010, 14:20
No właśnie, według mnie mam prawo, ponieważ według wyroków można tak robić, załóżmy, że sprzedaje aparat na mojej stronie, mam prawo użyć znaku LOGA aby poinformować klienta jakiej firmy jest aparat, to chyba logiczne, i dodatkowo zostało uzasadnione wyrokami, jeżeli będzie trzeba pójdę do sądu i wygram sprawę, bo innej opcji nie widzę. Forum nikoniarze moim zdaniem źle zrobili oddając nazwę swojej witryny, za chwilę zgłosi się do nich Nikon i powie w waszej nazwie widnieje W Y R A Z NIKON, bo tak rzeczywiście, jest i co ? zmienią na kolejarze? Chyba nie o to chodzi, ja mam czas...

Czornyj
19-09-2010, 14:23
Jest zasadnicza różnica pomiędzy znakiem słownym, a znakiem słowno-graficznym. I kardynalna różnica pomiędzy znakiem słownym Nikoniarze, a znakiem słownym Nikon.

rychu_cmg
19-09-2010, 14:24
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/09/28it251-3.jpg
źródło (http://i53.tinypic.com/28it251.jpg)
to jest cały sens istnienia tej strony.

Kalmar
19-09-2010, 14:24
Czornyj jako znawca tematów wszelakich podaj mi proszę konretne paragrafy i artykuły zabraniające mi używania logo NIKON w celach informacyjnych, sugestie na temat mojego zaistnienia pomijam bo nie ma ona związku ze sprawą, ale powiem ci prywatnie, że po prostu wpadłem na taki pomysł i tyle.

docxxx, nie skojarzyłem, pewne doświadczenie niewątpliwie masz.

Wklejam sentencje wyroku sądu najwyższego w jednej ze spraw:

Użycie cudzego znaku towarowego w celu reklamowym i informacyjnym
jest dozwolone, jeżeli nie prowadzi do mylącego wrażenia o istnieniu
gospodarczych powiązań pomiędzy uprawnionym ze znaku a używającym go
w tym celu.

Jak się do tego odniesiecie?

Wyrok w jednej sprawie nie przenosi się automatycznie na inne podobne wg Ciebie sprawy, w Polsce wyroki innych polskich sądów nie są wiążace dla innych sądów w Polsce. Nie upieraj się.

SHOX!
19-09-2010, 14:25
Sam podajesz orzecznictwo świadczące na twoją niekorzyść. Jest całkowicie oczywiste, że Nikon podniesie w pozwie, że umieszczając logo na swojej stronie starasz się stwarzać mylące wrażenie o istnieniu gospodarczych powiązań pomiędzy uprawnionym ze znaku a tobą - nawet, jeści wydaje ci się to absurdalne.

Nikon może sobie w pozwie podnieść co chce, wyrok jest jednoznaczny, mozna używać logo w celach informacyjnych oraz komercyjnych, na ewentualnej rozprawie przedstawię taki właśnie pogląd, i nie będzie świadczyło to o tym, że stwarzam mylące wrażenie, tylko o tym, że sprzedaje aparat i informuje klientów o tym jakiej aparat jest firmy, i sąd przyzna mi rację, zanim jednak to nastąpi, za chwilę wyślę list z prośba o pozwolenie na używanie loga do Nikon JP. :)

mac.serafin
19-09-2010, 14:27
A zakładka "Sklep/Kup aparat Nikon D7000 oraz akcesoria do niego"? Jasno wskazuje na to że chcesz używać tej strony do celów komercyjnych, sprawa z góry jest skazana na porażkę.
Ty nie używasz w celu informacyjnym/reklamowym tylko w komercyjnym. Cytując za wyrokiem który przedstawiasz jako argument na twoją korzyść:

prowadzi do mylącego wrażenia o istnieniu
gospodarczych powiązań pomiędzy uprawnionym ze znaku a używającym go
w tym celu. .
Ta strona sprawa wrażenie strony która pochodzi od Nikona i ty starasz się na tym zarobić. Mam nadzieję że przegrasz i się nauczysz na przyszłość że nie jesteś najmądrzejszy.

SHOX!
19-09-2010, 14:27
Kalmar to jest wyrok sądu najwyższego po apelacjach więc chyba jest wiązący??

Spokojnie bo nie nadążam.

mac serafin, nikt mi nie zabrania sprzedaży aparatów, to chyba wolny kraj, ALE POWTARZAM NIE TAKI JEST SENS TEJ STRONY, ZRESZTĄ POD LINKIEM NIC NIE MA NA TĘ CHWILI I NIE WIEM CZY BĘDZIE, pozatym nie muszę się z tego tłumaczyć, właśnie mniej więcej z tego tytułu sprawa jest skazana na wygraną, bo wyrok sądu który przytoczyłem dotyczył gościa który handlował towarem danej firmy i używał jej logo, imożna to robić :)

szymony
19-09-2010, 14:32
Użycie cudzego znaku towarowego w celu reklamowym i informacyjnym
jest dozwolone, jeżeli nie prowadzi do mylącego wrażenia o istnieniu
gospodarczych powiązań pomiędzy uprawnionym ze znaku a używającym go
w tym celu.

Jak się do tego odniesiecie?

Nasze prawo nie opiera się na precedensach.

SHOX!
19-09-2010, 14:34
szymony, więc po prostu w trakcie ewentualnej sprawy można przedstawić wyrok tej i liczyć na to, że się uda? Czy ktoś wie, jaki jest adres do nikon japan? ewentualnie gdzie najlepiej napisać o pozwolenie, pomijając POLSKĘ

mac.serafin
19-09-2010, 14:35
Oni Ci napiszą że po to mają swój oddział w Polsce żeby to on decydował o takich sprawach.

Czornyj
19-09-2010, 14:36
Nasze prawo nie opiera się na precedensach.
Ale sądy chętnie wracają do raz obranej linii orzeczniczej, co nb. w przypadku kol. SHOX! będzie miało fatalne następstwa.

SHOX!
19-09-2010, 14:38
no tak, z tym, że z Nikon Polska raczej nic nie załatwię...polubownie

Czornyj dlaczego fatalne?, może ja czegoś nie rozumiem, nie wiem, na chłopski rozum wydaje mi się, że to orzecznictwo jest pomocne, bo ukazuje, że mozna używać loga w celach informacyjnych (co ja robię) oraz w celach sprzedaży (co mogę robić)

Błażej
19-09-2010, 14:41
Ech... napisz nam proszę tylko za jakiś czas jak się sprawa zakończyła;)

Czornyj
19-09-2010, 14:46
no tak, z tym, że z Nikon Polska raczej nic nie załatwię...polubownie

Czornyj dlaczego fatalne?, może ja czegoś nie rozumiem, nie wiem, na chłopski rozum wydaje mi się, że to orzecznictwo jest pomocne, bo ukazuje, że mozna używać loga w celach informacyjnych (co ja robię) oraz w celach sprzedaży (co mogę robić)

Przyjacielu - nie obraź się, ale albo zlikwiduj to w cholerę, albo idźże do radcy prawnego, bo to ewidentnie nie jest na twój chłopski rozum - radzę z dobrego serca. Nikon j... cię za cybersquatting i bezprawne używanie towarowego znaku słowno-graficznego i czerpanie z tego korzyści, może wnioskować o zajęcie komornicze na poczet ew. zasądzonych roszczeń, do tego dojdą potem koszty zastępstwa procesowego. Mogą załatwić cię na szaro jeszcze przed ogłoszeniem wyroku, a sprawę tak czy owak przegrasz z kretesem.

freefly
19-09-2010, 14:49
Art. 155.
1. Prawo ochronne na znak towarowy nie rozciąga się na działania dotyczące towarów
ze znakiem, polegające w szczególności na ich oferowaniu do sprzedaży lub
dalszym wprowadzaniu do obrotu towarów oznaczonych tym znakiem, jeżeli
towary te zostały uprzednio wprowadzone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej
Polskiej przez uprawnionego lub za jego zgodą.
2. Nie stanowi również naruszenia prawa ochronnego na znak towarowy import
oraz inne działania, o których mowa w ust. 1, dotyczące towarów oznaczonych
tym znakiem towarowym, jeżeli towary te zostały uprzednio wprowadzone do
obrotu na terytorium Europejskiego Obszaru Gospodarczego przez uprawnionego
lub za jego zgodą.
3. Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się, jeżeli przemawiają za tym uzasadnione
względy, które pozwalają uprawnionemu sprzeciwić się dalszej dystrybucji towarów,
w szczególności jeżeli po wprowadzeniu do obrotu zmieni się lub pogorszy stan towarów.


Art. 156.
1. Prawo ochronne na znak towarowy nie daje uprawnionemu prawa zakazywania
używania przez inne osoby w obrocie:
1) ich nazwisk lub adresu;
2) oznaczeń wskazujących w szczególności na cechy i charakterystykę towarów,
ich rodzaj, ilość, jakość, przeznaczenie, pochodzenie czy datę wytworzenia
lub okres przydatności;
3) zarejestrowanego oznaczenia lub oznaczenia podobnego, jeżeli jest to konieczne
dla wskazania przeznaczenia towaru, zwłaszcza gdy chodzi o oferowane
części zamienne, akcesoria lub usługi;
4) zarejestrowanego oznaczenia geograficznego, jeżeli prawo do jego używania
przez te osoby wynika z innych przepisów ustawy.
2. Używanie oznaczeń wskazanych w ust. 1 jest dozwolone tylko wówczas, gdy
odpowiada ono usprawiedliwionym potrzebom używającego i nabywców towarów
i jednocześnie jest zgodne z uczciwymi praktykami w produkcji, handlu lub usługach.




Jeśli handlujesz sprzętem marki Nikon z oficjalnej dystrybucji, to wolno Ci posługiwać się ich logo, bez zgody właściciela znaku towarowego.
Jeśli nie, to wymagana jest zgoda lub udzielenie formalnej licencji.
W innych przypadkach nie wolno Ci tego robić, bez poniesienia konsekwencji prawnych.

SHOX!
19-09-2010, 14:51
Czornyj, dzięki za twoje fachowe uzasadnienie które tutaj nic nie wniosło, bo ty zdaje się nie dopuszczasz orzecznictwa sądu najwyższego do siebie, ja obstaje przy swoim i jeżeli będzie trzeba, będę bronił swoich spraw w sądzie i napewno nie przegram, ale o tym się dowiecie jak do tego dojdzie, jeszcze jedna prośba, adres do NIKON JP ?

Czornyj
19-09-2010, 14:52
Czornyj, dzięki za twoje fachowe uzasadnienie które tutaj nic nie wniosło, bo ty zdaje się nie dopuszczasz orzecznictwa sądu najwyższego do siebie, ja obstaje przy swoim i jeżeli będzie trzeba, będę bronił swoich spraw w sądzie i napewno nie przegram, ale o tym się dowiecie jak do tego dojdzie, jeszcze jedna prośba, adres do NIKON JP ?
Jak najbardziej dopuszczam orzecznictwo sądu najwyższego, tylko inaczej je interpretuję.

SHOX!
19-09-2010, 14:53
Jeśli handlujesz sprzętem marki Nikon z oficjalnej dystrybucji, to wolno Ci posługiwać się ich logo, bez zgody właściciela znaku towarowego. - No i wszystko na temat, w końcu jakiś sensowny komentarz do sprawy :)

docxxx
19-09-2010, 14:53
jeszcze jedna prośba, adres do NIKON JP ?

Prosze: http://zoltyserwisfotograficzny.info/pl/ogolnie/komunikaty/126-napisz-list-do-mr-michio-kariya-3-proste-kroki.html

SHOX!
19-09-2010, 14:58
Dzięki ci docxxx, dzięki wszystkim, myślę, że można zakończyć wątek, bo kolega freefly przedstawił bardzo sensowne artykuły nt. temat, sprawa jest jasna, mogę używać logo nawet bez zgody właściciela i to zgodnie z Polskim prawem.

Psychotrop
19-09-2010, 15:02
no to zamykam