PDA

Zobacz pełną wersję : Samsung NX100 kompakt z wymienną optyką



Facet
17-09-2010, 16:46
Samsung dobija do Olympusa, Panasonica i Sony (wkrótce także Canon) w segmencie kompaktów z wymienną optyką. Opis z dpreview tutaj (http://www.dpreview.com/news/1009/10091414samsungnx100.asp).
Z tego, co wyszperałem, to cena będzie coś ponad 2100 zł ze szkłem 20-50 mm (449 GBP). Czyli bez rewelacji, bo drożej od choćby Sony NEX-3 z ob. 18-55mm za 1732 zł. Może u nas cena będzie niższa, ale raczej nie, skoro EX1 kosztuje u nas coś 1400 zł, a na świecie 1200 po przeliczeniu.

Henio Jawa
19-09-2010, 09:40
Bez sensu robią ze średnicą filtrów.
Co obiektyw to inny wymiar (40,5mm, 43mm, 52mm).

Facet
20-09-2010, 02:28
Fakt, ja tam już się za bardzo Samsungiem nie podniecam i tak, bo Ex1 kuleje z ostrością. Ale własnie zobaczyłem coś, na co będę odkładać - FUJIFILM FinePix X100 :) Mam nadzieję, że będzie tańsze od Laici :P Choć z Fuji różnie bywa - s3 była wpierw po ponad 10 tysięcy, a później nową kupiłem coś za 3 kawałki. Zresztą jak na swoje czasy to był super sprzęt.

TomaszR
22-09-2010, 09:55
Trochę zdjęć aparatu. Z 'naleśnikiem' wygląda dobrze :)

http://www.engadget.com/photos/samsung-nx100-hands-on-at-photokina-2010/

Osobiście trzymam kciuki za jakość obrazka i rozsądek cenowy firmy...

Rycerz
22-09-2010, 12:44
ciekawe czy zapowiedziane szkła będą dobrej jakości i ceny ;)

jm
22-09-2010, 18:38
Sam aparat fajny gabarytowo, jednak z jakimkolwiek zoomem wygląda... dość pokracznie;)
Malutki aparat i właściwie pelnowymiarowy obiektyw - na żywo widziałam NX10 z 18-55 - no dziwny duet...:confused:, nie trzymałam, ale mam obawy o "ergonomię"

Trochę to absurdalnie się zapowiada - bo ma to być poręczne pstrykadełko do noszenia ze sobą wszędzie, z kolei małe to to jest tylko ze stałką, zatem trzeba nosic ich kilka? Przeczy to idei podręcznego aparatu na wszystkie okazje, chyba...?
Z drugiej strony... może to napędzać powrót do fotografowania obiektywem standardowym, co w konsekwencji może miec dość wymierne korzyści fotograficzne;)?

jm
22-09-2010, 20:17
Z tego, co wyszperałem, to cena będzie coś ponad 2100 zł ze szkłem 20-50 mm.

EURO RTV AGD ma juz te aparat w przedsprzedaży:
http://www.euro.com.pl/kompakty-z-wymienna-optyka/opis-samsung-nx100-20-50-mm.bhtml#content_3c

Ostatnio EURo bardzo szybko reaguje na pojawienie się nowinek.

Facet
22-09-2010, 20:43
EURO RTV AGD ma juz te aparat w przedsprzedaży:
http://www.euro.com.pl/kompakty-z-wymienna-optyka/opis-samsung-nx100-20-50-mm.bhtml#content_3c

Ostatnio EURo bardzo szybko reaguje na pojawienie się nowinek.

No to się jednak potwierdziło :) W tej cenie, to ja jednak chyba wolałbym Sony Nex, ale i tak w ten system nie wejdę. Chociaż....

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.dslrnewsshooter.com/wp-content/uploads/2010/08/IMG_5585-2010-07-19-at-12-00-55-2010-07-19-at-12-00-55.jpg)

prezio
22-09-2010, 20:47
Taniej nie bedzie bo cena w HongKongu to 5290 HK Dolars

TomaszR
23-09-2010, 10:54
Sam aparat fajny gabarytowo, jednak z jakimkolwiek zoomem wygląda... dość pokracznie;)

Tak samo jak każdy 'bezlusterkowiec' tych rozmiarów. Czyli zarówno PENy jak i GF1, a co dopiero NEXy...



Trochę to absurdalnie się zapowiada - bo ma to być poręczne pstrykadełko do noszenia ze sobą wszędzie, z kolei małe to to jest tylko ze stałką, zatem trzeba nosic ich kilka? Przeczy to idei podręcznego aparatu na wszystkie okazje, chyba...?


Absurdalnie? Wydaje mi się, że każdy kto miał w ręku PENa czy GF1 nie ma złudzeń co do "kieszonkowości" tych aparatów... Szczególnie z zoomem. Kieszeń musi być duuuża...

Ale, tak naprawdę, czy 2 lub nawet 3 (ekstrema) 'naleśniki' to rzeczywiście aż taki problem logistyczny? Przy rozmiarach i wadze tych obiektywów? W tej chwili jako "breloczek", do zabrania ze sobą na zasadzie "bo może się przyda", traktuję Nikkora AF50 1.4. Naleśniki 'bezlusterkowców' to nawet nie połowa tego rozmiaru, nie mówiąc o wadze. Jeden naleśnik na korpusie, drugi w kieszeni i tragedii nie widzę.

jm
23-09-2010, 15:15
Wydaje mi się, że każdy kto miał w ręku PENa czy GF1 nie ma złudzeń co do "kieszonkowości" tych aparatów... Szczególnie z zoomem. Kieszeń musi być duuuża...




Do tego zmierzam, może właśnie to poczatek trendu aby mieć podpiętą stałkę i używać jej uniwersalnie? 30mm może spełniać taką rolę.
Wiadomo, że fotografia przyrody odpada, ale... szczerze mówiąc do wielu innych zastosowań taka ogniskowa (na cropie) jest bardzo OK. Piszę to z własnego doświadczenia... Jeśłi jeszcze taka stałka jest przywoita optycznie, to wyniki moga być więcej niż zadowalające.

Facet
23-09-2010, 18:51
Także moim zdaniem tak należy traktować tego typu system. Jak chcesz mieć sprzęt na co dzień, do kieszeni, to zakładasz płaską stałkę i masz mały aparat z fajną optyką. Jednak w każdej chwili w razie potrzeby można założyć coś większego i zrobić dowolne zdjęcie. Jeżeli chodzi o gabaryty, to z tego, co miałem w ręce najlepiej wypada Sony Nex-3/5 z płaskim. Na pierwszej stronie tego wątku zamieściłem zdjęcie pokazujące, co można podpiąć pod to maleństwo. Wczoraj podano także, że Lensbaby wypuścił pierścień tilt-shift'a do nex, ale do innych oczywiście też wypuści. Więc jak na kompakt, to jednak możliwości są, jest uniwersalność i jednak lepsza jakość zdjęć niż z standardowej matrycy.
Właśnie kupuję jakiś kompakt i na placu boju zostały G12 i P7000. Ale może jednak wejdę w wymienną optykę. Z jednym szkłem cena jest taka sama, a jakość fot znacząco lepsza. Mam złe doświadczenia, co do jakości zoomów w kompaktach na długim końcu. Swojego używam jedynie na wide i wówczas jakość jest super. Na długim końcu spada tragicznie. Więc w sumie używam raczej jako stałki (w tym wypadku 35mm) i ze stałką 28mm nie będę mieć wielkiej różnicy, a zawsze mogę zamontować inne szkło, którego stale nie muszę nosić przy sobie. Coraz bardziej się się przekonuję do wymiennej optyki.

gietrzy
01-10-2010, 09:51
Wydaje mi się, że każdy kto miał w ręku PENa czy GF1 nie ma złudzeń co do "kieszonkowości" tych aparatów... Szczególnie z zoomem. Kieszeń musi być duuuża...

Dokładnie, zauważcie, że wszędzie są zdjęcia bez dekielków. Z dekielkiem takie 20/1.7 niskie już nie jest.
Po premierze Nex Panas zapowiedział thinnest m/43 camera ever made - nikt nie ma wątpliwości, że chodzi o GF2.
Ja się spodziewam wymiarów serii LX ;), z 14/2.5 będzie można mówić o kieszonkowości.
A tak faktycznie GF1 jest za gruby pod naleśniki, za mały pod telasy typu 45-200 czy 100-300, choć mi to nie przeszkadza bo do fisza jest jak w sam raz ;)

Co do wykańczania Olka: bardzo, ale to bardzo mi doskwiera w GF1 brak IBIS, poza tym przewaga Sams na papierze jeśli chodzi o rozmiar przetwornika automagicznie znika w realu - patrz mega agresywne NR.
Dalej najlepszy jotpeg jest właśnie u Olka i wg wielu najlepszy AWB, co w tym targecie ma kluczowe znaczenie.
Niestety (dla Olka) nie mówią o tym w MM. Do tego wszystkiego najlepszy (cena vs. rozmiar/waga vs. optyka) megazum 14-150.

Za Sams stoi jeszcze UE, wg akustyka ;) niedługo zniosą cła na elektronikę z Korei i będzie jeszcze większa jazda z cenami. Sams ma najlepszy roadmap (czas vs. atrakcyjność/kompletność naleśników), jedyne czego muszą się nauczyć to high iso.
wzorem Nikona mogliby obniżyć ilość MPx do 12 i podoklejać więcej mikrosoczewek na cmosa.

superkomornik
03-10-2010, 20:02
Wiadomo, że fotografia przyrody odpada, ale...

Bez żadnego ale :mrgreen:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img687.imageshack.us/img687/9052/dsc5106h.jpg)

Ale można też podpinać bardziej pasujące obiektywy :)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img691.imageshack.us/img691/93/dsc5108.jpg)

A.n.d.r.e.V
05-10-2010, 15:43
I jak? ma ktoś?

Rycerz
30-03-2011, 10:49
z obiektywem 20-50 za 1542zł

czy ktoś kupił samsunga i mógłby się podzielić wrażeniami z fotografowania nim? może byc na pw ;-)

asche
30-03-2011, 12:03
Ja.

Takie sample z 30/2 (http://januszdziuba.eu/blog/?p=2441)

asche
30-03-2011, 12:18
[...] 30mm może spełniać taką rolę.
Wiadomo, że fotografia przyrody odpada, ale... szczerze mówiąc do wielu innych zastosowań taka ogniskowa (na cropie) jest bardzo OK. Piszę to z własnego doświadczenia... Jeśłi jeszcze taka stałka jest przywoita optycznie, to wyniki moga być więcej niż zadowalające.

W Samsungu 30/2 jest dużo bardziej niż zadowalająca, co prawda na moich samplach tego nie widać (skopałem zmniejszanie) ale już od pełnej dziury te szkło jest ostre i kontrastowe.

Rycerz
30-03-2011, 13:06
a gdzie 30/2 kupić ?

moonrage
30-03-2011, 13:09
A ja mam obecnie NX100 z 20mm f/2.8, 30mm f/2, 20-50mm f/3.5-5.6 oraz 50-200 f/4-5.6 Pierwsze wrażenia całkiem pozytywne jak na takie maleństwo. Po-testuję więcej to chętnie się podzielę spostrzeżeniami

asche
30-03-2011, 13:41
a gdzie 30/2 kupić ?

Ja kupiłem całość w FJ, na allegro tez da się wyrwać w dobrej cenie.

milczek77
30-03-2011, 15:13
tak z ciekawośći bo się nie znam, jakie to jest mocowanie samsung NX? ma ono coś wspólnego z Pentax? jeżeli głupie pytanie to sorki. Pytam bo mam jeszcze pare szkiełek z Pentaxa i to LTD a kompakt do lusterka przydałby się.

superkomornik
30-03-2011, 16:06
Bagnety bezlusterkowców nie mają nic wspólnego z bagnetami obiektywów do SLR.
A NX ma mocowanie... NX ;)

milczek77
30-03-2011, 18:40
No to teraz wiem :-) DZIĘKI.

Rycerz
06-04-2011, 11:55
http://www.samsung.com/pl/consumer/camera-camcoder/digital-cameras/nx-series/EV-NX100ZBABPL/index.idx?pagetype=prd_detail&tab=specification według specyfikacji na papierze to on jest lepszy od mojego byłego d200 ;-) ;-)


edit:
chyba moim pierwszym bezlusterkowcem będzie jednak samsung nx100 ;-)

HYPER
08-04-2011, 09:43
kurcze sie wlasnie zastanawiam czy warto kupic tego NX100 z obiektywem 20-50 za 1050zl. potrzebuje czegos niepozornego na weekendowe wypady. czy moglby ktos wrzucic jakies rawy tak zebym mogl sobie druknac i zobaczyc co mozna wycisnac z tego malenstwa?

Rycerz
08-04-2011, 09:45
a gdzie ty masz takie ceny? bo chyba nie w naszym kraju ;-)

HYPER
08-04-2011, 09:50
nie, nie w naszym. u naszych zachodnich sasiadow jest tego na peczki w tej cenie. nawet z przesylka do polski wyjdzie jakies 250zl taniej.

a gdyby ktos szukal sprawdzonego sklepu to prosze:

http://www.computeruniverse.net/products/90395975/samsung-nx100-schwarz-kit.asp?agent=288

kupowalem juz u nich duzo rzeczy i sa pewni jak bank szwajcarski.

moonrage
12-04-2011, 12:57
NX100 test video (http://bit.ly/eAljoQ) zapraszam, obszerny test pisany już wkrótce.

HYPER
14-04-2011, 10:22
to jak Panowie (i Panie), wrzuci ktos rawy z tego sprzetu?

asche
15-04-2011, 06:19
to jak Panowie (i Panie), wrzuci ktos rawy z tego sprzetu?

RAW z NX-a zajmuje ok. 30 MB. Znajdziesz miejsce na jakimś serwerze?

HYPER
15-04-2011, 09:35
wrzuc na jakikolwiek darmowy: hotfile, fileserve czy filesonic.

asche
15-04-2011, 10:34
Jakieś szczególne wymagania? Mam nie za szybki upload w łączu a i tak wysłanie jednego pliku zajmie wieczność.

HYPER
15-04-2011, 10:49
fajnie by bylo zobaczyc jakis portret wykonany obiektywem 30mm na przeslonie 2-2,8. jesli masz obiektyw 20mm to chetnie bym zobaczyl jakis krajobraz na f8. spakuj rawy rarem to powinny zajac duuuzo mniej mniejsca. dzieki

asche
15-04-2011, 19:49
Mam 20-50 i 30, jakiś portrecik powinno mi się udać zrobić.

RAW - 1 (http://www.fileserve.com/file/8F75kkq)
RAW - 2 (http://www.fileserve.com/file/E35NKGg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img687.imageshack.us/img687/1407/sam1379.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img820.imageshack.us/img820/433/sam1375.jpg)

Jeszcze krótka twórczość filmowa - też 30/2:

www.youtube.com/watch?v=jzZMesUs2fU (http://www.youtube.com/watch?v=jzZMesUs2fU)


/moderatora proszę o sklejenie moim postów w jeden

mrbox
14-05-2011, 12:48
pytanie do użytkowników tego aparatu, może trochę naiwne ale.. nie brakuje Wam wbudowanej lampy błyskowej?

asche
14-05-2011, 14:21
pytanie do użytkowników tego aparatu, może trochę naiwne ale.. nie brakuje Wam wbudowanej lampy błyskowej?

Nie.

Zawszę mogę założyć SB-600 lub też wyzwolić ją zdalnie.

Rycerz
08-08-2011, 12:14
Przyznam otwarcie, że długo obawiałem się, że zawiodę się na takim "maluszku" po używaniu lustra i to był jedyny powód dla którego nie mogłem się szybko zdecydować na samsunga nx100. Ale to już przeszłość ;-)

Ma mnóstwo zalet. Polecam :-)

Teraz tylko szukam 30/2 w fajnej cenie...

superkomornik
08-08-2011, 12:16
Przecież na allegro leży za 300zł, nowy ;) To nie jest fajna cena?

Rycerz
08-08-2011, 12:56
dzięki

emet_b
08-08-2011, 13:07
rycerzu, a pokusiłbyś się o jakąś małą reckę tego aparaciku, bom sam zainteresowany nim :)

waldek
08-08-2011, 14:29
rycerzu, a pokusiłbyś się o jakąś małą reckę tego aparaciku, bom sam zainteresowany nim :)

Ja też. Napisz coś o nim.

Rycerz
08-08-2011, 14:57
ok.
coś wypichcę dziś późnym wieczorem o moich wrażeniach pozytywnych i minusach

waldek
09-08-2011, 13:04
...coś wypichcę dziś późnym wieczorem o moich wrażeniach pozytywnych i minusach

Społeczeństwo czeka. :mrgreen:
A ja szczególnie bo MM dał dobrą cenę - 1200 zł

superkomornik
09-08-2011, 19:53
Za to, wg mnie lepszy NX5 jest za 980zl z 18-55 :) A lepszy bo z wizjerem, wygodniejszym uchwytem i obsługą.

Rycerz
09-08-2011, 22:28
Społeczeństwo czeka. :mrgreen:
A ja szczególnie bo MM dał dobrą cenę - 1200 zł

oj tam, oj
wiesz dobrze, że nie robię żadnych testów a moje wypowiedzi są często sprzeczne z ogólnymi forumowymi trendami? ;-)
Dlatego to co napiszę jest totalnie subiektywne, nie poparte dowodami i nie biorę za to odpowiedzialności ;-)


Gybym choć odrobinę pragnął robić zdjęcia ślubne :mrgreen: to kupiłbym dziś d300s, ale fotografia komercyjna mnie nie interesuje. Robię zdjęcia wyłącznie dziecku. Do tego celu potrzebuję mały, nie rzucający się w oczy i solidny aparat.
I nx100 spełnił te oczekiwania.


Za to, wg mnie lepszy NX5 jest za 980zl z 18-55 :) A lepszy bo z wizjerem, wygodniejszym uchwytem i obsługą.

Niewątpliwie masz rację z tym wizjerem i uchwytem i wyglądem lustrzanki ale dla mnie to akurat wada, bo ja nie chciałem czegoś co przypomina zminiaturyzowaną lustrzankę ;-)
Aparat nie jest malutki jak kompakty. Wiele osób narzeka, że to zatraca sens bezlusterkowców, które miały być malutkie. Ja tak nie uważam.


Oczywiście, że brak wizjera jest dokuczliwy, i niezbyt profesjonalny ;-) ale...
mam za to wielki i czytelny wyświetlacz. Na którym wszystko dokładnie widać. Po canonie 40d i nikonie d200 to kosmos ;-) ;-)
Wiem, że nie ocenia się zdjęć na wyświetlaczu, ale skoro Samsung nie ma wizjera, to taki ekran to fantastyczna sprawa.

Minusik: zbyt często przekłamuje i pokazuje zbyt wysycone barwy, ale podejrzewam, że można to będzie ustawić. Póki co, nie miałem kiedy wgryźć się w ten temat. I na razie nie przeszkadza mi to aż tak bardzo.



Dziwny mi się wydawał ten pomysł z przyciskiem na obiektywie czyli funkcja iFn. Można nim zmieniać parametry ekspozycji, balansu bieli i czułości ISO za pomocą pierścienia ostrości lub tylnej tarczy nastaw. Przy czym te parametry łatwo zmienić i bez iFn. Na dużym pokrętle z tyłu. Taki bajer moim zdaniem.

Duża zaleta samsunga to: przyciski.
Wszystko co potrzebne na wierzchu. Szybki dostęp do zmiany iso, balansu bieli itp. Do tego przycisk AEL [ blokada pomiaru swiatła ].
No i dwa pokrętła.
Jedno z tyłu, drugie na górze do zmiany ustawień czasu i przysłony w trybie M. Jak w prawdziwej lustrzance ;-)
W trybie M pojawia się czytelna drabinka ekspozycji od -3 do +3.



Niestety robię zdjęcia jak canonem 40d. A dlatego z niego zrezygnowałem. Tylko centralny punkt AF używam.
W d200 miałem możliwość łączenia dowolnych punktów Af w grupy, czy wybierania dowolnego punktu. Tego najbardziej żałuję!

I jak dotąd nigdy nie używałem obiektywu kitowego. 50mm i przysłona f=5.6 to porażka.
Na szczęście samsung obiecuje 50/1.4 ;-)
Zestaw 20/2.8, 30/2, 50/1.4, 60/2.8 i 85/1.4 czyż to nie brzmi jak marzenie ? ;-)


Generalnie odczuwam dyskomfort fotografowania przez ekranik :mrgreen: ale pewnie się do tego przyzwyczaję, akurat fotografujac dziecko to znakomita sprawa, bo widzisz wszystko co dzieje się wokół, a to ma znaczenie... dodatkowo AF nie jest tym do czego przyzwyczaił mnie nikon.
Ogólnie i tak aparat jest lepszy niż się spodziewałem. Naprawdę.

waldek
10-08-2011, 09:30
Dzięki. Wiem już więcej ale jeszcze za mało.

Jak wychodzą jpg-i z kita na 20 i 50 mm oraz różnych przysłonach ?
Gdybyś zechciał je tutaj pokazać lub wysłać mi na maila to byłbym wdzięczny.

Pytam o kita ponieważ ten aparat sprzedają wyłącznie z kitem 20-50 i przez jakiś czas byłby jedynym moim obiektywem.
Jak wychodzą jpg-i z aparatu bo nie ukrywam że nie bardzo mi się chce obrabiać te ogromne raw-y.

Jak duże są jpg-i w najlepszej rozdzielczości ?
Jak długo trzyma bateria w aparacie i na ile zdjęć wystarcza ?
Jakie są filmiki ?

Rycerz
12-08-2011, 00:08
To prawda rawy są ogromne. Raw 27.1MB a jpg 6.02 MB. Ale nie wierzę, że jest jakiś aparat który wypluwa wyłącznie piękne jpg których nie trzeba poprawiać ;-)




Pytam o kita ponieważ ten aparat sprzedają wyłącznie z kitem 20-50 i przez jakiś czas byłby jedynym moim obiektywem.

To według mnie jest taki przeciętny obiektyw [ani zły ani rewelacyjny ] i osobiście nie chciałbym fotografować wyłącznie kitem.
Ja już szykuję się do zakupu 30/2 ;-)

nie wiem czy było http://www.samsungimaging.net/2011/01/03/samsung-nx100-review/

waldek
12-08-2011, 10:13
Czy mógłby ktoś wstawić zdjęcia z tego aparatu - krajobraz, architektura, ulica - jpg-i bez obróbki dodatkowym programem ?

waldek
12-08-2011, 16:45
1. Czy NX100 ma licznik zrobionych zdjęć bo Opanda nie pokazuje ilości fotek ?
2. Czy ma szybki AF - może być pojedynczy i centralny ?
3. Czy nadaje się do reportażu - tj. czy w miarę szybko robi i zapisuje zdjęcia ?

Więcej pytań nie mam. :D

Rycerz
12-08-2011, 17:33
w linku powyżej masz filmik z szybkości AF

ozzy
15-08-2011, 11:07
do mnie włąsnie jedzie nx100- w MM w poznaniu za 999zł z kitem plus 30/2 z fotojokera :)

HYPER
16-08-2011, 13:11
znaczy kupiles przez net?

Rycerz
16-08-2011, 23:25
Myślę, że Samsung NX ma potencjał, aby być dobrym systemem. Jak na taką "zabawkę", można być zadowolonym z zakupu ;-)

ozzy
19-08-2011, 09:55
znaczy kupiles przez net?

Nie, kupiłem tradycyjnie:) tyle ze nie osobiście. aparacik w pierwszym kontakcie bardzo fajny, dostęp do najpotrzebniejszych funkcji z przycisków obudowy. Bezproblemowa aktualizacja softu dla aparatu i obiektywów. Szumy przyzwoite. jedynie af taki se;) rozbawiła mnie też funkcja wykrywania twarzy;)- działa, czasem może być przydatna

No i całkowicie zgadzam się z przedmówcą-system z potencjałem :)

koniecpolska
19-08-2011, 11:53
rozbawiła mnie też funkcja wykrywania twarzy;)- działa, czasem może być przydatna
W NEX-3 przy portretach używam tej funkcji namiętnie, bo punktowy pomiar ekspozycji w nim jest związany niezmiennie ze środkiem kadru, ni cholery nie można tego zmienić. Punkt AF można zmieniać do woli, a pomiar punktowy ekspozycji zawsze na środku ... Ale jak uaktywni się tryb wykrywania twarzy, to pomiar ekspozycji zaczyna być związany z buźką, bardzo fajna/wygodna sprawa bo ani punktu ostrzenia AF ani punktu pomiaru ekspozycji nie trzeba samemu ustawiać.

Rycerz
20-08-2011, 00:36
http://www.flickr.com/photos/sunshower2009/5756874695/in/photostream/ a cena pewnie max połowa nikona ;-)

ozzy
21-08-2011, 21:27
rycerz, a czym wołasz rawy? mój cameraRAW nie otwiera SRW. Robię konwersję dng converterem, ale nie wiem czy czegoś nie tracę po drodze... bo dng mają po 16mb a oryginalne SRW po 27...

Rycerz
22-08-2011, 09:45
na razie "programikiem" samsunga, ale też szukam lepszego rozwiązania

ozzy
22-08-2011, 14:24
Hm, no to może lightroom?

tomek67
22-08-2011, 16:08
http://www.flickr.com/photos/sunshower2009/5756874695/in/photostream/ a cena pewnie max połowa nikona ;-)
http://www.flickr.com/photos/samsungzone/6000769747/

Są już sample. Na oko wyglądają super.
To może być ciekawy zestaw.
Lada moment ma być też podobno 85mm 1.4
Żaden inny producent nie będzie miał tak bogatego zestawu obiektywów.
Ciekawe jakie będą ceny.
Na allegro można spotkać stałki 20mm i 30mm stosunkowo tanio.

emet_b
22-08-2011, 17:21
chłopaki, możecie poradzić jakiś sklep (spoza ceneo itp) z dobrą ceną i możliwością zakupu na raty NX100??

ozzy
22-08-2011, 18:36
Media Markt? Jak kupiłem za 999zł z kite. Widziałem też gdzieś za 1600zł z kitem, stałką 30mm i 50-200mm. Też bardzo dobra cena.

Rycerz
22-08-2011, 18:57
Hm, no to może lightroom?

w cenie samsunga? ;-)

emet_b
22-08-2011, 19:17
Media Markt? Jak kupiłem za 999zł z kite. Widziałem też gdzieś za 1600zł z kitem, stałką 30mm i 50-200mm. Też bardzo dobra cena.

byłem ostatnio w MM w Szczecinie i w ogóle nie mieli NXów.
A gdzie widziałeś duży komplet za 1600- taki bym z chęcią nabył :)

jeszcze jedno pytanie- jak wygląda Af podczas filmowanie? W niektórych artykułach piszą, że tylko mf, inni, że jest "pseudo af", a na YT oglądam filmiki gdzie af podczas kręcenia śmiga.
Jak to w końcu wygląda?

asche
23-08-2011, 08:39
Jest AF, co prawda nie nadąża za sceną ale jest :)

koniecpolska
23-08-2011, 09:04
w cenie samsunga? ;-)To jakiś NX samsunga kosztuje 360zł brutto? Gdzie?

wyrwiflak
23-08-2011, 11:22
To jakiś NX samsunga kosztuje 360zł brutto? Gdzie?

NX5 jak kupisz w zestawie z kitem za 850zł i potem sprzedasz kita za 500zl to ci wychodzi nawet taniej ;)

emet_b
23-08-2011, 11:31
gdzie taka cena, bo jego też rozważam.

Rycerz
23-08-2011, 13:56
jak jest u was z prądożernością? ja zrobiłem 200 zdjęć i mam baterię do ładowania,

ale fakt bawiłem się godzinę czasu w nagrywanie filmików to chyba żre więcej prądu?

wyrwiflak
23-08-2011, 14:01
gdzie taka cena, bo jego też rozważam.

na allegro chociażby wisi jeden za 830... nówka NX5+kit oficjalnie w fotojokerze za 999

emet_b
23-08-2011, 14:10
na allegro chociażby wisi jeden za 830... nówka NX5+kit oficjalnie w fotojokerze za 999

ja szukam ze sklepu, raty mnie interesują ;)

ozzy
24-08-2011, 14:14
ja szukam ze sklepu, raty mnie interesują ;)

Duży zestaw o którym pisałem był wMM w Kaliszu... Ale dosyć szybko się rozeszło. Co do af w trybie kamery to jest. Tylko wolny. Ale tak naprawdę wolny... Zresztą jeszcze się mu przyjrzę bliżej, bo nagrałem może ze 2min w sumie...

Rycerz, co do baterii to mi na jednym ladowaniu tak mniej więcej wchodzi właśnie ok 250 zdjęć. Tak na oko;)

Ma ktoś może camera raw w jakiejś w miarę bieżącej wersji? otwierającym rawy bezpośrednio? Bez konwersji dng converterem? Bo ciekaw jestem ewentualnej różnicy w szumach. Służę rawami jakby co.

asche
24-08-2011, 21:39
Ma ktoś może camera raw w jakiejś w miarę bieżącej wersji? otwierającym rawy bezpośrednio? Bez konwersji dng converterem? Bo ciekaw jestem ewentualnej różnicy w szumach. Służę rawami jakby co.

Przecież na stronie Adobe są, nawet starsze wersje. A nowe ACR bez problemu otwierają rawy z NX100. Ino profilów kolorów nie ma.

ozzy
24-08-2011, 22:16
Ale co jest? ACR? no właśnie taki mam problem, że nie mam nowej wersji ACR, bo zatrzymałem się na etapie CS3 do którego jest 4.6

asche
25-08-2011, 06:32
Ale co jest? ACR? no właśnie taki mam problem, że nie mam nowej wersji ACR, bo zatrzymałem się na etapie CS3 do którego jest 4.6

No to pozostaje tylko konwersja na DNG

asche
30-08-2011, 13:45
NX100 i 20-50/3.5-5.6 i 30/2, Exify do wglądu


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img718.imageshack.us/img718/9450/sam3511q.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img594.imageshack.us/img594/5576/sam3479.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img14.imageshack.us/img14/7649/sam3554.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img713.imageshack.us/img713/1561/sam3498t.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img823.imageshack.us/img823/1928/sam3475r.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img716.imageshack.us/img716/9031/sam3526j.jpg)

ozzy
31-08-2011, 11:15
Korzystacie z funkcji inteligentny zakres? Daje coś?

Rycerz
31-08-2011, 23:36
Korzystacie z funkcji inteligentny zakres? Daje coś?

a co to takiego? ;-) bo nie mam instrukcji pod ręką ;-)

emet_b
01-09-2011, 11:54
właśnie kolega założył obok watek-wychodzi NX200:)

A mój NX100 będzie w przyszłym tygodniu, więc mam dwa pytania:
-adapter nikon->4/3, jest jakiś sensowny? najlepiej z AF :)
-znacie jakiś przecieki o nowych szkłach do 4/3 samsunga? Jakieś 10-15mm by się przydało :)

superkomornik
01-09-2011, 11:59
Do Samsunga adapter nikon-4/3? Wybierz taki który najlepiej będzie prezentował się na półce :-P bo przecież do niczego tego nie podłączysz ;)

A teraz pytanie - jak chcesz uruchomić af? To jest niemożliwe. Adaptery są mf do szkieł D albo G i D.

Za jakiś czas ma być 16/2.4.

emet_b
01-09-2011, 12:02
wolałem się zapytać, bo 50tka przez adapter byłaby całkiem spoko.

16/2,4 to fish czy zwykła UWA? Cena +- znana?

ozzy
01-09-2011, 15:31
a co to takiego? ;-) bo nie mam instrukcji pod ręką ;-)

To taka funkcja, ktora w teorii ma zwiekszac DR sceny. Tylko wtedy najniższe iso jakie możesz ustawic to 200. No i wlasnie ciekaw jestem jak dziala, a akurat nie mogę sprawdzić. Naświetla na cienie, a część matrycy rejestrujaca światła ma obniżona czułość? Ale to tylko moje gdybanie;)

superkomornik
01-09-2011, 15:36
16 rektlinearlne. Cena niewiadomo, jeszcze nie ma tego obiektywu.

AF nie jest tak potrzebny. Wciskasz przycisk, powieksza Ci kadr i precyzyjnie ostrzysz (to nie to samo co matówka).

edit:
16/2.4 (http://www.optyczne.pl/4222-nowo%C5%9B%C4%87-Samsung_NX_16_mm_f_2.4_-_przyk%C5%82adowe_zdj%C4%99cia.html)

Mówisz- masz ;)

Mavierk
01-09-2011, 16:10
Zatem już jest :D

Masakra, naleśniki 16/2,4 20/2,8 30/2
plus Macro 60/2,8 i portret 85/1,4... eehh :D

emet_b
01-09-2011, 18:00
No, no systemik idzie w ładnym kierunku:
http://www.optyczne.pl/3765-nowo%C5%9B%C4%87-Zapowied%C5%BA_nowych_obiektyw%C3%B3w_Samsung_NX.h tml

A to podobno (bo nie rozumiem krzaczków) sample z 85/1.4
http://www.slrclub.com/bbs/vx2.php?id=newproduct_samsung&no=2752

emet_b
01-09-2011, 19:33
to ja sypię kolejnym pytaniem:

NX100 i adapter M42:)

A może inny system? Widzę też adapter pod minoltę-co lepsze? M42 czy Minolta-pytam o optykę. M42 znam:)

Mavierk
01-09-2011, 19:46
Minolta jest tańsza (póki co) i fajnie rysuje :)
Rokkor 58/1.2 to już znana marka - za tysiaka możesz je wyrwać

A 58/1.4 za stówkę to też niewiele, a rysuje fajnie na aps-c :)

emet_b
01-09-2011, 19:55
to muszę rzucić monetą- Helios 58/2 czy Rokkor 58/1.4 ;)

PS: http://allegro.pl/adapter-samsung-nx-minolta-md-i1799136546.html

Rozumiem, że w NXach będziemy mieli podobny problem jak w N-brak nieskończoności ?

pioter m
01-09-2011, 22:25
Rozumiem, że w NXach będziemy mieli podobny problem jak w N-brak nieskończoności ?
Watpie. W nikonie byl, bo odleglosc matryca-bagnet byla zbyt duza. Tutaj sporo sie zmiesci. Adaptery do nezlusterkowcow wygladaja bardziej jak pierscienie posrednie niz przejsciowki.

Rycerz
01-09-2011, 22:56
to muszę rzucić monetą- Helios 58/2 czy Rokkor 58/1.4 ;)


nie rzucaj tylko bierz to drugie

emet_b
02-09-2011, 14:53
na razie kliknąłem sobie na allegro naleśnika 30mm :) Zastanawia mnie dlaczego na all są tak tanio-389zł, skoro np. w cyfrowe.pl stoją za ponad 1000zł ??

Od razu drugie pytanie- pokrowiec, co polecacie? Do najbliższego sklepu foto mam 150km, więc może Wy coś podpowiecie-im mniejszy tym lepszy będzie :)

waldek
02-09-2011, 15:05
na razie kliknąłem sobie na allegro naleśnika 30mm

Czy jest jakaś widoczna różnica w jakości pomiędzy 20 a 30 ?
Ja brałbym chyba 20.

emet_b
02-09-2011, 15:07
na temat różnic nic nie wiem-dopiero zaczynam przygodę z NXami.
Jednak mając jako kit 20-50, niewiele jaśniejszy naleśnik nie jest mi potrzebny :)

ozzy
02-09-2011, 17:18
na temat różnic nic nie wiem-dopiero zaczynam przygodę z NXami.
Jednak mając jako kit 20-50, niewiele jaśniejszy naleśnik nie jest mi potrzebny :)

Niewiele? Ponad 2 działki to mz sporo. Na tyle ze decyduje czasem o zrobieniu bądź nie zdjęcia;) no i jakościowo jest lepsze od kita 20-50. Ja w zasadzie jak założyłem 30 w momencie kupna, tak jej nie zdejmuje. Kit się kurzy.
Co do cen na alle- to chyba we wszystkich aukcjach masz gwarancje 3mce, a nie normalną. Czort wie skąd te szkła mają. Jakupiłem wFJ za 555 zł z normalną dwuletnia gwarancją.

Esjot
02-09-2011, 18:52
na razie kliknąłem sobie na allegro naleśnika 30mm :) Zastanawia mnie dlaczego na all są tak tanio-389zł, skoro np. w cyfrowe.pl stoją za ponad 1000zł ??

Od razu drugie pytanie- pokrowiec, co polecacie? Do najbliższego sklepu foto mam 150km, więc może Wy coś podpowiecie-im mniejszy tym lepszy będzie :)

W Foto Joker 30 była i chyba jest za jakieś 500 pln( dwa lata gwarancji)
Co do pokrowca to są oryginały na ebayu ale troszkę zbyt cenne:)
Co do kupowania zamienników zwróć tylko uwagę na wycięcia pod gwint śruby statywowej.
Podobno bardzo fajnie pasuje pokrowiec od którejś wersji Feda.
Dużo informacji o serii NX Samsunga jest na forum Pentaxa
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=25062&postdays=0&postorder=asc&start=0
Jak miałbyś jakieś pytania to dzwoń lub Pisz PW

"na temat różnic nic nie wiem-dopiero zaczynam przygodę z NXami.
Jednak mając jako kit 20-50, niewiele jaśniejszy naleśnik nie jest mi potrzebny "

Ja 30 praktycznie nie zdejmuję a mam prawie wszystkie szkiełka obecnie dostępne do systemu.
(20-50/20F2,8/30F2,0/50-200)

Esjot
02-09-2011, 19:12
właśnie kolega założył obok watek-wychodzi NX200:)

-znacie jakiś przecieki o nowych szkłach do 4/3 samsunga? Jakieś 10-15mm by się przydało :)

emet_b -Samsung nie jest w systemie 4/3.Seria NX ma matrycę APS-C CMOS

emet_b
02-09-2011, 20:26
to wszystko obnaża moją wiedzę (a w zasadzie jej brak) na temat nx;)
Czyli jeśli dobrze kojarzę-aps-c jest większa od 4/3?

waldek
02-09-2011, 20:33
- matryce o wielkości 1/2.3 cala to przekątna ok. 7.7 mm,
- matryce o wielkości 1/1.7 cala to przekątna ok. 9.5 mm,
- matryce 4/3 cala to przekątna ok. 22.5 mm,
- matryce APS-C stosowane w lustrzankach mają przekątną 27.1 mm.

epicure
02-09-2011, 21:54
na razie kliknąłem sobie na allegro naleśnika 30mm :) Zastanawia mnie dlaczego na all są tak tanio-389zł, skoro np. w cyfrowe.pl stoją za ponad 1000zł ??

Kiedyś w MM (przynajmniej w Poznaniu) była promocja na NX10 z kitowym zoomem i tym właśnie naleśnikiem w takiej cenie, że ten drugi był w zasadzie gratis. Wyprzedało się wszystko na pniu. Ciekawe, czy na Allegro to nie są przypadkiem obiektywy z tej promocji.

waldek
02-09-2011, 22:09
To taka funkcja, ktora w teorii ma zwiekszac DR sceny. Tylko wtedy najniższe iso jakie możesz ustawic to 200. No i wlasnie ciekaw jestem jak dziala, a akurat nie mogę sprawdzić. Naświetla na cienie, a część matrycy rejestrujaca światła ma obniżona czułość? Ale to tylko moje gdybanie;)

Ok
Funkcja ta płynnie koryguje utratę jasnych fragmentów, która może występować na skutek różnic w zacienieniu obrazu ( za instrukcją ).

bogdi64
02-09-2011, 22:51
a czy ktoś już sprawdzał różnice w "obrazowaniu" NX5 - NX10 - NX100, po prostu czy w NX 100 zastosowano jakieś zmiany w sofcie, które w znaczny sposób zmieniały by obrazek względem poprzednich modeli ?

ozzy
03-09-2011, 01:09
Matryca jest ta sama, zasadniczych różnic bym się nie spodziewał. Choć jak robiłem update softu, to w wykazie zmian pisało coś o poprawieniu algorytmu odszumiania- dla wysokich czułości i długich czasów. Ale nie robi mi t to specjalnie różnicy, bo i tak klepie rawy, a odszumianie w body mam wyłączone.

tomek67
03-09-2011, 07:36
Zastanawiałem się nad Samsungiem, ale dziś an optyczne pokazał się taki test:
http://www.optyczne.pl/index.php?test=obiektywu&test_ob=239

Trochę drogi ten obiektyw, ale nawet na 1.4 fotki wyglądają całkiem nieźle.
To chyba nowy król bezlusterkowców ;)

avatarr
03-09-2011, 09:40
zakupiłem szajsunga nx11 . rewelacyjny sprzęt , porównywałem z innymi np z sony ale sony to takie g...o aby zmienić cokolwiek trzeba wejść do menu a w szajsungu wszystko naprawdę wszystko co potrzeba do manuala jest na wierzchu.
polecam gorąco

superkomornik
03-09-2011, 10:01
zakupiłem szajsunga nx11 . rewelacyjny sprzęt , porównywałem z innymi np z sony ale sony to takie g...o aby zmienić cokolwiek trzeba wejść do menu a w szajsungu wszystko naprawdę wszystko co potrzeba do manuala jest na wierzchu.
polecam gorąco

Akurat to g...o ma wszystko na wierzchu tylko trzeba wgrać nowy fw ;)

Mavierk
03-09-2011, 22:33
Zastanawiałem się nad Samsungiem, ale dziś an optyczne pokazał się taki test:
http://www.optyczne.pl/index.php?test=obiektywu&test_ob=239

Trochę drogi ten obiektyw, ale nawet na 1.4 fotki wyglądają całkiem nieźle.
To chyba nowy król bezlusterkowców ;)Co w tym szkle takiego świetnego, że przebija Vojtasa 25/0,95?
A co do NX - niebawem wyjdzie 85/1.4 pod ten system, raczej nieprędko Oly wypuści 50/0,95, żeby dorównać właściwościami...
Chociaż z drugiej strony zawsze można kupić Vojtasa 50/1.1 i też bedzie dobrze :]

Właśnie jedyną wadą NXa jest fakt, że 0,3mm przejściówki do Leiki M nikt nie zrobi :(

tomek67
04-09-2011, 08:24
Co w tym szkle takiego świetnego, że przebija Vojtasa 25/0,95?
A co do NX - niebawem wyjdzie 85/1.4 pod ten system, raczej nieprędko Oly wypuści 50/0,95, żeby dorównać właściwościami...
Chociaż z drugiej strony zawsze można kupić Vojtasa 50/1.1 i też bedzie dobrze :]

Ten 25/0.95 nie ma AF, nie każdy to lubi.
Ciekaw jestem tego modelu 85/1.4
Swoją drogą do Micro 4.3 jest juz dostępny 45mm/1.8 za 1100zł.
Wiadomo, że to nie to samo co 85mm/1.4, ale cena niższa i waży kilka razy mniej.
Cieszę się, ze wreszcie zaczynają się pokazywać coraz ciekawsze stałki do bezlusterkowców.

Mavierk
04-09-2011, 10:45
No właśnie nie to samo, 45/1.8 da rozmycie podobne do 90/3.5, natomiast 85/1.4 podobne do 135/2 na pełnej klatce, więc różnica jest zasadnicza ;)

Ale równie dobrze można powiedzieć, że odpowiednikiem 25/1.4 będzie 30/2 za 400zł (a bokeh imo ma dużo lepszy).

tomek67
04-09-2011, 15:46
No właśnie nie to samo, 45/1.8 da rozmycie podobne do 90/3.5, natomiast 85/1.4 podobne do 135/2 na pełnej klatce, więc różnica jest zasadnicza ;)
Ale równie dobrze można powiedzieć, że odpowiednikiem 25/1.4 będzie 30/2 za 400zł (a bokeh imo ma dużo lepszy).
Wiesz ja mam 85mm/1.4 Nikona.
Uwielbiam ten obiektyw.
Bezlusterkowiec z obiektywem 45mm/1.8 nie takiego obrazka jak 85mm/1.4,
ale na pewno częściej będę go miał przy sobie.
Chyba wolałbym by Samsung zrobił np. 85mm/1.8 byłby po prostu sporo lżejszy.

piotr w
04-09-2011, 20:47
Panowie,

Powiedzcie tak szczerze (:)), jak to jest z jpeg-ami z NX100. Krążą jakieś dziwne opinie, że porażka totalna, o teście na optyczne już nawet nie wspomnę (głośno :)), bo mam o nich dość specyficzną opinię. Interesuje mnie tylko jpeg, nie chcę i nie będę bawił się w RAW, bo nie :). Oczywiście chodzi o to, czy da się go jakoś sensownie poustawiać, żeby uzyskać akceptowalny kolor i jakość zdjęć.

koniecpolska
05-09-2011, 09:26
Panowie,

Powiedzcie tak szczerze (:)), jak to jest z jpeg-ami z NX100. Krążą jakieś dziwne opinie, że porażka totalna, o teście na optyczne już nawet nie wspomnę (głośno :)), bo mam o nich dość specyficzną opinię. Interesuje mnie tylko jpeg, nie chcę i nie będę bawił się w RAW, bo nie :). Oczywiście chodzi o to, czy da się go jakoś sensownie poustawiać, żeby uzyskać akceptowalny kolor i jakość zdjęć.Zdecydowanie najlepszy jpeg prosto z puszki daje Olympus i to od samego początku, więc bez problemu możesz kupić nawet starsze modele np. E-P1 i E-PL1, które kosztuję po kilka setek za body. E-PL1 jeszcze niedawno widziałem nowe do kupienia - z kitem coś około 1000zł.

piotr w
05-09-2011, 20:25
Zdecydowanie najlepszy jpeg prosto z puszki daje Olympus ...
No tak, to w zasadzie wiem, podobno Panasonic (np GF-2, 3), też radzi sobie lepiej, pytanie jednak, czy da się tak poustawiać Samsunga, żeby nie było rozczarowania. Zaleta NX, to bardzo tanie szkła, obiecuje to możliwość stworzenia atrakcyjnego "małego" systemu, gdzie w przeciwieństwie do konkurencji można mieć sensowny system za adekwatne do jego możliwości pieniądze. Olympus EP-3 jest git, ale kosztuje ponad 2,5 x więcej niż NX100, a dodatkowe szkła ceną również ocierają się o absurd (birąc pod uwagę ich plastikowość, wymiary i w końcu możliwości całego systemu*).
* - przytoczone opinie, to prywatne zdanie ich autora i nie ma potrzeby, aby z nimi polemizować :)

waldek
05-09-2011, 22:21
Proponuję Samsunga NX5 - Przykład ( jpg z minimalną obróbką ) (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=189721)
W tej chwili jest to najtańszy bezlusterkowiec z matrycą APS-C !!

koniecpolska
06-09-2011, 10:33
Olympus EP-3 jest git, ale kosztuje ponad 2,5 x więcej niż NX100, a dodatkowe szkła ceną również ocierają się o absurd (birąc pod uwagę ich plastikowość, wymiary i w końcu możliwości całego systemu*)A po co kupować E-P3? Nowości są zawsze w cenie. NX200 też ma cenę 900$. Starsze modele Olka z kitem są do kupienia za około 1000zł. Można tez trafić wiele używek, np na OC widziałem kilkakrotnie E-P1 czy E-PL1 za około 500zł.
Co do szkieł to fakt, za naleśnika 14 czy 20mm trzeba dać około 1000zł, za 45/1.8 też (coś jest sposób nabyć go za kilka setek). Poza tym nowy zoom naleśnik 14-42 gwarantuje małe gabaryty nawet z zoomem (mogę spokojnie sprzedać LX5, którego mam właśnie ze względu na uniwersalność zoom i małe gabaryty).

Sam się zastanawiam nad NX, ale 5/10/11 odpada ze względu na wygląd, NX100 mnie nie przekonuje, czekam więc na to co zaprezentuje NX200, ale tu na złość usunęli możliwość podpięcia wizjera.

emet_b
06-09-2011, 10:45
no właśnie ten wizjer. Cieszyłem się, że zainwestuję weń i będę miał do kolejnych modeli, a tu taki zonk!

ozzy
06-09-2011, 16:52
emet a gdzie można kupić wizjer?

HYPER
06-09-2011, 16:55
mozesz kupic tu: http://direkt.jacob-computer.de/_artnr_814244.html?ref=103

emet_b
06-09-2011, 17:21
teraz już nie pamiętam, ale widziałem w jakimś sklepie za około 700pln.

PS: dziś przyszedł mój nx100-największy plus to af-nigdy nie miałem w rękach bezlusterkowca, af śmiga jak szalony :)

HYPER
06-09-2011, 17:30
wstaw jakis fotki. najlepiej z nalesnika :)

emet_b
06-09-2011, 17:33
nie wiem czy godne bo na razie tylko skromne domowe próby odbyłem :)


edytka:
czytałem, że NX100 wyzwala tylko lampy Samsunga i nie odpala wyzwalaczy.
Podłączyłem sb600 i śmiga w manualu aż miło :)

ozzy
06-09-2011, 22:57
ja też podłączałem różne lampy- w manualu wszystko ładnie chodzi. Czy wyzwalacze odpala, to jeszcze sprawdzę do końca tygodnia.

wyrwiflak
07-09-2011, 09:38
teraz już nie pamiętam, ale widziałem w jakimś sklepie za około 700pln.

PS: dziś przyszedł mój nx100-największy plus to af-nigdy nie miałem w rękach bezlusterkowca, af śmiga jak szalony :)

Spróbuj w gorszych warunkach oświetleniowych. Możesz pozbyć się zachwytu ;)

emet_b
07-09-2011, 20:33
do trudnych warunków mam d700 ;P

PS: dwa z naleśnika, ale bardziej poglądowo:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/204/sam0176k.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/17/sam0170k.jpg/)

ps: W B&W bo z przyzwyczajenia do rawów zapomniałem ustawić WB ;)

bogdi64
07-09-2011, 21:22
trzeba było dopisać, że fotka 2 to 1000iso

yogur
07-09-2011, 21:34
a czy podpinaliście już do nx100 jakieś fajne szkiełka manualne np coś z m42 - jak to działa, jest pomiar światła?

emet_b
09-09-2011, 17:16
Podpiąłem swoje wyzwalacze Powerluxa-działają:)
Poniżej dowód ;)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/854/sam0222u.jpg/)

piotr w
10-09-2011, 10:57
Jak dla mnie sprawa zmaknięta. Kupiłem NX100 przede wszystkim ze wzgledu na ergonomię i cenę pozostałych zabawek do tego systemu. Lada moment do kupienia 16mm/2.8 z iF, do tego 55-200 w korzystnej cenie, jasny 30mm.
Cała reszta miała drugorzędne znaczenie. Jpeg, jak dla mnie, akceptowalny. Co do konkurenyjnych systemów, obrazek, AF - Sony NEX-5N, jakość/cena - Panasonic GF2 bądź 3.

emet_b
12-09-2011, 19:25
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/684/sam0293g.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/88/sam0341v.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/842/sam0353c.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/109/sam0384t.jpg/)

Esjot
12-09-2011, 21:01
a czy podpinaliście już do nx100 jakieś fajne szkiełka manualne np coś z m42 - jak to działa, jest pomiar światła?
Działa bardzo fajnie.Pomiar jest.

waldek
15-09-2011, 22:32
samsung to nie jest jakiś genialny aparat ...

Genialny nie bo takich jest niewiele ale samsung zrobił naprawdę dobre bezlusterkowce.
Ty jesteś zadowolony z NX100 a ja chwalę sobie NX5 - matryca APS-C i tani jak barszcz.

Rycerz
15-09-2011, 22:37
Ty jesteś zadowolony z NX100 a ja chwalę sobie NX5 .

no i super

wyrwiflak
22-09-2011, 08:58
W Poznaniu w Saturnie do nabycia komplet NX100+kit+30 za dokładnie 1500zł. Może komuś się przyda ta informacja :)

Rycerz
23-09-2011, 07:52
W Poznaniu w Saturnie do nabycia komplet NX100+kit+30 za dokładnie 1500zł. Może komuś się przyda ta informacja :)

o! niezła sprawa...brać, brać, bo bezlusterkowiec zacny za te pieniądze,


chyba, że ktos woli najnowszego kolorowego nikona ;-)

downandout
23-09-2011, 15:13
Witam,
jestem na etapie zakupu EVIL'a. Na placu boju pozostały GF3 kit+14mm, E-PL3 kit i właśnie NX100+kit+20 lub 30mm. GF3 znam, bo mam w pracy, Pena w Opolu nie ma nigdzie, a NX100 jest najtańszy jeśli chodzi o body i naleśniki. I tu moja prośba, mógłby ktoś podrzucić kilka jpgów i rawów na iso800 i 1600, żebym porównał chociażby do GF3.

ps. pamiętam że jest stronka, gdzie można porównywać zdjęcia z różnych aparatów, lecz zapomniałem adresu, no chyba że źle pamiętam;)

deep
23-09-2011, 15:58
Jak chcesz pooglądać jpgi i rawy z NX100 to tu masz wszystko co ci jest potrzebne:
http://www.wapy.com/entiz/read.php?num=3616

downandout
23-09-2011, 20:51
Jak chcesz pooglądać jpgi i rawy z NX100 to tu masz wszystko co ci jest potrzebne:
http://www.wapy.com/entiz/read.php?num=3616

dzięki, choć nie o takie sample mi chodziło. zdjęcia świetne, szczerze mówiąc lustrem bym takich nie zrobił, a ktoś wyciska takie obrazki z małego samsunga.
w ostatnim kącie sklepu znalazłem NX100, porównałem z GF3. Na niższych iso bardziej podoba się Samsung, choć to pewnie efekt mocnej ingerencji softu. Na wyższych czułościach, 800-1600 i od biedy 3200 GF3 choć nie idealny, to niszczy Samsunga. Ładniej szumi, bez placków, więcej detali. Jedną denerwującą wadę ma dla mnie NX100, aparat z założonym kitem postawiony na płaskiej powierzchni pochyla się do przodu. W GF3 dolna linia obiektywu idzie równo z aparatem. Dla mnie to ważne, bo zdjęcia albumowe na różnych wyjazdach robię sobie sam;)
podsumowując:
NX100
+ cena na starcie
+ cena stałek 20 i 30mm poniżej 400 zł
+ sanki na lampę, jakieś yongnuo pewnie podpiąć można ;)
+ wyświetlacz
+ lepsza jakoś na iso 100-400
+ iso 100
- agresywne odszumianie widoczne od iso 800
- aparat leci na twarz z podpiętym kitem
- trochę duży

GF3
+ lepiej wykonany, a przynajmniej takie sprawia wrażenie
+ malutki, z podpiętym naleśnikiem 14 f/2.5 jest w rozmiarze idealnym na kieszeń w jeansach, marynarce i każdej kurtce
+ lepsze wysokie iso, choć nie idealne - porównywalne z D80
+ skuteczny dotykowy ekran
+ efekt miniatury, iAuto+
- drogi system, w cenie GF3+kit+14 mam NX100+kit+20+30
- brak stopki
- brak trybu panoramy
- ponoć słaba bateria
- tylko iso160


ciężki wybór, na co dzień sam doradzam w doborze aparatu, a z sobą cackam się jak z babą;) ideałem byłby NX200, lecz ile można czekać i żyć bez aparatu ;)

Jasand
24-09-2011, 18:16
Proponuje kupno GF2

tomek67
24-09-2011, 18:48
Bardzo mi się podoba oferta cenowa Samsunga,
Robi całkiem fajne obiektywy za niedużą kasę.
Ale ciut mi przeszło jak zobaczyłem porównanie:
http://www.lesnumeriques.com/duels.php?ty=1&ma1=36&mo1=1223&p1=9569&ma2=32&ph=21

Trochę mnie niepokoi czas tego AF.
Pamiętam jak mnie drażniły kompakty.
Nowe Olympusy wg tych testów są 2x szybsze,

piotr w
24-09-2011, 20:21
To prawda. AF w NX100 nie jest demonem prędkości, ale... . Przy niewymagających, typowych sytuacjach jest (jak dla mnie) wystarczajacy. Jeżeli jednak komus zależy na szybkim AF, na sprawnym "śledzeniu" obiektu, to są lepsze aparaty. NX rekompensuje jednak te niedociągnięcia swoją ergonomią, ceną i budżetowymi obiektywami.
Z perspektywy krótkiego czasu, od kiedy go mam, nie żałuję wyboru. Jako drugi, dodtakowy - polecam. Jako jedyny, warto chyba poszukać alternatywy, zarówno GF2, 3, jak i NEX, PEN (3) są lepsze pod względem szybkości, możliwości rozbudowy i kilku innych rzeczy. Trzeba sie jednak liczyć z kosztem x 2 lub nawet więcej.

downandout
27-09-2011, 21:36
Proponuje kupno GF2

padło jednak na gf3 w podwójnym kicie, bo i cena 1999 była atrakcyjna. nx100 przegrał jednak koszmarnymi jpgami i wymiarami zbyt dużymi na rower.

Rycerz
30-09-2011, 00:00
Bardzo mi się podoba oferta cenowa Samsunga,
Robi całkiem fajne obiektywy za niedużą kasę

a nx100 z kitem już ponizej 1200zł




ktoś ma już może lampę do samsunga? jaką?

emet_b
30-09-2011, 07:42
ja mam...sb600 :D

ozzy
01-10-2011, 15:56
Ooo, emet, to tak jak ja:)

piotr w
01-10-2011, 18:35
...nx100 przegrał jednak koszmarnymi jpgami...
Te koszmarne jpegi, to raczej tylko w teście optycznych, można to spokojnie poustawiać, żeby efekt był przyzwoity. Ja tylko na jpeg jadę.
Z tą wielkościa, to chyba też nie do końca jest źle. NX100 + 20/2.8 w sam raz, jak dla mnie.

asche
02-10-2011, 00:02
Jako aparacik na wakacje sprawdza się znakomicie. NX100 / 20-50 / 30 (http://januszdziuba.eu/blog/?p=3280)

piotr w
02-10-2011, 20:30
Jaki lekki błysk polecacie do NX100? Idealnie w ruchomym palnikiem, ale to chyba marzenia. SB-800 za ciężko, próbowałem SU-800 + SB800 (układ idealny w pomieszczeniach, mój ulubiony z D90), ale chyba SU 800 nie pracuje z "nie swoimi" puszkami (przynajmniej nie udało mi się błysnąć w trybie AA i M a na chłopski rozum powinno).
Macie jakieś sensowne=budżetowe rozwiazanie?

Rycerz
26-10-2011, 09:49
ja czekam na zapowiadane 55/1.8

emet_b
26-10-2011, 12:34
o 55mm nie słyszałem, ale tez bym z chęcią zanabył-lubię 50mm pod DX.
I życzyłbym sobie jakieś 10-12mm

Mavierk
27-10-2011, 20:19
Na przyszły rok są planowane:
55/1.8 naleśnik
80-400/4-5.6
12-24/4
135/2
24/1.8

Więc ten system jest kierowany do ludzi pokroju większości użytkowników fotograficznych for internetowych :D

Rycerz
27-10-2011, 20:35
jak to wszystko się pojawi to będzie to najlepszy system "bezlusterkowy"


a i "lustrzankowym" da popalić ;-)

wyrwiflak
28-10-2011, 10:13
żeby jeszcze chociaz nad softem do matrycy popracowali, bo nie to że matryca wyraźnie słabsza od tej w NEXach to jeszcze soft kiepski, wyniki słabsze nawet niż w lustrzankach Pentaxa opartych na tej samej matrycy (K7). NX5 do dziś nie ma obsługi ACR...

prz3mo
28-10-2011, 17:25
http://www.optyczne.pl/4355-nowo%C5%9B%C4%87-Samsung_85_mm_f_1.4_ED_SSA.html

Fajny system się robi.

superkomornik
28-10-2011, 17:52
Patrząc na liste oferowanych i nadchodzacych obiektywów mam wrażenie że brakującym elementem w systemie jest korpus z pełna klatką.

I teraz taka mała ciekawostka - Samsung 30/2.0 przyłozony do bagnetu (a raczej włożony do środka ;) ) d700 pokrył całe pole obrazowania :) Co prawda było to ekstremalne macro, ale jednak.

tomek67
29-10-2011, 07:02
http://www.optyczne.pl/4355-nowo%C5%9B%C4%87-Samsung_85_mm_f_1.4_ED_SSA.html
Fajny system się robi.
Ten obiektyw to już zapowiadają od stu lat ;)
Sugerowana cena 1000 Euro, kurcze myślałem, że będzie ciut tańszy.
Nikon 85mm 1.4G kosztuje tylko ciut więcej.

wyrwiflak
29-10-2011, 08:43
jest jeszcze sprawa kulejącej dystrybucji w Polsce... poza aparatami praktycznie bez problemu można dostać jedynie kity + 20 + 30, ale już kupić 18-200, 16mm albo 60 macro, nie wspominając o lampach to jest wielka sztuka...

emet_b
01-11-2011, 17:52
Jedno ze spaceru:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/443/sam1025i.jpg/)


Lekka zabawa kolorami+winieta.
30mm@f/2

Robson_87
01-11-2011, 18:51
emet_b swietne!
bede musial chyba wybrac sie i obejrzec nx`y. Pierw wpadl mi w oko nx100 ale nie ma wizjerka a zewnetrzny troche drogi i chyba malo dostepny wiec bardziej sklonilem sie ku nx10 choc ten nx100 zdecydowanie lepiej wyglada

emet_b
01-11-2011, 19:32
dziękuję, mam plan aby trochę ożywić ten wątek bo aparat na to zasługuje.

Nie macałem NX10, ale zamieniłbym NX100 na NX10 ze względu właśnie na wizjer-po pierwsze przyzwyczajenie a po drugie uchwyt przy patrzeniu przez wizjer jest stabilniejszy.

Teraz zbieram na 20/2.8 ;)

emet_b
01-11-2011, 20:46
Pozwolę sobie dorzucić jeszcze dwie sztuki:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/64/sam1018v.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/259/sam0947.jpg/)

Cały czas w użyciu 30/2 :)

tomek67
11-11-2011, 08:48
ktoś ma już może lampę do samsunga? jaką?
Wczoraj sprawdziłem i SB900 chodzi także w trybie auto.

Rycerz
11-11-2011, 10:37
Wczoraj sprawdziłem i SB900 chodzi także w trybie auto.

taką "krowę' do samsunga ? ;-) litości... [ skupiłem uwagę na wielkości a pomijam że jest droższa od aparatu ;-) ]

tomek67
11-11-2011, 14:51
taką "krowę' do samsunga ? ;-) litości... [ skupiłem uwagę na wielkości a pomijam że jest droższa od aparatu ;-) ]
Mi pasuje.
Poważnie.
W plener chodzę bez lampy, a w mieszkaniu to mi wszystko jedno.
No i, żeby odbić światło od ścian to lampa musi mieć trochę mocy.
Zresztą SB900 posiadam od jakiegoś czasu, a dedykowanej nie kupię bo mi szkoda kasy.
To przecież forum Nikona sporo ludzi ma ten model.
Oczywiście kupować SB900 specjalnie pod NX100 to "lekka" przesada ;);)

żeglarz
11-11-2011, 14:55
Mi pasuje.
Poważnie.
W plener chodzę bez lampy, a w mieszkaniu to mi wszystko jedno.
No i, żeby odbić światło od ścian to lampa musi mieć trochę mocy.
Zresztą SB900 posiadam od jakiegoś czasu, a dedykowanej nie kupię bo mi szkoda kasy.
To przecież forum Nikona sporo ludzi ma ten model.
Oczywiście kupować SB900 specjalnie pod NX100 to "lekka" przesada ;);)

A mógłbyś sprawdzić czy współgra z sb800 :-)

tomek67
11-11-2011, 20:31
A mógłbyś sprawdzić czy współgra z sb800 :-)
Niestety nie mam tego modelu, ale raczej powinno.

tomek67
17-11-2011, 10:03
http://www.adorama.com/ISGNX85I.html

Ciekawe ile będzie kosztować u nas i czy ta cena będzie spadać.

bogdi64
17-11-2011, 15:15
osobiście uważam, że to szkiełko powyżej to błąd samsunga, ten aparat nie trafia w segment profi, idealnym rozwiązaniem by była 85 np f2, ale za cenę 120$, zbyt gwarantowany, zwłaszcza, że wszystkie bezlusterkowce pomijają temat dłuższych obiektywów

tomek67
27-11-2011, 11:42
osobiście uważam, że to szkiełko powyżej to błąd samsunga, ten aparat nie trafia w segment profi, idealnym rozwiązaniem by była 85 np f2, ale za cenę 120$, zbyt gwarantowany, zwłaszcza, że wszystkie bezlusterkowce pomijają temat dłuższych obiektywów
W sumie to chyba masz rację.
Mam od jakiegoś czasu NX100.
Ogólnie mam pozytywne odczucia.
Ale ogólnie to nie jest oczywiście sprzęt profi.
AF jest jednak wyraźnie wolniejszy niż np. w D5000 i jak jest ciemniej to czasem w ogóle nie potrafi ustawić ostrości.
Aczkolwiek w normalnych warunkach przy statycznych zdjęciach precyzja AF jest super.

bogdi64
05-12-2011, 00:30
bardzo fajne porównania
http://translate.googleusercontent.com/translate_c?hl=pl&prev=/search%3Fq%3Dsamsung%2Bx100%2Bkontra%2Bpanasonic%2 6hl%3Dpl%26nord%3D1%26biw%3D1280%26bih%3D606%26sit e%3Dwebhp%26prmd%3Dimvns&rurl=translate.google.pl&sl=en&twu=1&u=http://www.imaging-resource.com/PRODS/NX100/NX100A.HTM&usg=ALkJrhi6UVGOj0MkfTIgDU_s7_YniCiNaA

mjr
05-12-2011, 11:24
W sobotę fotografowałem po raz pierwszy NX5
Pytanie:
Czy dla NX5 jest jakiś upgrade oprogramowania, by poprawić koszmarne "sianie" na wyższym ISO.
Tu jest zdjęcie z ISO 1600. (https://picasaweb.google.com/108097593700616581933/20111203Lodowisko#slideshow/5682313154506677986)
Mam wrażenie jak bym robił "małpka" a nie APS-C !!!

doktor
05-12-2011, 11:34
Też chyba zamienię nx100 na NX10. Ale muszę go pomacać. Zabrałem NX100 na miesięczną wyprawę i początkowo bardzo pozytywna opinia o aparacie uległa ochłodzeniu. Z 55-200 jeśli jakiś obiekt był na pierwszym planie kompletnie go ignorował ostrząc na tło. I to nie był pojedynczy przypadek. Ktoś miał jakieś doświadczenia z tym szkłem?

tomek67
05-12-2011, 12:15
Też chyba zamienię nx100 na NX10. Ale muszę go pomacać. Zabrałem NX100 na miesięczną wyprawę i początkowo bardzo pozytywna opinia o aparacie uległa ochłodzeniu. Z 55-200 jeśli jakiś obiekt był na pierwszym planie kompletnie go ignorował ostrząc na tło. I to nie był pojedynczy przypadek. Ktoś miał jakieś doświadczenia z tym szkłem?
Spróbuj zmienić rozmiar obszaru AF na najmniejszy.
Mi na 30mm 2.0 pomogło.

got3n
06-12-2011, 04:06
Od paru dni jestem posiadaczem NX100 z 20-50 i lampa 15tką. Ogólnie pierwsze wrażenie pozytywne narazi nie załuję nie dopłacenia 30% wiecej do Nex'a ;)

Mam dwa pytania:
1. Czy jest jakas rada na jakość JPG? Bo miedzy Raw a JPG jest kolosalna rożnica
2. Jakiego pancake kupić? 30tke czy 20tke?

Z góry dzięki za pomoc

doktor
06-12-2011, 10:53
1. Nie wiem.
2. Trochę w temacie, trochę nie. 16tke czy 30tke. Najpierw 30

ozzy
11-12-2011, 10:24
@got3en-
1. Niestety chyba nie ma rady... Taki sobie jpg to względna wada nx100.
2. brałbym 30- ja mam i sobie chwale. W zasadzie 30 to mój standardowy obiektyw, kita mam w zapasie, gdybym rozpaczliwie potrzebował czegoś szerszego.
Ps. Gdzie można kupić osobno lampkę?

@doktor
Będzie widziałeś do kupienia 16mm?

doktor
11-12-2011, 15:41
Nie widziałem. Kupiłem w Czechach.

got3n
11-12-2011, 18:10
Jakiś czeski sklep internetowy?

doktor
12-12-2011, 01:08
fotoskoda. Szybko i sprawnie. Czekałem na przesyłkę chyba 2 dni.

got3n
12-12-2011, 20:29
faktycznie ceny maja bardzo przyjemne ;)

A tak z innej beczki: jaka jest najmniejsza lampa pod gorąca stopke z możliwością strzału w sufit? SB-28 działa ładnie ale jednak nie te gabaryty

doktor
12-12-2011, 22:10
Sb 400?

Rycerz
18-12-2011, 00:32
ktoś tu może kupował szkła do samsunga ?
http://www.mixremedia.pl/sklep/index.php?o-nas,1

wszystko ok ?

tomek67
18-12-2011, 09:28
ktoś tu może kupował szkła do samsunga ?
http://www.mixremedia.pl/sklep/index.php?o-nas,1
wszystko ok ?
Kupowałem od nich na allegro.
2x wszystko było ok.
Sprzęt wygląda na nowy, paczki są super zapakowane.
Nie ma po prawdzie fabrycznego opakowania itp.

Rycerz
18-12-2011, 10:35
dzięki :-)

Plessis
25-12-2011, 11:43
Witam,
grzebię i grzebię i nie mogę znaleźć jakiegoś forum użytkowników Nx-ów. Trochę jest na Km, ale może gdzieś widzieliście więcej?
Pozdrawiam i serdeczności świąteczne ślę.
Grzegorz

mrawi
25-12-2011, 13:14
Trzebac szukac po roznych forach. Troche jest na pentax.org.pl , fujiklub.pl , optyczne.pl (forum).

emet_b
02-01-2012, 22:57
Pany, wątek umiera?!

Dwa sylwestrowe:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/600/sam1109rg.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/842/sam1105d.jpg/)

W tych dwóch-30/2


Oraz jedno ahtystyczne

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/688/sam1053t.jpg/)

Z 20-50mm

Po dłuższej analizie doszedłem do wniosku, że nie lubię nx100, ale zmieniał nie będę ;/

ropusz
03-01-2012, 00:09
emet_b nie obraź się ale wydaje mi się, że Ty byle małpką zrobisz bardzo dobre zdjęcie i w związku z tym Twoje zdjęcia nie są reprezentatywne :-)

emet_b
03-01-2012, 08:40
nie ma się za co obrażać, toż to komplement;)

moje zdjęcia nie mają jakiejś wysokiej wartości estetycznej-pokazuję szczególnie po to by wychwalać 30/2 bo szkiełko miodzio :)

Rycerz
03-01-2012, 13:35
Po dłuższej analizie doszedłem do wniosku, że nie lubię nx100, ale zmieniał nie będę ;/

:mrgreen::mrgreen: coś w tym jest, ale to fajna zabawka, mała, lekka i można nią robić zdjęcia.

doktor
03-01-2012, 18:13
To prawda, choć ja w ciągu miesiąca dostrzegłem jego wady. Szkła to nie był powód do marudzenia. 30 f2 jest mój ulubiony. Poniżej obrazek na f2.0, wszystko na automacie, lekko rozjaśniony i podostrzony po zmniejszeniu.


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2012/01/sam_1834-1.jpg
źródło (http://zciemniacz.files.wordpress.com/2012/01/sam_1834.jpg)

Szlag mnie jasny trafiał przy operowaniu kółkiem na górnej płytce, po tygodniu nie dało się w manualu zmienić czasu migawki. Ani naciskanie ani inne czary nie pomagały. Po prostu działa jak chce, usiłowanie przestawienia czasu na krótszy często kończyły się czasem dłuższym od wyjściowego. Cyferki skakały, ale nie chciały zmieniać się w tym kierunku, w którym ja chciałem.

emet_b
03-01-2012, 21:04
no widzisz Panie doktorze, mnie dużo bardziej irytuje przestawianie przesłony dużym kółkiem-często robi się to bezwiednie:(

Plessis
03-01-2012, 21:17
Dlatego nie ma to jak NX5 - wszystko działa i kosztował mnie 960zł z 30/2 :)
Chowa się do kieszeni z lekkimi oporami ... .

ozzy
04-01-2012, 23:05
Szlag mnie jasny trafiał przy operowaniu kółkiem na górnej płytce, po tygodniu nie dało się w manualu zmienić czasu migawki. Ani naciskanie ani inne czary nie pomagały. Po prostu działa jak chce, usiłowanie przestawienia czasu na krótszy często kończyły się czasem dłuższym od wyjściowego. Cyferki skakały, ale nie chciały zmieniać się w tym kierunku, w którym ja chciałem.

oooo, też tak miałem- zaraz po zakupie. Wymieniłem, ale widzę, że to nie przypadek.

Esjot
04-01-2012, 23:06
A u mnie bez problemu:)

wyrwiflak
05-01-2012, 13:03
Dlatego nie ma to jak NX5 - wszystko działa i kosztował mnie 960zł z 30/2 :)
Chowa się do kieszeni z lekkimi oporami ... .

do tego ma wizjer (od 7 boleści ale zawsze...) i lampę

Plessis
05-01-2012, 18:08
No i mam wrażenie że, obrazek na niskim iso jest bardzo podobny do tego z kloca (tak nazywałem swojego kochanego d2x)
To ciekawy system i mam nadzieję, że nie zdechnie.

emet_b
05-01-2012, 19:33
ktoś tu może kupował szkła do samsunga ?
http://www.mixremedia.pl/sklep/index.php?o-nas,1

wszystko ok ?

dziś odebrałem 20/2.8 zamówione u nich w poniedziałek.

Wszystko ok, polecam sklep.

Rycerz
06-01-2012, 00:42
dziś odebrałem 20/2.8 zamówione u nich w poniedziałek.

Wszystko ok, polecam sklep.


dzięki za info

Rycerz
14-01-2012, 18:19
ciekawe ile będzie kosztować ta zabawka ;-) http://static.lensbuyingguide.com/img/800/1473.jpg
i kto ją na forum kupi pierwszy ;-)

emet_b
14-01-2012, 20:21
moim zdaniem przy tak dużym opóźnieniu migawki, ogniskowa powyżej 35 przy f/1.4 (czyt. bardzo mała go) nie ma sensu. Złapiesz ostrość, naciskasz spust i przez te pół sekundy opóźnienia trzeba prosić boga, żeby ani modelka ani fotograf nie poruszą się.

emet_b
21-01-2012, 23:30
NX100+Helios 44m ;)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/845/sam1456bn.jpg/)

tomek67
22-01-2012, 08:43
moim zdaniem przy tak dużym opóźnieniu migawki, ogniskowa powyżej 35 przy f/1.4 (czyt. bardzo mała go) nie ma sensu. Złapiesz ostrość, naciskasz spust i przez te pół sekundy opóźnienia trzeba prosić boga, żeby ani modelka ani fotograf nie poruszą się.
Mam NX100 plus 30mm 2.0.
Fakt AF Samsunga nie jest błyskawiczny, nie radzi sobie tak dobrze jak porządne lustrzanki przy ruchomych obiektach lub gdy jest ciemniej.
Ale prezyzja i powtarzalność przy statycznych obiektach to po prostu miażdży wszystkie nawet topowe lustrzanki.
Po prostu inna zasada działania AF pozwala wyciągnąć 100% mocy optycznej obiektywu na kazdej fotce.
No i można wybrać aktywny punkt AF na dowolnym miejscu ekrany i działa on równie dobrze.
Np. Canon 5D ma tylko środkowy punkt krzyżowy, a topowe Nikony FF mają wszystkie punkty AF blisko środka.

Jasand
22-01-2012, 11:59
ciekawe ile będzie kosztować ta zabawka ;-) http://static.lensbuyingguide.com/img/800/1473.jpg
i kto ją na forum kupi pierwszy ;-)

-e-cyfrowe proponuja za około 3.100 zł.

asche
13-09-2012, 21:37
Odgrzebuję kotleta.

Po 19 miesiącach eksploatacji zaczyna figlować górne kółko nastaw - kręcąc w lewo (przy np. korekcie ekspozycji) osiągamy odwrotny skutek od zamierzonego, czyli kręcąc w lewo wszystko dzieje się jakbyśmy kręcili w prawo. Kręcąc w prawo jest wszystko ok.

Niebieskie odbarwienia w lewym dolnym rogu i na lewej krawędzi (jak na zdjęciu przyklad LD róg):


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img507.imageshack.us/img507/7839/sam3102o.jpg)

W sumie te odbarwienia są od samego początku - pojawiają się już po ok. 2-3 minutach od uruchomienia.


Trzecia sprawa - obiektyw 20-50 często łapie lagi -objawia się to w ten sposób, że np. robiąc kilka zdjęć, nawet nie w serii, aparat działa z opóźnieniem. Z obiektywem 30/2 nic podobnego się nie dzieje.

Ktoś z użytkowników NX100 się już z tym spotkał? Chciałbym wysłać na reklamację (i tu też nie wiem czy nie skorzystać z drugiej opcji - niezgodności towaru z umową) i nie wiem czy Samsung Polska nie spuści mnie z tym tematem na drzewo.

Ogółem aparat oceniam na duży plus - ma swoje wady ale jako podstawowy aparat na wakacje, dla żony spełnia swoje zadanie z nawiązką.

xdora
15-09-2012, 22:33
Z kółkiem nastaw mam ten sam problem. Niestety zgubiłam dowód zakupu, bo chętnie wysłałabym na reklamacje. Ponadto dość szybko grzeje się matryca i zdjęcia wychodzą z jakby silnym filtrem w jednym odcieniu czasem intensywnie różowe czasem pomarańczowe. Zgaduję ze to matryca, a może coś innego?

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
http://i1.fmix.pl/fmi1084/2eeaaa4c00009b395054e593]źródło ([URL=http://www.fmix.pl/zdjecie/3442823/sam5529/rozmiar/2?privateKey=823ef30b30cdc45abf8194c7a657dea5)[/URL]

asche
16-09-2012, 12:30
U ciebie to jest już hardcore ...

No nic, zajrzałem dzisiaj do FJ w celu realizacji gwarancji i wysłania aparatu do Samsunga aby coś z tym zrobili.
Podobno Samsung się z tym szybko uwija, także zobaczymy.

asche
27-09-2012, 12:34
Podsumowując - serwis w ramach gwarancji wymienił całą górną (srebrną) część obudowy. Górne kółko chodzi tak jak powinno. Natomiast co do matrycy i przebarwień to serwis stwierdził, że ten typ tak ma i nic z tym nie zrobi.

lucjana
29-09-2012, 14:34
Cześć,
z góry przepraszam, jeśli mój post obrazi kogoś intelektualnie - jestem soczyście zielona w temacie fotografii i bardzo potrzebuję pomocy przy wyborze aparatu ;)
Najogólniej mówiąc, mam bardzo skromny budżet - do ok. 1000zł - a i rozeznanie w temacie zerowe, więc nie stać mnie ani na dobrą lustrzankę cyfrową z dedykowanymi obiektywami, ani na naukę na własnych błędach.
Chciałam kupić Samsunga EX1, który na tym forum zgarnął zresztą w większości bardzo dobre recenzje - ale pan sprzedający polecił przemyśleć zakup NX100 + tego cuda http://allegro.pl/adapter-samsung-nx-m42-nx5-nx10-i2674841299.html i kilku obiektywów analogowych, z racji, ze na cyfrowe nie mam i w najbliższych latach nie będę mieć funduszy. Czy faktycznie jest to dobra alternatywa od EX1? Aparatu potrzebuję głównie do architektury/urbanistyki/wnętrz + wyjazdy, czyli jakieś pejzaże i "fotki z imienin". Nie zamierzam tłuc się ze statywem, kiedy nie będzie to absolutnie konieczne, a EX1 sprawia wrażenie świetnego kieszonkowca. Z drugiej strony powtórzyły się opinie, że na wysokich ISO bardzo szumi, a NX100, mimo że ciemniejszy, robi równie dobre zdjęcia, bo ma dużo lepszą matrycę. Ponownie - nie znam się, nie rozumiem, na czym ta różnica polega, a o podłączaniu starych obiektywów do cyfrówek wcześniej nawet nie słyszałam.
Ad rem ;)
Który aparat lepszą opcją dla żółtodzioba, EX1 czy NX100? A jeśli NX100, to jakie obiektywy powinnam sobie na starcie sprawić?
Za wszystkie sugestie z góry bardzo dziękuję!

gavin
29-09-2012, 14:39
Do m42 lepszy jest nex

lucjana
29-09-2012, 16:39
Do m42 lepszy jest nex

NEX-y są nie na moją kieszeń, niestety, a nowego samsunga bez problemu dostanę za 1000zł...

gavin
29-09-2012, 16:54
Mój nowy Nex kosztował mnie 400zl swego czasu

zurkow
29-09-2012, 17:31
...i w najbliższych latach nie będę mieć funduszy.
Moim zdanie dlatego nie warto kupować aparatu z wymiennymi obiektywami.
Manualne obiektywy M42 mogą zniechęcić do fotografowania.

catintheflat
29-09-2012, 17:37
Swego czasu to benzyna kosztowała 3zł :] To że kiedyś ktoś za tyle kupił to nie znaczy że tak jest zawsze i wszędzie. Jak masz możliwość obecnie zakupić nowego nex za 400zł to ja chętnie wezmę ze 2 sztuki.

Dlaczego obiektywy m42 mają zniechęcić?

lucjana
29-09-2012, 18:00
Moim zdanie dlatego nie warto kupować aparatu z wymiennymi obiektywami.
Manualne obiektywy M42 mogą zniechęcić do fotografowania.

Studencką kieszeń dalece mniej boli zakup analogowego obiektywu za xx-xxx<300 zł, na to mogłabym sobie pozwolić raz na jakiś czas ;) Dlaczego mogą zniechęcić? Przez pełen manual, czy coś może nie zagrać?
Nie ukrywam, że fotki robione EX1 z tego forum mnie zachwyciły, jak na kompakt rewelacja - z jednej strony mi to wystarczy, bo do zabawy i tak myślałam nad sprawieniem sobie jeszcze jakiegoś Zenita, ale z drugiej, to zakup na najbliższych kilka lat, więc kusi mnie coś bardziej elastycznego...

MariuszJ
29-09-2012, 18:09
Analog jest bardzo drogi.

Fotki takie jak EX1 zrobisz każdym aparatem.

Poszukaj na Allegro Canona 20D - nieśmiertelnie dobra i nie-do-zajechania lustrzanka, dokup do niej TYLKO i WYŁĄCZNIE obiektyw EF50/1.8. Jeżeli nie będziesz zwracała uwagi na mint-stan wizualny, zmieścisz się razem w kwocie około 1200 zł.

ropusz
29-09-2012, 22:47
Co do samego systemu NX to kolejne fajne szkła wypuścili na Photokinie. Nie rozumiem tylko dlaczego Samsung tak promuje komórki i tablety a cisza o aparatach? Ktoś wie czy gdzieś z bliska można obejrzeć NX200 lub NX210? Swoją drogą była kiedyś taka galeria Samsunga, gdzie można było pożyczyć aparat do testów na tydzień. Ja pożyczyłem NX100 i bardzo miło go wspominam choć niestety nie mieli wtedy 20 do pożyczenia tylko 30.

catintheflat
30-09-2012, 01:35
A może Olympus E-PL 1 lub Panasonic GF2/3 ? Ceny podobne jak Samsung aczkolwiek body moim zdaniem lepsze tylko problem pojawia się gdy chce się podpiąć M42 ze względu na cropa 2.0

lucjana
30-09-2012, 11:30
A może Olympus E-PL 1 lub Panasonic GF2/3 ? Ceny podobne jak Samsung aczkolwiek body moim zdaniem lepsze tylko problem pojawia się gdy chce się podpiąć M42 ze względu na cropa 2.0
...a inne obiektywy przez najbliższe +- 2-3 lata niestety w ogóle nie wchodzą w grę, bo kiesa pusta :( A czy prawdą jest zasłyszana opinia, że M42 sprawdzają się głównie do portretów? Bo akurat w tym celu aparatu używać raczej nie będę...
I BARDZO dziękuję wszystkim za odzew, jednak rady "jaka lustrzanka/hybryda zamiast NX100" wybiegają troszkę zbyt daleko w przyszłość, bo na tym etapie nadal nie wiem, czy żółtodziobowi rozsądniej ulokować kasę w EX1 (+starą lustrzankę analogową do zabawy), czy w bezlustrowca z M42, więc ww sugestię wezmę sobie głęboko do serca dopiero po rozstrzygnięciu tego dylematu ;)

catintheflat
30-09-2012, 15:40
Ale analog naprawdę drogo wychodzi...

M42 sprawdzają się dobrze w portretach gdzie model/modelka za dużo się nie rusza aby moc spokojnie wyostrzyć oraz w makro poprzez pierścienie redukcyjne i adaptery odwrotnego mocowania. Oczywiście super się nadają do wszelkich zabaw zdjęciowych gdy masz czas :)

Plessis
03-10-2012, 20:02
NX-5 z obiektywem 30/2. Można dokupić potem przejściówkę na M42 i szkła. Jednak powiem tak: od momentu gdy założyłem to szkiełko to jest jak przyspawane do body. Zestaw na Allegro można dostać w cenie 1000zł. Ma lampkę błyskową wbudowaną i marny, ale ma wizjer.
Grzegorz

Tommy
22-11-2012, 01:16
trochę odświeżę - wreszcie po 100 podejściach do tematu bezlusterkowców wreszcie postanowiłem coś kupić i przyznam że głównie na cenę wybór padł na nx100 + 20-50 (na początek to musi wystarczyć).
czy obecni użytkownicy znając już wady i zalety aparatu po raz drugi by wybrali ten sprzęt? czy może jak niektórzy piszą pójść w zaawansowany kompakt?

Mekano
22-11-2012, 01:24
trochę odświeżę - wreszcie po 100 podejściach do tematu bezlusterkowców wreszcie postanowiłem coś kupić i przyznam że głównie na cenę wybór padł na nx100 + 20-50 (na początek to musi wystarczyć).
czy obecni użytkownicy znając już wady i zalety aparatu po raz drugi by wybrali ten sprzęt? czy może jak niektórzy piszą pójść w zaawansowany kompakt?

No przeciez kupiles, to juz chcesz zmieniac? Idz rob zdjecia..

marcus777
22-11-2012, 01:28
Idz rob zdjecia..

:D

Tommy
22-11-2012, 01:54
dobra - trochę to chaotycznie napisałem bo kilka wątków na raz czytałem i w radiu mi gadali ;) - postanowiłem że kupię ;) i na 99% nx100 i oczekuję potwierdzenia wyboru lub mocnego głosu przeciw temu cudeńku :)

Mekano
22-11-2012, 02:21
Motasz sie gorzej niz owieczka, "100 podejsc" i jeszcze nie kupiles, alleluja ze chociaz prawie wybrales..
Wiesz co tracisz? Powiem ci, - czas.
Ten nx100 moglby sie rownac na poziomie G12, sadzac po obrazku.. ale to sa i tak szczegoly kosmetyczne.. ale w tej cenie to jest raczej dobry wybor..

avatarr
22-11-2012, 09:02
ja zonie kupiłem EX2F i nie kupiłbym lustrzanki dla niej ;-)
mamy jeszcze 2 lustrzanki ale to juz są moje.kompakt jest bajerancki a GO powala w tym kompakcie.Niebawem zamieszcze test.

koberek
22-11-2012, 10:05
nx100 dobry wybór
rok temu kupiłem go, po pewnym czasie jednak zapragnąłem lustrzanki, więc go sprzedałem i ....tęskniłem za nim tak bardzo, że miesiąc temu znowu go kupiłem :)
nie chcę już wracać do ŻADNYCH nieporęcznych lustrzanek, nx wsadzę do kieszeni, mam go zawsze przy sobie, wyprowadzone wszystkie potrzebne rzeczy na obudowę, dwa kółeczka nastaw, matryca apsc, obiektywy dość w dobrej cenie i bardzo dobrej jakości
przełamałem się do niego po drugim razie i teraz nie wyobrażam sobie innego sprzętu w tej klasie
mam go z kitem 20-50, wcześniej miałem komplet 30, 50-200 i 20-50 i że pokusiło mnie go sprzedać...
fotki na wysokim poziomie, bardzo ostre, kolory też ładne, fotografuję w raw i obrabiam lightroomem 4 , to daje nieograniczone pole manewru
porównywanie go z g12 trochę nie na miejscu, miałem g11 i nx100 deklasuje te kompakty pod każdym względem, no oprócz dwóch rzeczy
- brak wizjera
-- brak wbudowanej lampy błyskowej
zamierzam teraz dokupić jeszcze przejściówkę m42, a dalej to czas pokaże

myślę Tommy, że choć trochę pomogłem Ci w decyzji
bynajmniej ja jestem b. zadowolony i to dopiero za drugim razem
pozdrawiam

avatarr
22-11-2012, 10:08
nx100 dobry wybór
rok temu kupiłem go, po pewnym czasie jednak zapragnąłem lustrzanki, więc go sprzedałem i ....tęskniłem za nim tak bardzo, że miesiąc temu znowu go kupiłem :)
nie chcę już wracać do ŻADNYCH nieporęcznych lustrzanek, nx wsadzę do kieszeni, mam go zawsze przy sobie, wyprowadzone wszystkie potrzebne rzeczy na obudowę, dwa kółeczka nastaw, matryca apsc, obiektywy dość w dobrej cenie i bardzo dobrej jakości
przełamałem się do niego po drugim razie i teraz nie wyobrażam sobie innego sprzętu w tej klasie
mam go z kitem 20-50, wcześniej miałem komplet 30, 50-200 i 20-50 i że pokusiło mnie go sprzedać...
fotki na wysokim poziomie, bardzo ostre, kolory też ładne, fotografuję w raw i obrabiam lightroomem 4 , to daje nieograniczone pole manewru
porównywanie go z g12 trochę nie na miejscu, miałem g11 i nx100 deklasuje te kompakty pod każdym względem, no oprócz dwóch rzeczy
- brak wizjera
-- brak wbudowanej lampy błyskowej
zamierzam teraz dokupić jeszcze przejściówkę m42, a dalej to czas pokaże

myślę Tommy, że choć trochę pomogłem Ci w decyzji
bynajmniej ja jestem b. zadowolony i to dopiero za drugim razem
pozdrawiam

jest jeszcze jedna bardzo wazna rzecz-jasnośc obiektywów ;-) EX2F ma w pełni użyteczne f 1,4 i szeroki kąt 24mm to bardzo mocne argumenty. Poza tym jest bardzo lekki, poreczny i posiada w pełni tryb manualny oraz pół manualne.

Tommy
22-11-2012, 17:39
Mekano - dość już żartów ;) - człowiek wreszcie się zdecydował na kieszonkowca ( głównie na zimę w góry a tam kurtałka obszerna) a czasu nie traciłem bo inne ustrojstwa do rejestrowania obrazków były tylko razem z nimi ciężar na plecach ;)

koberek - dzięki wielkie! utwierdziłeś mnie w wyborze :)

avatarr - w sumie też i takie brałem pod uwagę ale to już 600zł więcej i już byłby tylko kroczek zeby dorzucić kolejną 'stówkę' do znowu czegoś lepszego i tak jak zwykle w nieskończoność ;)

Mekano
22-11-2012, 17:47
Tommy, ja chcialam kupic nx200, tez sie naogladalam zdjec z samsungow.. dlatego ten nx100 w porownaniu do dzisiejszej niskiej ceny za aparat, jest naprawde godny uwagi.
U mnie przewyzszyl Nex, ale zaraz po nim, mysle, zebym zainteresowala sie wlasnie Samsungami, bo Olympus, jakos do mnie nie przemawia.. :)

Tommy
27-11-2012, 20:44
no i już dotarł do mnie nx100 :) - na pierwszy rzut oka pozytywnie...ale powiedzcie czym można fajnie rawy obrabiać (najchętniej hurtowo jak nxview) bo ten program samsunga to jakieś średniowiecze :/
i jakąś kaburę do niego polecacie?

koberek
28-11-2012, 13:00
witam w gronie nx
obróbkę raw z nx100 już przerabiałem trochę temu, próbowałem chyba wszystkich dostępnych i WEDŁUG mnie najlepszy jest Lightroom od wersji bodajże 3,3, w nikonie obrabiałem capturenx, dawał najlepsze efekty, ale z nx to lightroom daje wielkie pole manewru
pozdrawiam

se8
28-11-2012, 17:05
http://nxcsc.com/2011/11/19/samsung-nx-adobe-lightroom-profile/

Pod tym linkiem znajduje sie opis presetu do Lightroom dla RAW z NX100.

Mekano
05-12-2012, 21:27
A, co powiecie o Samsungu NX1000?

d5000
05-12-2012, 23:35
A, co powiecie o Samsungu NX1000?

Ciekawa oferta (przedluzona):
http://www.jessops.com/directory/catalogue.ashx/categoriesLT;jessops_1/categoriesLT;jessops_1_120?fh_location=%2f%2fjesso ps%2fen_GB%2fisvisible%3d1%2fcategories%3Cjessops_ 1%2fcategories%3Cjessops_1_120%2fmanufacturername% 3dsamsung

Mekano
05-12-2012, 23:41
oj, nie chce kupic, pamietam tylko ze przed wakacjami jak wybieralam Nex-a byl taki NX200 on byl w sumie bardzo fajny, a teraz jest nastepca pewnie NX1000, a co za tym idzie NX200 byl w cenie Nex-a, a ten NX1000 kosztuje niewiele wlasnie.. dla jakiegos niedzielnego pstrykacza, to naprawde fajna opcja..

wyrwiflak
06-12-2012, 12:53
NX1000 nie jest następcą NX200 tylko nowszym modelem niższej półki, tylko dlatego NX1000 jest droższy od NX200. Następcą NX200 jest NX210, potem pewnie NX300.

Mekano
06-12-2012, 22:57
wyrwiflak, a, ok dzieki za sprostowanie.. tak czy inaczej mozna sie zgubic tyle ostatnio jest tych nowosci.. a aparaty Samsunga wydaja sie byc fajne.. :)

ajt
13-12-2012, 11:28
W wątku były wypowiedzi o kompletnym braku promocji serii NX na naszym rynku. Chyba to się zaczyna zmieniać. Przed chwilą na tvp2 było coś w rodzaju sponsorowanego minireportażu o pani fotografującej dzieci w przedszkolu. Miała białego NX1000(?) z kitem. Cały czas zachwalanie aparatu, jaki wspaniały, jakie ma parametry, pozwalające na doskonałej jakości zdjęcia itp. Oczywiście co chwilę wyeksponowany napis "SAMSUNG" na body i na pasku :)
Ciekawe, czy w końcu zaplanowali jakąś konkretną kampanię u nas?