lespeter
16-09-2010, 14:42
witam, chciał bym się podzielić pewnym pomysłem, który jakiś czas temu wpadł mi do głowy i go zrealizowałem, mianowicie chodzi o wykorzystanie wbudowanej lampy błyskowej, jak też nie którzy o niej mówią "zło konieczne" ale czy aby słusznie? Jak wiadomo walenie lampą na wprost, a szczególnie wbudowaną spłaszcza nam zdjęcie i daje nieprzyjemne cienie, szczególnie w pomieszczeniach, jak ten problem ominąć?, poniżej przedstawiam dwa zdjęcia, oba zrobione z użyciem wbudowanej lampy błyskowej
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img713.imageshack.us/img713/5985/dsc0016pz.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img256.imageshack.us/img256/6262/dsc0017yp.jpg)
które wam się bardziej widzi? jak dla mnie to pierwsze z wiadomych względów, jak to uzyskać za pomocą wbudowanej lampy?
Poniżej zdjęcia mojego "wynalazku";-)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img94.imageshack.us/img94/9687/zdjcie0230w.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img202.imageshack.us/img202/4928/zdjcie0231u.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img543.imageshack.us/img543/2631/zdjcie0232.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img204.imageshack.us/img204/6466/zdjcie0233.jpg)
jak widać na zdjęciach, jest to kawałek w miarę twardego, kwadratowego plastiku z "języczkiem" wygiętym pod kątem ok.45* który idealnie i w miarę ciasno pasuje w sanki, to tego w odpowiednim miejscu jest przyklejone kawałek lusterka ale folia aluminiowa też zda dobrze egzamin, generalnie chodzi o to aby całe światło z lampy skierować do góry i aby nic z tego światła nie przedostawało się przez ten plastik na wprost, w tym celu zaczerniłem obie strony tegoż "wynalazku".
Jak wiadomo moc lampy wbudowanej nie jest za duża, średnio ok. lp13, z tegoż też względu uf wynalazek zda egzamin jeśli będą spełnione pewne warunki, a mianowicie w miarę jasny sufit i ściany, a odległości aparat-sufit-przedmiot będą w granicach 2-4m, czyli w większości domów takie warunki mamy, ustawienia aparatu trzeba dobrać eksperymentalnie, ja w większości przypadków, na rodzinnych imprezach itp. stosuje takie ustawienia: ISO400-800, WB-pomiar manualny(biała kartka) , lampa manualnie moc1/1 lub1/2, czas 1/60.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img713.imageshack.us/img713/5985/dsc0016pz.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img256.imageshack.us/img256/6262/dsc0017yp.jpg)
które wam się bardziej widzi? jak dla mnie to pierwsze z wiadomych względów, jak to uzyskać za pomocą wbudowanej lampy?
Poniżej zdjęcia mojego "wynalazku";-)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img94.imageshack.us/img94/9687/zdjcie0230w.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img202.imageshack.us/img202/4928/zdjcie0231u.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img543.imageshack.us/img543/2631/zdjcie0232.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img204.imageshack.us/img204/6466/zdjcie0233.jpg)
jak widać na zdjęciach, jest to kawałek w miarę twardego, kwadratowego plastiku z "języczkiem" wygiętym pod kątem ok.45* który idealnie i w miarę ciasno pasuje w sanki, to tego w odpowiednim miejscu jest przyklejone kawałek lusterka ale folia aluminiowa też zda dobrze egzamin, generalnie chodzi o to aby całe światło z lampy skierować do góry i aby nic z tego światła nie przedostawało się przez ten plastik na wprost, w tym celu zaczerniłem obie strony tegoż "wynalazku".
Jak wiadomo moc lampy wbudowanej nie jest za duża, średnio ok. lp13, z tegoż też względu uf wynalazek zda egzamin jeśli będą spełnione pewne warunki, a mianowicie w miarę jasny sufit i ściany, a odległości aparat-sufit-przedmiot będą w granicach 2-4m, czyli w większości domów takie warunki mamy, ustawienia aparatu trzeba dobrać eksperymentalnie, ja w większości przypadków, na rodzinnych imprezach itp. stosuje takie ustawienia: ISO400-800, WB-pomiar manualny(biała kartka) , lampa manualnie moc1/1 lub1/2, czas 1/60.