PDA

Zobacz pełną wersję : Szybkośc kart. Fikcja?



andrzej_laskowski
04-05-2005, 19:32
W związku z tym że tematem tygodnia jest szybkośc , chciałbym podzielic się moimi testami katr CF przeprowadzonymi na D70. Dwa miesiące temu kupowałem kartę 1GB do mojego Nikonka. Jako że słyszałem różne opinie na temat wpływu kart na szybkość działania aparatu postanowiłem sam wybrać się do sklepu i przetestowac je na swoim aparacie. Tak tez zrobiłem. Udałem się do sklepu (nazwy nie podaję aby nie byc posądzonym o reklamę) i tam bardzo miła i wyrozumiała pani udostępniła mi pięć różnych katr o pojemności 1 GB. Były to:
Kingston CF 1024,
Kingston Elite Pro ,
Pentagram MAx MEdia MMC,
Sandisk Ultra II oraz
Sandisk Ultra III.
Fotki robiłem na miejscu w sklepie zarówno w JPG jak i RAW. Zdjęcia seryjne maksymalne dla JPG i RAW ,oraz po kilka klatek. Kolega mierzył czasy na stoperze.
Wnioski są takie : różnice są minimalne . Sandisk III przy 12 fotkach w JPG był szybszy od najwolniejszego Kingstona CF o 1,5 sek. I to tez nie przy każdej próbie.Na innych ustawieniach różnice były jeszcze mniejsze. Pewnie z powodu dośc dużego bufora w aparacie, ale kupowanie superszybkich nowych pamięci w związku z tym uważam za pomyłkę i niepotrzebne wyrzucanie pieniędzy.

JaW
04-05-2005, 20:34
Za rok czy dwa zmienisz aparat na Nikona D90, szybka karta sie przyda. Poza tym roznice są np. po wlozeniu karty do czytnika USB 2.0 i kopiowaniu gigabajta zdjec do kompa...

andrzej_laskowski
04-05-2005, 20:48
Za rok czy dwa te pamięci będą po 20 % ceny dzisiejszej ( a wówczas standardem pewnie będzie 8 GB), a poczekać 1 min dłużej przy kopiowaniu fotek to gra niewatra świeczki za cenę x2. No chyba że dla naprawdę niecierpliwych i nienarzekających na brak gotówki.

Redskull
04-05-2005, 20:54
Heh, ja pamietam czasy kiedy wielkim szpanem byla karta 256mb 4x !!! Qrde kosztowalo toto chyba ze 400zl za jakiegos noname...

andrzej_laskowski
04-05-2005, 22:06
Noo REDSKULL to ja pamiętam jak kumpel przywiózł ze stanów ZX Spectrum z 64 kb ramu i kosztowało to tyle co 11 moich ówczesnych pensji czyli 149 $.

irekka
05-05-2005, 10:19
Spectrum nie miał 48 kb ramu ??? A pierwsze modele 16 kb. Co do testów kart - gdybyś robił ten test w warunkach laboratoryjnych to byc może różnice byłyby większe - ale życie to nie laboratorium. Fakt, że ceny leca na pysk - co cieszy tych co chcą kupić, a martwi tych co juz kupili. D70 ma duzy bufor i gdy ktos nie robi często zdjeć seryjnych to nie ma dla niego żadnego znaczenia prędkośc zapisu karty. Ale jak słusznie zauważyli przedmówcy byc mozę zmienisz body, a karta zostanie (no chyba, że nikon "zaskoczy" wszyskich i wporwadzi karty SD do wszytkich modeli). Mnie kusi kinkston 2 GB - ale słyszałem dużo opinii negatywnych o serii pro (sam mam starego pomaranczoeego kongstona)