PDA

Zobacz pełną wersję : Sprzet studyjny



Saint
18-08-2004, 11:35
zamierzam popstrykac troche zdjec w szkolach bo mam dobry uklad a kasa sie przyda chodzby na dodatki - obektywy i sb800 :) - i tu moje pytanie jakie jakie lampy beda dobre do takiego fotografowania? czy jedna w zupelnosci wystarczy? jak sie uporac z tym malym kosztem? jak ktos ma jakies doswiadczenia w tym temacie prosze o podpowiedz.

Gamling
18-08-2004, 11:38
Wlasnie sam zaczynam sie zastanawiac nad jakims studyjnym oswietleniem. Myslalem o 2 prostych lampach do tego softboxy i ew jakies parasolki. Tylko nie bardzo wiem jak to wszystko wyzwolic z D70 zeby ladnie dzialalo. Ma ktos jakies doswiadczenia?

Saint
18-08-2004, 11:57
wyzwalanie jest poprzez blysk lub na fotokomorke do tego trzeba takie male urzadzenie, ktore sie montuje zamiast lamby - mozna je kupic za 100 zl

Gamling
18-08-2004, 12:04
Tak wiem, ale problem polega na tym ile takie cudo kosztuje do D70 bo z tego co sie orientuje do jest raczej drogie. Ponoc te zwykle od analogow nie dzialaja.

Saint
18-08-2004, 12:05
wszystko jedno jak sobie ustawisz mozesz blyskiem lampy z aparatu wyzwolic lampy studyjne. co to tego puzderelka to najlepiej to sprawdzic na gieldzie.

Gamling
18-08-2004, 12:12
Trzeba by najlepiej poeksperymentowac.

szymony
18-08-2004, 12:45
Tak wiem, ale problem polega na tym ile takie cudo kosztuje do D70 bo z tego co sie orientuje do jest raczej drogie. Ponoc te zwykle od analogow nie dzialaja.

Lampy studyjne w ttl-u i tak nie bedą działać. Wbudowanego błyskograta ustaw w manual i lampy studyjne odpalisz z każdej fotoceli. W ten sposób odpalałem metza 45CT1 bo na krótko jednak się niezdecydowałem tego młotka podpiąć.

pozdrówka
szymon

Gamling
18-08-2004, 13:00
Tylko trzeba by zalozyc na wbudowanego flesza jakis domowej produkcji oslabiacz mocy zeby nie psuc sobie efektu dodatkowym blyskiem.

Saint
18-08-2004, 15:39
z tego co wiem nie wplywa to az tak bardzo na zdjecie kwestia ustawienia flsha

Gamling
18-08-2004, 16:33
Nie wiem jeszcze nie mialem okazji sprawdzac.

Saint
19-08-2004, 13:03
wyglada na to ze nie wiele osob zainteresowala sie tym tematem a szkoda :(

pX
19-08-2004, 13:32
wyglada na to ze nie wiele osob zainteresowala sie tym tematem a szkoda :(
dobra....
ciężko jest tak opowiadać bo nie wiem czego Ty nie wiesz, ale...
jeśli mówimy o portretach dzieci (bo zdjęcia grupowe to osobna bajka) to pewnie można zrobić to jedną lampą z parasolką + jakiś reflektor (blenda) do złagodzenia cieni
rozwiązaniem bardziej zaawansowanym i bardziej uniwersalnym jest zestaw dwóch lamp z osprzętem przystosowanych do transportu - takie zestawy produkują nawet nasi rodzimi producenci (skrzynka lub torba do spakowania tego)
co do mocy to lampy po 250Ws wystarczą ze względu na startowe ISO200 w D70 (oczywiście 500Ws będą lepsze, ale pod warunkiem odpowiedniego podziału mocy no i chęci zaangażowania finansowego kupującego)
jeżeli kupisz taki zestaw startowy ze statywami, parasolkami itp to zawsze możesz go rozbudować o dostępne w ofercie elementy w późniejszym terminie jeśli Twoje potrzeby wzrosną
nie wiem jakie są teraz "trydny", ale pewnie przydadzą się dwa dodatkowe statywy i tzw. pol (autopol) do powieszenia teł (tła też się przydadzą ;) )
tła można kupić w szerokości 1,35m i 1,5m i te powinny wystarczyć do portretów dzieci (2,7m są dobre do studia, ale ciężkie w transporcie)
jeżeli chcesz być świadomym użytkownikiem zestawu to oczywiście światłomierz światła błyskowego (co najmniej padającego) - oczywiście możesz przetrenować ustawienia i jechac na jednym więc światłomierz możesz odrzucić
do wyzwalania polecam wyzwalacz na podczerwień (tak jak pisałeś do kupienia za ok. 100-150PLN) - wyzwalanie lampą jest możliwe po przysłonięciu lampy bo trzeba zdawać sobie sprawę, że obce światło zawsze psuje portret; wyzwalania z kabla nie polecam bo bardzo łatwo przewrócić sprzęt szczególnie jak się robi w obcym terenie
jeśli jeszcze jakieś pytania to mogę odpowiedzieć
pzdr

Saint
19-08-2004, 14:19
chce to zrobic jakims malym kosztem na poczatek nie chce wkladac w to kilku tys. zl wiec jesli masz jakies konkretne propozycje odnosnie lamp to bardzo chetnie wyslucham. czekam mnie duza kasa po tych zdjeciach bo jak dobrze rozegram cala sprawe i beda zadowoleni to co miesiac bedzie z tego 1000 czy 2000 zl bo szkola ma jakies dofinansowanie z unii. Wiec chodzi mi o jakies lampy, ktore beda 1. dobre do portretow 2. nie drogie 3. do rozbudowy btw. jakis konkretny wyzwalacz na podczerwien polecasz? jakis testowales?

pX
19-08-2004, 14:36
ja bym zaproponował coś takiego (ale nie wiem czy Cię to zainteresuje bo będzie to kosztowało kilka tysięcy, ale z kolei nie kilkadziesiąt jak przy zaawansowanym sprzęcie):
1. zestaw lamp Elfo (firma przyzwoita i urzadzenia sprawdzają się) lub jakiś inny polski producent; tak naprawdę to dysponując dwiema lampami i dwiema parasolkami (srebrna i biała przezroczysta można już wiele zwojować); jeżeli chcesz oszczędzić to mozna zakupić jedną lampę i kombinować z blendami (fabrycznymi Lastolite, ale bardzo dobrze się sprawdza biała pianka 5mm), ale to juz zależy od umięjętności i doświadczenia; tak jak pisałem 250Ws wystarczy
2. tła papierowe, ew. tło ze szmaty - do 1,5m można kupić w hurtowniach bez problemu (zaleta taka, że można uprać, no i składa się, a nie jest na rolce i nie zajmuje miejsca)
3. 2 statywy i pol do powieszenia tła (bo rozumiem, że praca będzie polegała ma pojawieniu się w szkole, rozstawieniu sprzętu, walnięciu trochę zdjęć i zdemontowaniu wszystkiego)
3. wyzwalacz dowolny współpracujący z danym typem lamp (bo to od fotoceli w lampie zależy czy jest uczulona na IR cy też nie) - mój jest akurat chyba Prolinca i działa z moimi Elinchromami, ale też działał z Elfo i Broncolor
pzdr

Saint
19-08-2004, 15:34
mozesz zaproponowac cos podac centy moja wczesniej nie mialem do czynienia z takimi lampami wiec to co napisales brzmi jak czarna magia

pX
19-08-2004, 16:05
zobacz http://www.elfo.com.pl/pl/index.html i dalej "cennik"

tam pod koniec są zestawy - są też odnośniki do opisów poszczególnych sprzętów
moja znajomość tego sprzętu jest znikoma - z Elfo pracowałem kilka razy na Quant'ach i trochę starszych sprzętach, których nazw czy tez symboli nie pomnę
opinię na temat tego sprzętu mam taką: nie jest tak wyrafinawany jak zachodnie konstrukcje i tak "gładki" i ładny, ale mój kolega, który błyska ze 100x tyle co ja pracuje na elfo i nigdy nie miał problemów, a mój elinchrom nawet na gwarancji był w serwisie (a to przecież szwajcarska precyzja i cena jest co najmniej 2x wyższa niż elfo)
jedyne co zauważyłem to była duża różnica w obsłudze osprzętu na korzyść konstrukcji zachodnich (np. softboxy elfo upierdliwie było składać i rozkładać, ale być może to się zmieniło)
pzdr

szymony
20-08-2004, 10:14
Tylko trzeba by zalozyc na wbudowanego flesza jakis domowej produkcji oslabiacz mocy zeby nie psuc sobie efektu dodatkowym blyskiem.

A po co. Przecież masz podział błysku w manualu. Ja młotek miałem na szynie, a fotocelę poprostu ordynarnie przylepiłem czarną taśmą izolacyjną do wbudowanego błyskograta.

pozdrówka
szymon

Darek
28-08-2004, 08:34
Może ci wystarczy dyfuzor na lampę sb 800 z boku na statywie wyzwalana zdalnie z D70

Ayot
28-08-2004, 19:01
Wlasnie sam zaczynam sie zastanawiac nad jakims studyjnym oswietleniem. Myslalem o 2 prostych lampach do tego softboxy i ew jakies parasolki. Tylko nie bardzo wiem jak to wszystko wyzwolic z D70 zeby ladnie dzialalo. Ma ktos jakies doswiadczenia?

Jakiś czas temu kupiłem taki przenośny zestaw firmy ELFO z flash'ami Mobilight 250. W jednym opakowaniu masz dwie lampy, softbox (60x60), parasolkę, statywy, przewody zasilajace i wyzwalajacy. Lampy mają wbudowane fotocele. Dokupiłem do tego wyzwalacz bezprzewodowy YH881-A i uwolniłem się od kabla...

Zestaw jest bardzo wygodny, po złożeniu zajmuje malo miejsca. Dostępny jest w sieci dystrybucyjnej Elfo.

Ayot
28-08-2004, 19:16
[quote="pX"][...]
jedyne co zauważyłem to była duża różnica w obsłudze osprzętu na korzyść konstrukcji zachodnich (np. softboxy elfo upierdliwie było składać i rozkładać, [...]quote]

'Udało mi się' połamać pierścień softbox'a Elfo, przy pierwszym użyciu... :)

Ayot
28-08-2004, 19:19
Trzeba by najlepiej poeksperymentowac.

Osobiście, uważam, że NIE NALEŻY eksperymentować ze zdalnymi wyzwalaczami. Chyba, że do eksperymentów użyjemy aparatu kolegi, którego bardzo nie lubimy. ;)

A zupełnie serio, to wyzwalacz uniwersalny (do analogów i syfrówek) kosztuje ok. 200-250 PLN.

Ayot
28-08-2004, 19:23
[...]Wbudowanego błyskograta ustaw w manual i lampy studyjne odpalisz z każdej fotoceli. W ten sposób odpalałem metza 45CT1 bo na krótko jednak się niezdecydowałem tego młotka podpiąć.[...]

Przy takim rozwiazaniu, problemem może być: (a) moc lampy sterującej, (b) zasięg/kąt lampy sterujacej, (c) niechciane, dodatkowe źródło światła w postaci lampy sterujacej.

Saint
28-08-2004, 20:17
Wlasnie sam zaczynam sie zastanawiac nad jakims studyjnym oswietleniem. Myslalem o 2 prostych lampach do tego softboxy i ew jakies parasolki. Tylko nie bardzo wiem jak to wszystko wyzwolic z D70 zeby ladnie dzialalo. Ma ktos jakies doswiadczenia?

Jakiś czas temu kupiłem taki przenośny zestaw firmy ELFO z flash'ami Mobilight 250. W jednym opakowaniu masz dwie lampy, softbox (60x60), parasolkę, statywy, przewody zasilajace i wyzwalajacy. Lampy mają wbudowane fotocele. Dokupiłem do tego wyzwalacz bezprzewodowy YH881-A i uwolniłem się od kabla...

Zestaw jest bardzo wygodny, po złożeniu zajmuje malo miejsca. Dostępny jest w sieci dystrybucyjnej Elfo.

ile dales i dlaczego tak drogo?

szymony
28-08-2004, 20:36
[quote="AyotPrzy takim rozwiazaniu, problemem może być: (a) moc lampy sterującej, (b) zasięg/kąt lampy sterujacej, (c) niechciane, dodatkowe źródło światła w postaci lampy sterujacej.[/quote]

Niekoniecznie. Rozwiązanie jest prowizorycznie proste. Wbudowana lampa na najmniejszą moc. Do palnika lampy przyklejamy taśmą izolacyjną fotocelę made in garaż lub zrób to sam. Tak by światło wbudownego błyskograta nie panoszyło sie na zewnatrz. Nie jest to specjalnie trudne. Dalej przewód PC do jednej z lamp, a dalej już normalnie. Rozwiązanie takie z pewnością profi nie jest, ale ma tę zaletę że kosztuje grosze. Fotocela ze 20 złocoszy, 5-o metrowy przedłużacz PC też chyba coś koło tego, a taśma izolacyjna jeszcze mniej.

pozdrówka
szymon

Anonymous
28-08-2004, 22:17
[...] Niekoniecznie. Rozwiązanie jest prowizorycznie proste. Wbudowana lampa na najmniejszą moc. Do palnika lampy przyklejamy taśmą izolacyjną fotocelę made in garaż lub zrób to sam. Tak by światło wbudownego błyskograta nie panoszyło sie na zewnatrz. Nie jest to specjalnie trudne. Dalej przewód PC do jednej z lamp, a dalej już normalnie. Rozwiązanie takie z pewnością profi nie jest, ale ma tę zaletę że kosztuje grosze. Fotocela ze 20 złocoszy, 5-o metrowy przedłużacz PC też chyba coś koło tego, a taśma izolacyjna jeszcze mniej. pozdrówka szymon

Teraz, to juz zupełnie nie rozumiem tej konfiguracji... :?:

Fotocela - optycznie do palnika lampy w aparacie i przewód od fotoceli do lampy stacjonarnej? Jakie to ma mieć zastosowanie praktyczne?

Anonymous
28-08-2004, 22:26
[...]ile dales i dlaczego tak drogo?

Cennik: http://www.elfo.com.pl/pl/cennik.htm

Sekcja: Zestawy lamp błyskowych

Ayot
28-08-2004, 22:28
[...] Niekoniecznie. Rozwiązanie jest prowizorycznie proste. Wbudowana lampa na najmniejszą moc. Do palnika lampy przyklejamy taśmą izolacyjną fotocelę made in garaż lub zrób to sam. Tak by światło wbudownego błyskograta nie panoszyło sie na zewnatrz. Nie jest to specjalnie trudne. Dalej przewód PC do jednej z lamp, a dalej już normalnie. Rozwiązanie takie z pewnością profi nie jest, ale ma tę zaletę że kosztuje grosze. Fotocela ze 20 złocoszy, 5-o metrowy przedłużacz PC też chyba coś koło tego, a taśma izolacyjna jeszcze mniej. pozdrówka szymon

Teraz, to juz zupełnie nie rozumiem tej konfiguracji... :?:

Fotocela - optycznie do palnika lampy w aparacie i przewód od fotoceli do lampy stacjonarnej? Jakie to ma mieć zastosowanie praktyczne?

Przepraszam za 'Gościa' - ciasteczka mi się skończyły... :P

Ayot
28-08-2004, 22:29
[...]ile dales i dlaczego tak drogo?

Cennik: http://www.elfo.com.pl/pl/cennik.htm

Sekcja: Zestawy lamp błyskowych

Przepraszam za 'Gościa' - ciasteczka mi się skończyły... :P

szymony
29-08-2004, 19:57
Teraz, to juz zupełnie nie rozumiem tej konfiguracji... :?:

Fotocela - optycznie do palnika lampy w aparacie i przewód od fotoceli do lampy stacjonarnej? Jakie to ma mieć zastosowanie praktyczne?

Ano takie że przewodu PC nie podłączysz bezposrednio pod D70. Można oczywiscie skożystać z kostki wkładanej do sanek, ale tu pojawia się problem napiecia na stykach. Ja jak wspominałem kożystałem z takiego rozwiązania z metzem 45CT1 a ten potrafi nieźle dać po stykach. Mój F90 to wytrzymuje bez problemu, ale z D70 wolałem nie ryzykować.

pozdrówka
szymon

Saint
29-08-2004, 22:15
chcialem kupic lampe z softboxem za jakies ok 1000 zl mozliwe? btw. ile dales za wyzwalac? a druga rzeczy czy uzywane sprzedaja takie lampy na gieldzie?

sailor
30-08-2004, 20:55
mozesz tez pokombinowac z chinczykami ... na trnie fun-sport jest chyba ich najlepsza w polsce oferta .. cena konkurencyjna ale wykonanaie typowo chinskie .. ale tylko lamp .. statywy belny softboxy maja naprawde dobre

sailor
30-08-2004, 21:03
pojawia się problem napiecia na stykach. Ja jak wspominałem kożystałem z takiego rozwiązania z metzem 45CT1 a ten potrafi nieźle dać po stykach. Mój F90 to wytrzymuje bez problemu, ale z D70 wolałem nie ryzykować.pozdrówka
szymon

korzystalem z kabla synchro zarowno z elfo jak i chunczykami poprzez kostke .. zadnych problemow, no moze poza placzacym sie kablem i czasem wypadajaca koncowka :D

szymony
31-08-2004, 08:13
korzystalem z kabla synchro zarowno z elfo jak i chunczykami poprzez kostke .. zadnych problemow, no moze poza placzacym sie kablem i czasem wypadajaca koncowka :D

Dobrze wiedzieć że działa i dym nie leci.
W instrukcji obsługi mojego F90 pisze że wytrzymuje 250v na stykach.
W D70 takiej informacji nie znalazłem (może słabo szukałem) stąd ostrożność, tym bardziej że korpus nie był mój.

pozdrówka
szymon

sailor
31-08-2004, 16:15
moj dziala :) f80 tez dzialalo .. z wesolych przygod: w niedziele mialem pofocic w pseudo studio - podlaczylem wszystko , lampy kabelek aparat .. pierwsza klatka i ... .pierduuuuut .. blysk byl ... z drugiej strony lampy tez :( .. wygladalo strasznie .. okazalo sie ze na szczescie to tylko bezpiecznik .. ktory rozlecial sie w pyl ... az ciezko bylo wyciagnac koncowki... ale dzis wszystko dzialalo bez przeszkod :)

Robert S.
11-09-2005, 13:25
zamierzam popstrykac troche zdjec w szkolach bo mam dobry uklad a kasa sie przyda chodzby na dodatki - obektywy i sb800 - i tu moje pytanie jakie jakie lampy beda dobre do takiego fotografowania? czy jedna w zupelnosci wystarczy? jak sie uporac z tym malym kosztem? jak ktos ma jakies doswiadczenia w tym temacie prosze o podpowiedz.
Jestem dokładnie w takiej samej sytuacji :( chciałem zapytać, czy lampy o mocy 200/250 Ws wystarczą do oświetlenia zdjęć grupowych (ok 25 osób)? No i oczywiście chciałem zapytać o Wasza opinię na temat lamp Z Funsportu. Maja tam fajny zestawik za jedyne 1500 zł : 2x lampa 200Ws z regulecja 1/1 1/2 1/4, 2xstatyw, 2x parasolka biała, 2x soft box 60/90, torba na lampy i statywy, kable zasilające i synchro. Brzmi rewelacyjnie. co o tym myślicie? http://www.funsports.pl/f-default-f.htm Czy to wystarczy? 200Ws?

Gamling
11-09-2005, 13:52
250 Ws to czesto malo zeby dobrze oswietlic jedna postac nie wspominajac o grupie 25 osob.

Robert S.
11-09-2005, 14:26
250 Ws to czesto malo zeby dobrze oswietlic jedna postac nie wspominajac o grupie 25 osob.
no ale 200Ws to dużo więcej niż np SB800 :shock: i dwie takie lampy studyjne nie wystarczą???
przecież wiadomo, że nie będe robił zdjęć w ciemnym pomieszczeniu, lecz na auli szkolnej. Lampami chce po prostu doświetlić ludzi. Nie da rady?po dwóch stronach ustawie lampy z parasolkami a po środku ja z SB600 z dyfuzorem.Zazwyczaj ludzie przychodzą robić zdjęcia dzieciakom z aparatem i jakąś zwykłą lampą (załóżmy SB800), no aż mi sie wierzyć nie chce, że ten zestaw nie wystarczy :shock: Przecież to ma być mobilne studio.

stig
11-09-2005, 17:16
no aż mi sie wierzyć nie chce, że ten zestaw nie wystarczy :shock:
A nie widzisz jak ten zestaw okresla sprzedawca? "FOTOGRAFIA PORTRETOWA, REKLAMOWA ŚREDNICH I MAŁYCH OBIEKTÓW". Jesli dla Ciebie powierzchnia jaka zajmuje 25 osob jest zblizona do powierzchni sredniego lub malego obiektu, to probuj. :) Chce jednak zaznaczyc, ze nikt tu nie odpowiada Tobie gdybajac, tylko raczej majac za podstawe wlasne doswiadczenia... Te 2x200 W to mozna uzyc do portretu i ewentualnie kombinowac z oswietleniem calej jednej osoby (niemniej i tak bedzie malo). A Ty chcesz oswietlic tym 25 osob? :D

Robert S.
11-09-2005, 22:59
Te 2x200 W to mozna uzyc do portretu i ewentualnie kombinowac z oswietleniem calej jednej osoby (niemniej i tak bedzie malo). A Ty chcesz oswietlic tym 25 osob?
No ale wy nie czytacie tego co piszę :D Przecież nie będę robił zdjęć w ciemnym poieszczeniu. Ja chcę tymi lampami po prostu doświetlić te 25 osób. Jest to z pewnością dużo więcej mocy niż np. 2x SB800, czy mam rację? Czy mam rozumieć, że każdy fotograf, który robi zdjęcia w szkołach przywozi ze sobą minimym 2x lampa 500Ws? No nie wydaje mi sie :D Zazwyczaj wspomagają sie "konwencjonalnym" błyskografem. Ja wiem, że niektórych moje problemy mogą śmieszyć, ale po prostu jak mam wydać 1500 zł na SB800, to wolę kupić sobie jakiś zestaw lamp studyjnych za ok 2000zł, którym będę się mógł później bawić :D a z pewnością będzie to duuużo więcej mocy niż z SB 800 (porównując choćby do lamp 250 Ws) No ale ok, nieważne :) zapytam inaczej- czego potrzebuję?lampy 350Ws? 500Ws? Co polecacie? Z MarkoFlasz są tanie lampy 500Ws (ok 1000zł sztuka), czy to będzie ok ze srebrnymi parasolkami?

Gamling
11-09-2005, 23:05
Widze ze to trzeba inaczej. Znajdz sobie na forum linka do strony gdzie mozna pobrac ksiazke Dederki: Oswietlenie w fotografii. Jak przeczytasz to Ci sie troche rozjasni.

Czornyj
11-09-2005, 23:08
Błyskograt służy do wyzwalania lamp studyjnych z fotoceli - jego mordercza siła błysku nie ma wiekszego znaczenia przy odpaleniu 2x500W!

Robert S.
11-09-2005, 23:18
Oswietlenie w fotografii. Jak przeczytasz to Ci sie troche rozjasni.
Ok, zassałem tę książeczkę. Następny post dopiero po lekturze :D

suslaw
16-09-2005, 15:03
zamierzam popstrykac troche zdjec w szkolach bo mam dobry uklad a kasa sie przyda chodzby na dodatki .....
W międzyczasie studiowania lektury zapytam co sądzicie o opłacalności takiego przedsięwzięcia? U mojego syna w klasie na 32 uczniów , fotki wykupiło 7 / słownie : siedmioro / :idea:

ALF
17-09-2005, 07:51
masz rację, ale sporo może zmienić fotograf...w zeszłym roku na zakończenie poprosili mnie o zrobienie zdjęć...na 3 klasy x 22 uczniów sprzedałem 102 zdjęcia...potrzebna jest zróżnicowana i niska cena oraz bogata oferta formatowa...świetnym rozwiązaniem jest pokazanie zdjęć w necie - jeśli są dobre, to podpala wyobraźnię i zakupy rosną :mrgreen:

radziu.art.pl
19-09-2005, 20:56
wedlug mnie i kilku innych fotografow to dwa zestawy Miqro ze stajni Elfo wystarcza do tego jakies tlo i wszystko na kablu czyli do aparatu kostka u Elfo kosztuje 30zl i dziala z d70

Robert S.
19-09-2005, 21:49
wedlug mnie i kilku innych fotografow to dwa zestawy Miqro ze stajni Elfo wystarcza
No widzicie, czyli miałem rację. Do doświetlenia grupy osób wystarczy, a Wy od razu, żeby 500Ws kupować :twisted:

radziu.art.pl
19-09-2005, 22:25
zaraz zaraz ja tu pisalem o doswietleniu jednej osoby ew. 2-3...a calej klasy to trzeba cos raczej mocniejszego albo cos z tymi pokombinowac

ALF
19-09-2005, 22:46
a co byście powiedzieli na 2 SB600 po bokach (w tórjkącie) i SB800 na puszce (wszystkie ze stofenami) :?:

Robert S.
19-09-2005, 23:05
a co byście powiedzieli na 2 SB600 po bokach (w tórjkącie) i SB800 na puszce (wszystkie ze stofenami)
Myślałem nad tym, ale chyba bardziej opłaca się zainwestować w lampy studyjne (przynajmniej dla mnie)- pieniądze te same, a możliwości dużo większe (soft boxy, rastry parasolki.....)

ALF
19-09-2005, 23:10
rozwiązanie z sabinkami jest za to bardziej mobline i nie wymaga dodatkowego zasilania...można też do nich zastosować parasolki itp. choć ja ze stofena na metzu jest bardzo zadowolony...hmmm

linux_user
19-09-2005, 23:14
W międzyczasie studiowania lektury zapytam co sądzicie o opłacalności takiego przedsięwzięcia?

Z awielka woda troche to inaczej wyglada i jest bardzo oplacalne.
Na koniec roku wszyscy uczniowie ktorzy robili zdjecia dostaja tzw ksiazke adresowa z numerami adresami wszystkich uczniow szkoly klasami plus nauczyciele. Jesli nie kupiles zdjecia to nie ma cie tam a to juz jest ubytek na honorze. Wszystkie zdjecia sa robione na zasadzie przedplat tak ze fotograf wie ile tego bedzie.
Dzieciarnia dostaje koperty z wydrukowana cena za poszczegolne pakieky ( np pakiet A to 2 zdjecia 5x7 cali plus 4 zdjecia mniejsze plus iles tam zdjec paszportowych plus itp itd......Pakiet B to.......)
Dzieciaki zwracaja koper z kasa na 3-4 dni przed terminem i sprawa zalatwiona, srednia w klasach wynosi 90% zakupu.
Sa jeszcze zdjecia wszystkich drozyn sportowych itp itd.....

radziu.art.pl
19-09-2005, 23:25
a jakie statywy na sabinki? i jakie parasolki, softboxy do nich?

kacperek
20-09-2005, 08:15
http://funsports.pl (http://funsports.pl/f-default-f.htm)

Mozna zakupić miedzy innymi "Uniwersalny uchwyt przegubowy do lamp z możliwością zamocowania parasolki." - cena 59zł

Robert S.
20-09-2005, 10:11
rozwiązanie z sabinkami jest za to bardziej mobline i nie wymaga dodatkowego zasilania...można też do nich zastosować parasolki itp. choć ja ze stofena na metzu jest bardzo zadowolony...hmmm
No ale zestaw dwoch lamp studyjnych o mocy 350Ws wyjdzie duzo taniej (zestaw od Marko Flash- dosc solidny i za 2300zl) no i przede wszystkim jest duuuuuuzo mocniejszy: 2x350Ws + SB600 na aparacie- ta moc daje poczucie bezpieczeństwa :lol: A że mobilny nie jest........no cóż, co kto woli 8) Poza tym uwazam, ze zadko uzywalbym tylu SaBinek bez uprzedniego zaplanowania (przy takiej ilosci lamp "spontan" w terenie nie wchodzi w gre) Jezeli ma to byc sprzet do robienia portretow i zdjec grupowych, to chyba lepiej sprawia sie lampy studyjne.

[ Dodano: Wto 20 Wrz, 2005 ]
A mam jeszcze pytanie- jakiebeda lepsze parasolki: dyfuzyjne czy odbijajace srebrne (chodzi mi o to, przy ktorych utrata swiatla jest najmniejsza)?

stig
20-09-2005, 10:20
A mam jeszcze pytanie- jakiebeda lepsze parasolki: dyfuzyjne czy odbijajace srebrne (chodzi mi o to, przy ktorych utrata swiatla jest najmniejsza)? Powinienes zapytac rowniez -- jakie parasolki dadza bardziej rozproszone swiatlo... Niby dyfuzyjne, ale osobiscie nie mam z tym doswiadczenia i sam chetnie bym sie dowiedzial...

suslaw
20-09-2005, 10:37
W międzyczasie studiowania lektury zapytam co sądzicie o opłacalności takiego przedsięwzięcia?

Z awielka woda troche to inaczej wyglada i jest bardzo oplacalne.
Na koniec roku wszyscy uczniowie ktorzy robili zdjecia dostaja tzw ksiazke adresowa z numerami adresami wszystkich uczniow szkoly klasami plus nauczyciele. Jesli nie kupiles zdjecia to nie ma cie tam a to juz jest ubytek na honorze.

Z tej strony Wielkiej Wody taki chwyt by nie przeszedł :? Powód - ochrona danych osobowych :idea: :idea: :idea: Dziwię się , że u Was jest to praktykowane :?:

Robert S.
20-09-2005, 10:37
bardziej rozproszone swiatlo
No tak, masz rację :) Co do tych parasolek, to człowiek, z którym rozmawiałem w MarkoFlach doradził mi do fotografii grupowych używać dyfuzyjnych białych

[ Dodano: Wto 20 Wrz, 2005 ]
i tak do końca nie wiem, czy miał rację

linux_user
20-09-2005, 13:06
Z tej strony Wielkiej Wody taki chwyt by nie przeszedł Confused Powód - ochrona danych osobowych

Koperte ktora dzieciaki zwracaja podpisuja rodzice wyrazajac zgode na udostepnienie zdjec
i

suslaw
20-09-2005, 21:30
Koperte ktora dzieciaki zwracaja podpisuja rodzice wyrazajac zgode na udostepnienie zdjec


Nie miałem na myśli wyrażenia zgody na udostępnienie zdjęć a o przyzwolenie na wydrukowanie adresów .

kacperek
20-09-2005, 21:38
Koperte ktora dzieciaki zwracaja podpisuja rodzice wyrazajac zgode na udostepnienie zdjec


Nie miałem na myśli wyrażenia zgody na udostępnienie zdjęć a o przyzwolenie na wydrukowanie adresów .

Mozna to zalatwic nawet w Polsce w ten sam sposob, rodzice wyrazaja zgode na pismie na podanie danych. Imię, nazwisko i adres.

Saint
20-09-2005, 22:28
W sumie to wszystko nie jest takie drogie tj. lampy ... ja dochodze do pewnych wnioskow po zakupie moich lamp, ze i tak to co jest drogie to softboksy duze - wydatek ok. 1000 PLN za jeden biorac pod uwage to, że lampa kosztuje w okolicach 2000 PLN to dosc drogo wydaje mi sie, że opltymalnie potrzeba 3-ch lamp do studia i najlepiej na szynach, ale to juz inna para kaloszy bo to kosztyje wiecej niz lampy i softboksy razem :P

Robert S.
20-09-2005, 22:38
Saint, no bez przesady :D Mówisz o całkowicie innej półce cenowej :lol:

radziu.art.pl
20-09-2005, 23:17
zeby zaczac to najlepiej jest z Elfo: forma Polska, w miare tania, wysokiej jakosci lampy i akcesoria i przedewszystkim serwis w POlsce to wszystko rpzemawia za Elfo

Saint
21-09-2005, 00:01
radziu.art.pl, nie jestem pewnien tak do konca czy oni sa tacy swietni ...

Robert S., nie rozumiem o chyb mowisz?

radziu.art.pl
21-09-2005, 08:45
sporo fotografow z lodzi uzywa sprzetu Elfo i zaden z nich nie nazeka...poprostu zamiast placic za drogi zagraniczny sprzet wybieraja dobry tanszy i Polski sprzet...opinie moga byc rozne zalezy od zasobnosci portfela ;)

szymony
21-09-2005, 09:02
sporo fotografow z lodzi uzywa sprzetu Elfo i zaden z nich nie nazeka...poprostu zamiast placic za drogi zagraniczny sprzet wybieraja dobry tanszy i Polski sprzet...opinie moga byc rozne zalezy od zasobnosci portfela ;)

Wszystko się zgadza, jest tylko małe ale...
Elfo nie jest jedyną polską firmą klepiącą błyskograty studyjne. Jak również nie jest wyroczną w tym temacie. Co nie znaczy że to kiepski sprzęt. :wink:

Czornyj
21-09-2005, 09:16
sporo fotografow z lodzi uzywa sprzetu Elfo i zaden z nich nie nazeka...poprostu zamiast placic za drogi zagraniczny sprzet wybieraja dobry tanszy i Polski sprzet...opinie moga byc rozne zalezy od zasobnosci portfela ;) Ja bym tam wolał elinki... Choć elfo nie jest tragiczne - błyska i sie nie psuje. Są troche toporne, softboksy - drogie i beznadziejne: b. trudno sie je składa i w moim przypadku, ponieważ składam je i rozkładam notorycznie, są już całe połamane i podarte. Z serwisu korzystałem raz, jak lampa sie przewróciła razem ze statywem na glebe - naprawili szybko, acz nie do końca: przestała działać regulacja światła modelującego.

Robert S.
21-09-2005, 10:23
Robert S., nie rozumiem o chyb mowisz?
O softboxach za 1000zł sztuka i lampach za 2000zł sztuka- to drogo, inna półka cenowa niż to, o czym ja pisałem.

sailor
21-09-2005, 10:24
dlatego jelsi jzu polskiego producenta to wybralbym markoflasha .. ceny nizsze lub porownywalne a podejscie do klienta o niebo lepsze ..

Saint
21-09-2005, 10:41
Robert S., a myslisz, ze ile kosztuje softbox np. 200 x 80? 940 PLN Markoflash ... Elfo nawet nie ma takiej wielkosci, ale za 90 x 180 krzycza 1200 PLN poza tym mowilem, ze chodzi mi o duze ...

Robert S.
21-09-2005, 11:59
OK, rozumiem o co ci chodzi

radziu.art.pl
21-09-2005, 16:19
softboxy elfo akurat widzialem to na wlasne oczy jak robili pomiar swiatla przy ich blyskaniu to sprawdzali punkt przy punkcie swiatlomierzem czy jest takie samo natezenie i bylo czego nie moge powiedziec i chinskich softboxach czy innych ktore sprawdzali...

sailor, a gdzie w necie jest markoflash? bo pierwszy raz o tym slysze

szymony
21-09-2005, 16:30
sailor, a gdzie w necie jest markoflash? bo pierwszy raz o tym slysze

Oj radziu, leniu jeden, znów chcesz by ktoś wyszukiwajkę za Ciebie odpalił :twisted:
Pierwszy link wypluty z google:
http://www.markoflash.pl/
Na upartego to nawet bez odpalania googl'a można by wpaść na to i wklepać do przeglądarki.

PS. Gdyby człowiek nie był leniwy, to do dziś by nie zlazłby z drzewa.

radziu.art.pl
21-09-2005, 22:19
heh masz nawet racje ale ja tylko czytam dzis to forum bo musze na jutro zdjecia z ostatniej mojej wyprawy w Tatry obrobic ;/ i jeszcze kilka spraw po drodze zalatwic :> a dodam jeszcze ze tych zdjec ponad 400 jest :) niedlugo umieszcze kilka na forum

ale wracajac do tematu...moze ktos umiesci swoja kinfiguracje sprzetu studyjnego i jakies przykladowe fotki...

szymony
22-09-2005, 07:01
..... a dodam jeszcze ze tych zdjec ponad 400 jest :) niedlugo umieszcze na forum


Ratunku. :!:
Modemowcy przygotować się do podniesienia zasobności france telekom :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

radziu.art.pl
22-09-2005, 20:45
hehe spoko znajac was przemysle najpierw tematy i wybiore kilka najlepszych bo i tak bedzie sporo krytyki :) choc to i tak dobrze ake orzynajmniej bede miec ta satysfakcje ze wszystkiego nie pojedziecie :)