PDA

Zobacz pełną wersję : Profile kolorów - różne kombinacje tuszów i papierów



HYPER
13-09-2010, 17:01
Mam taką propozycję, która mam nadzieje przyda się całej rzeszy forumowiczów.

Chodzi o wrzucanie na jakiś serwer (proponuję hotfile.com) profili barwnych dla różnych kombinacji papierów i tuszów. Bardzo ważne jest dokładne opisanie producenta i rodzaju, zarówno tuszu jak i papieru. W ten sposób powstanie baza dla użytkowników forum Nikona. Nie ma sensu płacić indywidualnie za tworzenie profilu. Jak ktoś ma profil wykonany to niech podzieli się nim z innymi.

Jeśli pomysł się spodoba to warto by było wątek podkleić żeby łatwo było go znaleźć.

Jakie jest Wasze zdanie?

malibu
15-09-2010, 16:33
wszyscy sknerują bo zapłacili za profile :) jak dla mnie pomysł dobry, jak by co to mogę dać profil do p50 / epson premium glossy/ Lyson Photonic XG który wykonałem samodzielnie color munki photo , chętni pm

HYPER
15-09-2010, 19:55
no wlasnie o to chodzi zeby sie przelamac i nie dawac zarabiac uslugowcom. jesli ktos ma ochote to ja z checia wykonam, oczywiscie za darmo profile do roznych papierow do drukarki Epson P50 z oryginalnymi tuszami. trzeba by tylko podeslac do mnie papier.

lepiej link do profilu wrzucic tu do watku. wtedy nie trzeba bedzie wysylac priv i czekac na odpowiedz.


... a zapomnialem dodac, ze profil moge stworzyc przy uzyciu colormunki photo.

veldon
19-09-2010, 12:46
Hmm, przyznam szczerze, ze mam mieszne uczucia. Pomysł niby dobry, ale jak dla mnie ociera się o piractwo:) Sam zapłaciłem za dobre profile zrobione profesjonalnym sprzętem, z czego jestem bardzo zadowolony, bo robota porządna. Człowiek kupił bardzo drogi sprzęt, żeby robić profile, z czego między innymi żyje, a tutaj temat dawania za darmo jego pracy. Nie, chyba w to nie wejdę...

andrstac
19-09-2010, 15:22
Hmm, przyznam szczerze, ze mam mieszne uczucia. Pomysł niby dobry, ale jak dla mnie ociera się o piractwo:) Sam zapłaciłem za dobre profile zrobione profesjonalnym sprzętem, z czego jestem bardzo zadowolony, bo robota porządna. Człowiek kupił bardzo drogi sprzęt, żeby robić profile, z czego między innymi żyje, a tutaj temat dawania za darmo jego pracy. Nie, chyba w to nie wejdę...

Powiem tak: Chcesz mieć profil pod swoją drukarkę/tusz/papier - zamówisz i zapłacisz. Chcesz mieć profil pod drukarkę taką jaką masz/tusz taki jak masz/papier taki jaki masz - ale robiony pod kogoś innego (czytaj nie idealnie pod Ciebie) - pobierzesz udostępniony pod kogoś. Przecież ktoś już raz za ten profil zapłacił (wykonujący kasę dostał) - i udostępnia swoją własność.
Ktoś taki jak np ja (ewentualnie - bo na razie nie drukuję zdjęć w domu) pobrał by profil i liczył się z pewną niedoskonałością druku, ale nie zamówi profilu, bo mu taka dokładność niepotrzebna. Ktoś, kto chce mieć idealnie i tak kupi/zamówi.

Profil, to nie oprogramowanie ani utwór (IMO) - tylko usługa.

veldon
19-09-2010, 16:35
Może może, hmm... Twój argument co do jakości, że i tak to nie będzie pewnie to, chociaż teoretycznie powinno, i że jak komuś zależy, to zamówi, jakoś do mnie trafia. Dlatego napisałem, że mam mieszane uczucia. A co do regulacji prawnych, sam nie wiem, jak to wygląda, i myślę, że nie ma się co w to bawić.
Hmm, sam mam profil do R2880 + Lyson PhotoChrome Pro, do papieru Epsona PGPP, i do urządzenia RX585 z papierem j.w. + pigment jakiś tam, jak będzie ktoś chętny, to poszukam, co to za cudo:)
Ale to by trzeba poszukać, gdzie to można wrzucać, czy jak? Bo przecież nikt stąd nie będzie trzymał naszych prywatnych spraw na serwerze. I inna sprawa, że o ile chętnie się mogę podzielić czymś, co mam, z forumowiczami, o tyle niechętnie bym udostępniał to całej populacji...:)

malibu
19-09-2010, 16:50
argument o tym aby nie udostępniać profili tylko po to aby ktoś na tym zarobił uważam za nie do końca trafiony (to tak jak wymiana żarówki w lampie samochodowej nie powinny być w sprzedaży bo ASO wymieni żarówke zdecydowanie lepiej i skrobnie też trochę grosza) , mało tego uważam że dobrze by było aby każdy producent zamienników udostępniał profil dla danego tuszu i papieru , o ile najtańszy chłam na allegro ma raczej problemy z powtarzalnością to np taki lyson już powinien mieć profile. Zdaje sobie sprawę też z tego że dla danego urządzenia profil powinien być robiony do tego skalibrowany monitor i wogole ale to wtedy można skorzystać z usług ludzi którzy się tym zajmują profesjonalnie ale profil "ogólny" powinien być dostępny dlatego poparłem inicjatywę.

Brazilianpitbull
19-09-2010, 16:51
To spakujesz, archiwum zahaślisz i dasz hasełko na PW, cała filozofia.

veldon
19-09-2010, 17:02
argument o tym aby nie udostępniać profili tylko po to aby ktoś na tym zarobił uważam za nie do końca trafiony (to tak jak wymiana żarówki w lampie samochodowej nie powinny być w sprzedaży bo ASO wymieni żarówke zdecydowanie lepiej i skrobnie też trochę grosza) , mało tego uważam że dobrze by było aby każdy producent zamienników udostępniał profil dla danego tuszu i papieru , o ile najtańszy chłam na allegro ma raczej problemy z powtarzalnością to np taki lyson już powinien mieć profile. Zdaje sobie sprawę też z tego że dla danego urządzenia profil powinien być robiony do tego skalibrowany monitor i wogole ale to wtedy można skorzystać z usług ludzi którzy się tym zajmują profesjonalnie ale profil "ogólny" powinien być dostępny dlatego poparłem inicjatywę.

Kalibracja monitora nie ma nic wpólnego z oprofilowaniem drukarki, ale co do reszty się zgadzam, niech będzie:) Z drugiej strony, jak będzie taki wątek, można go jakoś nazwać "poszukiwacze profili", to i dla wykonujących te profile będzie lepiej, bo niejedno zlecenie trafią;) A co do udostępniania profili przez producentów tuszy, to trzeba ich też zrozumieć, bo musieliby sami kupować, albo kupić sprzęt do profilowania, a takie zabawki kosztują blisko 7-10 tys. (Nie mówię tu o jakimś amatorskim Munki i jemu podobnych).

staszic
12-11-2010, 15:59
witam serdecznie,
Znalazłem ten temat i uznałem, że najlepiej będzie jak wypowiem się tu.
Kupiłem drukarkę epson 1400 ciss i tusze lyson fotonic xg i papier epson premium semigloss photo paper, drukarka drukuje wszystko bardzo niebiesko. Google podpowiada, ze to standardowy obiaw. Pościągałem profile icc dla tej kombinacji i dalej mam to samo. Czy ktoś z szanownych forumowiczów mógłby mi użyczyć własnego już przerobionego profilu?
Pozdrawiam, Tomek

veldon
12-11-2010, 16:37
witam serdecznie,
Znalazłem ten temat i uznałem, że najlepiej będzie jak wypowiem się tu.
Kupiłem drukarkę epson 1400 ciss i tusze lyson fotonic xg i papier epson premium semigloss photo paper, drukarka drukuje wszystko bardzo niebiesko. Google podpowiada, ze to standardowy obiaw. Pościągałem profile icc dla tej kombinacji i dalej mam to samo. Czy ktoś z szanownych forumowiczów mógłby mi użyczyć własnego już przerobionego profilu?
Pozdrawiam, Tomek

Jeżeli miałeś niebiesko, zmieniłeś profile i dalej masz niebiesko, to zacznij od sprawdzenia ustawień. Bo to może nie chodzić o profile.

Me_how
12-11-2010, 18:41
A gdzie znalazłeś te profile, tak z ciekawości spytam?
Pozdrawiam

veldon
13-11-2010, 03:09
A gdzie znalazłeś te profile, tak z ciekawości spytam?
Pozdrawiam

Hehe, no właśnie... Gdzie? Tak sobie po necie fruwały...? Bo coś mi się nie chce wierzyć... Może dlatego masz dalej niebiesko...;)

Me_how
13-11-2010, 12:26
Pytałem poważenie. Używam R285, tych samych atramentów i papieru Ilford. Szukałem gotowych profili, niestety bezskutecznie. Albo znalazłeś profile nie zupełnie do tej kombinacji albo niewłaściwie go podłączyłeś.

KEYZOR
13-11-2010, 16:15
Tutaj sa profile do tuszow lysona http://www.marrutt.com/lyson-profiles-pc.php ale tej kombinacji o ktorej pisze kolega nie znalazlem (r285 to te same koloranty co 1400).

staszic
14-11-2010, 20:11
Witam was i dziękuję bardzo za odpowiedź
Już myślałem, że nie znajdę linku do profili ale kolega KEYZOR (pozdrawiam serdecznie) wrzucił ten z którego korzystałem. W dodatku na podanej stronie istnieje pozycja, która opisuje mój papier (Epson Premium Semi Gloss and Lustre Papers). korzystałem również z tych fruwających po internecie profili i żaden z nich nie chce mi działać, jest trochę lepiej na tym z marrutt.com ale dalej to nie jest to i raczej poprawia inne kolory a niebieski zostaje dalej mocno przesycony. dla pewności podam jeszcze sposób podpinania profilu. W windows 7 we właściwościach drukarki w profilach kolorów ustawiam tryb ręczny profilu i nowo dodany profil ustawiam jako domyślny.
Czy nie znacie jakiegoś prostego sposobu stworzenia profilu icc za pomocą skanera? może to jest rozwiązanie...

veldon
14-11-2010, 20:29
Witam was i dziękuję bardzo za odpowiedź
Już myślałem, że nie znajdę linku do profili ale kolega KEYZOR (pozdrawiam serdecznie) wrzucił ten z którego korzystałem. W dodatku na podanej stronie istnieje pozycja, która opisuje mój papier (Epson Premium Semi Gloss and Lustre Papers). korzystałem również z tych fruwających po internecie profili i żaden z nich nie chce mi działać, jest trochę lepiej na tym z marrutt.com ale dalej to nie jest to i raczej poprawia inne kolory a niebieski zostaje dalej mocno przesycony. dla pewności podam jeszcze sposób podpinania profilu. W windows 7 we właściwościach drukarki w profilach kolorów ustawiam tryb ręczny profilu i nowo dodany profil ustawiam jako domyślny.
Czy nie znacie jakiegoś prostego sposobu stworzenia profilu icc za pomocą skanera? może to jest rozwiązanie...

No to wszystko jasne. Profil musisz ustawić w programie, którym drukujesz, a nie jako ten, wg którego ma wyświetlać monitor. To Ci nigdy nie będzie działać.
Prawym przyciskiem klikasz na plik profilu i później klikasz "zainstaluj profil". Później np. w PS włączasz opcję "kolory zarządzane w programia Photoshop" i niżej w okienku ustawiasz zainstalowany profil. We właśiwościach drukarki ustawiasz ICM wyłączone "bez dopasowania kolorów".
Poczytaj o tym, masa wątków tutaj jest na ten temat. Najpierw zweryfikuj ustawienia, skalibruj monitor a później się weź za instalowanie coraz to nowych profili. Bo może to Ci wcale nie jest potrzebne.
Ponadto ta strona z profilami Lysona nie podaje informacji, do jakich tuszy one sa ukręcone.

KEYZOR
15-11-2010, 01:30
Dziekuje bardzo za pozdrowienia. Pozwole sobie zaproponowac moj sposob uzycia profilu dla drukarki: ja natomiast robie to tak ze wylaczam wszedzie zarzadzanie barwa w sterowniku drukarki i w oknie druku PS. Uzywam opcji Convert to Profile i tam wybieram profil drukarki i odpowiedni intent (relatic colorimetric albo perceptual), i po konwersji drukuje zdjecie wczesniej oczywiscie uzywam soft profingu do podgladu efektow. Sposob veldon'a jest rownie dobry ale Ty wybierzecz co bedzie bardziej wygodne. W moim sposobie trzeba pamietac zeby nie zapisywac zdjecia z profilem drukarki.

staszic
15-11-2010, 18:04
witam serdecznie, myślę, ze najlepiej będzie jak wrzucę próbkę na forum,
:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://t.staniszewski.eu.interia.pl/zdj.jpg)

dzięki za poradę, teraz z kolei zdjecie jest przekolorowane bardziej na czerwono.
na próbce: góra to moje próby, dół to wasze porady.
wygląda na to, że muszę stworzyć nowe profile do drukarki, chyba że ma ktoś jeszcze jakiś pomysł, co mogę z tym zrobić?
Pozdrawiam, Tomek

oczywiście zdjęcia B&W, na wszelki wypadek usunąłem informację o kolorze w pliku

veldon
15-11-2010, 19:04
Uuu, to muszę Cię zmartwić. O ile kolorowe fotki mogą wyjść dobrze, o tyle po czarno białych się cudów nie spodziewaj. Po pierwsze drukarka korzysta z tuszy barwnikowych Claria, czyli hmm, można powiedzieć amatorskich, po drugie ma tylko jeden czarny tusz, w związku z tym nie ma jak wydrukować dobrze czarno białych fotek, bo odcienie szarości miesza z innych kolorów. Zawsze będzie jakiś zafarb. Przerabiałem to na swojej RX585 i generalnie się nie da.
Co do kolorów, to tak, jak pisałem wyżej, sprawdź ustawienia. Ja do swojej 585 zrobiłem profil i drukuje dobrze, ale czarno białych fotek już na niej nie puszczam. Jest tu taki kolega o nicku Czornyj, zgłoś się do niego, to jest zawodowiec. Robiłem profile u niego i jestem zadowolony.

digger-gp
01-08-2011, 20:05
...na podanej stronie istnieje pozycja, która opisuje mój papier (Epson Premium Semi Gloss and Lustre Papers). korzystałem również z tych fruwających po internecie profili i żaden z nich nie chce mi działać, jest trochę lepiej na tym z marrutt.com ale dalej to nie jest to i raczej poprawia inne kolory a niebieski zostaje dalej mocno przesycony. dla pewności podam jeszcze sposób podpinania profilu. W windows 7 we właściwościach drukarki w profilach kolorów ustawiam tryb ręczny profilu i nowo dodany profil ustawiam jako domyślny.
Temat dawno wygasł, ale powiedzmy że piszę dla potomności... czyli dla tych którzy borykać się będą z podobnym problemem jak kolega staszic i ja z moją PX650 i tuszami Lyson FotonicXG... Nie wiem jak jest w Stylus Photo 1400 ale w PX650 trzeba we właściwościach drukarki wejść w "konserwacja", dalej kliknąć "Szybkość i postęp...", a następnie zaptaszkować okienko "Pozwól programom na wykonywanie procedury dopasowania kolorów ICM".
Z tak ustawionym sterownikiem drukarki możemy wykonywać procedurę dla papierów gossy i semiglossy podaną na stronie marrutt.com - czyli; 1)w PS: File - Print ustawiamy "Let Photoshop Determine Colors" i wybieramy zainstalowany wcześniej Printer Profile np.FOTXG_EpsonPremiumGlossy i np. Relative Colorimetric z Black Point Compensation
2) w drukarce - Zaawansowane - Kontrola colorów - Adobe RGB - gamma 1.8
Po próbnym wydruku można wykonać ręczną korekcję koloru w "Ustawieniach"
Wszystko inne jest niepotrzebne... tz. te konwersje profilu (convert to profile)w PSie i ustawianie w color management Windows'a profiu Lyson jako domyślny dla drukarki... itp.
Oczywiście podczas przygotowanie zdjęcia do wydruku kikamy; View - Proof Setup - Custom - Device to Simulate - np.FOTXG_EpsonPremiumGlossy.... co by mieć zgrubsza pogląd jak zdjęcie będzie wyglądało po wydruku

koniksk
02-08-2011, 11:15
Ja właśnie też się przymierzam do zastąpienia w Epsonie R285 oryginalnych tuszów jakimś zestawem do samodzielnego napełniania. I mam pytanie, może ktoś polecić sklep lub osobę, gdzie można nabyć taki zestaw plus papier oczywiście gdzie jeszcze dadzą profil pod taki zestaw?

digger-gp
02-08-2011, 11:44
Ja zdecydowałem się na tusze Lyson właśnie dlatego że są dla nich dostępne w sieci profile pod papier różnych producentów. Kupiłem w inks.pl
Najchętniej jednak zalałbym CiSS'a oryginalnymi tuszami epson claria gdyby takie można było kupować w butelkach.. :mrgreen: