PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki to aparat?



09-09-2010, 18:29
jak w tytule. znalazlem w domu cos takiego, wuja google nie pomaga to moze chociaz Wy

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://a.imageshack.us/img841/1258/aaarv.jpg)

TomaszD
09-09-2010, 18:32
Fied Aparat produkcji CCCP

09-09-2010, 18:35
wasnie na allegro znalazlem cos takiego: http://allegro.pl/fed-5-i1216117236.html - czyli to
obiektywy wymienne w tym są?

wasilewk
09-09-2010, 18:44
O ile sobie przypominam:
- światłomierz selenowy - po tak długim czasie - do wymiany.
- obiektywy gwint M39 (niby jak do aparatu Leica) - ale mechanizm przysłony chyba z Summicrona nie pasuje - nowych oiektywów już nie ma w produkcji.
- po tak długim leżakowaniu chyba migawka do przesmarowania.

Wg mnie nie bawiłbym się w to.

Pzdr.

nem
09-09-2010, 18:44
FED-5 (od fabryki im. Feliksa Edmundowicza Dzierżyńskiego :) ) Zgrabny, radziecki dalmierz. Sam takiego posiadam. Tu szerszy opis:
http://foto.recenzja.pl/Subjects-index-req-viewpage-pageid-35-pageno-2.html
A tu jak działają dalmierze:
http://en.wikipedia.org/wiki/Rangefinder_camera

edit: u mnie światłomierz selenowy działa pięknie (trzeba tylko nosić aparat w futerale, aby miał ciemno). Migawka też chodzi dobrze, trzyma czasy. Zrobiłem kilka rolek i efekt zadowalający. Ot klimatyczna, radziecka zabawka :)

edit2: masz pełną, nieokrojoną wersję FEDa, jeżeli obraz w wizjerze będzie totalnie rozmyty, to pierścień wokół okularu ustawia dioptraż - taki hint ;)

doktor
09-09-2010, 18:52
FED i Zorki to kopia Leici. Pierwszy był produkowany w zakładach im. Feliksa Dzierżyńskiego (stąd FED), potem już jako Zorki. Obiektyw mcowanie typu M39.

nem
09-09-2010, 18:55
FED i Zorki to kopia Leici. Pierwszy był produkowany w zakładach im. Feliksa Dzierżyńskiego (stąd FED), potem już jako Zorki. Obiektyw mcowanie typu M39.

Si, po prostu po wojnie ruscy "pożyczyli" linię produkcyjną z fabryki Leitza :)

doktor
09-09-2010, 19:03
Warto polować na wczesne egzemplarze, bo "pożyczyli" nie tylko linię produkcyjną, alę przy okazji całą zawartość magazynów. I piersze egzemplarze były tylko składane z "pożyczonych" części

leonID
10-09-2010, 13:04
Lustrzanki ma teraz każdy, a z takim starym FED-em to łatwiej laski rwać.

:mrgreen:

nem
10-09-2010, 15:13
Mnie w parku wyśmiali :) Kolega zaproponował aby ubrać prochowiec, kapelusz, cienme bryle i ludzi fotografować oczekując reakcji :)

10-09-2010, 15:37
tak sie bawie nim i bawie i kompletnie nie wiem jak to działa

nem
10-09-2010, 15:45
Znasz angielski?
http://www.cameramanuals.org/russian_pdf/fed_5b.pdf

10-09-2010, 16:00
nie ;d