Zobacz pełną wersję : Novoflex - szara karta kontrolna
Witam.
Czy ktoś próbował używać szarej karty f-my Novoflex?
link: http://www.stopfoto.pl/Szara-Karta-Kontrolna(4,,9311).aspx
Będę wdzięczny za opinie.
adam.dorozinski
09-09-2010, 13:21
a do czego to ma służyć?
Podobno pomocne przy określaniu WB i ekspozycji. Jak czytałem na różnych forach, wystarczy zrobić jedno zdjęcie z tą kartą, a potem w tej samej scenerii i oświetleniu wykorzystać do ustalenia WB w programie PS lub innym. Dokładnie, trzeba otworzyć zdjęcie z tą kartą, potem zmierzyć pipetką WB i skopiować ustawienia by następnie wykorzystać je do pozostałych fotek. Ponoć metoda skuteczna i pozwala zaoszczędzić określanie WB.
adam.dorozinski
09-09-2010, 13:59
Ale ta karta to nie gwarantuje Ci neutralności koloru, tylko "neutralność" jasności. A do mierzenia ekspozycji to stanowczo za mała jest.
darkmajin
09-09-2010, 14:01
glupota jak się bawie w ps to już ten balans sam ustawiam :> , a to nie jest zwykła karta do ustawiania balansu na PRE ...fakt mała..
kiedyś tam, w "bardzo starożytnych" czasach szarych kart się używało do kalibracji światłomierzy (no i czasami w pewnym sensie minilabów).
Do ustawienia poprawnego WB wystarczy fotka choćby zewnętrznego odbłyśnika od lampy czy białej kartki papieru.
Witam.
Czy ktoś próbował używać szarej karty f-my Novoflex?
link: http://www.stopfoto.pl/Szara-Karta-Kontrolna(4,,9311).aspx
Będę wdzięczny za opinie.
A czy to jest Novoflex? Moim zdaniem nie, bo cena nienovoflexowa. Ja używam oryginalnej karty Novoflexa (jedna kosztowała 60 zł) i sprawdza się w sytuacjach kiedy trzeba dokładnie odwzorować kolory. Karta jest trwała, żaden tam papierek, ale i tak trzeba chronić przed światłem, żeby szarość jak najdłużej była szarością.
Masz rację. Podałem link to karty wielkości karty bankomatowej. Ale są jeszcze większe i kosztują ponad 60 PLN.
Oto link: http://www.stopfoto.pl/Novoflex-Szara-Karta-Zebra(4,,8097).aspx
I moje pytanie. Używasz jej?
The Structorr
13-09-2010, 07:56
Ale ta karta to nie gwarantuje Ci neutralności koloru, tylko "neutralność" jasności. A do mierzenia ekspozycji to stanowczo za mała jest.
Te karty służą do ustalania WB a nie ekspozycji.
Novoflex na swojej stronie nie ma tej karty (mniejszej) więc pewnie jest to chiński zamiennik Digital Grey Kard (http://www.digitalimageflow.com/) i WhiBal (http://www.whibalhost.com/_Tutorials/WhiBal/01/index.html). Ja mam tą pierwszą i ... leży sobie w torbie nieużywana ;)
Jeszcze porównanie (http://www.mincel.com/featured/whibal-vs-digital-grey-kard/)
Masz rację. Podałem link to karty wielkości karty bankomatowej. Ale są jeszcze większe i kosztują ponad 60 PLN.
Oto link: http://www.stopfoto.pl/Novoflex-Szara-Karta-Zebra(4,,8097).aspx
I moje pytanie. Używasz jej?
Tak, takiej właśnie Zebry używam (20 x 15 cm) w celach jakie podałem w poprzednim poście. Z jednej strony szara, z drugiej autentycznie biała, a nie taka sina jak w linku.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.