PDA

Zobacz pełną wersję : Odbijający sufit - prosze o radę



narvf
03-09-2010, 17:18
Mógłby ktoś udzielić mi kilku wskazówek, porad dotyczących odbijania błysku lampy od takiego sufitu jak na obrazku poniżej?

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.westakutno.pl/gallery//P4180033.jpg)
Jutro jadę na wesele kolegi z pracy i chciałbym zrobić mu kilka zdjęć. Czy z takim sufitem jest sens w ogóle odbijać błysk? Czy powstaną na zdjęciach i podłodze(też jest dość odblaskowa) białe plamy po fleszu? Palnik w górę z dyfozorem(taki od sb900) i wystarczy? Kompensacja w lampie na duży minus? A może w ogóle nie potrzebnie się martwię? Nie byłem nigdy na tej sali, dopiero co znalazłem zdjęcie jak ona wygląda.

stig
03-09-2010, 17:32
:D To Ci sie trafilo... :D
Nie pomoge, bo z takim cudakiem sie nigdy nie spotkalem, ale koniecznie pokaz efekty... :D

mrpawcio
03-09-2010, 17:43
Weź ze sobą kartkę a4 i gumkę recepturkę. Gdy odbijanie od sufitu nie podziała jest to lepsze rozwiązanie niż wbudowany w lampę odbłyśnik

narvf
03-09-2010, 17:49
Dzięki za radę, będę kombinował :) choć nadal jestem pesymistycznie nastawiony...

prz3mo
03-09-2010, 18:16
Łap jak najwięcej światła zastanego i jeśli z odbijaniem od sufitu nie da rady to wysuwana karteczka z SB-900 albo jakaś większa pow. np. kartka tak jak radzi mrpawcio. Tak by tylko doświetlać trochę. Masz D90, więc myślę, że wysokie czułości nie są Ci obce, a nawet jeśli na monitorze będzie widać szum to na papierze i tak będzie spoko :)
No i używaj T17-50 z f2.8 :)
Obstawiam, że wesele zacznie się gdy będzie jeszcze na zew. jasno, a więc i w środku nie będzie jeszcze ciemnicy. Wykorzystaj to i wtedy rób najwięcej zdjęć, jeśli boisz się trudniejszych warunków.

narvf
03-09-2010, 18:21
prz3mo, masz na myśli palnik pod kątem 90 stopni plus wysunięta karteczka? Na ogół, powyżej iso 800 staram się nie wychodzić. To nie jest żadne zlecenie, tylko po koleżeńsku robię zdjęcia, ale chcę żeby wyszło jak najlepiej.

prz3mo
03-09-2010, 18:23
prz3mo, masz na myśli palnik pod kątem 90 stopni plus wysunięta karteczka?

Palnik może być pod lekkim kątem (jeden "klik) od pionu.



Na ogół, powyżej iso 800 staram się nie wychodzić.

Eee.... w D90 spokojnie możesz moim zdaniem dać ISO1600 :) No, ale potestuj, może nie będzie takiej potrzeby rzeczywiście.

Pamiętaj, że możesz też odbijać... od ścian :)

narvf
03-09-2010, 18:31
Dzięki serdeczne! Mam też 35 mm z f/1.8 więc może nie będzie aż tak źle :)

prz3mo
03-09-2010, 18:47
Mam też 35 mm z f/1.8 więc może nie będzie aż tak źle :)

łeee... to spokojnie :) Będzie OK :)

BTW
Jeśli nie znasz tej strony to poczytaj: http://foto.jasiu.pl/

narvf
03-09-2010, 19:07
Pewnie, że znam. Ale zapomniałem w zasadzie o niej. Teraz mam lekturę na wieczór :)

sokrates
04-09-2010, 10:35
wysokie ISO, jasne szkło i dyfuzor fonga (czy jak to się zwie ;-)) powinny załatwić sprawę.

narvf
05-09-2010, 23:50
Wcale nie było tak źle, ładnie się błysk odbija od takiego sufitu, gołą lampą, bez dyfuzorów. Jednak dość często gdy trafiłem na załamanie krawędzi, okręgi na suficie, to dziwnie błysk się "rozchodził" co było trochę nieprzewidywalne i nie doświetlał tego co chciałem. Dopiero teraz to zauważam - na weselu się cieszyłem, teraz już trochę mniej, na monitorze łatwiej to zobaczyć. W kościele też średnio, bo ksiądz wymagał zezwolenia na fotografie, bez niego nie mogłem wejść na prezbiterium, przez co nie miałem zbyt wielu dobrych miejsc do zrobienia zdjęć.
Prosto z aparatu(balans bieli itp do zmiany), jpg z nefa wyciągnięty za pomocą irfanview:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://dl.dropbox.com/u/3960024/DSC_0155.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://dl.dropbox.com/u/3960024/DSC_0353-899.jpg)

kkasperc
08-09-2010, 09:58
Prosto z aparatu(balans bieli itp do zmiany)
I jeszcze usuń efekt Titanica, wyprostuj zdjęcia.
Dobrze wyszło, Młodzi będą zadowoleni.

stock
08-09-2010, 10:29
bedzie spoko - tylko skoryguj troche balans bieli i lekko rozjasnij. Jak masz rawa to pociagnij ekspozycje w góre o jakies 0.5EV.

przemyslawcioch
08-09-2010, 10:44
nikoś sobie spokojnie radzi z 3200ISO :P
Jasne szkła i jazda. Tamron sobie spokojnie radzi. jeśli możesz stań spokojnie i 1/10sek próbuj.

masz link dla potwierdzenia. Swiatło było tragiczne. okropnie ciemno. http://www.digart.pl/praca/5672080/d90_vs_3200_ISO.html

przem426
08-09-2010, 11:00
I jeszcze usuń efekt Titanica, wyprostuj zdjęcia.
Dobrze wyszło, Młodzi będą zadowoleni.

efekt Titanica ?? a co to ?

narvf
08-09-2010, 14:01
Dzięki za wskazówki, mam rawy, większość zdjęć jest do rozjaśnienia, czeka mnie teraz trochę zabawy z nimi :)
A z tym efektem Titanic, to tez do końca nie rozumiem :) ale chyba chodzi o zwykły obrót zdjęć?

kkasperc
08-09-2010, 15:17
efekt Titanica ?? a co to ?
Krzywo uchwycony kadr, wrażenie, że podłoga nie trzyma poziomu, jakby statek przechylał się na jedną stronę.

wlopis
09-09-2010, 10:29
Miałeś fajną, dużą salę, w D90 spokojnie można ciągnąć ISO, nawet do 1600 i wyżej, na XX-leciu firmy, skorzystałem z kolegi D90, którym wykonałem z marszu swoją 35/2D kilka zdjęć, wyszło dobrze. Generalnie imprezę sfotografowałem swoim D80, w sali typu "stara karczma", wszystkim uczestnikom zdjęcia przypadły do gustu. Starałem się wykorzystać na maxa zastane światło, lekko pykając lampką z mydelniczką na wprost. Nie bójmy się wysokich ISO. Można nie fotografować, ale żal wspomnień. Fotografia utrwala pamięć

markB
13-09-2010, 16:08
Balans bieli na pierwszym zdjęciu możesz skorygować klikając białym kroplomierzem na kołnierz tego gościa z damą i ewentualnie obniżając luminosity (to w Capture NX). Na drugim zdjęciu też coś się znajdzie do kliknięcia.

Robik
13-09-2010, 22:19
Krzywo uchwycony kadr, wrażenie, że podłoga nie trzyma poziomu, jakby statek przechylał się na jedną stronę.
Kadry jak widać nie były na wprost więc podłoga,sufit musi być "krzywo". Dla mnie na zdjęciach ma być prosty pion i właśnie jest,więc nie ma co prostować.

narvf
13-09-2010, 22:38
WB "naprawiam" właśnie klikając na białe lub szare elementy na fotkach, używam Capture NX2. Pierwsze zdjęcie rzeczywiście można troszkę wyprostować, alr drugie jest Ok jak dla mnie :)

YANOSZ
15-09-2010, 21:15
Witam.
Pozwole sobie na małe OFF...
Zdziwiło mnie to co piszecie o wysokim iso w D90, czy on sobie tak dobrze radzi na wysokich czułosciach???
Ostatnio (1 raz :] ) robiłem zdjecia na slubie, powiem wam ze powyzej iso400 az strach wychodzic, :lol: wiekszos zdjec robilem na przysłonie w granicach 2,2
Aż taka roznica jest pomiedzy D80 - D90 ?

narvf
16-09-2010, 07:39
Ja w sumie to nieodszumiam zdjęć więc poza iso 800 staram się nie wychodzić. Ogólnie słabo u mnie z obróbką, więc staram się nie przekombinować w puszce :) - w puszce też mam wyłączone odszumianie.