PDA

Zobacz pełną wersję : Tryb kolorów (d80)



gar_krk
30-08-2010, 12:04
Zastanawiam się jaki tryb kolorów wybrać. Ia sRGB, II AdobeRGB czy IIIa sRGB. Zdjęcia później poddaje PP. Format plików przeważnie NEF ale czasem same JPGi.

Jatin
30-08-2010, 12:22
sRGB a czy I czy III to już sam wybierz, teoretycznie I jest do portretów a III do krajobrazu.

gar_krk
30-08-2010, 13:46
sRGB a czy I czy III to już sam wybierz, teoretycznie I jest do portretów a III do krajobrazu.

W pomocy w menu aparatu jest napisane żeby wybrać tryb II AdobeRGB do zdjęć które będą później retuszowane. Czy robi to jakaś różnice?

velaskez
30-08-2010, 13:51
Minimalne. Głównie w czerwieniach.

Jatin
30-08-2010, 14:12
W czerwieniach? AdobeRGB jest szersze w zieleniach. Odpuść sobie przestrzeń adobe, to jest przestrzeń dla grafików i dla jakiś naprawdę zaawansowanych edycji. Przy AdobeRGB potem mogą być problemy w labach i inne kwiatki. sRGB jest najbardziej uniwersalne i pewniejsze.

gar_krk
30-08-2010, 14:16
Czyli sRGB i jest ok.

LordRamzes
30-08-2010, 14:25
Czyli sRGB i jest ok.

dokładnie tak

gar_krk
30-08-2010, 14:30
Super. Dziękuję za pomoc i rozwianie moich wątpliwości.

velaskez
30-08-2010, 14:31
W czerwieniach? AdobeRGB jest szersze w zieleniach. Odpuść sobie przestrzeń adobe, to jest przestrzeń dla grafików i dla jakiś naprawdę zaawansowanych edycji. Przy AdobeRGB potem mogą być problemy w labach i inne kwiatki. sRGB jest najbardziej uniwersalne i pewniejsze.

Nie ważne gdzie jest szersze. Jak otwierałem obok siebie aRGb i sRGB w PSie to widziałem różnice głównie w barwie czerwonej.

aRGB

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/08/CIExy1931_AdobeRGB-2.png
źródło (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/53/CIExy1931_AdobeRGB.png)

sRGB

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/08/Cie_Chart_with_sRGB_gamut_by_spigget-2.png
źródło (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/60/Cie_Chart_with_sRGB_gamut_by_spigget.png)

de Fresz
30-08-2010, 15:20
Bo (w uproszczeniu) więcej kanału Green = więcej magenty w zdjęciu.

A co do topikowego pytania: jeśli pytasz co wybrać, to znaczy że Adobe RGB nie jest raczej dla Ciebie. Ta przestrzeń ma swoje moejsce w fotografii, ale wymaga pewnej świadomości ColorManagementu od użytkownika – jeśli nie chce Ci się doktoryzować na ten temat, to odpuść ją (i monitor szerokogamutowy lepiej też).