Zobacz pełną wersję : Panorama 3D "mętlik w głowie"
Witajcie
To mój pierwszy post tutaj, bo gdzie indziej nie mogłem znaleźć pomocy fachowej w tym temacie.
Orientuję się jak dobrać sprzęt, wszystko związane z punktami nodalnymi,
głowicami, statywami, oraz wykonywaniem "płaskich" panoram 360 i programami do nich.
Chodzi mi o pytanie jak wykonać taką panoramę:
http://www.kosmetykalodz.pl/panorama/index.html
Tzn. precyzując, osprzęt jest ten sam, mniemam że potrzeba fish'a do tego... ale...
ALE NAJWAŻNIEJSZE: JAKI PROGRAM(Y) TWORZY TAKIE PANORAMY 3D 360 x 180
(zaznaczam, że nie chodzi mi o panoramy sześcienne, czyli pseudo 3d) ORAZ umożliwia je połączenie
w WIRTUALNY SPACER, ale tylko interesuje mnie we FLASH ???
Proszę o pomoc ! :)
Dawid
Popros kolege kymaj (http://forum.nikoniarze.pl/member.php?u=20062), on sie zna i nawet moze udzielic fachowej pomocy;) Mozna skladac taka panorame za pomoca ptgui;)
kymaj zrobil nawet dla mnie tutka, ale bez jego zgody nie moge go udostepnic;) Nie mialem jeszcze okazji sprawdzic tego ale napewno to zrobie....
Z tego co wiem on robil zdjecia pod taka panorame szklem 10mm....
tgollob_jamessuchar
29-08-2010, 01:25
Puszka DX, ja używałem do tego Sigmy 10mm / 2,8 HSM
Nodal Ninja 5 - głowica panoramiczna, stawiasz na dobrych trzech nogach, chociażby Manfrotto (może być do tego głowica 498RC2/RC4 jeśli będziesz miał gorszą głowicę panoramiczną).
Oprogramowanie - do złożenia panoramy (jakiejkolwiek chcesz) Hugin (darmowy) albo PTgui, potem Pano2VR, żeby otrzymać plik końcowy jaki chcesz - może to być chociażby flash.
Pzdr
tgollob_jamessuchar podałeś opis do robienia panoram "płaskich" 360x180, a ja pytałem o panoramy 3d 360x180 (nie kubicze, i nie szcześcienne).
W linku powyżej podałem dokładny przykład takiej panoramy, i od jakiegoś czasu próbuje zrozumieć jak coś takiego się robi, bezskutecznie...
kymaj napisałem =] ale liczę, że ktoś jeszcze się wypowie ;)
ten tutek to jest bardzo bardzo ogólny, praktycznie sam automat, tyczył się on "małych planetek", ja nie jestem ekspertem, dopiero stawiam pierwsze kroki, jest specjalne forum co do tego http://panoforum.vr360.pl/ lecz nie znajdziesz tam "wszystkiego na tacy", nikt Ci nie pokaże palcem co jak klikać itp, każda panorama jest inna i co się z tym wiąże inne problemy, wiec trzeba samemu kombinować
tgollob_jamessuchar wcale nie podał opisu do panoram płaskich :) podał do .... wszystkiego : płaskich, sferycznych, planet itp. tak to wygląda- puszka, fish, głowica a dalej to sam decydujesz co z tymi zdjęciami poskładanymi robić, PTGui , Autopano, Hugin itp. każdy program jest inny, PTGU jest bardzo bardzo dokładny musisz mieć dobrze ustawiony sprzęt ( punkt nodalny perfekcyjnie) natomiast autopano jest bardziej tolerancyjny (np łatwiej z monopodu robić a pano) co nie znaczy lepszy! Werdes bez obrazy ale nikt tak Ci nie wytłumaczy jak dobrze stawiac punkty kontrolne, każda panorama jest inna (np na białym suficie nie postawić dobrze punktów) chyba że sie mucha przypadkiem znajdzie i bedzie siedziec w tym samym miejscu caly czas eheh, proponuję mocno zagłębić sie w to forum które podałem wyżej, duzo bardzo dużo rzeczy tam znajdziesz
a co do panoramy która podałeś, to ktoś odwalił chałę! tyle jest nierówności że nawet ja jako naprawdę początkujący amator do tego bym nie dopuścił,nie opieraj sie na takich przykładach bo jeszcze tak sam zaczniesz robić :)
marius_m
29-08-2010, 13:57
Tego typu pytania, jak dostać gotowy przepis żeby powstało od razu coś dobrego powodują uśmiech na twarzy :) Szczególnie gdy autor wątu zdaje się w ogóle być zielony w temacie. Ale jak są odpowiednie podstawy fotograficzne, to do wszystkiego można dojsć. Poza samym składaniem zdjęć, które to niejako dzieje się automatycznie składania, równie ważna jest odpowiednia rejestracja i przygotowanie zdjęć. Umiejętne zrobienie "HDRa" tak żeby naturalnie wyglądało, niwelowanie zafarbów od sztucznego oświetlenia i wiele innych rzeczy. Poza tym trzeba biegle posługiwać się Flash Panorama.( podany przykład oparty jest właśnie na Flash Panoramie) ( mnóstwo parametrów i coś w rodzaju kodowania)
marius_m a można wiedzieć jakim programem się posługujesz? Ja od wczoraj działam na Tourweaver 5.00 Professional Edition i znalazłem tam opcję panoram 3d 360x180.
Jednak potrzebuje małej wskazówki jak otrzymać, wykonać zdjęcia obszaru pod statywem tak żeby w momencie oglądania dołu nie mieć tam zafałszowań, ani statywu?
Co do forum które mi podałeś dziękuję, jest obszerne i zagłębię się w go w miarę wolnego czasu.
I muszę przyznać jestem zielony w temacie ale nie do końca ;) więc pytania dlaczego trzeba wykonać np. aż 80 zdjęć na jedną panoramę? A jak się to ma w terenie a jak np. w lokalu?
Zastanawiam się dlaczego wysyłasz mi PW zakładając taki sam temat tutaj.
Trochę nie rozumiem Twojego słownictwa - PANORAMY 3D 360 x 180. Co to znaczy 3d? Ta panorama która pokazałeś to panorama sferyczna i tej nazwy się trzymaj a nie pisz o trzyDe.
podstawa to fisheye, i kawałek głowicy panoramicznej. Głowica nie musi być nodal ninja 5. Ja z powodzeniem uzywam głowicy made in home zrobionej z płaskownika. Robisz zdjęcia, ile zalezy od ogniskowej. Nie wiem jaki sprzęt posiadasz.
Do składania służa PtGui, Hugin, AutoPano - one zszyją zdjęcia w płaski obraz który swoim kaderm obejmować może do 360x180
Dalsza edycja pano2vr, rozłozysz ten płaski jpg na 6 obrazów (sześcian)
Teraz mozesz sobie podłubać przy zdjęciach nadiru aby zamiast statywu wsadzić tam prawidłowy obraz.
Jest tylko jeden problem Sześcian masz już bez zakrzywień od fisha, a wklejany obraz masz dalej z dystorsją "fiszową"
Więc kolejne programy które wybrostują Ci ten 1 obrazek - darmowa była kiedyś wtyczka Ptlens.
Jezeli masz już ok, składasz 6 kostek w 1 jpg, edycja w PS, Gimp aby doprowadzić do właściwej kolorystyki etc.
Teraz aby z płaskiego jpg zrobić sferyczną panoramę uzyć możesz Pano2vr, AutoPanoTour.
Wynikowo dostaniesz plik swf, mov lub nawet html gdzię będzie kręciła się twoja panorama.
Nie wspomniałem jeszcze o programach Flash Panoram Player, KrPano etc które służą również do wyświetlenia pano i dalją najlepsze możliwości edycyjne. Tą pano co pokazałeś zrobione właśnie w FPP
Dróg pewnie jest jeszcze więcej, ja Ci pokazałem tylko kierunek.
Sorry, ze chaotycznie, ale z pracy piszę.
marius_m
30-08-2010, 11:37
Po pierwsze, 3D - jest trochę potocznym określeniem, a w połączeniu z 360x180 sugeruje, że chciałbyś zrobić panoramę sferyczną w technologi 3D- do oglądania na specjalnych telewizorach lub projektorach w zestawie najczęściej z okularami "3D" O ile mi wiadomo jeszcze coś takiego nie powstało ( choć są plany rozwoju i w tym kierunku :) ) Więc dla ścisłości wystarczy używać określenia panorama sferyczna i dokładnie wiadomo o co chodzi.
Używając rybiego oka, nie trzeba robić 80 zdjęć, tylko znacznie mniej
Jeśli chodzi o dół to pewnie jest kilka sposobów. Ja robię zazwyczaj 3 ujęcia w dół - dwa obrócone względem siebie o 180st i trzecie pomocnicze z wychyloną głowicą 90st względem pionu tak że statyw jest trochę " z boku" ( ciężko jest dokładnie opisać - obrazek by lepiej wyjaśnił) Wszystkie 3 zdjęcia kleje w photoshopie wycinając statyw zanim połączę z pozostałymi. Czasami po połączeniu jeszcze robię poprawki w photoshopie używając wtyczki, jak napisał Budziko.
Co do programu, to używamy ( jak zresztą widać po kliknięciu prawym przyciskiem myszy) Flash Panorama Player - http://flashpanoramas.com/player/
Dzięki za tłumaczenia ale:
http://www.wkraj.pl/index.php?page=vr&start=4675
to jest przykład "3d" , czym różni się taka panorama od sferycznej ? czy ja mam jakieś omamy?
marszull
07-09-2010, 00:07
rozni sie niczym
no moze tym ze to jest niepelne 180
Czyli to jest tylko moje złudzenie :-P
dzięki za pomoc :)
tak dokładnie to tylko złudzenie - jeżeli chodzi o tworzenie takich panoram to polecam poradnik link (http://www.fototv.pl/wideo/poradniki/panoramy-male-planetki-hdr.html) można się czegoś dowiedzieć. Co do obiektywów pracowałem na sigmie ale jakość pozostawia wiele do życzenia. Oprogramowanie to PTGui lub giga pano no i oczywiście PS lub gimp bo bez tego sie nie da :)
[/QUOTE] Ta panorama która pokazałeś to panorama sferyczna i tej nazwy się trzymaj a nie pisz o trzyDe.[/QUOTE]
Jak wygląda i co to jest stereopanorama można popatrzeć:
http://www.stereomaker.net/panorama/panoramae.htm
lub
http://dorin.europhoto.ro/dxn_pano/anaglyph1/flash/pano.html
najłatwiej jako [Anaglyph] ale musimy mieć kolorowe okulary (red/cyan).
W systemie anaglifów red-cyan: wszystko co widzi oko lewe ukryte jest w barwach czerwonych. Obraz z kamery (bądź aparatu), który rejestruje widok z lewej perspektywy w całości musi zostać zamieniony wyłącznie na odcienie czerwieni i wyświetlony na monitorze tylko przez piksele R (red).*
Obraz natomiast z kamery prawej, będzie zawarty w odcieniach niebieskiego i zielonego.Patrz przykłady powyżej.
3D to jest "stereofotografia" jeśli koniecznie chcemy to realizować, przykładowo jednym aparatem to podam przykładowe źródło w pdf (podstawy teoretyczne) j.ang.:
wpisać w Google
"Stereo Panorama with a Single Camera"
lub
"Panoramic imaging with horizontal stereo"
można zajrzeć na stronę Karola Kwiatka:
http://www.kwiatek.krakow.pl/index_eng.htm
jego praca dyplomowa
Diploma thesis "Generation of a virtual tour in the 3D space applying panoramas exercised on the sites of Dresden and Cracow."
Pozdrawiam
Podobny watek byl na optycznych (http://www.optyczne.pl/32.1-poradnik-Tworzenie_panoram_sferycznych.html)
Ta panorama która pokazałeś to panorama sferyczna i tej nazwy się trzymaj a nie pisz o trzyDe.[/QUOTE]
Jak wygląda i co to jest stereopanorama można popatrzeć:
http://www.stereomaker.net/panorama/panoramae.htm
lub
http://dorin.europhoto.ro/dxn_pano/anaglyph1/flash/pano.html
najłatwiej jako [Anaglyph] ale musimy mieć kolorowe okulary (red/cyan).
W systemie anaglifów red-cyan: wszystko co widzi oko lewe ukryte jest w barwach czerwonych. Obraz z kamery (bądź aparatu), który rejestruje widok z lewej perspektywy w całości musi zostać zamieniony wyłącznie na odcienie czerwieni i wyświetlony na monitorze tylko przez piksele R (red).*
Obraz natomiast z kamery prawej, będzie zawarty w odcieniach niebieskiego i zielonego.Patrz przykłady powyżej.
3D to jest "stereofotografia" jeśli koniecznie chcemy to realizować, przykładowo jednym aparatem to podam przykładowe źródło w pdf (podstawy teoretyczne) j.ang.:
wpisać w Google
"Stereo Panorama with a Single Camera"
lub
"Panoramic imaging with horizontal stereo"
można zajrzeć na stronę Karola Kwiatka:
http://www.kwiatek.krakow.pl/index_eng.htm
jego praca dyplomowa
Diploma thesis "Generation of a virtual tour in the 3D space applying panoramas exercised on the sites of Dresden and Cracow."
Pozdrawiam[/QUOTE]
PS
Dodam jeszcze:
Stereo Panoramas using a single Rotating Camera http://stereo.jpn.org/eng/stphmkr/help/file_27.htm#rotcam
Podobny watek byl na optycznych (http://www.optyczne.pl/32.1-poradnik-Tworzenie_panoram_sferycznych.html)
Nie taka interpretacja pytania.
W panoramach, stereoskopia napotyka poważną trudność polegającą na konieczności zaakceptowania i uwidocznienia w montażu paralaksy, niekompatybilnej z teorią jednego punktu nodalnego.
Ale są tacy, którzy je wykonują i uzyskują całkiem przekonywujące rezultaty, jak pokazałem w linkach powyżej.
Pozdrawiam
Powiem ze temat mnie zaciekawil i tak na szybko uzyskany efekt z reki :)
Click (http://www.rafalrozalski.com/Panorama/Powerscourt.swf)
Prosze o wyrozumialosc i ewentualne wskazowki ;)
Pozdrawiam.
kwiatek6324
08-10-2010, 14:22
Z tego co przejrzalem kod tego salonu to wykorzystali najprawdopodobnie to:
http://www.flashificator.com/
Pozdr
AK
Powiem ze temat mnie zaciekawil i tak na szybko uzyskany efekt z reki :)
Click (http://www.rafalrozalski.com/Panorama/Powerscourt.swf)
Prosze o wyrozumialosc i ewentualne wskazowki ;)
Pozdrawiam.
Trochę mało ostrości, można ją utracić w czasie przekształceń. Ja tez polecam forum panoramiczne.
Na przykładzie z pierwszego postu, brak podłogi. Skoro pano robiona na zlecenie to z lekka niechlujstwo. Z drugiej strony to zazwyczaj ta część pracy nastręcza najwięcej problemów przy robieniu panoramy statycznej. Po kosztach robiona..? :)
Wiemy coś na temat obiektywów, aparatów 3D nikona?
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.