PDA

Zobacz pełną wersję : liczba zdjęć na karcie



pavel_9
26-08-2010, 15:51
Pierwszy raz sie chyba spotkałem z takim fantem.

Poszedłem robic zdjęcia, karta pusta (4GB), no to jazda. Zgodnie z tym co pokazuje licznik powienienem zmieścić około 320 RAW-ów.

Wracam do domu, a tu 480 zdjęć (wszystkie RAW-y oc)...jak to możliwe? :D

lok_men
26-08-2010, 16:46
To samo zauwazyłem u siebie. Nie powiem zdziwiło mnie to.. Wydaje mi się, że jest to spowodowane tym, że pojemność NEFa zależy od tego co na nim jest być może większa paleta barw powoduje to, iż NEF waży więcej hmmm, ale niech wypowie się ktoś bardziej doświadczony.

dominikpl72
27-08-2010, 09:37
Zawsze tak jest - ilość pozostałych do wykonania zdjęć jest "szacowana" na podstawie jakiejś średniej wielkości pliku. Z mojego doświadczenia wynika, że to szacowanie jest dosyć zachowawcze - programiści musieli przyjąć dość dużą "średnią" wielkość pliku. U mnie też zawsze wchodzi na kartę dużo więcej zdjęć niż pokazuje aparat.

pako7726
27-08-2010, 12:02
Przy wyborze rodzaju i jakości pliku podane są te "szacowane" wielkości w MB. Na ich podstawie "wyliczana" jest ilość ujęć, jakie możemy jeszcze zrobić i jest na nowo analizowana po wykonaniu zdjęcia.

markB
27-08-2010, 18:16
Pierwszy raz sie chyba spotkałem z takim fantem.

Poszedłem robic zdjęcia, karta pusta (4GB), no to jazda. Zgodnie z tym co pokazuje licznik powienienem zmieścić około 320 RAW-ów.

Wracam do domu, a tu 480 zdjęć (wszystkie RAW-y oc)...jak to możliwe? :D

A jakie to nefy robisz? Jeśli skompresowane, to na wyświetlaczu zawsze wykazywane jest dużo mniej niż można zrobić (pokazuje tak jakby były nieskompresowane), ale po zapełnieniu karty jest ich prawidłowa (czyli większa) ilość.

Greg77
27-08-2010, 20:14
No to wlasnie wyjasnil mi sie problem ktory mnie nurtuje:D NEFy w zaleznosci od histogramu maja rozna wage od 8mb do 11mb w D90.....nigdy nie zastanawialem sie nad tym do wczoraj, rozmawialem ze znajomym, ten odebral mojego nefa przez net i "nie wykozystujesz aparatu na 100%, twoje NEFy sa za male" no i posprawdzalem i faktycznie wszystko zalezy od tego co na zdjeciu jest zapisane, duze NEFy maja bogaty histogram od lewej do prawej, male natomiast wiadomo;)

pavel_9
31-08-2010, 22:18
a to NEF może być skompresowany? myślałem, że NEF jest NEF-em i już :)

może ktoś mnie pokierować, jak mogę sprawdzić czy moje NEF-y są po kompresji, czy też są full wypas? :D

bogdi64
31-08-2010, 22:31
może być bez stratnie ? skompresowany

sznuras
01-09-2010, 16:47
a to NEF może być skompresowany? myślałem, że NEF jest NEF-em i już :)

może ktoś mnie pokierować, jak mogę sprawdzić czy moje NEF-y są po kompresji, czy też są full wypas? :D

Puszki DXX wypluwają NEFy z kompresją,
tylko serie DXXX i DX pozwalają na wybór zapisu NEFa z kompresją stratną, bezstratną lub bez kompresji

costi
02-09-2010, 08:34
Puszki DXX wypluwają NEFy z kompresją,
tylko serie DXXX i DX pozwalają na wybór zapisu NEFa z kompresją stratną, bezstratną lub bez kompresji

He? W D300 mam tylko wybor kompresji bezstratnej, braku kompresji i trybu 14-bit.