PDA

Zobacz pełną wersję : [f1] 2010 formula 1 belgian grand prix



adolfik9501
26-08-2010, 09:13
Witam.

Po "krótkiej" wakacyjnej przerwie przereklamowana królowa sportów motorowych wraca do pracy. Tym razem ścigać (prawie) się będą po torze Circuit de Spa Francorchamps, po raz 43.

Obecny, dziesiąty, układ toru jest następujący:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)

Z satelity wygląda zaś następująco:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)

(50°26'15.27" N, 5°58'15.26" E)

Trochę danych:

Długość toru: 7004 m
Ilość okrążeń: 44
Dystans wyścigu: 308.052 km
Pierwsze Grand Prix: 2007 (1950)
Ostatnie Grand Prix: 2009
Ilość rozegranych Grand Prix w obecnej konfiguracji: 3 (42 w ogóle).
Obecny układ toru "obowiązuje" od 2007 r.

Diagram toru, z opisem zakrętów i mini zdjęciami tychże, na oficjalnej stronie F1 a dokładnie tutaj (http://www.formula1.com/races/in_detail/belgium_836/circuit_diagram.html).

Pierwszy zwycięzca:

2007 - Kimi Raikkonen (Ferrari F2007/Ferrari 056 2.4 V8 ) 1:20'39.066 hrs. 229.174 km/h.
(1950 - Juan Manuel Fangio (Alfa Romeo 158/Alfa Romeo 158 1.5 L8C) 2:47'26 hrs. 177.097 km/h. 508,320km, okr. 14,12km)

Najlepszy czas Pole Position:

2007 - Kimi Raikkonen (Ferrari F2007/Ferrari 056 2.4 V8 ) 1'45.994 min. 237.885 km/h.

Rekord toru (faste lap):

2009 - Sebastian Vettel (Red Bull RB5B/Renault RS27 2.4 V8 ) 1'47.263 min. 235.070 km/h.

Ostatni zwycięzca:

2009 - Kimi Raikkonen Ferrari F60B/Ferrari 056 2.4 V8 ) 1:23'50.995 hrs. 220.430 km/h.

Wyniki z zeszłego roku:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)

--------------------------------------

Harmonogram:

Piątek, 27 sierpień 2010 r.
Trening 1: 10:00 - 11:30
Trening 2: 14:00 - 15:30

Sobota, 28 sierpień 2010 r.
Trening 3: 11:00 - 12:00
Kwalifikacje: 14:00 - 15:00

Niedziela, 29 sierpień 2010 r.
Wyścig: 14:00 - 16:00

Oczywiście dostępny będzie live timing (http://www.formula1.com/live_timing/) oraz streamy do znalezienia w necie, m.in. :

http://www.sport-typ.info/

http://www.meczyki.pl/

-------------------------------

Z filmoteki YT:

Raikkonen Pole Position onboard lap 2007:

4p2ACbYKmfE

i oczywiście Spa 2000 czyli Hakkinen vs Schumacher:

K1WuWu8kGak

Finałową część sezonu uważam za otwartą! Zapraszam :)

adolfik9501
26-08-2010, 15:44
Kilka rzeczy mi umknęło:
Na weekend zapowiadają deszcze, chyba że się szamani pomylyli ;)
Renault będzie miało w końcu kanał F. W piątek po treningach decyzja czy nadaje się to do jazdy.
Schumacher na starcie minus 10 miejsc (znaczy w tył) - efekt kary za napędzenie strachu Rubensowi.

janex
26-08-2010, 20:45
Jestem ciekaw jak spiszą się ulepszenia w bolidzie renault, oby przyniosły rezultaty.
Obstawiam że pole position znów wywalczy red bull, gdy będzie to Weber to jest szansa na utrzymanie tego miejsca, natomiast jeśli wywalczy je Vettel to nie wróże mu utrzymania tego pierwszego miejsca w wyścigu.
Oby prognozy szamanów się spełniły i oby lało, bo takie wyścigi są ciekawsze, a na pewno sprzyjają kierowcą lepszym, którzy potrafią się opanować od znacznego wciskania pedału gazu gdy jest to niewskazane.

adolfik9501
27-08-2010, 11:39
Wyniki pierwszej (mokrej) sesji treningowej:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)

adolfik9501
27-08-2010, 16:25
Wyniki drugiej sesji treningowej:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)

bil78
27-08-2010, 17:29
całkiem przyjemnie to wygląda jeśli chodzi o Renie i F-duct , chodź prawdziwa formę zobaczymy jutro na 3 treningu i w Q

MadOnion
27-08-2010, 18:06
Liczę na to że Robcio dostanie maszyne do wygrywania :o
Ps. Maruycy nie powinien komentować powtórek typu slow-motion :D (pierwszt trening i światełko w bolidzie Massy może ktoś odladał i słyszał)

adolfik9501
27-08-2010, 22:38
Przeglądając zawartość twardziela wpadłem na to:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)

@MadOnion: Cóż Maurycy wyczynił?

adolfik9501
28-08-2010, 12:10
Wyniki trzeciej sesji treningowej:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)

Muszę przyznać, że obiecująco wygląda jazda Roberta w treningach, zobaczymy na co się to przełoży w kwalifikacjach. No i oczywiście liczę na jakąś większą awarię u gówniarza, co by jakieś cofnięcie dostała na starcie :mrgreen:

EDIT: Oczywiście cieszy mnie również dobra postawa McLarenów (kibicuję im od 1984 r.)

adolfik9501
28-08-2010, 15:15
Spa i pogoda jak zawsze zapewniają bardzo emocjonujące kwalifikacje.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)

Webber i Hamilton bardzo OK. Robert oczywiście również. Vettel pewnie ze złości pazurki będzie przez noc obgryzał ;)

Rosberg minus 5 miejsc za wymianę skrzyni (czyli 16). Schumacher 10 (21) za wybryk z Węgier.

TristisAnima
28-08-2010, 16:02
No ładnie, ładnie. Ciekaw jestem tylko na ile to zasługa osławionego kanału F a na ile pogody. Ale wyścig tak czy siak zapowiada się interesująco. Znając Kubka, na starcie +2 miejsca do przodu i oby tak do samego końca :grin:

kisio
28-08-2010, 16:04
No jeśli pogoda będzie jutro tak grała jak dziś to będzie ciekawie. Tak ciekawych kwalifikacji dawno nie było.

MadOnion
28-08-2010, 16:08
Szkoda ze szanowny Pan Polsat nie raczył pokazać końcówki Q2 :[
Jak inne serie nagumują tor a deszcz przed startem nie spadnie to poz. 3 wydaję się lepsza od 2.
Szkoda ze VP dał (_|_)

ekonet
28-08-2010, 16:12
Liczę na to że Robcio dostanie maszyne do wygrywania :o
Ps. Maruycy nie powinien komentować powtórek typu slow-motion :D (pierwszt trening i światełko w bolidzie Massy może ktoś odladał i słyszał)
O matulu, a tak po polsku może...?

adolfik9501
28-08-2010, 21:03
Timo Glock dostał karę przesunięcia o pięć pozycji w tył za blokowanie (!) ;) Sakona Yamamoto jakkolwiek dziwnie to brzmi i cokolwiek znaczy... Wystartuje więc 20 (17 - 2 (ROS & MSC) + 5). Rosberg zyskuje na tym 1 pozycję i wystartuje jutro z 16 pozycji.

EDIT: Buemi również dostał karę za spowolnienie Rosberga (spadł z 13 na 16 miejsce). Dzięki temu Rosberg już przed wyścigiem zdobył kolejną pozycję i jest 15.

MadOnion
28-08-2010, 21:24
Rosberg 14

adolfik9501
28-08-2010, 21:42
Rosberg 14

Kogoś jeszcze przesunęli czy myślisz, że z 12 na 11 najpierw za dziadka awansował? Tak właściwie to ciekawe jak ustalają takie pierwszeństwo...

EDIT: Dobra, znalazłem że FIA potwierdziła wyniki i Rosberg jest na 14 (pewnikiem Schumi poleciał pierwszy, skoro karę miał "od dawna" i Rosberg awansował przed swoją karą).

MadOnion
28-08-2010, 21:53
Te przepisy z tymi przesunięciami są dość dziwne ale tak mi się właśnie wydaje że najpierw wskoczył za dziadka.
Oby jak najdalej jest szansa że Robert go skubnie w generalce.

Seeker
29-08-2010, 15:44
No i jestesmy na mecie ;) (3 miejsce)

ppfalcon
29-08-2010, 15:59
Mnie najbardziej się podobało jak na pierwszym okrążeniu wszyscy (od lidera aż po ostatnich) ścięli sobie dwa zakręty :D Chyba się umówili :)

kisio
29-08-2010, 16:05
Wliczając kwalifikacje chyba najciekawszy weekend w tym sezonie. Szkoda tych kilku sekund u mechaników ale nie ma co narzekać ;)

MadOnion
29-08-2010, 16:18
No to Vettel pokazał destruction derby, brawo Renault.

adolfik9501
30-08-2010, 09:00
By dopełnić formalności wyniki wyścigu:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)

Jak widać Alguersuari dostał karę doliczenia 20 sekund do wyniku za wyprzedzenie Liuzziego po ścięciu szykany, więc spadł z 10 na 13 miejsce.

Hamilton pojechał świetnie, Vettel zaś w swoim konsolowym stylu ;) Szkoda trochę tego uślizgu RK w boksach, ale pudło jest więc bardzo dobrze. Widać, że kanał F działa, co napawa umiarkowanym optymizmem przed kolejnymi wyścigami. Szkoda, że ściągnęli Pietrova wcześniej (niż Merce) po opony byłby znacznie wyżej.

MadOnion
30-08-2010, 15:53
A co powiecie na sytuacje z pierwszego okr. w ktorej na 18 zakręcie wypada spora liczba zawodników, Button ładnie sie zachowuje (wraca na tor) i zalicza zakręt 19 tracąc na tym 2 pozycje na rzecz Massy i Vettela.
7ldJlfZEhcA
5-7sek. widac jak fajnie pływa skrzydlo RBR, na innym video widać tajemniczą linkę ktora wystała z oberwanego sprzydła hmmm

adolfik9501
30-08-2010, 16:14
Co do sytuacji z 1 kółka, to normalny racing accident - chłopaki z przodu wpadli na "lód" i po ptokach, kto się wyrobił ten pojechał po torze, kto nie to się ratował, lub omijał poobracanych. Button był tak na pograniczu i moim zdaniem także powinien ściąć - to nie angielski klub dla dżentelmenów tylko wyścigi ;)

EDIT: Tak sobie oglądam ten moment i tak na chłopski rozum to Vettel i Massa powinni oddać Buttonowi pozycję. Kubica nic nie zyskał, Button zaś wrócił na tor przed zakrętem, choć IMHO nie musiał, a VET i MAS ścinając zyskali i kto wie czy na kolejnym (1) zakręcie to się nie stało, jako że Button wyprzedził ich obu.

Skrzydło RB pięknie pracuje i jestem pełen podziwu dla Neweya, że to przechodzi kontrole.

kepih
30-08-2010, 16:50
Vettel i Massa zyskali na ścięciu zakrętu, wiec musieli oddać zyskane pozycje, co zrobili prawie od razu.

MadOnion
30-08-2010, 21:55
Faktycznie na 1 zakręcie chłopaki grzecznie oddali swoje pozycje.

mpwt
30-08-2010, 21:55
dJFN6wKe0B4