PDA

Zobacz pełną wersję : TTL czy TTL BL?



24h
01-05-2005, 14:44
Na dniach od godz.12.00 do 17.00 mam sesje w plenerze z Para Mloda...
(Ktora godzina jest najlepsza do zdjec na zewnatrz?)

Zastanawiam sie jaki ustawic sb-800? TTL czy TTL BL? Czy moze bez lampy? (co wtedy z WB bo mam ustawionego na flasha)
Rozumiem ze flash na twarz bo ciezko w plenerze od czego odbic... (domyslam sie z dyfuzorem)

Co z iso? Prosze poradzcie bo nie mam z tym jeszcze doswiadczenia..
ps. dysponuje rowniez polecanym przez Anie Pocket Bouncer ale nie wiem czy na plener mi sie przyda...

maroo
01-05-2005, 14:53
1. Raczej im później tym lepiej.

2. TTL BL. WB na światło zastane (najlepiej rób w NEFach). Dyfuzor się przyda. Przemyśl też ewentualnie udział asystenta trzymającego blendę. Efekt powinien być lepszy niż z lampą.

3. ISO 400 a nawet 640 wychodzi całkiem dobrze na odbitkach.

Więcej niech powiedzą nasi ślubni. :wink:

stig
20-05-2005, 18:09
3. ISO 400 a nawet 640 wychodzi całkiem dobrze na odbitkach.


Ze wychodzi dobrze, to wiadomo, ale dlaczego proponujesz tak wysokie ISO? Raczej o godzinie 20stej nikt nie robi plenerowych zdjec slubnych... Podejrzewam tez, ze przed lub w czasie gradobicia tez nikt nie wyskoczy w teren.
Mimo, ze ISO 400 czy 640 w niczym nie przeszkadza (jesli oczywiscie na zdjeciu wszystko jest idealne, bo w czasie ewentualnego retuszu szum zdecydowanie nie pomaga), to mysle, ze powinno sie fotografowac na jak najnizszej czulosci... Oczywiscie to moja opinia ukierunkowana wlasnymi preferencjami, ale naprawde nie widze zadnego uzasadnienia dla stosowania czegos wiecej niz ISO 200.

Jerry
20-05-2005, 19:26
1. Godzina nie odgrywa duzej roli. Wazne jest oswietlenie, ktore zdecyduje o doborze czasu i przyslony (mozna regulowac czuloscia). Slonce jest najmniej korzystne bo w celu doswietlenia cieni wymaga uzycia lampy. Zastosowanie odblysnika jest mozliwe tylko przy robieniu ujec samej pary.

2. Jezeli chcesz uzyc lampy na to na TTL BL a WB ustaw na swiatlo zastane albo Auto i robic w NEFie. Stosowanie nasadki rozpraszajacej mija sie troche z celem bo ogranicza efekt lampy (zwieksza czas ladowania miedzy ujeciami) a blysk sluzy tylko do rozjasnienia cieni zastanych a nie tworzonych przez lampe wiec efekt zmiekczania (rozproszenia) jest niezauwazalny.

3. Czulosc ustawisz w stosunku do ilosci swiatla w momencie robienia zdjecia. Sadze, ze wystarczy 200 ASA.

vuki
20-05-2005, 19:32
Jerry a co z Twoim "patentem" aby robic na TTL i dac lampe na -(minus) 1 2/3 EV?
w sloncu sie fajnie sprawdza ale nie testowalem w innych warunkach.

Jerry
20-05-2005, 22:44
To sie stosuje wtedy, kiedy chcesz zeby doswietlanie lampa bylo prawie niewidoczne ale jednk bylo. Przy slubach czy komuniach nie jest to takie wazne bo wiekszosc uczestnikow oczekuje ze wszystkie szczegoly beda "dobrze" oswietlone i dlatego z regoly nie schodze z korekcja ponizej -0,7 EV.
Stosowanie tego typu korekcji to jednak troche "wyzsza szkola jazdy" i dla kogos, kto zaczyna zabawe z lampami Nikona i z blyskiem wypelniajacym bezpieczniej jest nie wprowadzac zadnej korekcji.

maroo
20-05-2005, 23:21
naprawde nie widze zadnego uzasadnienia dla stosowania czegos wiecej niz ISO 200.

Ja widzę.
Szczególnie w kościele.
Wyższe ISO pozwala złapać więcej światła zastanego w tle.

stig
21-05-2005, 00:09
naprawde nie widze zadnego uzasadnienia dla stosowania czegos wiecej niz ISO 200.

Ja widzę.
Szczególnie w kościele.
Wyższe ISO pozwala złapać więcej światła zastanego w tle.

No tak... Zawsze znajdzie sie jakies wytlumaczenie... A watek jest przeciez o zdjeciach w plenerze, prawda?! :) O kosciele nie bylo zadnej wzmianki.

Carolco
26-09-2009, 09:13
Ja widzę.
Szczególnie w kościele.
Wyższe ISO pozwala złapać więcej światła zastanego w tle.

Oczywiście, że w kościele większe ISO - osobiście robię do ISO800 maksymalnie, a przecież wszystko zależy od tego, jaki mamy aparat i używalne ISO. Ale w temacie nie ma nic o kościele, tylko o PLENERZE :)

J51
26-09-2009, 20:01
Ale odkopałeś wątek :)

mkukla
27-09-2009, 14:11
w dodatku nie dodałeś nic nowego.