PDA

Zobacz pełną wersję : Adapter SCA 3402



suslaw
01-05-2005, 10:24
Witam!
Po uchyleniu tylnej klapki w adapterze widać kilka przełączników i suwaków.Posługując się lampą Metz 54 MZ-3 nigdy nie robiłem z nich użytku /pozostawały w ustawieniu fabrycznym /Potrzeby ich zastosowania mogę się jedynie domyślać :roll:
Czy ktoś przerabiał ten temat w praktyce? :wink:

Pozdrawiam

mariusz
01-05-2005, 11:10
Przełącznik ON i dioda pod nim - włączenie/wyłączenie pomiaru 3D
NORM i REAR - wybór synchronizacji na 1 lub 2 zasłonkę migawki
Dwa większe przełączniki /górny i dolny/ - manualna korekcja ekspozycji , górny -1/3 / +1/3
dolny z szerszym zakresem -3 / +3

Do kostki powinieneś mieć taką malutką książeczkę , w instrukcji lampy tego nie ma
u mnie w symbolu jest na końcu literka M

jak ALF wróci to pewnie coś jeszcze skrobnie w tym temacie... :wink:

suslaw
01-05-2005, 20:54
Dziękuję za odzew . :wink:


Przełącznik ON i dioda pod nim - włączenie/wyłączenie pomiaru 3D

Ciekawa sprawa . Według instrukcji lampy Metz 54 MZ-3 podtryby TTL-u: 3D wielo-czujnikowe rozjaśnianie / ikonka matrycy / oraz matrycowo - kontrolowane rozjaśnianie / ikonka zarysu sylwetki na tle słońca / są do ustawienia z poziomu lampy . W moim przypadku z w/w lampą + Nikon 90X mogę ustawić tylko pierwszy z wymienionych podtrybów bez dotykania adaptera .



NORM i REAR - wybór synchronizacji na 1 lub 2 zasłonkę migawki

Mogę wybrać REAR na wyświetlaczu lampy i ta funkcja jest odgórnie narzucana aparatowi / w drugą stronę reakcja nie zachodzi / Przesuwanie przełącznikami na adapterze jest bezcelowe :?



Dwa większe przełączniki /górny i dolny/ - manualna korekcja ekspozycji , górny -1/3 / +1/3
dolny z szerszym zakresem -3 / +3

Osobiście korzystam z korekcji na aparacie -5/+5 :wink:

Rodzi się pytanie. Czy ustawienia na adapterze to typowy " kwiatek do kożucha " czy moje wątpliwości należy przypisać mojemu indolenctwu . A może to tylko specyfika modelu ?
Ciekaw jestem Waszych spostrzeżeń :wink:

Pozdrawiam

mariusz
02-05-2005, 07:02
tak jak i Ty z przełączników pod klapką nie korzystam , wszystko z lampy i body ustawiam...

dRUId
02-05-2005, 10:26
W sumie tak jak mariusz i suslaw nie korzystam z ustawień na adapterze. Wszystko robię z poziomu lampy. Możliwe, że jest to w przypadku kiedy korzystamy z lampy, na której nie można wprowadzić korekcji i błysku na drugą lamelkę.

suslaw
03-05-2005, 16:58
A co powiecie na punkt pierwszy moich dywagacji?

"Ciekawa sprawa . Według instrukcji lampy Metz 54 MZ-3 podtryby TTL-u: 3D wielo-czujnikowe rozjaśnianie / ikonka matrycy / oraz matrycowo - kontrolowane rozjaśnianie / ikonka zarysu sylwetki na tle słońca / są do ustawienia z poziomu lampy . W moim przypadku z w/w lampą + Nikon F90X mogę ustawić tylko pierwszy z wymienionych podtrybów bez dotykania adaptera "

Czy Waszym cudnej urody oczętom / czy aby nie nazbyt wazeliniarsko :roll: / było kiedykolwiek dane ujrzeć ikonę " sylwetki na tle słońca "? Jak temu podołać? Co to może dać w praktyce?

Pozdrawiam

dRUId
04-05-2005, 10:15
Jest tutaj zależność między użytymi obiektywami. Ikonka matrycy na lampie oznacza, że masz podpiety obiektyw z "D" i następuje przestrzenna analiza zrównoważenia błysku. W przypadku użycia obiektywu bez "D" pozostaje Ci skoncentrowane lub punktowe zrównoważenie błysku wypełniającego (zarys sylwetki na tle słońca). Myślę, że nic nie pokręciłem, ale jak wrócę do domu to sprawdzę na wszelki wypadek w instrukcji.

suslaw
04-05-2005, 13:26
Jest tutaj zależność między użytymi obiektywami. Ikonka matrycy na lampie oznacza, że masz podpiety obiektyw z "D" i następuje przestrzenna analiza zrównoważenia błysku. W przypadku użycia obiektywu bez "D" pozostaje Ci skoncentrowane lub punktowe zrównoważenie błysku wypełniającego (zarys sylwetki na tle słońca).

Brzmi logicznie :idea: i wygląda na to , że tu jest pies pogrzebany. Chcąc się upewnić , należałoby zapiąć obiektyw bez"D" ale takowego nie posiadam :(

Pozdrawiam :D

dRUId
04-05-2005, 13:37
Ja też nie mogę sprzwdzić, gdyż to co mam jest z "D" :wink:

szymony
04-05-2005, 15:46
A ja mam, ale nie mam metza (przynajmniej takiego z ikonkami) :wink:
Z błyskogratem typu SB jest tak: szkło z CPU nie ważne czy D czy nie jest wyswietlana matryca. Szkło bez CPU, czyli 99,9% manuali, wyświetla się słoneczko z gościem.

dRUId
04-05-2005, 19:41
A ja mam, ale nie mam metza (przynajmniej takiego z ikonkami) :wink:
Z błyskogratem typu SB jest tak: szkło z CPU nie ważne czy D czy nie jest wyswietlana matryca. Szkło bez CPU, czyli 99,9% manuali, wyświetla się słoneczko z gościem.

To masz jak instrukcja body z lampą przykazała :)
.................................................. ..........

No teraz to się pewnie uśmiejecie.

Mam przed sobą instrukcje lampy (wersja dla Nikona i jest to tłumaczenie na język polski), pisze jak wół przy wyświetlanym symbolu matrycy:
"3D wielo-czujnikowe rozjaśnianie ...(tylko z adapterem SCA 3402 i odpowiednim aparatem Canon, patrz instrukcja obsługi adaptera SCA i aparatu) :mrgreen:

Uwielbiam te tłumaczenia, które gościa, który niedawno kupił sobie lampę i aparat i miał akurat trochę dobnych wpędzają w pytania, co za aparat kupił?

Dla symbolu gościa, pisze:
"Matrycowo-kontrolowane rozjaśnianie (tylko z adapterem SCA 3402 i odpowiednim aparatem Nikon, patrz instrukcja obsługi dla adaptera SCA i aparatu).
Genialne i jakie proste.

Sprawdzałem body z obiektywem bez CPU, nie ma nic na wyświetlaczu lampy, ani matrycy ani gościa, czyli prawidłowo.
Pozostaje teraz test F-90x, Metz54MZ3 i szkło AF bez "D".

ALF
04-05-2005, 23:12
u mnie też nie ma gościa i matrycy na wyświetlaczu...hmmm, ale nie mogę sprawdzić dokładnie bo nie mam filmu - wszystko wycykałem na plenerku :P

dRUId
05-05-2005, 07:36
u mnie też nie ma gościa i matrycy na wyświetlaczu...hmmm, ale nie mogę sprawdzić dokładnie bo nie mam filmu - wszystko wycykałem na plenerku :P

Jak masz coś ze szkła bez "D" to sprawdź czy pojawia Ci się ikonka gościa na wyświetlaczu lampy?

suslaw
25-01-2006, 23:34
ALF-ie
Załadowałeś już film ? :mrgreen:

ALF
26-01-2006, 02:07
hmmm...no więc mogę powiedzieć jak to wygląda...w D50 i F70 z metzem 54MZ4i...
na D50 jest ikonka człowieka ze słoneczkiem, a na tych samych ustawieniach lampy w F70 ikonka matrycy...niezależnie jakiego szkła podpinam (z tych posiadanych)

suslaw
26-01-2006, 21:51
Wiem, że nic nie wiem :cry:

ALF
27-01-2006, 03:08
niezależnie co nikon namieszał w puszkach, a metz w lampach, wiem jedno...świetnie błyskają i i świetnie doplają :wink:

dRUId
20-02-2007, 15:07
Dziękuję za odzew . :wink:



Ciekawa sprawa . Według instrukcji lampy Metz 54 MZ-3 podtryby TTL-u: 3D wielo-czujnikowe rozjaśnianie / ikonka matrycy / oraz matrycowo - kontrolowane rozjaśnianie / ikonka zarysu sylwetki na tle słońca / są do ustawienia z poziomu lampy . W moim przypadku z w/w lampą + Nikon 90X mogę ustawić tylko pierwszy z wymienionych podtrybów bez dotykania adaptera .



Mogę wybrać REAR na wyświetlaczu lampy i ta funkcja jest odgórnie narzucana aparatowi / w drugą stronę reakcja nie zachodzi / Przesuwanie przełącznikami na adapterze jest bezcelowe :?



Osobiście korzystam z korekcji na aparacie -5/+5 :wink:

Rodzi się pytanie. Czy ustawienia na adapterze to typowy " kwiatek do kożucha " czy moje wątpliwości należy przypisać mojemu indolenctwu . A może to tylko specyfika modelu ?
Ciekaw jestem Waszych spostrzeżeń :wink:

Pozdrawiam


Witam
Podpiąłem przez przypadek mojego metza do Nikona F-801s i okazało się, że ukazała się ikonka zarysu sylwetki na tle słońca, a nie możliwa do ustawienia jest ikonka matrycy tak jak przy podpięciu do F-90x. Wniosek jest jeden wszystko zależy od tego, jak body realizuje pomiar światła.
Nie rozwiązałem jednak dotąd zagadki z przełącznikiem NORM/REAR na stopce :)