PDA

Zobacz pełną wersję : Fotosniper...



StruceL
30-04-2005, 21:42
Znajomy ojca ma do sprzedania zestaw Fotosniper (Zenit + Tair-3S 300/4.5 + pistolet + Helios 58/2). Za tydzień będę go oglądał i jak cena będzie dobra to wezmę.
Przyznam, że jara mnie ten sprzęt. Do lasu i w plener jak znalazł.
Jak ktoś miał z taką rurą do czynienia (Tair-3S 300/4.5) lub z całym zestawem to chętnie posłucham opinii.
Dla zainteresowanych link (http://www.xs4all.nl/~tomtiger/photosniper.html).

dRUId
30-04-2005, 22:10
Przerabiałem to.
Najlepszym nabytkiem jest obiektyw, jesli trafisz dobry egzemplarz. Aparat, chyba sam rozumiesz, że rewelacji mieć nie będziesz.
Jeśli Ci to nie przeszkadza to nie ma problemu.
Nie robiłem prób adaptacji obiektywu do systemu nikona.
Ogólnie za rozsądną cenę w dobrym stanie myślę, że godny polecenia.

turbo
01-05-2005, 00:30
były wersje chyba limotowane w drewnianej skrzyneczce - rarytas :)

I teraz pokaż się z takim koło ratusza czy centrum handlowego :mrgreen:

StruceL
01-05-2005, 06:29
A ile dać za taki sprzęt by nie przepłacić.

dRUId
01-05-2005, 13:52
W dobrym stanie to chyba w granicach 300,-zł. Choć na allegro czasami wyżej chodziło.

krzysiekk
01-05-2005, 15:52
ROTFL :-) Ten tair z linku, to chyba L-ka :-)
Moj jest czarny :-)


Zachecam na moja strone, robione tairem: roznosci.int.pl
Zobacz sobie ptaszki i bedziesz wiedziaj jak wyglada zarys mozliwosci taira.

Adaptacja do nikona? Hmm
- przejsciowka bez soczewki = brak nieskonczonosci, ale do ptakow niezbyt odleglych nie przeszkadza,
- przejsciowka z soczewka = nieskonczonosc jest, ale soczewka troszke IMHO popsuje wlasnosci tego obiektywu,
- ja dopadlem u handlarza zelaziwem taka koncowke z bagnetem nikona, ktora zostala podmieniona za ta, ktora w tairze odpowiada za mocowanie M42. Mam nieskonczonosc i jest lux :-)

Wlasnosci obiektywu - jak gdzies czytalem ok 36 linii/mm w centrum
Wg moich obserwacji zaleta jest praktycznie niezauwazalny wplyw na kolory.
Nastepna zaleta, niezaprzeczalna to dziwaczny uklad na kolach zebatych, tak ze ostrzy sie nie krecac wielkim
pierscieniem, tylko taka galka udolu. Kreci sie tym swietnie. Jak to moj kolega mowi ,,Rus pomyslal''. Ostrosc
jak na manualne meczarnie ustawia sie dzieki temu bardzo dobrze.
Wada jest zapadkowy uklad przyslony. Jesli chcesz ustawiac ostrosc na 4,5, to zeby przymknac do np. 8
musisz wcisnac specjalna zapadke. Wtedy przyslona domyka sie z takim hukiem, ze nawet okoliczne wroble uciekaja :-) Nie mowiac juz o czyms bardziej plochliwym.

Ogolnie jednak jest to manual, i nie bedzie pomiaru swiatla - ale troche wprawy i masz ok 10% odrzutu
zepsutych fotografii. Ale ostrzenie mimo ,,mechanizmu'' i tak troszke trwa - czasem jak ostrze na f/8
to krowa by uciekla :-)

UWAGA: ludzie powiadaja ze na tych manualnych szklach wystepuje FF. Potwierdzam.
Tair - ok 2 cm
industar macro - ok 3 mm

Oczywiscie calkiem otwarte.

Ogolnie jak juz D70 wyczyscil kieszen, to na jakis czas mozna sie pobawic, a na dliuzsza mete
nie polecam.

To tyle, co narazie moge napsac na temat Taira 4,5/300. Jak masz jakies pytania, to ..... po to tu jestesmy :-) ... zeby sobie moc pogadac o fotografowaniu i sprzetach, nawet najbardziej dziwacznych :-)

PS.
Czy ktos mi moze powiedziec jaka jest rozdzielczosc nikkora if ed 300/4? Chcialbym porownac do Taira :-)
Tylko mi nie krzyczcie ze sprzety z roznych polek :-) bo o tym wiem.
Z wykresow MTF (chyba) kontrast w % dla np. 10, 20, 40 lp/mm. A czy ktos sprawdzal maksymalna rozdzielczosc dla centrum w/w nikkorka. Odczuje roznice jak sie przesiade, jesli chodzi o ostrosc?
Powaznie pytam :)

kot
01-05-2005, 19:46
Strucel zapraszam do mojego postu w GIEŁDZIE . Dla Ciebie dorzucę Prakticę.
Pozdrawiam

StruceL
02-05-2005, 20:28
Dzięki za podpowiedzi. Muszę to zobejrzeć i przetestować, potem się zdecyduję.