PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z wyzwoleniem błysku



noogie
30-04-2005, 20:12
Witam wszystkich!

W pierwszym moim wpisie na tym forum chcę się podzielić moim problemem z wyzwoleniem błysku.

Kupiłem jakiś czas temu okazyjnie chińsko/japońską lampę błyskową typu slve-flash (zwaną dalej "koreanką"), która to niby posiada gniazdo synchro.Przed spięciem jej z moim D70 za pomocą przewodu synchro zasiegnąłem jednak rady fachowca a ten uprzedzil mnie ze takowa lampka moze spalić elektronikę w aparacie itp... Dlatego właśnie schowałem przewod synchro głęboko do szafki i próbuje wyzwalać błysk w "koreance" za pomocą fotoceli. Uzywam do tego lampy wbudowanej w aparat (bo innej nie mam). W przypadku takiej metody pojawiaja sie jednak dwa problemy:

1. blyskajac nieoslonieta niczym lampa wbudowana bezposrednio na obiekt grzebie zupelnie fotke (kazdy wie jaki efekt sie wtedy osiaga) ...no ale koreanka blyska bez problemu;
2. przysłaniajac kartką błysk wbudowanej lampy niweluje jej fatalne dla zdjecia działanie, jednka moja urocza koreanka raz blyska raz nie...innym razem blyska, ale nie widac blysku na zdjeciu...po prostu loteria.

Wiem ze rozwiazaniem byloby błyskanie w sufit SaBinką...ale takowej nie mam. Poradzcie jak rozwiazać problem przyslaniania lampki wbudowanej....ewentualnie podrzućcie jakieś inne patenty...

Bede ogromnie wdzieczny za rzeczowe porady.
Pozdrawiam :-)

dRUId
30-04-2005, 22:34
Problem z napięciem może być jak najbardziej.
Po co ryzykujesz? Poczekaj kup coś bardziej przyjaznemu body.
Przy zasłanianiu koreanka ma problem, gdyż prawdopodobnie zbyt mocno ograniczasz siłę błysku i fotocela ma problem.

kmdf
01-05-2005, 00:32
witam, co do tej twojej koreanki, powiem jak ja sobie radze z tym problemem. Podnosze lampe wbudowana wkladam w saneczki cos w rodzaju litery (wykonane z kartonu lub plastiku od butelki)"T", pionowa kreseczka wedruje w sanki a gorna pozioma jest znacznie wieksza tak, by przyslonila lampe wbudowana aparatu. czyli jest zagieta do gory. ponadto oklejam ja sreberkiem, by dawala dosc mocny rozblysk na boki i w tyl ( to dla fotoceli by skumala komunikat). lampe ustawiam na manual 1/16 mocy, czyli najmnijesza jaka jest mozliwa. dzieki temu unikasz interwencji tej lampki w razie czego na expozycje. i cala filozofia. jak bedziesz mial wiecej pytan to dawaj pogadamy. a przy okazji moze ktos ma pojecie jak zmusic sabinki do wspolpracy ze studyjnym oswietleniem ( sabiny oczywiscie zdalnie wywolywane) pozdrawiam:)

sinner
01-05-2005, 10:02
Ofkorz lampa wbudowana na manual moc dobierzesz metodą prób i błędów
Pzedbłysk z lampy wbudowanej na ittlu powodował za wczesne odpalenie koreanki.

kmdf
01-05-2005, 14:44
he nic blednego sinner, w menu d70 ustawiasz (19 flash mode/manual/1/16 mocy blysku) i koniec. Jezeli zostawisz na ttl to faktycznie lampa wbudowana zrobi sobie przedblysk, na takie schody reaguja tylko niektore fotocele (lampy studyjne z przelaczikami na 1 i 2 blysk). Grzebanie w comanderze tez nic nie da, bo bedzie dzialalo ale z innymi lampami typu sb nikona. ale nie z lampami studyjnymi. wlasnie chce zmusic lampy studyjne do wspolpracy z sabinami ale za cholere nie chce ani przy pierwszym ani przy drugim ani przy 3 blysku bo takie maja ustawienia fotocele w moich lampach studyjych. ale co sie tyczy Pytania NOOgie to koreanka powinna odpalac razem z lampa wbudowna, ktora ty oczywiscie sobie zaslonisz, by nie odpalac modelce prosto w twarz, (tym o czym mowilem w poprzednim poscie) :)

sinner
01-05-2005, 15:14
Otóż to , moc ustawia tak żeby lampy się odpalały od zasłoniętej wbudowanej.
Szkoda że nie da się jej obrócić :lol:

noogie
01-05-2005, 19:19
Dzięki wielki za podpowiedzi...dzieki nim okiełznałem moją skośnooką bestię :)

Pozdrawiam