PDA

Zobacz pełną wersję : 18-70 lekko pod swiatlo



tetno
16-08-2004, 17:36
Witam

Bylem nad woda wczoraj i zrobilem tak "rodzinnie" kilka fotek na miejscu. Byla bardzo ladna sloneczna pogoda, swiecilo intensywnie slonce itp. Czesc zdjec zrobilem lekko pod slone [ 2 osoby stojace w wodzie mocno wypelniajace kadr, slonce oswietlajace je od tylu - czyli zdjecie pod slonce - natomiast samo slonce nie weszlo w kadr - bylo dosc wysoko nad ] przy 70mm dosc szybkich czasach [ okolo 1/1600 ] i pelnej dziurze [ 1/4.5f ].

I wyszedl maly problem - wszystkie zdjecia robione w ten sposob [ pod swiatlo ] sa dosc rozmyte :(. Czy jest to po prostu wina pelnej dziury i robienia pod slonce czy cos jednak nie tak ? Wydawalo mi sie ze glownie pod slonce traci sie kontrast i nasycenie .... Chyba ze moze D70 ma problemy z wyostrzeniem pod swiatlo?

Tulipan byl zalozony na obiektyw a reszta zdjec wyszla ostro i przyjemnie ;).


Tylko sie nie smiejcie jesli jest to normalna i zwyrzajana sprawa :) - i jesli tak to podajcie rozwiazanie [ po prostu przymknac ? i jak najmniej pod swiatlo ? ]

Pozdrawiam

ddMON
16-08-2004, 18:07
Może porównasz z moimi, jeżeli o te warunki Ci chodzi i sam ocenisz (nie są to jakieś wzorcowe zdjecia ale może coś zbliżonego do Twoich)
:roll: Zobacz tutaj (http://www.insel.internetdsl.pl/)
POzdro! :wink:

antonjo
16-08-2004, 21:40
spróbuj cykac na f.8 to optimum dla dla d70, ja staram się pstrykać zdjęcia tylko powyżej f.8, no chyba że jest baardzo kiepskie oświetlenie, wtedy otwieram nieco szerzej ... ';]

Pzdr.

tetno
17-08-2004, 15:07
Przyklad jednego z takich zdjec - w okienku powiekszony 100% fragment zdjecia na ktore ostrzylem - a na dole dane zdjecia [ 70mm, f4.5, 1/1600s, Iso 200 ]. I tak jak pisalem - zdjecia na podobnych ustawieniach ale nie pod swiatlo sa zyletka - a te pod swiatlo 90% tak wyszlo [ moze z 2 sa troche bardziej ostre ].

http://acn.waw.pl/tetno/temp/soft.jpg



Co wy na to ?

admin
17-08-2004, 15:33
A jak mierzyles swiatlo?

BartekIgnasiak
17-08-2004, 16:38
mam to samo rowniez przy 70-300, zdjecia windsurfingu strasznie ciemne i ciut nieostre

tetno
17-08-2004, 16:42
Standardowo - z pelnej sceny [ czyli chyba 3D matrix ;) ]. Natomaist zrobilem tak specjalnie - zdjeicei i tak bylo w nef-ie wiec postacie do wyciagniecia +1 EV w zalozeniu. Dlatego ciemne postacie nie sa dla mnie problemem akurat w tej fotce [ generalnie to chcialem poeksperymentowac troche NEF-em na kilku warstwach EV ].

admin
17-08-2004, 17:26
Sadze ze wlasnie pomiar matrycowy zawalil sprawe. Co prawda takie zdjecia zawsze robie w raw-ie, ale gdybym mial je wykonac to zmierzylbym raczej postaci niz pelny kadr. Przymkniecie chyba na niewiele by sie tutaj zdalo...

tetno
17-08-2004, 22:41
To sugerujesz ze rodzaj pomiaru mial wplyw na ostrosc zdjecia ?? Trudno mi to sobie wyobrazic ...

admin
17-08-2004, 23:01
Alez nie. Straciles kontrast a przez to ucierpiala ostrosc. Poza tym na podanym przez Ciebie przykladzie, ostrosc jest na pierwszym planie (dokladnie widac to na tafli wody)... Nie wiem czy przekadrowales po pomiarze czy tak po prostu wyostrzyles. Postaci na drugim planie weszly w mala glebie ostrosci. To takie moje spostrzezenia...

tetno
30-08-2004, 16:02
Wracajac do problemu ;)


Bylem w ten weekend na swiecie plonow czy jak to tam i mialem okazje sobie popstrykac troche.

Wiekszosc zdjec bardzo fajnie wszla natomiast znowu pojawil sie na dosloawnie kilku opisywany wczesniej problem - czyli szybkie czasy, duzy kontrast zdjecia, ogniskowa okolo 70 mm i obiekt kilka metrow od obiektywu = brak ostrosci - i nie byly to juz zdjecia pod swiatlo ale ze swiatlem bocznym slonecznym mocnym.

Moze mialem postacie w ruchu ale nawet jakby to czasy byly okolo 1/1600.

Raczej wyglada na to jakby w specyficznych sytuacja AF D70 [ lub obiektyw 18-70 ] cos zle wyostrzal.

Dodatkowe info to czesc z tych zdjec byla robionych po psobie [ z odstepem okolo 1 sec ] i cala seria potrafi byc zle wyostrzona.


Pozdrawiam i dzieki wszystkim za dotychczasowe komentarze.

edos
30-08-2004, 18:17
Zgadzam się z uwagami moich przedmówców ale moim skromnym zdaniem na twojej fotce tło zdjęcia jest nieostre gdyż za mała jest głębia ostrości, co wiąże się z nieodpowiednim doborem przesłony. W tej kwestii wykonałem ostatnio kilka porób oczywiście z kitowym obiektywem i z tego co zauważyłem to od 8 zdjęcie wyglądało coraz poprawniej

tetno
30-08-2004, 18:56
No bez przesady ;) - widzisz problem jest tego typu ze na zdjeciu nie ma ostrego miejsca - a takowe powinno byc jesli wszystko by bylo ok poza moim bledem ;] - chyba ze ostrosc wyszla bardzo z przodu - ale tam nie bylo zadnego obietktu do jej zaczepienia.

Generalnie mam wraznenie ze przy wiekszej ilosci swiatla oraz po jakims czasie urzytkowania aparatu pojawiaja sie bledy ostrzenia itp - albo mi sie po prostu wydaje :).

sailor
30-08-2004, 19:03
hmm ja od jakiegos czasu bacznie sie przygladam mojemu d70 .. mam delikatne wrazenie jakby niedoostrzal .. no chyba ze ze mnie taki fajltlapa-fotograf ze duza czesc zdjec mam delikatnie jakby poruszona .. lub po prostu nieostra :(

edos
30-08-2004, 19:06
tetno - bez obrazy chciałem ci zrelacjonować przy jakich ustawieniach zauważyłem poprawę w ostrości pierwszego planu a tła lub na odwrót

tetno
30-08-2004, 20:31
Spox - moze troche za impulsywnie odpowiedzialem - natomiast to co sugerujesz powieksza jedynie zakres ostrego obrazu a nie powoduje ze w ogole robi sie ostry [ minimalnie tez wyostrza - ale jest to mala poprawa ] :) - no chyba ze czegos nie lapie ;].

edos
30-08-2004, 20:52
na aparacie masz znacznik koło pomocniczego LCD zmierz ręcznie odległość do obiektu i zrób fotkę na manualu, a następnie włącz autofocusa i powtórz tą czynność. Ten test pozwoli ci sprawdzić, czy aparat dobrze się stroi na autofocusie. Bo powiem ci szczerze, odpukać narazie umnie na nikosiu nie mam problemu z ostrością. Później spróbuj powtórzyć fotki pod słońce lub zachód słońca dając wyższą przesłonę np 8, a niższy czas

tetno
30-08-2004, 23:44
:) - w weekend sie pobawie - moze pozwoli to na wyciagniecie konkretniejszych wnioskow - zreszta moze bede mial do tego czasu juz 50 1.8 to bedzie wiecej zabawy.

skibi
07-09-2004, 23:53
Chciałem nadmienić, iż manualne ostrzenie nie może być punktem odniesienia dla prawidłowej pracy AF.W body z AF powinny być identyczne trzy odległości:
1-szkło matryca
2-szkło-lustro-matówka
3-szkło-lustro-małe lustro pod lustrem-pola AF na dnie komory.

Pozycje 2 i 3 można sobie dowolnie ustawić śrubami regulacyjnymi/odbojnikami luster.
Jak pokazuje smutna rzeczywistość, w Tajlandii nie zawsze robią to najlepiej.Wskazuje na to wiele watków na tym forum.
Na szczęscie Nikon ma możliwość regulacji i serwisowi zajmuje to parę chwil.

Zdjęcie przedstawiające rysunek do tego zagadnienia znajduje się na głonej stronie KlubuD70, w wątku o B/F fokusie.

Gdyby link z Klubu nie chciał się otworzć,podaję inny z samym schematem graficznym:
http://www.labdent.pl/nikon%20AF/Nikon%20focusing%20system.jpg

Kto choc trochę uważał na lekcjach z fizyki, nie będzie miał problemu ze zrozumieniem tego schematu.

nevton
08-09-2004, 00:55
skibi czy to moze byc powodem ze fotki wychodza jakby nie ostre tak jak sailorowi??

skibi
08-09-2004, 09:21
skibi czy to moze byc powodem ze fotki wychodza jakby nie ostre tak jak sailorowi??

To musi stwierdzić Sailor.
Generalnie jeżeli są problemy ze zgraniem dystansów 2 i 3 z pierwszym (szkło-matryca), to zawsze aparat wyostrzy nie tam gdzie ma, tzn przed lub za celem.Wcale manualne ostrzenie nie daje pewności bo ono również jest wynikiem zmiennych.Stała jest tylko odległość szkło-matryca.(No też się można przyczepić, bo przy szkłach różnych producentów może ten dystans minimalnie się różnić ze względu na ciut inaczej zjustowany fabrycznie układ optyczny w pojedynczych egzemplarzach.Jest to odpowieź,dlaczego z jednym szkłem jest ok, a z innym trochę inaczej)
Ja mam na przykład ustawione wszystko pod obiektyw,który pracuje często z małą GO z odległości 20 cm od obiektu i dla którego najmniejszy nawet błąd AF jest powodem nieudanego zdjęcia, czyli 105/2.8 macro Sigma.