PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki obiektyw na standard



krzysiup
29-04-2005, 22:15
Witam,


Mam w planie zakup D70, lecz zastanawiam się nad obiektywami. Na forum dobrze się wypowiadają o KITowym Nikkor 18-70 DX, lecz myślę o Sigmie 18-125 f:2,5-5,6 DC. Światło praktycznie to samo, tylko, że dość szeroki zoom. Czy ktoś już użytkował ten obiektyw :?: Generalnie mam dobre zdanie o Sigmie, mam 70-300 DL z Minoltą i robi zdecydowanie lepsze fotki od standardowej Minolta 28-80, a już od Tamrona nawet nie wspomnę.

Później chciałbym uzupełnić zestaw rónież o Sigmę 135-400 f:4,5-5,6 APO, co wydaje mi się dobrym rozwiązaniem.

Coprawda jest teraz w ofercie D70 z dwoma obiektywami 18-70DX + 70-300, ale ten drugi to najtańszy z oferty o tym zakresie, więc wątpię czy warto.

Zatem samo body + Sigma 18-125 wydaje mi się na początek lepszym wyborem. Ale czy na pewno?

A z innej beczki (może się narażę :-) co myślicie o Canonie 350 D, zawsze to 8Mpix :wink:

Pozdrawiam i sorry za tego conana

mariusz
29-04-2005, 22:27
odpuść sobie tą sigmę 18-125 właśnie za szeroki :( , kit znacznie lepszy
135-400 całkiem fajny obiektywik , ma niezłe notowania , miałem na niego chrapkę ale za drogi :evil: , kupiłem 70-300 APO

Anonymous
29-04-2005, 22:30
Powinieneś zapomniec o Sigmie 18-125. Jest to typowy obiektyw dla niedzielnych pstrykaczy- duzy zakres zooma i kiepska jakość optyczna. Jest to obiektyw porownywalny z "analogowym" 28-200. Jeżeli zalezy Ci na jakości, o czym sam piszesz wybierajac dość dobrą Sigmę 135-400 przy wyborze standardowego zooma powinieneś skierować się w inną stronę. "Kitowy" 18-70 jest przyzwoity, znacznie lepszy Nikkor 24-85/3,5-4,5G lub 24-120 AFS VR, a jeszcze lepiej Tokina 28-80/2,8pro( nie mylić z SV), Sigma 24-70/2,8, Tamron 28-75/2,8 (znakomity na folderach i powtarzanych opiniach, w rzeczywistości mniej cudowny, ale niezły) no i przede wszystkim Nikkor 28-70/2,8- fantastyczny pod każdym wzgledem.

Pozdrawiam:
Andrzej

mario
29-04-2005, 22:46
"Kitowy" 18-70 jest przyzwoity, znacznie lepszy Nikkor 24-85/3,5-4,5G

Witam.
I w ty miejscu pozwolę sobie nie zgodzić się z szanownym kolegą.
Ma obydwa obiektywy (24-85/ 3,5-4,5 niedawno nabyłem jako spacer zoom do F80)
i coś mnie podkusiło aby je trochę dokładniej porównać. Efektem była decyzja
sprzedaży 18-70 :roll:

Pozdrawiam i polecam więcej testów a mniej opini zasłyszanych.
również Mariusz :wink:

sinner
29-04-2005, 22:57
Chyba szanowny kolega nie dobrze doczytał.
Zwróć uwagę na przecinki , przecież Andrzej 100
wyraźnie napisał , że Nikkor 24-85 jest lepszy od kitowego ...
więc o co chodzi ?

stig
29-04-2005, 22:59
"Kitowy" 18-70 jest przyzwoity, znacznie lepszy Nikkor 24-85/3,5-4,5G

Witam.
I w ty miejscu pozwolę sobie nie zgodzić się z szanownym kolegą.
Ma obydwa obiektywy (24-85/ 3,5-4,5 niedawno nabyłem jako spacer zoom do F80)
i coś mnie podkusiło aby je trochę dokładniej porównać. Efektem była decyzja
sprzedaży 18-70 :roll:

Pozdrawiam i polecam więcej testów a mniej opini zasłyszanych.
również Mariusz :wink:

Skoro sprzedales 18-70, to potwierdziles opinie kolegi, ze 24-85 jest lepszy... Wiec dlaczego piszesz, ze sie z ta opinia nie zgadzasz? :)

mario
29-04-2005, 23:04
Witam.
To chyba coś nie wyszło z tymi przecinkami, bo Andrzej napisał:

Nikkor 24-85/3,5-4,5G lub 24-120 AFS VR
czyli postawił znak równości pomiędzy 24-120 (który jest bardziej mydlany od Kita,
było o ty wielokrotnie na forum) a bardzo przyzwoitym amatorkim obiektywem
24-85/ 3,5-4,5G (napewno ostrzejszym od kita - sam sprawdziłem)
Jeśli niejasno napisałem albo coś pokręciłem to bardzo przepraszam :oops:

Anonymous
29-04-2005, 23:36
Witam.
To chyba coś nie wyszło z tymi przecinkami, bo Andrzej napisał:

Nikkor 24-85/3,5-4,5G lub 24-120 AFS VR
czyli postawił znak równości pomiędzy 24-120 (który jest bardziej mydlany od Kita,
było o ty wielokrotnie na forum) a bardzo przyzwoitym amatorkim obiektywem
24-85/ 3,5-4,5G (napewno ostrzejszym od kita - sam sprawdziłem)
Jeśli niejasno napisałem albo coś pokręciłem to bardzo przepraszam :oops:

Witam.
Nikkor 24-120 AFS VR jest bardzo dobrym obiektywem - nie nalezy go mylić z poprzednikiem serii D - rzeczywiście optycznie niezbyt udanym . Jak sadzę nikt z osob piszących o "mydlanym" 24-120 AFS VR w praktyce go nie używał. Poza tym nie sposob nie docenić funkcji VR (rewelacja) i znacznie większego zakresu zooma. Gdybys mial możliwość uzyć takiego obiektywu zmieniłbyś zdanie na jego temat. Widziałem bardzo wiele zdjęć wykonanych "ostrym jak brzytwa" Nikkorem 28-70/2,8 lecz niestety poruszonych - nie zawsze mozna użyć statywu. Nikkor 24-120 jest znacznie lepszym obiektywem od "kita" pod kazdym względem i śmialo mozna go postawić obok 24-85, o ktorym wyraźnie napisalem, że jest znacznie lepszy od 18-70.

Pozdrawiam:
Andrzej

mario
29-04-2005, 23:41
Witam.
Po tak wyczerpującym wyjasnieniu zwracam honor.
:oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: .............

maroo
29-04-2005, 23:48
Nikkor 24-120 AFS VR jest bardzo dobrym obiektywem

Niestety wielu użytkowników nie jest w stanie tego potwierdzić, bo go poprostu nie miało w ręku. Ja też.
Wszyscy bazują na dostępnych w necie testach szkieł, gdzie zazwyczaj 24-120VR jest oceniany cieniutko, więc po takich informacjach niwwiele osób chce go kupić.

Chętnie bym zobaczył zdjęcia porównawcze z kitem.

Anonymous
30-04-2005, 00:09
Nikkor 24-120 AFS VR jest bardzo dobrym obiektywem

Niestety wielu użytkowników nie jest w stanie tego potwierdzić, bo go poprostu nie miało w ręku. Ja też.
Wszyscy bazują na dostępnych w necie testach szkieł, gdzie zazwyczaj 24-120VR jest oceniany cieniutko, więc po takich informacjach niwwiele osób chce go kupić.

Chętnie bym zobaczył zdjęcia porównawcze z kitem.

Uważam, że do wszelkich publikowanych w pismach czy internecie testów nalezy podchodzic z duzym dystansem. Na stronie http://martyfoto.kbx.cz/cofo_betsenlisten_01 jest test przeprowadzony przez niemieckie pismo Colorfoto. Niektore wyniki:
Nikkor 28-80/3,3-5,6G - 80 pkt , Nikkor 28-70/2,8 D IF ED - 77 pkt.
Nikkor 70-300/4-5,6 - 74 pkt , Nikkor 80-200/2,8 D IF ED - 72 pkt.
Komentarz chyba zbyteczny.
Przykładowe zdjecia wykonane Nikkorem 24-120 VR chętnie Ci prześlę zapisane na CD, bo niestety do połączenia z internetem wykorzystuję GPRS - przeslanie pliku ok. 7 MB zajmuje "wieki".

Pozdrawiam:
Andrzej

irekka
30-04-2005, 07:40
Z tymi testami jest jeden problem na który chcialem zwrócic uwage. To że świetny nikkor 80-200 dostał mniej punktów od 28-80 nie oznacza wyższośc tego pierwszego. Trzeba porównywac punkty obiektywów z tego samego przedziału ogniskowch i przysłon. Często się zdarza, że ktos spojrzy na tę punktacje i na jej podstawie chce zrobic ranking wszystkich obiektywów - a przeciez to nie jest mozliwe. Podany Przez Ciebie przykład ze strony martyfoto (mi niestety nie otwiera się) pokazuje że 28-80 jest świetnym obiektywem. Sama punktacja to suma za poszczególne właściwości. Istotna jest waga poszczególnych składników. Jeżeli najważniejsza jest ostrość, a pozostałe składniki maja mniejsze znaczenie to w teście może wygrać bardzo ciemny plastik fantastic. Nie da się zrobic obiektywu, który zaczynając od przysłony 2,8 bedzie super ostry. Gdyby w porównaniu samochodów wielkość samochodu miała największe znaczenie to 126 wygrywałby z s klasa mercedesa. Dlatego w różnych testach jest takie zróżnicowanie i w jednym wygrywa ten sam model, który w innym był na końcu. Ja staram się zawsze czytać o ile jest to podane co składa się na wynik końcowy i w razie takiej potrzeby zmieniam wagi poszczególnych składników.

krzysiup
30-04-2005, 09:30
Zgadzam się z powyższym stwierdzeniem. Podczas porównania Sigmy i Minolty o której pisałem robiłem to przy tej samej wartości ogniskowej.

No ale widzę, że lubicie się tutaj przepychać :P A ja liczyłem na podpowiedź praktyków, bo opnia po przeprowadzonych testach jest lepsza. Naczytać się można wiele na różnych stronach. A opinia zwykłego użytkownika, który zrobił wiele fotek w różnych sytuacjach jest o tyle lepsza, że wie ile z tych ujęć wyszło lepiej lub gorzej.

No ale chyba pozostaje fakt, że lepiej zostać przy kicie, w tej cenie raczej będzie trudno o coś lepszego, bo stałe 2.8 to więcej niż cena body.

Czy nie sądzicie, że dla D70 obiektyw zaczynający się od 24 to trochę za wąsko? Dla filmowej lustrzanki to jest ok. ale po przemnożeniu przez 1.5 to w małych pomieszczeniach w ścianę się nie wiejdzie aby ująć większe pole :lol:

A z innej beczki, jaką lampę proponujecie do D70 :?: Czasem robię fotki u znajomych gdzieś na weselu lub komuni, więc czy SB-600 wystarczy? Z Minoltą używam Sunpak PZ 4000AF i jest wystarczająca. Czy starsze lampy Nikona współpracyją w pełni z tym body, bo jeśli tak to można coś taniej na Allegro wychaczyć.

Dzięki i pozdrawiam 8)

JaW
30-04-2005, 12:22
Bierz KIT-a z SB-600 i rób foty, Bedziesz w pełni zadowolony biorac pod uwage wspolczynnik cena/jakość tych elementów.

gmoszkow
30-04-2005, 14:15
Witam,
lecz myślę o Sigmie 18-125 f:2,5-5,6 DC. Światło praktycznie to samo, tylko, że dość szeroki zoom. Czy ktoś już użytkował ten obiektyw :?:

Zapomnij o tej sigmie, mydlana właściwie od początku do końca, a światło to też chyba zaczyna się od 3,5 a nie 2,5.Pare osób na forum ma tę sigmę i fotki które widziałem są cienkie.


Później chciałbym uzupełnić zestaw rónież o Sigmę 135-400 f:4,5-5,6 APO, co wydaje mi się dobrym rozwiązaniem.

Nie wiem nie miałem jej w ręku


Coprawda jest teraz w ofercie D70 z dwoma obiektywami 18-70DX + 70-300, ale ten drugi to najtańszy z oferty o tym zakresie, więc wątpię czy warto.

To jest naprawdę niezły wybór. Jeśli nie masz by zainwestować od razu w coś długiego sensownego (np. Nikkor 80-200/2,8 lub Sigma 70-200/2,8 albo ta sigma o której piszesz 135-400) to 70-300 G może na dzieńdobry być. Mało inwestujesz więc mało stracisz przy sprzedaży a łatwiej ci go będzie sprzedać niż Sigmę 28-125.



A z innej beczki (może się narażę :-) co myślicie o Canonie 350 D, zawsze to 8Mpix :wink:

Narazić to się nie narazisz bo my tu raczej focimy niż się sprzętem przechwalamy. 8 vs 6 to znikoma różnica. Tak na prawdę to zauważalna różnica w możliwości powiększeń na papier będzie dopiero przy rozdzielczości większej 2x czyli 12 mpix. Gdyby założyć, że chcesz mieć podobnej jakości zdjęcia to zdjęcie z canona może być większe o około 14% w obu wymiarach czyli jeśli z 6 MP uważasz, że zdjęcie 15x21 jest ok to z 8MP możesz osiągnąć tę samą jakość na zdjęciu 17x24 - sam zdecyduj czy warto.

Był już wątek na ten temat i nie chce mi się powtarzać.

Zawsze wolałem Nikona ze wzgledu na większą intuicyjność obsługi funkcji niż w canonie. Weź jeden i drugi do ręki. Zobacz jak Ci leżą w dłoni, sprubuj szybko zmienić WB, ISO, polecieć manualem kilka ustawień itp. Wtedy podejmiesz słuszną decyzję.


Pozdrawiam i sorry za tego conana

Nie ma za co i również pozdrawiam

Grzegorz

stig
30-04-2005, 15:02
"Kitowy" 18-70 jest przyzwoity, znacznie lepszy Nikkor 24-85/3,5-4,5G lub 24-120 AFS VR, a jeszcze lepiej Tokina 28-80/2,8pro( nie mylić z SV)

Wg Ciebie szkla, ktore wymieniles plasuja sie w nastepujacej kolejnosci:
1. Tokina 28-80 Pro
2. Nikkor 24-85 i 24-120 R
3. Nikkor 18-70

Wiec wyjasnij mi prosze -- dlaczego az o dwie zauwazalne skale jakosci, obiektyw lepszy od kita -- w praktyce wypada duzo gorzej? Wykonalem test obydwoma szkielkami. Nad wyraz wymowne zobrazowanie tego testu znajduje sie tutaj (http://www.nic.art.pl/upload/tokina_test.jpg). (jpg 870 kb 1600x2000px)).

Anonymous
30-04-2005, 22:36
"Kitowy" 18-70 jest przyzwoity, znacznie lepszy Nikkor 24-85/3,5-4,5G lub 24-120 AFS VR, a jeszcze lepiej Tokina 28-80/2,8pro( nie mylić z SV)

Wg Ciebie szkla, ktore wymieniles plasuja sie w nastepujacej kolejnosci:
1. Tokina 28-80 Pro
2. Nikkor 24-85 i 24-120 R
3. Nikkor 18-70

Wiec wyjasnij mi prosze -- dlaczego az o dwie zauwazalne skale jakosci, obiektyw lepszy od kita -- w praktyce wypada duzo gorzej? Wykonalem test obydwoma szkielkami. Nad wyraz wymowne zobrazowanie tego testu znajduje sie tutaj (http://www.nic.art.pl/upload/tokina_test.jpg). (jpg 870 kb 1600x2000px)).

Przed wyzwoleniem migawki trzeba jeszcze umieć ustawić ostrość. Jeżeli zdjęcie robione bylo D70 nalezy sprawdzić czy z tym egzemplarzem Tokiny pracuje prawidlowo - z tym bywa różnie - producenci korpusów nieustannie próbują zastopować zakup obiektywów firm niezależnych, dlatego Migomex nie poleca Tokiny do cyfrowych Nikonów ( zresztą tak samo jak Tamrona - jedynie Sigma stara się nadażyć za cyfrakami Nikona i Canona i nie zwsze się to jej udaje). Przed zakupem nieoryginalnego obiektywu zawsze należy sprawdzić prawidlowość jego funkcjonowania.
Mam Tokine 28-80/2,8, używam z Nikonami F90X i F70 - jest znakomita.
Poza tym nikt nie powiedzial, że obiektyw jasności 2,8 - Nikor 28-70, Tokina 28-80 czy Canon L 28-70 da zauwazalną poprawę ostrości przy plikach 2000x3000 w stosunku np do prostego nikkora 28-80/3,5-5,6. Na wiekszośći zdjęć wykonanych D70 nie zauważysz różnicy pomiędzy zastosowanymi obiektywami - póki co matryce wielkości APS nie pozwalaja na wykorzystanie możliwości optyki. Klasę obiektywu widać poprzez plastyke obrazu, przeniesienie kontrastu, rozpietość tonalną, zdjecia pod swiatło...., komfort pracy, niezawodność.
Na marginesie - widziałem opublikowany w internecie test D70 i 300D z "kitowymi" obiektywami i różnica na korzyść Canona byla ogromna - wiemy że to bzdura...

Pozdrawiam:
Andrzej

dRUId
30-04-2005, 22:46
Andrzeju, którą wersję 24-85 miałeś na myśli?

stig
30-04-2005, 22:51
Przed wyzwoleniem migawki trzeba jeszcze umieć ustawić ostrość.


Sugerujesz, ze tego nie potrafie?



Jeżeli zdjęcie robione bylo D70 nalezy sprawdzić czy z tym egzemplarzem Tokiny pracuje prawidlowo [...]
Przed zakupem nieoryginalnego obiektywu zawsze należy sprawdzić prawidlowość jego funkcjonowania.
Mam Tokine 28-80/2,8, używam z Nikonami F90X i F70 - jest znakomita.

No widzisz... Wiec po co ta dyskusja, skoro ten watek tyczy sie obiektywow, ktore maja pracowac z D70...?
Co do sprawdzania, czy dana Tokina pracuje prawidlowo z D70... :) Gdyby kazdy zadajacy pytanie na temat obiektywu na tym forum, mogl sobie po prostu pojsc do sklepu i potestowac rozne szkielka ze swoim cyfrakiem, to nie byloby takich pytan. Ale jak widzisz sytuacja jest odmienna i raczej nie ma mozliwosci sprawdzenia "czy z tym egzemplarzem Tokiny pracuje prawidlowo".
Ludzie kupuja szkielka na allegro lub w sklepach internetowych i dlatego sa im potrzebne opinie. Natomiast Twoja ocena obiektywow, bazujaca na wspolpracy z analogami -- w konfrontacji z rzeczywistym ich zachowaniem w D70tce -- wprowadzi zaintersowanego w blad.

Anonymous
30-04-2005, 22:54
24-85/3,5-4,5 AFS G - nie 24-85/2,8-4,0 D ED, ktora poza nieco wiekszą jasnością i gabarytami "budzacymi' szacunek daje niższą jakość zdjęć za duzo większe pieniądze - podobnie jak w przypadku 24-120 - nowszy, tanszy obiektyw serii G, a znacznie lepszy.

Pozdrawiam:
Andrzej

dRUId
30-04-2005, 23:03
Dzieki, o to mi chodziło.
Choć mechanicznie jest chyba troche gorzej.

Andrzeju mam pytanie odnosnie Tokiny. Jak to jest, że w teście najwyższe notki otrzymuje pierwsza wersja zooma Tokiny, a później jest 28-80. Z tego co można się doczytać na forum to jest trochę inaczej.

Anonymous
30-04-2005, 23:04
Przed wyzwoleniem migawki trzeba jeszcze umieć ustawić ostrość.


Sugerujesz, ze tego nie potrafie?



Jeżeli zdjęcie robione bylo D70 nalezy sprawdzić czy z tym egzemplarzem Tokiny pracuje prawidlowo [...]
Przed zakupem nieoryginalnego obiektywu zawsze należy sprawdzić prawidlowość jego funkcjonowania.
Mam Tokine 28-80/2,8, używam z Nikonami F90X i F70 - jest znakomita.

No widzisz... Wiec po co ta dyskusja, skoro ten watek tyczy sie obiektywow, ktore maja pracowac z D70...?
Co do sprawdzania, czy dana Tokina pracuje prawidlowo z D70... :) Gdyby kazdy zadajacy pytanie na temat obiektywu na tym forum, mogl sobie po prostu pojsc do sklepu i potestowac rozne szkielka ze swoim cyfrakiem, to nie byloby takich pytan. Ale jak widzisz sytuacja jest odmienna i raczej nie ma mozliwosci sprawdzenia "czy z tym egzemplarzem Tokiny pracuje prawidlowo".
Ludzie kupuja szkielka na allegro lub w sklepach internetowych i dlatego sa im potrzebne opinie. Natomiast Twoja ocena obiektywow, bazujaca na wspolpracy z analogami -- w konfrontacji z rzeczywistym ich zachowaniem w D70tce -- wprowadzi zaintersowanego w blad.

Sugeruję, że nie potrafi tego aparat - znane byly klopoty typu back, front focus i pare innych.
Zwróć uwagę, ze pytanie dotyczylo Sigmy 18-125, a Tokine wymienilem jako jeden z wielu obiektywów i raczej nie próbowalem go zachwalać do D70 - uważam, że tak ciężkie i solidne obiektywy jak Tokina i Nikkor 28-70/2,8 powinno sie kojarzyc z troche innymi korpusami.
Nawiasem mówiąc Tokina 28-80 ze staruszkiem D100 i Fuji S2 pro funkcjonuje prawidlowo.

Pozdrawiam:
Andrzej

[ Dodano: Sob 30 Kwi, 2005 ]

Choć mechanicznie jest chyba troche gorzej.

Niestety to prawda - obniżanie ceny swoje zrobiło, ale nie jest tragicznie.

Pozdrawiam:
Andrzej

[ Dodano: Sob 30 Kwi, 2005 ]

Andrzeju[/b] mam pytanie odnosnie Tokiny. Jak to jest, że w teście najwyższe notki otrzymuje pierwsza wersja zooma Tokiny, a później jest 28-80. Z tego co można się doczytać na forum to jest trochę inaczej.

Wyniki testow czesto robione są na zamowienie. Możesz mi wierzyć - Tokina ATX 28-80/2,8 jest trochę lepsza optycznie od Tokiny ATX 28-70/2,6-2,8 proII ( nieco wyższa i bardziej wyrownana na calym kadrze ostrość ). Obecnie mam Tokinę 28-80, ale posiadałem i uzywalem kilka jej poprzedniczek. Jest tylko pytanie czy ta różnica jakości jest warta różnicy w cenie? Stara Tokina pro II może sprawiać nieco solidniejsze wrażenie, chociaż obydwie są pancerne i praktycznie niezniszczalne, ala pro II "mozna wbijać wieksze gwożdzie"

Pozdrawiam:
Andrzej

dRUId
30-04-2005, 23:47
Na zamówienie testy są pewnie robione.
Ja miałem na myśli Tokinę AF 28-70mm f/2.8 AT-X.
Różnica spora na photozone.

Anonymous
01-05-2005, 00:00
Tego obiektywu niestety nie mialem okazji używać, ani nawet widziec "na żywo". Wiem tylko, że konstrukcyjnie jest to zupelnie inny obiektyw niz ATX 28-70/2,6-2,8pro, ktory byl opracowany i poczatkowo produkowany przez francuska firme Angenieux. Nie sądzę, że Tokina gdyby miała własny lepszy obiektyw kupiłaby prawa do produkcji obiektywu od Francuzow i przestałaby produkowac swój.
Poza tym zwróć uwagę, że na Photozone znajduja sie raczej uwagi "uzytkowników" w formie punktacji. Niekoniecznie wszyscy, którzy zamieszczaja swoje opinie ( ktore przekladają sie nastepnie na wyniki punktacji danego sprzetu) mieli okazje uzywac "testowany sprzet" - niestety w internecie 60 latek moze podawac się za 18 letnią blondyne.


Pozdrawiam:
Andrzej

dRUId
01-05-2005, 13:46
Czyli pozostanie to na razie zagadką. Nie tak dawno ta wersja Tokiny wystawiona była na allegro http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=44826021. Stąd było moje pytanie, taniej a lepiej?
Wracając do Photozone to jednak pewne odzwierciedlenie jest, i to raczej potwierdzające nasze tutaj opinie, z wyłączeniem póki co wspomnianej Tokiny AF 28-70mm f/2.8 AT-X.