PDA

Zobacz pełną wersję : Taka samo obróbka dwóch zdjęć



Radosso
14-08-2010, 12:17
Cześć
Mam dwa zdjęcia zrobione w tym samym miejscu i czasie i chce poddać je IDENTYCZNEJ obróbce tak żeby się nie różniły. Jak mogę to zrobić w PS żeby stosował zadane ostawienia dla obu zdjęć okien?

hds
14-08-2010, 12:31
można 'nagrać akcje' przed rozpoczęciem obróbki pierwszego zdjęcia, następnie ją 'odtworzyć' dla drugiego

Radosso
14-08-2010, 12:46
można 'nagrać akcje' przed rozpoczęciem obróbki pierwszego zdjęcia, następnie ją 'odtworzyć' dla drugiego

w jaki sposób?

galka
14-08-2010, 13:00
wujek google:))

http://photoshop.pl/node/4565

http://www.technik-informatyk.com/viewtopic.php?f=88&t=856

http://www.werteks.com/actions-w-photoshop

http://www.digit.pl/artykuly/9780/Akcje.w.Photoshopie.i.Image.Ready.html


W sumie BARDZO prosta sprawa

miłej zabawy

2pompony
14-08-2010, 13:43
Prosta prosta, ale nie wszystko da się nagrać w akcji.

Radosso
14-08-2010, 16:41
To łatwiej mi jest powrzucać zdjęcia na jedną warstwe i obrabiać jak jedno zdjęcie. Camera Raw ma możliwość obróbki takiej a sam PS nie?...

Jak radzą sobie fotograficy ślubni, przecież mają dziesiątki zdjęć wymagających takich samych zmian. Jak sobie z tym radzicie?

2pompony
14-08-2010, 17:19
LR (czy CAmera RAw) to kompletnie, ale to kompletnie różna filozofia pracy. Ujmując to w największym skrócie: w PSie otwierasz obrazek i nad nim pracujesz - a jedyną drogą, żeby to powtórzyć na innym są akcje. Można jeszcze ponakładać na siebie kupę warstw z różnymi obrazkami i dokładać im layery korekcyje, ale to raczej droga donikąd...

W LRze, mając całą serię zdjęć z podobnym oświetleniem (np. młodzi stoją, a ekipa rodzinna składa życzenia: 30 zdjęć identycznych oświetleniowo, zmieniają się tylko twarze) - otóż mając całe serie takich obrazków obrabia się jeden, cyzeluje, dopieszcza - a potem jednym klikiem przenosi się wszystkie czynności na pozostałe 29. I to działa! :)

A potem przenosisz się do następnej serii. Jak masz 300 zdjęć, łatwiej obrobić świetnie 10 i przenieść obróbkę na inne, niż obrabiać to samo w PSie.

skulinski
16-08-2010, 01:46
To łatwiej mi jest powrzucać zdjęcia na jedną warstwe i obrabiać jak jedno zdjęcie.

Na pewno łatwiej? dobrze zrobiona akcja = jeden klik "play" i po wszystkim.

Jak chcesz pojsc dalej mozesz z takiej akcji zrobić droplet i zastosowac do całego folderu zdjęć bez klikania ;] . Przy takich samych zmianach w duzej ilosci to bardzo wygodne - właczasz i idziesz na kawę, albo na forum ;]

google najlepiej powiedzą dokładnie co i jak.

tomek murański
16-08-2010, 10:02
Radosso, a tak poza tym, to Camera Raw możesz użyć również do jpgów, wiesz o tym? Wtedy spokojnie możesz dostosować ustawienia dla całej grupy zdjęć na raz. Oczywiście jpgi mają swoje ograniczenia w stosunku do rawów, ale drobne korekcje można śmiało wprowadzać.

A jak sobie radza ślubniaki? Robią w rawach, po prostu. :)

pzdr
t.

cranium84
16-08-2010, 17:58
Jak radzą sobie fotograficy ślubni, przecież mają dziesiątki zdjęć wymagających takich samych zmian. Jak sobie z tym radzicie?

Nie ma rady. Ja praktycznie przy kazdym zdjęciu pracuje na warstwach , maskach .... korekty lokalne itd ....nawet jeśli zdjęcia są podobne .... to zawsze coś jest do zrobienia .... ściągnąć z części zdjęcia jakiś kolor , lekko rozjaśnić np twarze coś przyciemnić itd itd mozna wymieniać i wymieniać .... wiec nie ma możliwości by wrzucić w jakis automat czy nawet akcje ....
Więc radzimy sobie siedząc nocami i dniami i obrabiamy ;) :D :P

swider
16-08-2010, 23:35
Ja praktycznie przy kazdym zdjęciu pracuje na warstwach , maskach .... korekty lokalne itd ....nawet jeśli zdjęcia są podobne .... to zawsze coś jest do zrobienia .... ściągnąć z części zdjęcia jakiś kolor , lekko rozjaśnić np twarze coś przyciemnić itd itd mozna wymieniać i wymieniać .... wiec nie ma możliwości by wrzucić w jakis automat czy nawet akcje ....
To współczuję bardzo szczerze. Obrobienie powiedzmy 300 zdjęć (ślubnych na ten przykład), a każde odpalone w PSie i przemaglowane -- horror jakiś.

Zresztą w powyższych postach była mowa raczej o zabiegach typu balans bieli, ekspozycja, itd. Takie rzeczy też robisz na każdym zdjęciu z osobna, jak masz powiedzmy 20 zdjęć grupowych z różnymi ciociami, wujkami, gdzie tylko zmieniają się persony w kadrze?

Michał Jędrak
17-08-2010, 10:29
Sorki, że zepsuję dyskusję. Jeśli ktoś potrzebuje ustawień na serii zdjęć to dla profesjonalistów jest Lightroom (wart swojej, stosunkowo niewielkiej, ceny) a dla amatorów jest darmowy Google Picasa. I to w sumie zamyka temat.

Ewentualnie dla profesjonalistów bez kasy jest możliwość ściągnięcia za darmo 30-dniowego triala ze strony Adobe. Cwani profesjonaliści bez kasy mogą zainstalować system na jakimś dodatkowym dysku i zrobić obraz na płycie DVD, a następnie co 30 dni odtwarzać system z DVD i instalować Lightrooma na kolejny miesiąc :-)