Zobacz pełną wersję : Taka samo obróbka dwóch zdjęć
Cześć
Mam dwa zdjęcia zrobione w tym samym miejscu i czasie i chce poddać je IDENTYCZNEJ obróbce tak żeby się nie różniły. Jak mogę to zrobić w PS żeby stosował zadane ostawienia dla obu zdjęć okien?
można 'nagrać akcje' przed rozpoczęciem obróbki pierwszego zdjęcia, następnie ją 'odtworzyć' dla drugiego
można 'nagrać akcje' przed rozpoczęciem obróbki pierwszego zdjęcia, następnie ją 'odtworzyć' dla drugiego
w jaki sposób?
wujek google:))
http://photoshop.pl/node/4565
http://www.technik-informatyk.com/viewtopic.php?f=88&t=856
http://www.werteks.com/actions-w-photoshop
http://www.digit.pl/artykuly/9780/Akcje.w.Photoshopie.i.Image.Ready.html
W sumie BARDZO prosta sprawa
miłej zabawy
2pompony
14-08-2010, 13:43
Prosta prosta, ale nie wszystko da się nagrać w akcji.
To łatwiej mi jest powrzucać zdjęcia na jedną warstwe i obrabiać jak jedno zdjęcie. Camera Raw ma możliwość obróbki takiej a sam PS nie?...
Jak radzą sobie fotograficy ślubni, przecież mają dziesiątki zdjęć wymagających takich samych zmian. Jak sobie z tym radzicie?
2pompony
14-08-2010, 17:19
LR (czy CAmera RAw) to kompletnie, ale to kompletnie różna filozofia pracy. Ujmując to w największym skrócie: w PSie otwierasz obrazek i nad nim pracujesz - a jedyną drogą, żeby to powtórzyć na innym są akcje. Można jeszcze ponakładać na siebie kupę warstw z różnymi obrazkami i dokładać im layery korekcyje, ale to raczej droga donikąd...
W LRze, mając całą serię zdjęć z podobnym oświetleniem (np. młodzi stoją, a ekipa rodzinna składa życzenia: 30 zdjęć identycznych oświetleniowo, zmieniają się tylko twarze) - otóż mając całe serie takich obrazków obrabia się jeden, cyzeluje, dopieszcza - a potem jednym klikiem przenosi się wszystkie czynności na pozostałe 29. I to działa! :)
A potem przenosisz się do następnej serii. Jak masz 300 zdjęć, łatwiej obrobić świetnie 10 i przenieść obróbkę na inne, niż obrabiać to samo w PSie.
skulinski
16-08-2010, 01:46
To łatwiej mi jest powrzucać zdjęcia na jedną warstwe i obrabiać jak jedno zdjęcie.
Na pewno łatwiej? dobrze zrobiona akcja = jeden klik "play" i po wszystkim.
Jak chcesz pojsc dalej mozesz z takiej akcji zrobić droplet i zastosowac do całego folderu zdjęć bez klikania ;] . Przy takich samych zmianach w duzej ilosci to bardzo wygodne - właczasz i idziesz na kawę, albo na forum ;]
google najlepiej powiedzą dokładnie co i jak.
tomek murański
16-08-2010, 10:02
Radosso, a tak poza tym, to Camera Raw możesz użyć również do jpgów, wiesz o tym? Wtedy spokojnie możesz dostosować ustawienia dla całej grupy zdjęć na raz. Oczywiście jpgi mają swoje ograniczenia w stosunku do rawów, ale drobne korekcje można śmiało wprowadzać.
A jak sobie radza ślubniaki? Robią w rawach, po prostu. :)
pzdr
t.
cranium84
16-08-2010, 17:58
Jak radzą sobie fotograficy ślubni, przecież mają dziesiątki zdjęć wymagających takich samych zmian. Jak sobie z tym radzicie?
Nie ma rady. Ja praktycznie przy kazdym zdjęciu pracuje na warstwach , maskach .... korekty lokalne itd ....nawet jeśli zdjęcia są podobne .... to zawsze coś jest do zrobienia .... ściągnąć z części zdjęcia jakiś kolor , lekko rozjaśnić np twarze coś przyciemnić itd itd mozna wymieniać i wymieniać .... wiec nie ma możliwości by wrzucić w jakis automat czy nawet akcje ....
Więc radzimy sobie siedząc nocami i dniami i obrabiamy ;) :D :P
Ja praktycznie przy kazdym zdjęciu pracuje na warstwach , maskach .... korekty lokalne itd ....nawet jeśli zdjęcia są podobne .... to zawsze coś jest do zrobienia .... ściągnąć z części zdjęcia jakiś kolor , lekko rozjaśnić np twarze coś przyciemnić itd itd mozna wymieniać i wymieniać .... wiec nie ma możliwości by wrzucić w jakis automat czy nawet akcje ....
To współczuję bardzo szczerze. Obrobienie powiedzmy 300 zdjęć (ślubnych na ten przykład), a każde odpalone w PSie i przemaglowane -- horror jakiś.
Zresztą w powyższych postach była mowa raczej o zabiegach typu balans bieli, ekspozycja, itd. Takie rzeczy też robisz na każdym zdjęciu z osobna, jak masz powiedzmy 20 zdjęć grupowych z różnymi ciociami, wujkami, gdzie tylko zmieniają się persony w kadrze?
Michał Jędrak
17-08-2010, 10:29
Sorki, że zepsuję dyskusję. Jeśli ktoś potrzebuje ustawień na serii zdjęć to dla profesjonalistów jest Lightroom (wart swojej, stosunkowo niewielkiej, ceny) a dla amatorów jest darmowy Google Picasa. I to w sumie zamyka temat.
Ewentualnie dla profesjonalistów bez kasy jest możliwość ściągnięcia za darmo 30-dniowego triala ze strony Adobe. Cwani profesjonaliści bez kasy mogą zainstalować system na jakimś dodatkowym dysku i zrobić obraz na płycie DVD, a następnie co 30 dni odtwarzać system z DVD i instalować Lightrooma na kolejny miesiąc :-)
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.