PDA

Zobacz pełną wersję : fotografia podstawowe pytanie...



ineed
19-12-2006, 10:51
Zdaje soebie sprawe ze jak za jakiś czas przeczytam to pytanie to bede miał neizły ubaw ale póki co w tym temacie nie jest mi do śmiechu:)


Drodzy forumowicze jak postępujecie robiac zdjęcia tzn chodzi mi o czasy naświetlania i o prześwit przysłony.
Pare fotek na próbe??
Tryb automatyczny("robi za nas") - wybieranie- reczna modyfikacja przez fotografujacego??


światłomierze??


Pozdrawiam


PS nie napisze ze nie ma głupich pytań bo po co ściemniać :D

krystek
19-12-2006, 11:19
? nie wiem, normalnie chyba. manual, wybieram rodzaj pomiaru i psuje tak, zeby wyszlo jak chce, ale zeby wyszlo. zadna filizofia chyba

lukaszMM
19-12-2006, 11:26
hmmm. to zależy od swiatła. masz go duzo na obiekcie, chcesz wiekszą GO - dajesz troche wiekszą przysłone

jesli jest mało czasu na zdjecie - staram robić na trybie A - priorytet przyslona

jesli jest sporo czasu (naprzyklad jakis widoczek) - tryb manul

jesli jest bardzo mało czasu, a chce zeby zdjecie mi sie udało - RAW

ineed
19-12-2006, 11:52
Tez własnie bede używał trybu A bo jak rozumiem by regulować GO??


W wodzie sie potaplałem






https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2006/12/1908f69252d97739-1.jpg
źródło (http://images2.fotosik.pl/299/1908f69252d97739.jpg)




ide na spacer:)

ineed
19-12-2006, 14:03
Prosze o kubeł wody aby nie śmiecić:)


1

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2006/12/12f93f2792781d26-1.jpg
źródło (www.fotosik.pl)

2

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2006/12/e939cccb809bb610-1.jpg
źródło (www.fotosik.pl)

3(dodany dodany kolor)

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2006/12/7cdb7ecc694739b6-1.jpg
źródło (www.fotosik.pl)

4

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2006/12/79f0865703385328-1.jpg
źródło (www.fotosik.pl)



Fajnie bedzie jak ktoś coś powie :)

POzdrawiam

stig
19-12-2006, 18:45
Prosze o kubeł wody aby nie śmiecić:)
[...]
Fajnie bedzie jak ktoś coś powie :)
1. Nodoswietlone, mdle i nigdzie nie moge znalezc ostrosci.
2. Zly balans bieli i ostrosc na drugim planie -- miast na pierwszym (jak by sugerowal kadr). Tez nieodswietlone.
3. Ekspozycja poprawna (a nawet minimalnie przeswietlone) za to najostrzeszjsze fragmenty zdjecia -- mimo wszystko nieostry.
4. Wyostrzone raczej poprawnie, niestety niedoswietlone.

Aaaa... No i na wszystkich lezy kompozycja. :(

ineed
19-12-2006, 19:04
nie powiem ze jestem zaskoczony:)


dzięki

stig
19-12-2006, 19:08
nie powiem ze jestem zaskoczony:)
Czym zaskoczony? Ze komus sie udalo znalezc bledy w Twoich zdjeciach? :)
Wbrew pozorom, to nie bylo trudne. :D

ineed
19-12-2006, 19:19
nie, nie:)

Nie jestem zaskoczony jeśli chodzi o ogólną "ocene", opinie itp

Fotki wrzuciłem tu dla hecy bo na nowy temat nie zasłużyły.



Musze dużo fotek robić i poznawać sprzęt.

pozdrawiam

JohnnyB
20-12-2006, 14:42
stig #4 jest poruszone i to dosyć mocno - zresztą przy 1/20s zrobić ostre byłoby trudno...no chyba że zamiast f13, użyłoby się np f5,6 ;-)
stig miał chyba dobry dzień, był taki ....delikatny :mrgreen:

slaw74
22-12-2006, 21:31
nie, nie:)

Musze dużo fotek robić i poznawać sprzęt.

pozdrawiam

A moze zamiast tego powinienes sobie ksiazke jakas o fotografii kupic... zbliza sie gwiazdka akurat
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://forum.nikon.org.pl/images/icons/icon10.gif)

STIG pewnie z tej okazji byl taki delikatny..... hihihi WESPLYCH SWIAT/D

ineed
22-12-2006, 21:48
A moze zamiast tego powinienes sobie ksiazke jakas o fotografii kupic... zbliza sie gwiazdka akurat
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://forum.nikon.org.pl/images/icons/icon10.gif)

STIG pewnie z tej okazji byl taki delikatny..... hihihi WESPLYCH SWIAT/D




ksiażka to dobry fundament, juz zainwestowałem :)

slaw74
22-12-2006, 22:01
ksiażka to dobry fundament, juz zainwestowałem :)

I bardzo dobrze, powinienes dowiedziec sie z niej jeszcze troche o kompozycji, kadrowaniu i kilku podobnych "nudziarstwach" a jesli chodzi o wyczucie sprzetu.... przyjdzie z czasem.

A mozesz sie pochwalic jakaz to pozycje kupiles????

ineed
22-12-2006, 22:09
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.easypics.us/pics/th_q_7.jpg)



licze jeszcze na jakieś ebooki ściagane z netu.


co mozesz polecić??

Janis
23-12-2006, 00:00
A przepraszam, że się zapytam może głupio, ale to D70 robione?...
edycja: a tak, widzę że książka 'fot. cyfrowa' zatem już mam odpowiedź :)
Nie będę się tutaj wymądrzał, bo sam jestem gorzej niż amatorem, ale zdjęcia nie zachwycają.

ineed
23-12-2006, 00:24
tak fotki powyżej to d70s - dosłownie pierwszych kilka w moim wykonaniu:)

foto okładki ksiażki to z netu.

slaw74
23-12-2006, 09:59
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.easypics.us/pics/th_q_7.jpg)



licze jeszcze na jakieś ebooki ściagane z netu.


co mozesz polecić??

Choc tej akurat nie widzialem, mysle ze spelni Twoje oczekiwania. Ja poczatkujacym polecam "Fotografia od A do Z", polecilem ja kilku znajomym i nie narzekali.

Najwazniejsze by ksiazka dobrze omawiala zagadnienia zwiazane z glebia ostrosci, jak ja kontrolowac, jaki ma wplyw na odbior zdjecia itp.
Mysle ze swiadome i umiejetne korzystanie z przeslony jest kluczem do wielu ciekawych zdjec. Masz widze rowniez Zenita.... a od tamtego czasu w fotografi sie raczej nic nie zmienilo. Nadal podstawowe paramatry to CZAS i PRZESLONA i to one decyduja jak wygladaja nasze zdjecia.

Poszukaj rowniez czegos co omawia w szerokim zakresie temat KOMPOZYCJI KADRU (to niestety w prezentowanych zdjeciach lezy na lopatkach), mozna tez uczyc sie poprzez obserwacje mistrzow, niekoniecznie foto. Malarstwo i fotografia pod tym wzgledem maja wiele wspolnego.

Sporo dowiesz sie tez tu: http://www.fotopolis.pl/index.php?gora=5&lewa=4 gdzie publikowane sa fragmenty ksiazki sprzedawanej z D40

mp_
23-12-2006, 15:36
jeśli chodzi o książki dla początkujących, nr1 to z całą pewnością "szkoła fotografowania national geographic". Dotyka wszystkich potrzebnych zagadnień i tłumaczy je w prosty, przystępny sposób. "Fotografię od a do z" też przeczytałem ale sądzę że Książka z Nationala jest znacznie lepsza i dodają do niej szara płytę :) ... (no.. w fotografii od a do z jest rozdział o ciemni, ale początkującemu nie jest to potrzebne).

jesli chodzi o nieco bardziej zaawansowaną wiedzę to sam szukam odpowiedniej literatury...
ale znakomite są wskazówki na tym forum. Szczególnie pomogł mi swego czasu kolega Slaw74, któremu jestem wdzięczny :)


pozdrawiam i wesołych świąt!

slaw74
23-12-2006, 15:55
Dzieki wielkie MP_ za te mile slowa....
Fakt zapomnialem o szkole NG, rzeczywiscie jest dobra dla poczatkujacych. A jesli znajdziesz cos ciekawego z literatury nie dla poczatkujacych, bede bardzo wdzieczny za link lub tytul.

meliszipak
26-12-2006, 02:47
Staraj się wyszukiwać ciekawsze tematy do zdjęć i poczytaj o komponowaniu kadru.

aardvark
07-01-2007, 02:48
2. i 4. nie urzekają, faktycznie...

1. jest zmydlone, ale interesujące. Szkoda.

3. Wiewiórka na drzewie. Czego chcecie od kompozycji? Miał poprosić tę wiewiórę, żeby chwilę poczekała, bo ma parę koncepcji? To jest ruchliwy rudy narwaniec, uchwycił w porę i chwała, że jest na środku. Nieco nieostre, nieznacznie.

ekonet
25-01-2007, 04:16
Książka...? Andreas Feininger, "Nauka o fotografii" (mam, nie oddam). Nie ma tam ani słowa o fotografii cyfrowej, bo i po co? Kompletne dzieło. Polecam...