PDA

Zobacz pełną wersję : Perseidy



haoschalas
13-08-2010, 11:57
Dzień Dobry
od rana przeglądam i przeglądam i nic nie znalazłem. Może źle szukam? Do rzeczy - czy komuś udało sie coś trafić jakiś spadający okruszek? Mi niestety nie :(
pozdrawiam

dziadu
13-08-2010, 12:04
Spróbuj od wieczora do rana, w nocy lepiej widać ;)

W Monachium niestety chmury wiec ja sobie nie pooglądam, ale na weekend do Polski to może załapię się jeszcze.

noka
13-08-2010, 12:17
Nocne polowanie niestety wypadło u mnie kiepsko. Perseidy pojawiały się sporadycznie (1 na kilka minut), a złapanie w kadr graniczyło niemal z cudem. Jakiś blady ślad udało mi się zarejestrować:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img823.imageshack.us/img823/5696/83471584.jpg)

a w pozostałych przypadkach były już tylko samoloty


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img20.imageshack.us/img20/8199/34168937.jpg)

haoschalas
13-08-2010, 12:27
fajnie, więc zapytam o parametry czas ISO i reszta - jeżeli można?

pil74
13-08-2010, 13:12
tu podane wszystko prawie na tacy
http://optyczne.pl/178.1-artyku%C5%82-Z%C5%82apa%C4%87_spadaj%C4%85c%C4%85_gwiazd%C4%99_ cyfr%C3%B3wk%C4%85.html

gryson
13-08-2010, 13:19
To ja pozwolę sobie, za Noką, dorzucić jedno swoje, w końcu razem fociliśmy ;)
To najlepsze jakie mam z całego focenia, a raptem mam 3, na których widać perseidy, samolotów nie liczę ;)

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/08/3981828-1.jpg
źródło (http://www5.picturepush.com/photo/a/3981828/img/3981828.jpg)

Zapomniałem zapisać exif w zdjęciu.
ISO4000, 15s, f/5. Potem jeszcze trochę wyciągane w obróbce.

haoschalas
13-08-2010, 13:55
dziękuję pil74, z tą wiedzą może będę miał więcej szczęścia :)

galka
13-08-2010, 17:22
dziś trzeba celować mniej więcej na północny wchód i ostro do góry, tam jest dziura z której będą wypadały

http://roboczy.wat.edu.pl/Astro/index.php?subaction=showcalendar&d=16&m=7&y=2010&month=7&year=2010&

gryson
13-08-2010, 20:12
Dziś już nie mam weny, żeby jechać za miasto. Wczoraj było maximum i coś słabo wpadały w obiektyw, to dziś będzie jeszcze słabiej. Może leonidy będą lepiej wpadać :)

FHR
14-08-2010, 04:24
Ja się nie poddałem. Wczoraj była lipa, dziś lepiej. Właśnie wróciłem :-)

galka
14-08-2010, 07:35
A u mnie lipa .............chmury............l

gryson
14-08-2010, 10:24
Ja zamiast preseid łapałem to (całą noc były burze na Suwalszczyźnie):


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/08/3988106-1.jpg
źródło (http://www3.picturepush.com/photo/a/3988106/img/3988106.jpg)

grudzinsky
14-08-2010, 10:36
a u mnie ani burz ani czystego nieba...w zeszlym roku bylo doslownie tak samo. nadciagnely geste chmury i d**a blada :(

Slawek Wojtczak
15-08-2010, 00:28
Ja wczoraj widziałem kilka ale poza kadrem:( W kadr załapały się tylko dwie satelity. Dzisiaj dwie widziałem, poza kadrem. Właśnie wróciłem bo chmury nadciągnęły:(
Szkło mi cały czas parowało :evil:

KaleidoStar
15-08-2010, 00:34
U mnie chmury :/

mpwt
16-08-2010, 11:14
Witam

Z moich obserwacji wyszło, że maksimum wypadło przed tym kiedy naukowcy wyliczyli (i coś mi chodzi po głowie, że i tak było w zeszłym roku). Najwięcej "spadających gwiazd" widziałem między 8 a 11 sierpnia (10 sierpnia przypadało jedno zjawisko na minutę z tym, że i w ciągu minuty można było zobaczyć kilka). A maksimum wypadło teoretycznie między 12 a 13 sierpnia.

Inna sprawa, że przy obserwacji Perseid trzeba patrzeć mniej więcej północno-wschodnią część nieba (gwiazdozbiór Perseusza). Ci co patrzyli w przeciwną stronę niech się nie dziwią, że nic nie widzieli ;)

I praktycznie przez cały czas wisiały jakieś chmury. Przez 2 tygodnie urlopu nie miałem żadnej nocy do astrofotografii. Załamka :(

haoschalas
16-08-2010, 12:13
Witam
nie ukrywam, że liczyłem na Twoje zdjęcia mpwt :). Co do kierunku, patrzyłem "pod" Kasjopeję - ponad Perseusza, kierunek wydał mi się dobry, kilka udało się wypatrzeć, ale żadna nie trafiła w kadr :( Co do samych Perseid - to data maksimum, datą maksimum, ale chyba jest jeszcze 24-48 h na próbę starcia się z tym cudem?

mpwt
17-08-2010, 22:12
nie ukrywam, że liczyłem na Twoje zdjęcia mpwt :).

Każda próba kończyła się nadejściem chmur albo błyskawic odległych o parę kilometrów. Z tym, że "spadające gwiazdy" wolę oglądać sobie leżąc wygodnie na kocu a zdjęcia robić innym obiektom.


Co do samych Perseid - to data maksimum, datą maksimum, ale chyba jest jeszcze 24-48 h na próbę starcia się z tym cudem?

Do końca sierpnia można obserwować :)
Wczoraj jeden pięknie przeleciał przez całe niebo.

loki_p
21-08-2010, 18:05
Dorzucę wynik moich łowów na spadające gwiazdy :)
http://forum.nikoniarze.pl/showpost.php?p=2039152&postcount=17

fotoGRAFIK
24-08-2010, 21:32
Panowie i Panie

Na perseidach byla mocna grupa z Lublina



https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://ciepiel.pl/wordpress/wp-content/uploads/2010/08/perseidy2010.jpg)

Nocowaliśmy na Połoninie Caryńskiej na dziko, perseidów było bardzo dużo ale najjasniejsze zjawiska zdecydowanie perseidami nie były - co widac na tym zdjęciu. Perseid leci wzdłóż drogi mlecznej ale coś ciekawszego wyskoczyło nad horyzontem - więcej zdjęc będzie na moim blogu niebawem : http://ciepiel.pl/wordpress

mpwt
24-08-2010, 21:38
Jeszcze takie coś znalazłem w sieci: http://astropolis.pl/out/polowanie-na-perseidy--okiem-fotografa

Andre
24-08-2010, 22:06
http://wiadomosci.onet.pl/2213442,16,niezwykle_zjawisko_zagosci_na_polskim_n iebie,item.html