PDA

Zobacz pełną wersję : Odpalanie kilku lamp - schemat



Madro
19-12-2006, 00:56
Witam

Z zapałem godnym lepszej sprawy próbuję tanim kosztem zrobić układ do jednoczesnego (przewodowego) odpalania kilku lamp błyskowych. W oparciu o znany schemat z Chip`a wymyśliłem coś takiego:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://dot-com.net.pl/~paragon/FotoMix/mojmix/schemacik.gif)

Wystarczy to polutować, wsadzić do jakiegoś pudełka a w jego ścience zamontować kilka gniazd typu jack i można się bawić w namiastkę studia.
Zauważcie, że można stosować lampy w dowolnej ilości i konfiguracji oraz lampy o różnych napięciach na stopkach. Można zastosować go do właściwie dowolnego aparatu posiadającego gorącą stopkę, w tym również do aparatów cyfrowych nie tolerujących dużych napięć na stopce. No i jest nie tylko tani, ale również bardzo prosty i łatwy do zrobienia nawet dla amatora. (jak ja)

Niemniej jednak proszę bardziej doświadczonych o radę :
1 - czy ten układ wogóle jest prawidłowy?
2 - wydaje mi się że ze względu na gabaryty i niewielkie zapotrzebowanie na moc najlepiej będzie zastosować baterię 9V. Jaki powinienem zastosować rezystor?
3 - a jaki powinien być, gdy zamontuję nie 4 lecz 6 optotriaków?

pozdrawiam

Kuba_eM
19-12-2006, 09:13
Heja!

Schemat może być, pamiętaj o polaryzacji: plusa napięcia bateryjki dajesz do końcówki 1 a minusa do końcówki 2 (łączysz w szereg). Dziewięciowoltowa powinna wystarczyć, pobór mocy jest bardzo mały i tylko przy wyzwoleniu.

Oto wyliczenia z danych MOC3015, dla prądu przewodzenia diody 15mA i spadku napięcia na diodzie moc'a 1,15V

R = ( Uzasilania - (ilość_optotriaków * 1,15V)) / 0,015A

Dla 4 oprotriaków R = (9V - (4*1,15V))/0,015A = 293 Ohm
Dla 6 oprotriaków R = (9V - (6*1,15V))/0,015A = 140 Ohm

Dobierz jak najbardziej zbliżony rezystor...

Pozdrawiam,
Kuba

Madro
19-12-2006, 11:25
A gdzie dać + w aparacie?
Środkowy czy szyna?

Kuba_eM
19-12-2006, 11:43
Prawdopodobnie w aparacie styk ma polaryzację dowolną, ale lepiej sprawdzić w dokumentacji

Madro
21-12-2006, 01:24
Zastanawiam sie czy nie należałoby jeszcze uwzględnic spadku napięcia na stopce aparatu. O ile mi wiadomo to nie jest zwykły przełącznik mechaniczny tylko jakiś układ tyrystorowy.