PDA

Zobacz pełną wersję : Ile pikseli dluzszy bok do A4 w 360dpi...



HYPER
10-08-2010, 16:18
tylko prosze nie pisac, ze nieuk jestem ;) policzyc oczywiscie bardzo latwo, ale mi chodzi o wydruk z marginesami i tu pojawia sie problem bo zmierzylem sobie na wydruku dlugosc boku. wyszlo 290-291mm to policzylem ile pikseli potrzeba do 360dpi i gdy chcialem fotke wydrukowac w PSE8 to mi w oknie dialogowym pokazalo, ze jest 351dpi. w takim wypadku domyslam sie, ze fotka bedzie jeszcze powiekszana tak zeby bylo 360dpi a tego wlasnie chce uniknac. jak sobie z tym poradzic?

2pompony
10-08-2010, 16:43
jak sobie z tym poradzic?


Jak naprawdę nie chcesz mieć z tym problemu - dowiedz się o wymiary wydruków w pixelach i przestań zajmować się czymś takim jak rozdzielczość. Rozdzielczość bowiem to jest tylko (podkkreślam to mocno: tylko i wyłącznie) sposób przeliczenia jednych jednostek na inne: utarło się, że przeliczamy pixele na cale (stąd dpi czyli dot per inch) i nic więcej.

Jak będziesz miał wymiary wydruku w pixelach, nie będziesz musiał nic na nic przeliczać. Wydruk robią długi na 2000 pixeli, Ty masz obrazek długi na 1800 pixeli i od razu widać, czy coś będzie mniejsze, większe, czy jakie...

HYPER
10-08-2010, 20:33
no wlasnie o to pytam bo wydruk robie sam a nie chce drukowac na chybil trafil i dodawac po pikselu az bedzie 360dpi. moze ktos ma juz to ustalone.

2pompony
10-08-2010, 20:45
Widzę, że nie rozumiesz co to jest rozdzielczość, ale nie martw się - nie jesteś ani pierwszy, ani na pewno nie ostatni. Bez tego też da się żyć.

Dlatego przyjmij taką radę: nie kombinuj z tą rozdzielczością, a już broń boże jej nie zwiększaj skalując obrazek, bo stracisz na interpolacji aż miło. Zaręczam, że różnicę pomiędzy 351 a 360 jest w stanie wykryć wyłącznie jakiś atomowy przyrząd, jeśli w ogóle.

HYPER
10-08-2010, 20:59
ech niestety Ty nie rozumiesz i uwierz mi, ze wiem doskonale co to rozdzielczosc.

jackrabbit
10-08-2010, 21:01
Widzę, że nie rozumiesz co to jest rozdzielczość, ale nie martw się - nie jesteś ani pierwszy, ani na pewno nie ostatni. Bez tego też da się żyć.

Dlatego przyjmij taką radę: nie kombinuj z tą rozdzielczością, a już broń boże jej nie zwiększaj skalując obrazek, bo stracisz na interpolacji aż miło. Zaręczam, że różnicę pomiędzy 351 a 360 jest w stanie wykryć wyłącznie jakiś atomowy przyrząd, jeśli w ogóle.

a taki np sterownik drukarki to nic nie interpoluje jak plik za maly jest?

HYPER
10-08-2010, 21:06
no wlasnie 2pompony nie rozumie tego, ze natywna rozdzielczosc drukarek epsona to 360ppi i jesli drukarka nie dostanie pliku o odpowiedniej ilosci pikseli na cal to dokona skalowania pliku (nie wazne czy w gore czy w dol). nie ma znaczenia, ze roznica miedzy 351 a 360 jest znikoma. wazne jest to, ze drukarka zaingeruje w plik zeby z tego 351 zrobic 360 i to jest cale sedno sprawy bo ja nie chce zadnej ingerencji w plik po etapie przygotowania do druku.

2pompony
10-08-2010, 21:19
sterownik interpoluje albo nie - zależnie od tego, co mu się każe zrobić. Przecież to proste: masz na dysku obrazek 10 pixeli na 10. Jaką on ma rozdzielczość? Na razie dowolną, w pełni dowolną, bo rozdzielczość jest tylko nieistotną wartością logiczną.

Teraz go drukujemy na papierze o szerokości i długości 2 cm. Czy sterownik coś interpoluje? W życiu! Po prostu drukuje te 10 pixeli na długości 2 cm i obrazek dopiero wtedy przyjmuje rozdzielczość 10/2 pixeli na cm, czyli 5 dpcm. Kto chce, niech sobie przeliczy na pixele na cal (dpi).

Weźmy teraz papier 20 cm na 20 cm i wydrukujmy ten sam obrazek. Czy sterownik potrzebuje coś interpolować? Ależ skąd, w życiu!!! Sterownik weźmie i wydrukuje te 10 pixeli na długości 20 cm i dopiero wtedy obrazek przyjmie rozdzielczość 10/20 pixeli na cm, czyli 0,5 dpcm.

Ale uwaga!

Gdybyśmy się uparli, żeby ten sam obrazek wydrukować na 20 cm, ale jednocześnie z rozdzielczością 360 dpi - DOPIERO WTEDY nastąpi interpolacja. Obojętne, czyt zrobi to sterownik, czy user samodzielnie.

Kolega wyżej twierdzi, że wie, co jest co i doskonale rozumie - ale upiera się właśnie przy zmianie rozdzielczości. A w sumie co mi do tego? Skoro twierdzi, że rozumie, pewnie wie, co robi. Czy to w końcu moje zdjęcia stracą, co ja się martwię...

clusca
10-08-2010, 21:54
...to mi w oknie dialogowym pokazalo, ze jest 351dpi. w takim wypadku domyslam sie, ze fotka bedzie jeszcze powiekszana tak zeby bylo 360dpi a tego wlasnie chce uniknac. jak sobie z tym poradzic?

Odznaczyć opcję dopasowania do strony i wydrukować "as is". Będzie trochę mniejsze zdjęcie, ale pewnie tego nawet nie zauważysz.