PDA

Zobacz pełną wersję : Dobór przysłony



hryhory
10-08-2010, 00:12
Parę dni temu przesiadłem się na D90 z fuji s6500. Mam wątpliwości dotyczące właściwej pracy z przesłoną, ponieważ już zdążyłem się przekonać że w aparacie o matrycy 1/1.7 nie miała ona zbyt wielkiego znaczenia, w przeciwieństwie do matrycy w moim nowym Nikonie;)

1. Przede wszystkim obiektyw w Fuji najlepiej rysował na 5,6. Czy w przypadku 18-105, którym dysponuję, też można wskazać liczbę F o najlepszych własnościach??
2. W fuji zauważalne było mydlenie przy maksymalnie przymkniętej przysłonie, czy 18-105 też ma jakieś zaburzenia obrazowania (beczki?) albo symptomy mydlenia powyżej jakiejś f??
3. f/8, f/11 czy f/22- w krajobrazie i architekturze- czy różnice są na tyle zauważalne, aby można było zdyskwalifikować zdjęcie jako niepoprawne technicznie przy danej przysłonie??
4. Jaka wartość dla portretu około ogniskowej 30-50?
5. Jakieś dalsze wskazówki, techniki doboru przysłony?

Będę wdzięczny za wszelkie uwagi.

Rycerz
10-08-2010, 00:26
polecam http://www.ceneo.pl/1013623 i wszystko stanie się łatwe i proste ;)

grudzinsky
10-08-2010, 16:17
polecam http://www.ceneo.pl/1013623 i wszystko stanie się łatwe i proste ;)

lepiej bym tego nie ujal ;)

tomek67
10-08-2010, 20:26
1. Ten obiektyw jest całkiem ostry nawet bez przymykania w całym zakresie ogniskowych.
To chyba rzadkość w tej klasie (sprawdź sobie test na optyczne.pl jak chcesz znać wartości testowe)
2. Nie zauważyłem. Mój egzemplarz jest tylko minimalnie mniej ostry przy prawej krawędzi na 18mm
Przy 18mm są też widoczne ogólne zniekształcenia geometryczne.
3. f/11-f/22 nie używałem szczerze mówiąc
4. Wolę przy takich fotkach 70-105mm przy 5.6
5. On naprawdę nie ma tak widocznych narowów jak inne tanie kity w których musisz przymknąć przesłonę
do wartości x, albo nie można używać ogniskowej y bo będzie mydło.

To chyba najlepszy zoom do 1000zł moim zdaniem.