PDA

Zobacz pełną wersję : Jak zrobić takie efekty portretowe?



swiatlo
09-08-2010, 17:36
Pytanie: od jakiegoś czasu staram się znaleźć metodę odbarwiania zdjęć portretowych w połączeniu z soft focusem, i nie znalazłem jeszcze żadnej takiej akcji czy presetu czy też zwykłych kroków w PS-sie. Sam staram się do tego dojść własnym sumptem, ale zupełnie mi nie wychodzi.
Czy ktoś mógłby podzielić się umiejętnościami jak konkretnie dostać takie efekty w PS-sie albo Lightroomie? Czy trzeba kupić jakiś filtr?
Oto przykłady:
http://onechristina.deviantart.com/gallery/#/d2vy3ta
http://fhrankee.deviantart.com/gallery/#/d2ufici
http://browse.deviantart.com/photography/#/d2vvt98

swiatlo
09-08-2010, 17:49
Oto przykład zdjęcia źródłowego bez żadnych efektów.
Nie chodzi mi tutaj o filozofię czy w ogóle należy takie zdjęcie obrabiać, zawsze ktoś może przecież powiedzieć - po co psuć zdjęcie? Chodzi mi o zwykły szkolny instruktaż jak wychodząc z poniższego zdjęcia osiągnąć efekty z podanych linków:

http://www.cezarmart.com/gallery/Veronica.jpg

morzon
09-08-2010, 17:50
Pierwsze mi wygląda na cross'a, trzecie też, drugie... no nie wiem, jakoś tak normalnie - nie wiem o jaki Ci efekt chodzi.

swiatlo
09-08-2010, 17:58
Pierwsze mi wygląda na cross'a, trzecie też, drugie... no nie wiem, jakoś tak normalnie - nie wiem o jaki Ci efekt chodzi.

Wszystkie one mają ograniczoną i zmienioną paletę kolorów, oraz lekki soft focus. Nie jestem zupełnie specjalistą w manipulowaniu paletami kolorów, zatem najlepszą pomocą byłoby osiągnięcie tych efektów z podanego przeze mnie zdjęcia. Z opublikowaniem kroków tutaj na forum, oczywiście... :)

Władca Pixeli
09-08-2010, 18:02
Ściągnij sobie z

http://www.niksoftware.com/index/en/entry.php
Color Efex Pro 3.0

Wersja testowa pracuje 1 albo 2 tygodnie.

swiatlo
09-08-2010, 18:11
Ściągnij sobie z

http://www.niksoftware.com/index/en/entry.php
Color Efex Pro 3.0

Wersja testowa pracuje 1 albo 2 tygodnie.

Mam to. Myślisz że to jest to? Które filtry konkretnie?

morzon
09-08-2010, 18:27
Cross processing -> przejedź sobie po kolei palete dostępnych opcji, możesz obniżyć siłę narzędzia do 35-45% (na 80 zwykle są za mocne). Później możesz PS'owym barwa/nasycenie zdjąć kolor który Ci nie leży ew.
Będę miał chwilkę to się pobawię Twoim samplem ;)

Aha, to zdjęcia wygląda jak już lekko obrabiane (albo z jakimś profilem vivid lub coś w tym stylu) - nie masz surowego, mniej nasyconego, z mniejszym kontrastem?

Czornyj
09-08-2010, 18:33
glaca na skórę, a potem dodge/burn/sponge, color replacement brush, selective color i insze udziwniające suwaczki


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.chello.pl/m.kaluza/Veronica.jpg)

swiatlo
09-08-2010, 18:47
Rozumiem że Czornyj dokonał wysiłku aby zabić wątek. Czy jest szansa aby go sprowadzić na poziom merytoryczny?

Seeth
09-08-2010, 19:04
O coś takiego chodzi?


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img829.imageshack.us/img829/7260/69005355.jpg)

swiatlo
09-08-2010, 19:07
O coś takiego chodzi?



Efekt finalny nie jest imponujący, ale nie mniej czy możesz podać jak dokładnie go osiągnąłeś? Chcę zsumować wszystkie metody jakie mogą być tutaj potencjalnie przydatne.

Seeth
09-08-2010, 19:15
Proszę, link do pliku PSD -> http://rapidshare.com/files/411971753/1.psd
Wersja PS CS5

Oczywiście różne warstwy można inaczej sobie poustawiać, nie mniej w podobnych krokach uzyskuje się takie efekty.

swiatlo
09-08-2010, 19:55
Proszę, link do pliku PSD -> http://rapidshare.com/files/411971753/1.psd
Wersja PS CS5

Oczywiście różne warstwy można inaczej sobie poustawiać, nie mniej w podobnych krokach uzyskuje się takie efekty.

Czy masz opcje pamiętania jako CS3? Nie mam CS5.

2pompony
09-08-2010, 19:58
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/08/xc7h1c-1.jpg
źródło (http://i33.tinypic.com/xc7h1c.jpg)

swiatlo
09-08-2010, 20:01
Dzięki Bombel(?), ale mi chodzi nie o odpowiedź "ja to mogę", bo ja wiem że niektórzy mogą, ale o konkretne kroki... :)

2pompony
09-08-2010, 20:02
Acha.

samek
09-08-2010, 20:10
Czy masz opcje pamiętania jako CS3? Nie mam CS5.

Nie gra roli. Otworzysz plik psd z cs5 w cs3.

swiatlo
09-08-2010, 20:24
Nie gra roli. Otworzysz plik psd z cs5 w cs3.

No właśnie próbowałem i mi nie pozwala...

mini21
09-08-2010, 20:27
Mnie wyszło coś takiego:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img530.imageshack.us/img530/3732/veronicakopia.jpg)

Użyłem narzędzia Cross Procesing w Nik Color Efex Pro, a potem narzędzia Dfine w tym że pakiecie.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://yfrog.com/eqveronicakopiaj)

samek
09-08-2010, 20:33
No właśnie próbowałem i mi nie pozwala...

Spróbuj TEGO (www.photoson.net/samek/fot.zip).

swiatlo
09-08-2010, 20:34
Mnie wyszło coś takiego:


Użyłem narzędzia Cross Procesing w Nik Color Efex Pro, a potem narzędzia Dfine w tym że pakiecie.
http://yfrog.com/eqveronicakopiaj

Efekt 2pompony jest tym najbliższym poszukiwanego, tylko że obawiam się że on nie jest na wątku aby pomóc...

swiatlo
09-08-2010, 20:43
Spróbuj TEGO (http://www.photoson.net/samek/fot.zip).

Przeanalizowałem trochę i zdaje się że jesteśmy blisko...

Seeth
09-08-2010, 20:45
Inna wersja:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img844.imageshack.us/img844/864/123il.jpg)

A tutaj link do pliku PSD zgodnym z wcześniejszymi wersjami PS -> http://rapidshare.com/files/411988918/123.psd

2pompony
09-08-2010, 21:27
Efekt 2pompony jest tym najbliższym poszukiwanego, tylko że obawiam się że on nie jest na wątku aby pomóc...


Jasne, żeby zaszkodzić! :evil:

Przy takim podejściu rzeczywiście nie opłaca się pomagać w czymkolwiek. Co za ludzie!... Już miałem zrobionego preseta pod LR, ale ze złości wyrzuciłem.

samek
09-08-2010, 21:34
Jasne, żeby zaszkodzić! :evil:

Przy takim podejściu rzeczywiście nie opłaca się pomagać w czymkolwiek. Co za ludzie!... Już miałem zrobionego preseta pod LR, ale ze złości wyrzuciłem.

hej hej - 'Ty co pozdrawiasz bombelkowo' - luuuuuz - chyba opacznie zrozumiałeś - tak to widzę
myślę, że światło tak określił Twoją nieobecność w tamtym momencie - tylko tyle :)

2pompony
09-08-2010, 21:56
Może - choć nie sądzę, żeby było tak, jak mówisz. :)

The Structorr
09-08-2010, 22:02
To moja wersja, może nie w 100% to co na przykładach ale pokazuje, że podobny efekt można uzyskać łatwo operując tylko krzywymi


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img130.imageshack.us/i/veronica2.png/)

i screenshot z gimp-owych krzywych

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img713.imageshack.us/i/zrzutekranucurves.png/)

swiatlo
09-08-2010, 22:03
Może - choć sądzę, żeby było tak, jak mówisz. :)

Są dwie możliwości. Albo nie jesteś Bomblem, więc przepraszam Ciebie za skojarzenia i mam nadzieję że zapomnimy o tym drobnym epizodzie, a jako oznaka zapomnienia podzielisz się presetem :), albo druga opcja że jednak jesteś Bomblem, a wtedy chyba sam zrozumiesz że mamy historię, a przy historii rozumiesz że ludzie czasami są przewrażliwieni, często nawet bez powodu, ale są, tak czy inaczej podzielenie się presetem będzie oznaczało że już wystarczająco czasu minęło, że inni ludzie i inna rzeka... :)

Coraz bardziej sobie uświadamiam że obrazek który podałem niekoniecznie się kwalifikuje do naszych eksperymentów...

2pompony
09-08-2010, 22:12
Nie podzielę się presetem, bo go złośliwie i świadomie skasowałem. Jak chciałeś preset, trzeba było odzywać się inaczej. Sam rozumiem, i tak dalej...

Jedynie przez pamięć na zeszłe lata powiem, że całą obróbka szła pod LRem, rozjaśniałem żółte i pomarańczowe, chyba je zrobiłem mniej saturowane i cienie (globalnie) zrobiłem turkusowe, a światła żóltawe. Tak coś pamiętam. W każdym razie umiem pod LRem wyświetlić dwa obrazki obok siebie, ale obrabiać jeden - i patrząc na jeden, ale obrabiając drugi jest łatwo zrobić co się chce. Łatwiej, niż potem o tym pisać.

gin96
09-08-2010, 22:26
no to jeszcze moja wersja na krzywych + lekkie rozmycie
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img826.imageshack.us/i/veronicakopia.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

swiatlo
09-08-2010, 22:45
no to jeszcze moja wersja na krzywych + lekkie rozmycie



Zdaje się że ta wersja jest najbliższa celowi. Czy możesz podać więcej szczegółów co do krzywych jakie użyłeś?

gin96
10-08-2010, 00:24
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img714.imageshack.us/i/kopiaveronicakopia.jpg/)
dodatkowo rozjaśniłem szczękę, pousuwałem zmarszczki i niedoskonałości cery za pomocą pędzla korygującego

Bartek - NinoVeron
11-08-2010, 01:07
to ja też coś od siebie wrzucę:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img.os.pl/i/bartos/146/orginal/12814814722140.jpg)

swiatlo
11-08-2010, 07:17
to ja też coś od siebie wrzucę:



Po sugestiach zacząłem eksplorować Nik ColorEfex i rzeczywiście jest tam sporo możliwości. Na przykład filtr Bleach Bypass po dodatkowym obniżeniu lokalnego kontrastu.
Odkryłem jednak przy okazji inną możliwość bez udziału dodatkowych filtrów. Taką opcją jest utworzenie dodatkowej warstwy jako kopii kanału Lightness z Lab-u, i wzięcie jej na tryb mieszania "Soft Light". Efekt tej operacji jest identyczny do efektu jaki osiągnąłeś w powyższym przykładzie.

samson09
13-08-2010, 14:32
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img43.imageshack.us/img43/9893/veronicao.jpg)

2pompony
13-08-2010, 16:38
Widzę, że zrobił się konkurs kto zrobi bardziej niebieskofiloetowe zdjęcie. :)

morzon
13-08-2010, 17:56
:mrgreen:

Ja coś tam próbowałem, ale wydaje mi się, że to zdjęcie zbytnio się nie nadaje żeby osiągnąć efekt z tamtych prac - nie chodzi mi o kolorystyke, ale ogólny wygląd...

Challenger426
13-08-2010, 18:58
Wrzucę coś od siebie:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://a.imageshack.us/img715/497/veronicav.jpg)

swiatlo
13-08-2010, 19:26
Mam ostatnio obsesję na punkcie twórczości pewnej młodej dziewczyny z Anglii - Olivii Bell. Ona jest dla mnie geniuszem. Ma 19 lat i jest dla mnie artystycznym objawieniem. Nie wiem dlaczego kobiety fotografki mają coś czego facet fotograf nigdy nie osiągnie - wyczucie emocji, koneksji, więzi. My się gubimy w technicznych bzdurach i teoriach, a one po prostu są artystkami.
Oto jest strona:
http://escaped-emotions.deviantart.com/gallery/#Personal-Favs
i tutaj:
http://escaped-emotions.deviantart.com/gallery/
Używa ona efekty które dla mnie są nieosiągalne. Nie mam pojęcia jak się takie efekty robi.

aTomek
13-08-2010, 19:49
...Używa ona efekty które dla mnie są nieosiągalne. Nie mam pojęcia jak się takie efekty robi.

Cała tajemnica w:

http://escaped-emotions.deviantart.com/art/What-happens-when-175091028?q=gallery%3Aescaped-emotions%2F4886898&qo=0 (http://escaped-emotions.deviantart.com/art/What-happens-when-175091028?q=gallery%3Aescaped-emotions%2F4886898&qo=0)

:p

A poważnie, też jestem pod wrażeniem.

morzon
13-08-2010, 19:56
Swiatlo - jak gustujesz w crossach może spójrz na tego gostka (chociaż pewnie znasz, skoro eksplorujesz DA):

http://oprisco.deviantart.com/gallery/

2pompony
13-08-2010, 20:03
Zdjęcia jak zdjęcia, nie przesadzajmy. Już myślałem, że rzeczywiście genialne i chciałem zobaczyć ten geniusz... Owszem, co piąte nawet fajne.

swiatlo
13-08-2010, 20:07
Swiatlo - jak gustujesz w crossach może spójrz na tego gostka (chociaż pewnie znasz, skoro eksplorujesz DA):

http://oprisco.deviantart.com/gallery/

Czy to co robi Olivia to crossy? Mam różne crossy na Nik ColorEfex i żadne z nich nie jest tym co ona robi.
Zresztą cross jest dobry tylko dla pewnego typu fotografii - takie spiritualne portrety z mocnym ładunkiem emocjonalnym. Takie które polegają na uchwyceniu momentu. Wtedy cross potęguje to wrażenie. Przenosi je jeszcze głębiej w krainę wyobraźni.
Ale nie wiem czy to co robi Olivia to klasyczne crossy. Jaka jest współczesna, cyfrowa, definicja crossa? Alteracja poszczególnych kolorowych krzywych? To ona wymyśliła jakąś szczególną kombinację tych krzywych których ja nie potrafię odgadnąć.

swiatlo
13-08-2010, 20:09
Zdjęcia jak zdjęcia, nie przesadzajmy. Już myślałem, że rzeczywiście genialne i chciałem zobaczyć ten geniusz... Owszem, co piąte nawet fajne.

Są genialne. Ale cóż, jedni lubią czytać techniczne manuale, inni lubią bajki i poezje. Jedni lubią zdefiniować piękno, inni po prostu czuć...
P.S. Czy to nie jest definicją sztuki - rzemiosło podoba się wszystkim, natomiast sztuka tylko niektórym? Ale tym którym się podoba, doprowadza ich do obłędu?

morzon
13-08-2010, 20:10
Niekoniecznie mówiłem o Olivii - tylko o tych linkach co wrzuciłeś w pierwszy poście (2 z 3) ;)

2pompony
13-08-2010, 20:35
Są genialne. Ale cóż, jedni lubią czytać techniczne manuale, inni lubią bajki i poezje. Jedni lubią zdefiniować piękno, inni po prostu czuć...
P.S. Czy to nie jest definicją sztuki - rzemiosło podoba się wszystkim, natomiast sztuka tylko niektórym? Ale tym którym się podoba, doprowadza ich do obłędu?


Jeśli lubisz czytać manuale, to czemu nei czytasz? Dla mnie to bzdety, i takie pseudofilozoficzne mętniactwo o obłędzie sztuce i pięknie umieszczonych w jednym zdaniu, i takie zdjęcia, jakich na pęczki.

swiatlo
13-08-2010, 20:42
Jeśli lubisz czytać manuale, to czemu nei czytasz? Dla mnie to bzdety, i takie pseudofilozoficzne mętniactwo o obłędzie sztuce i pięknie umieszczonych w jednym zdaniu, i takie zdjęcia, jakich na pęczki.

Czy takie zgorzknienie i potrzeba wsadzania dziegciu to naturalne? Czytałem gdzieś że to przymiot własnego strachu i niepewności. Czy to prawda?

2pompony
13-08-2010, 20:56
Nie mam wpływu, na to co czytałeś. Nie wiem, czy to prawda, bo nie wiem co i gdzie czytujesz.

Ale proszę, nie wyjaśniaj mi tego dalej.

swiatlo
13-08-2010, 21:00
Ale proszę, nie wyjaśniaj mi tego dalej.

Ja nic nie wyjaśniam. Wręcz przeciwnie - tylko się pytam...

Martines
13-08-2010, 21:01
coś takiego...?


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://a.imageshack.us/img821/5210/veronicacopy.jpg)

swiatlo
13-08-2010, 22:11
Patrzę się na powyższe przykłady i albo obrazek który zamieściłem zupełnie się nie nadaje do tych eksperymentów, albo jeszcze nikt tego stylu nie potrafił złapać.
U Olivii obrazki są kontrastowe, tam nie ma mgiełki, pod względem głębi tonalnej pokrywają cały zakres. Mają pewien rodzaj zmiękczenia który nie wiem jak osiągnąć.
Ona ma pewną pewną nasyconą kolorystykę która wydaje się być przesunięta w kierunku czerwieni i różu, ale też nie jestem tego pewien.
Na przykład ten obrazek:
http://escaped-emotions.deviantart.com/gallery/#/d2vafun
Jaki to rodzaj obróbki???

Wracając do pytania oryginalnego i do crossów, to Bombel prawie osiągnął ten efekt, ale ponieważ startował ze złego pliku źródłowego, nie osiągnął jeszcze tego o co chodziło. Spłaszczył twarz. Na równoległym obrazku jaki umieścił razem ze swoim przykładem (http://forum.nikoniarze.pl/showpost.php?p=2023866&postcount=14), dziewczyna u góry ma piękną plastyczną twarz, natomiast u niego ma twarz płaską. Ale rozumiem że to wina samego obrazka. Po prostu podałem zły obrazek do eksperymentów.

morzon
13-08-2010, 22:33
Patrzę się na powyższe przykłady i albo obrazek który zamieściłem zupełnie się nie nadaje do tych eksperymentów, albo jeszcze nikt tego stylu nie potrafił złapać.
U Olivii obrazki są kontrastowe, tam nie ma mgiełki, pod względem głębi tonalnej pokrywają cały zakres. Mają pewien rodzaj zmiękczenia który nie wiem jak osiągnąć.
Ona ma pewną pewną nasyconą kolorystykę która wydaje się być przesunięta w kierunku czerwieni i różu, ale też nie jestem tego pewien.
Na przykład ten obrazek:
http://escaped-emotions.deviantart.com/gallery/#/d2vafun
Jaki to rodzaj obróbki???

Wracając do pytania oryginalnego i do crossów, to Bombel prawie osiągnął ten efekt, ale ponieważ startował ze złego pliku źródłowego, nie osiągnął jeszcze tego o co chodziło. Spłaszczył twarz. Na równoległym obrazku jaki umieścił razem ze swoim przykładem (http://forum.nikoniarze.pl/showpost.php?p=2023866&postcount=14), dziewczyna u góry ma piękną plastyczną twarz, natomiast u niego ma twarz płaską. Ale rozumiem że to wina samego obrazka. Po prostu podałem zły obrazek do eksperymentów.


Daj nowego sampla do męczenia :D będziemy próbować zrobić to co jest na tym najnowszym linku. Mam już pewien pomysł.
A co do tamego - dwóch z porównania Bombla - nie to światło, żeby było tak plastycznie, samą obróbką wszystkiego nie zrobisz (wiem, przyjdzie zaraz Czornyj i pokaże, ale to nie jest statystyczny obróbkowicz :P ) ;)

swiatlo
13-08-2010, 22:38
wiem, przyjdzie zaraz Czornyj i pokaże, ale to nie jest statystyczny obróbkowicz

No przecież Czornyj już pokazał co umie: http://forum.nikoniarze.pl/showpost.php?p=2023742&postcount=8
:)
Mam obrazek o podobnym wieczornym bocznym oświetleniu jak ostatni obrazek Olivii, ale nie mam przy sobie teraz w robocie. Za parę godzin jak w RP już będziecie spali... :)

swiatlo
14-08-2010, 03:04
OK, oto jest zdjęcie do zabawy : http://www.cezarmart.com/gallery/pcc/20100804_194246.jpg
Zdjęcie jak zdjęcie, nie chodzi o jakość kompozycyjną jakby komuś przyszło do głowy komentować, zresztą specjalnie go tak skadrowałem, ale starałem się wybrać zdjęcie o najbardziej zbliżonym oświetleniu jak na zdjęciu Olivii: http://escaped-emotions.deviantart.com/gallery/#/d2vafun.
Czyli chodzi o to aby na zdjęcie podane przeze mnie nanieść taką samą obróbkę jak na zdjęciu Olivii. No i oczywiście metody tej obróbki tutaj opublikować, bo po to mamy ten wątek - aby się nauczyć.

morzon
14-08-2010, 10:56
No jak na mój gust to nadal troszkę zły przykład - chodzi mi o tło. Na zdjęciu tej Olivii jest jasne, mocno rozmyte - można kombinować z barwieniem całej tej rozpaplanej powierzchni (czyli trawnika i muru), dodać ładną mocną winietke i klimat się robi. U Ciebie jest ciemność praktycznie, to mocno ogranicza pole manewru.

Swoją drogą nie wiem czy ona ma jakąś wybitną metode na obróbke, czy nie jakiś plugin po prostu - bo blurze na skórze troszkę powątpiewam w jej umiejętności...

Ale żeby nie było, że tylko narzekam i nic nie robie to takie coś ode mnie:




https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img832.imageshack.us/i/swiatlo32male.jpg/)

stig
14-08-2010, 11:45
Takoje?


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://a.imageshack.us/img440/4301/201008041942461.jpg)

B.K.
14-08-2010, 11:46
A też się zabawiłem z poprzednim obrazkiem:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://dl.dropbox.com/u/10020648/Veronica.jpg)

A tu ustawienia preset-u w LR2. Nie twierdzę, że zadziała w innych przypadkach :)
http://dl.dropbox.com/u/10020648/Turquoise.lrtemplate

PS. Mam takie amatorskie wrażenie, że w tej zabawie - upraszczając - chodzi o to, żeby wykręcić absurdalne WB, dodać winietę i lekko całość rozmemłać....

hds
14-08-2010, 12:17
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img85.imageshack.us/i/20100804.jpg/)
coś w ten deseń?
i tak apropo, jak wstawić by wyświetlało na forum?( robie wg. instrykcji ...po załadowaniu zdjęcia na serwer...link zakończony rozszerzeniem jpg wklejasz wybierając przycisk Img w menu powyżej.. i lipa, krzyżyk się wyświetla)

morzon
14-08-2010, 12:32
Kopiuj nie bezpośredni link, tylko "KOD forum". Już bez znaczników IMG itp, sam link w pole tekstowe.

swiatlo
14-08-2010, 16:15
Ale żeby nie było, że tylko narzekam i nic nie robie to takie coś ode mnie:


S4int, możesz podać kroki swojej obróbki?

2pompony
14-08-2010, 17:04
Ale z Was jajcarze, Koledzy! Uśmiałem się zdrowo...

Naprawdę chcecie upodobnić jedno zdjęcie do drugiego? Chyba, że sobie chcecie zakpić... Porównam tylko pobieżnie, bo wyświetliłem sobie oba zdjęcia na raz:

1. Olivia - twarz jeśli nei ciemniejsza od tła, to przynajmniej nie jaśniejsza; światło - jasna plama na ciemnym tle. Polecam tylko na chwilkę zamienić te zdjęcia na greyscalę - dzieli je przepaść.

2. Olivia - twarz w kolorze tła (ważne przy obróbce); światło - tło zielone, a dążymy do nieco czerwonawego, czyli najdokładniej odwrotnie, tło będzie jeszcze ciemniejsze, czyli twarz będzie się bardziej wybijać, a nie wtapiać. Czyli zamiast się zbliżać, będzioemy sięelegancko i szybko oddalać.

3. Olivia - po obu stronach twarzy kupa włosów, które zmiękczone są bokehem - dlatego twarz się ładnie wtapia w adekwatne, nieco jaśniejsze tło; światło - dokładnie odwrotnie: ostra krawędź twarzy odcina się od ciemnego tła. Chcąc dodać nieco 'różu' efekt będzie się tylko pogłębiał. U Olivii się będzie bardziej wtapiać, u kolegi bardziej odcinać.

4. Olivia - położone światło na całą twarz z przodu tej twarzy, en face jasne i oświetlone, cień tworzy się dopiero na boku głowy (ważne, bo bryła 'twarzogłowy' ma przestrzeń); światło - oświetlenie trochę z kontry, en face w lekkim cieniu, podobnie jak broda i policzki - czyli znowu odwrotnie.

5. Olivia - zafarb całości brązowawy, ciepły (czyli przydaje jasności); światło - zafarb całości zielonkawy, czyli nie przyda blasku, tylko raczej robi zdjęcie bardziej bure.



Pomijam już kompletnie różną WB, co w jpgach ciężko się wypracowuje... TO, że obie panie stoją twarzą w moją lewą stronę to zapewne przypadek, który notabene ma tu najmniej do rzeczy. Zupełnie się nie dziwię, że przy takim widzeniu ciężko będzie zrobić podobne zdjęcie.

Ale zajrzę tu jeszcze, żeby się rozweselić. :) Powodzenia!

swiatlo
14-08-2010, 17:18
Bombel, nie chodzi o to aby zrobić takie same zdjęcie, bo tego się nie da i nikt nie mówił że się da. Chodzi o odgadnięcie metody obróbki Oliwii na danym przykładzie. Jak w swoich archiwach masz przykład bardziej podobny do tego co chcemy osiągnąć, to go podaj zamiast dawać demonstrację sarkazmu i ironii. Już coś mówiłem poprzednio o dodawaniu dziegciu... :)

Stig, obecnie na moim przykładzie staramy się odgadnąć metodę obróbki tego zdjęcia: http://escaped-emotions.deviantart.com/gallery/#/d2vafun
Nie wiem czy robocze zdjęcie jakie podałem się do tego nadaje, dałem to co znalazłem najbliższego. Jak macie lepsze zdjęcia robocze, to się nie upieram przy swoim.

Zresztą S4int podał najbliższą metodę której szukam. Mam nadzieję że zdradzi jej tajemnicę.
A to czy twarz jest ciemniejsza czy jaśniejsza, czy dziewczyna jest ładniejsza czy brzydsza, starsza czy młodsza, bardziej ruda czy czarna, to już zupełnie nieistotne. Chodzi o metodę obróbki.

2pompony
14-08-2010, 17:33
Jeśli odebrałeś bezosobową poradę fachową jako sarkazm, ciekawy jestem, co by było, gdybym powiedział sarkastycznie: ludzie, nie próbujcie, bo z ... się bata nie ukręci. Podarowałem sobie takie przysłowia na rzecz czegoś, co wydawało mi się spokojną, bezosobową i zimną analizą. Zaręczam (a jestem piśmienny i raczej wygadany), że jak kiedyś będę się chciał wypowiedzieć sarkastycznie, ten sarkazm będzie wyraźny i docierający - nie obawiaj się.

Wracając do zdjęć - odgadywanie obróbki jednego na podstawie podawania całkiem innego i dążenia, żeby je porównywać jakoś ciężko do mnie przemawia. Ale może te nowoczesne metody mają jakieś uzasadnienie.

Co do swoich archiwów - nie robię portretów zawodowo, a te które mam, to moim bliscy lub przyjaciele, i nie są na pokaz. O ile mnie pamięć nei myli pokazałem dotąd wyłącznie jeden portret który zrobiłem (notabene pochwaliłeś mnie za niego, choć nei wiem, czy szczerze).

morzon
14-08-2010, 18:09
Swiatlo - jasne, że napisze, wyśle Ci pliki PSD z moimi warstwami tylko cierpliwości troszke, bo mam zajob totalny w domu i nie mam zupełnie czasu... ale wszystko będzie, obiecuje ;)

Bombel - no masz sporo racji w tym co piszesz - zdjęcia są kompletnie różne i naprawdę ciężko (w ogole?) jest osiągnąć podobny efekt - właśnie za sprawa kompletnie różnych materiałów wyjściowych.
Swiatlo - może Ci się np podobać wygląd tego zdjęcia z różnych powodów, które może przypisujesz głównie obróbce, a za część może być odpowiedzialny obiektyw (bokeh, GO), matryca, światło itd... oczywiście rozumiem o co Ci chodzi, ale często ciężko oddzielić co jest obróbką a co jest... no czymś innym niż obróbką :P Niektóre elementy, kolory pewnie już były w momencie rejestracji zdjęcia - ja chcąc to naśladować muszę to "dorabiać" na Twoim zdjęciu na którym tego czegoś nie ma (np jasne tło).

Optymalnie byłoby mieć surowe zdjęcie Olivii i na tym próbować - wtedy można już szukać konkretnej metody obróbki, w ten sposób jestem w stanie np (załóżmy, nie mówię, że osiągnąłem) osiągnąć podobny efekt, ale będzie się on sprawdzał tylko w przypadku tego konkretnego zdjęcia, które udostępniłeś. Mam nadzieję, że rozumiesz o co mi chodzi?

Władca Pixeli
14-08-2010, 18:45
swiatlo, po kliku minutach googlowania (wystarczy wpisac jej imię, nazwisko i słowo photoshop) aby znaleźć, że prowadzi ona klika stron internetowych w tym jedna to... poradnik efektów w PhotoShopie. Być może ten efekt tam jest (niestety na wielu stronach nie wczytują się zdjęcia przykładowe i jest tylko opis).

Czy nie prościej wysłać do niej email lub zapytać na forum gdzie publikowała to zdjęcie, jak uzyskała taki efekt.
Jeżeli do tego napiszesz, że uwielbiasz jej prace i jesteś zakochany w jej obróbce to na 99.99% napisze jak to zrobiła :mrgreen:

swiatlo
14-08-2010, 20:32
Czy nie prościej wysłać do niej email lub zapytać na forum gdzie publikowała to zdjęcie, jak uzyskała taki efekt.
Jeżeli do tego napiszesz, że uwielbiasz jej prace i jesteś zakochany w jej obróbce to na 99.99% napisze jak to zrobiła :mrgreen:

Napisałem, ale jeszcze nie odpisała.... :(

mrcll
15-08-2010, 00:08
moze tak


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img836.imageshack.us/img836/8746/20100804194246jjjn.jpg)

kymaj
15-08-2010, 20:14
Ja zrobiłem tak:

buchnałęm z wątku obrazek S4INTA :)
COLOR EFIX PRO ----> 1 warstaw to corss procesing T04 -- fill 80%
COLOR EFIX PRO ----> 2 warstwa to fog 1 pozycja - fill 50%
szybko zamaskowałem tło i bawiłem sie HUE jakoś tak na oko kolorki kontrastowe wziąłem, zmniejszyłem saturacje zółtego i pomarańczowego i tak jakoś wyszło, podkreślam że bazowa fota była S4INTA ;)



https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img836.imageshack.us/img836/5286/swiatlo32maleafog50.jpg)

Seeth
15-08-2010, 21:30
Zabawa levelsami, krzywymi, kanałami, maskami, balansem kolorów i hue saturation
Edit: no i zapomniałem ze wygładzenie skóry dodatkowo zrobiłem na twarzy

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img196.imageshack.us/img196/3651/77096937.jpg)

trampik
15-08-2010, 23:45
http://fhrankee.deviantart.com/gallery/#/d2ufici na tym zdjęciu widać że skóra jest robiona raczej w kolorach naturalnych , tutaj jest fajny tutorial w jaki sposób można kontrolować kolory http://www.youtube.com/watch?v=eJiM-fsvQXE ( niestety po angielsku). A jedwabista sama skóra napewno była wygładzana jakimś filtrem blur :D.

swiatlo
19-08-2010, 07:33
Swiatlo - jak gustujesz w crossach może spójrz na tego gostka (chociaż pewnie znasz, skoro eksplorujesz DA):

http://oprisco.deviantart.com/gallery/

Nie chcę na siłę ciągnąć wątka, ale nie wiedziałem gdzie indziej się podzielić tym linkiem. Skoro mowa o kobietach fotografach, to ta galeria jeszcze bardziej mnie utwierdziła że tylko kobiety powinny mieć pozwolenie na fotografowanie portretów: http://www.tatianamihina.com/

Kasandra
19-08-2010, 08:03
S4INT ja też poproszę!;-)
Bombel-ja w dalszym ciągu Cię kocham za całokształt!;-)

hostman22
23-08-2010, 00:11
Specem nie jestem. Jednak też się postanowiłem pobawić, a poniżej moja wizja kompilacji twórczości obu pań ;)



https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img443.imageshack.us/img443/3720/20100804194246hhss.jpg)