PDA

Zobacz pełną wersję : system zwany nikon (a pentax)



ratamahatta
18-12-2006, 02:31
po pierwsze kłaniam się jako nowy na forum... ale jeszcze nie posiadacz nikona (może wkrótce)
łamię się wciąż pomiędzy nikonem a pentaxem i nie mogę się zdecydować
nie chcę specjalnie gadać o puszkach, bo te się przecież zmieni kiedyś, ale o samym systemie
czy ktoś mógłby mi streścić po krótce co mi oferuje dobrego/złego nikon i pentax (mam na myśli dslr) i czego spodziewać się mogę po tych graczach?

z góry dzięki! pozdrawiam

ratamahatta
19-12-2006, 12:14
eee... widzę, że nikt nie czuje się kompetentny :) cóż, już nie jest to tak istotne - mówcie mi pentax

pn
19-12-2006, 12:23
Nikon - duzo puszek, niezly obraz, duzo obiektywow, wlasnych i innych producentow.

Pentax - malo puszek, taki sobie obraz, malo obiektywow, zarowno wlasnych, jak i innych. Dla wiecznie wczorajszych pasjonatow: mozliwosc uzywania starych obiektywow manulanych.

Kolekcjoner
20-12-2006, 01:49
Jeśli miałbym wybierać między tymi dwoma to zdecydowanie Nikon - przede wszystkim ze względu na bardzo rozwojową linię szkieł i profesjonalne lub prawie ;) (D200) body, którego odpowiednika pentax w chwili obecnej nie oferuje. Wszystko jednak zależy od osobistych preferencji. Po za tym czemu wybierać tylko spośród tych dwóch systemów jest całkiem rozwojowy Sony, dosyć orginalny Olympus no i że wspomnę nieśmiało (szeptem prawie :D) canon :mrgreen:.

meliszipak
20-12-2006, 01:55
Jak masz ograniczony budżet to Nikon, jak nieograniczony też Nikon.

fridrih
20-12-2006, 13:22
Tak wtrące swoje 3 grosze... Nikon owszem jest firmą rozwojową ale w kwestii szkieł to powoli zaczyna się cofac (same zoomy dla amatorów) A Pentax w tej materii zaczyna się rozkręcac. Owszem ja bym wybrał Nikona (i wybrałem) ale zaczyna mnie mierdzić to że większość dobrych szkieł (stałek) to szkła z przed 15 lat a wiele z nich to manuale przerobiona na AF'y

Jacek_Z
20-12-2006, 15:18
no to popraw cos w tych stałkach.
robi sie to chyba tylko z powodu by jak najmniejszy ruch soczewek dawał największy efekt przeostrzenia i by można było zrobić jakąś soczewke do VR. Bo tak - to by te stare konstrukcje mogły sobie zostać. i zostają.
Oczywiście poprawia sie też powłoki przeciwodblaskowe, ale to nie wymaga przeliczania kształtu soczewek obiektywu od nowa.

co do zoomów - tu sie sprawa ma inaczej, komputery pozwalają wyliczyć bardzo uniweraslne szkła o dużym przełożeniu i nawet juz niewielkich wadach - jak ten 18-200. W zoomach profi brak jednego szkła i to o dziwo ze środka zakresu.

jurgen
20-12-2006, 15:52
Fridrih - lejesz wodę na maxa :)

dinox
20-12-2006, 16:13
z drugiej strony jezeli cos jest dobre to po co to zmieniac :) stalki nikona to juz klasyka a swoja droga fridrih to troche racji masz bo nikon sie troche zapuscil... moze jakies VRIII w szklach profi :D

Jacek_Z
20-12-2006, 19:11
telezoomy profi są VR: 70-200 i 200-400
te szkła i tak nie mają tłumów nabywców. nie narzekajcie.
w amatorskich 18-200 i 70-300 też są. nie wiem o co wam chodzi.
w szerokich kątach to nie jest takie pilne, ale też są wprowadzane.

dinox
21-12-2006, 01:04
Jacku_Z napisalem to troche przekornie.... "VRIII" ... 70-200, 200-400, 12-24, 17-55, 28-70, 50/1.4, 85/1.4 i wiele innych klasykow... czego jeszcze trzeba do szczescia.... wg. mnie doskonala optyka ktora nikon pozwala sie cieszyc kolejnym pokoleniom.... co tu zmieniac skoro sa "doskonale" a jezeli maja wady to zdazylismy juz je pokochac i akceptowac ich pewne niedoskonalosci i czasami dosc waskie zastosowania, nikon holduje twierdzeniu ze jak cos jest do wszytskiego to jest to do dupy i niech tak pozostanie .... ;)

fridrih
21-12-2006, 11:09
Fridrih - lejesz wodę na maxa :)


Nie nie leję wody... przydałoby się kilka stałek z zakresu 20mm - 100w wykonaniu takim jak Canonowskie L, a przynajmniej wyposażone w silniki ultradżwiękowe. Do jakości optycznej stałek nikona nic nie mam jednak każdy zawodowiec przyzna ze szybkość precyzja i dyskretność SWM to świetna sprawa. Nikon swoją polityką twierdzi ze to co jest dobre nie może byż lepsze, a konkurencja pokazuje ze jednak może.

Jacek_Z
21-12-2006, 11:37
Pomalutku. nikon stopniowo wprowadza AF-S do wszystkich obiektywów, w d40 zrezygnował z śrubokręta.
w teleobiektywach silniki są powprowadzane. w szerokich katach w większości obiektywów też - w zoomach, w niektórych stałkach.
ciężko narzekać na szybkość nastawiania ostrości w obiektywie 20 mm który i tak ma gigantyczną głębie ostrości.
portretowe 85 mm niektórzy wolą ustawiac nawet ręcznie.

nie rozumiem dzisiejszych fotografów. zdjącia mozna robic tylko stosując najnowszą technologię. Nic co wymyślono dawniej.
PS
To nie sprzęt jest ograniczeniem.

ratamahatta
21-12-2006, 16:26
dzięki chłopaki za wszelkie info! fajny ten nikon przyznam, nawet bardzo, i... gdybym już nie kupił pentaxa, to na pewno byłby to nikon ;)
pozdro600!