PDA

Zobacz pełną wersję : Chmury nad Katowicami - moje początki



mskowronski
04-08-2010, 08:41
Witam, wczoraj stworzyłem taki ot film poklatkowy:

http://www.vimeo.com/13865112

wiem, że jakość nie jest dobra, ale pierwszy raz wrzucałem na VIMEO i nie wiem dlaczego jakość filmu jest dużo gorsza niż oryginału (750x500 - plik .mov)

Żeby stworzyć ten film musiałem ogarnąć kilka spraw:

1. Mam d90, który nie posiada interwałometru - ściągnąłem więc Camera Pro Control (TRIAL) i po sprawie (choć mogę z niego korzystać tylko przez te 30 dni)

2. Ustawiłem parametry - 400 zdjęć w odstępach co 10 s (bateria padła po 380)

3. Najtrudniejsza rzecz - w jakim programie złożyć te zdjęcia, żeby powstał film?

- Chodziło mi o jakiś darmowy program. Próbowałem najpierw w Windows Movie Maker, ale tam nie da się ustawić ilości klatek na sekundę. Można zmniejszyć do minimum czas między poszczególnymi klatkami, ale i tak obraz który powstanie nie jest płynny, za wolno to idzie.

- Następnie spróbowałem w programie BMP2AVI (wersja DEMO - polecał go Pchelek). Tworzenie się filmu trwało koszmarnie długo, gdyż JPG-i miały maksymalną rozdzielczość. Gdy już po kilkudziesięciu minutach mogłem otworzyć mój film okazało się, że w wersji DEMO zamiast filmu wyświetla się tylko adres strony, na której mogę zakupić program, a w tle widać pocięte kadry z mojego filmu. Do tego film ważył aż 4 GB.

- Zanim zacząłem szukać jakiegoś innego programu do tworzenia filmu postanowiłem zmniejszyć zdjęcia. Udało się to zrobić hurtem w Camera Raw.

- Szukając wspomnianego programu znalazłem przypadkowo program częściowo zastępujący Camera Pro Control :) - DCamCapture. Można sterować za jego pomocą aparatem, choć wszystkie parametry należy ustawić w aparacie. Ale co najważniejsze posiada funkcję interwałometru!

- Znalazłem w końcu darmowy program do tworzenia filmu ze zdjęć - PhotoLapse - mały programik, ale ma wszystko co potrzeba do stworzenia prostego filmu poklatkowego.

- Przeszukując internet trafiłem jednak na jeszcze ciekawsze rozwiązanie - film taki można stworzyć w Photoshopie. Wystarczy wybrać polecenie "otwórz", wybrać folder, w którym są nasze zdjęcia, zaznaczyć pierwsze zdjęcie i zaznaczyć u dołu "sekwencja obrazów". Otworzy się jeden plik. Następnie wybrać polecenie "eksportuj" i "rendruj wideo" - otworzy się okno, w którym można ustawić wszelkie parametry.


PODSUMOWUJĄC:

1. Interwały między kolejnymi zdjęciami można ustawić (łącząc aparat z komputerem) w darmowym programie DCamCapture (mowa o D90, który nie posiada wbudowanego interwałometru tak jak np. D5000 czy wyższe modele)
2. Film możemy złożyć w darmowym programie PhotoLapse lub w Photoshopie

pozdrawiam
Michał


PS. Czy ktoś może mnie oświecić co zrobić, żeby jakość filmu na vimeo była lepszej jakości? Według mnie jeśli na kompie przy rozdzielczości 750x500 film jest dobrej jakości to na po wrzuceniu na vimeo powinno być identycznie...

kamilkamien
04-08-2010, 09:07
Jak dla mnie to ta jakość za która tu przepraszasz nie jest aż taka najgorsza. Program do składania filmiku ze zdjeć? Ja robiłem to w "Movie Maker" ale tylko dla tego, że efekt końcowy mnie zadowalał.Robiłem aparatem np. 3 odrębne sceny, każdą osobno w programie składałem i na koniec wszystko też w całość z trzech podrzędnych klipów. Może i się namęczyłem, może i jest coś prostszego, ale sam też nie posiadam kto wie jak wielkich pokładów wiedzy na ten temat.

Pchelek
04-08-2010, 15:03
PS. Czy ktoś może mnie oświecić co zrobić, żeby jakość filmu na vimeo była lepszej jakości? Według mnie jeśli na kompie przy rozdzielczości 750x500 film jest dobrej jakości to na po wrzuceniu na vimeo powinno być identycznie...

http://vimeo.com/help/compression

mskowronski
04-08-2010, 21:01
dziękuję

Blasius.G
15-09-2010, 13:07
Mnie się podoba. Jaki przedział czsowy pierwsze-ostatnie (od której do której)?
Ciekawie widać, że część chmur przemieszcza się w innym kierunku niż pozostałe. Dynamiczny, fajny film.