Zobacz pełną wersję : Zdjęcia "na zielono" - co zrobić?
Witam, mam problem ze zdjęciami, które kiedy otworzę w Photoshopie lub np. w Paincie wyglądają ok, ale kiedy otworzę w "podgląd obrazów i faksów systemu windows" to wychodzą na zielono. Czy ktoś z forumowiczów spotkał się z takim problemem i wie jak naprawić takie zdjęcia?
plusfoto
01-08-2010, 20:34
Poczytaj o profilach koloru a na pewno ci się rozjaśni. Jest na tym forum kilka wątków na ten temat.
NIestety nie znalazłem nic co pomogłoby mi w tym problemie. Wszędzie piszą o kalibracji monitora. Mój problem polega na tym że to samo zdjęcie w kilku różnych programach otwiera się dobrze a w standardowej przeglądarce windowsa zdjęcie jest praktycznie całe w odcieniach zieleni. jakbym użył jakiegoś filtra zielonego. Nie widać na nim żadnego innego koloru oprócz zieleni.
Czy któryś z Kolegów spotkał się z taką sytuacją?
jezeli zdjecie poprawnie wyswietla sie w PS i Paincie, a niepoprawnie w podglądzie Win, to raczej nie jestto wina zdjecia tylko podglądu.
Generalnie programy graficzne posiadają moduł zarządzxania kolorem, który pozwala na odczytanie profilu kolorów zdjęcia.
Podgląd Win, podobnie jak np IE nie posiada takiej umiejetnosci i dlatego wyswietla zdjecie wg sobie tylko znanych metod ;-)
Ale zielony zafarb, to faktycznie dziwne. Pokaz przykladowe zdjecie, byc moze masz jakis strasznie niestandardowy profil kolorów ?
Podgląd Win, podobnie jak np IE nie posiada takiej umiejetnosci i dlatego wyswietla zdjecie wg sobie tylko znanych metod ;-)
Nie "wg sobie tylko znanych metod" tylko rozpieprza kolory do gamutu monitora, dlatego np. przy panelach szerokogamutowych zdjęcie w sRGB wygląda jak przekolorowana kupa.
Co do samego problemu... to jest naprawdę medżik. Weź wstaw screen-shot'a.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img153.imageshack.us/i/dsc1283886.jpg/)
Zdjęcie wyświetla się całkiem poprawnie, nie ma załączonego żadnego profilu... Nie mam pojęcia czemu tak dziwnie zachowuje się przeglądarka Windowsowa. A weź zrób screenshot'a ekranu jak obrazek wyświetla Ci się na zielono i pokaż w wątku.
Ok załadowałem jakoś :-)
Tutaj jednak zdjęcie wygląda ok. Myślę że jak wyslę jpg bezpośrednio na email i któryś z Kolegów otworzy w przeglądarce obrazów i faksów systemu windows to będzie zielone.
Ok załadowałem jakoś :-)
Ty załadowałeś... :D
Tutaj jednak zdjęcie wygląda ok. Myślę że jak wyslę jpg bezpośrednio na email i któryś z Kolegów otworzy w przeglądarce obrazów i faksów systemu windows to będzie zielone.
Zmartwię Cię -- u mnie, przeglądarka systemowa widzi to zdjęcie normalnie.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img190.imageshack.us/i/beztytuuijw.png/)
tutaj mam zrzut z ekranu
Hmm, myślałem że jakimś cudem załadowanie to moja zasługa, ale zdaje się, że otrzymałem pomoc - dzięki. Nie wiem dlaczego nie mogę załadować poprawnie zdjęcia .
O cholera -- Marsjanie :lol: Ok, ok... przyznaję się -- to moja rodzinka... Podobni, nie? :D
A tak serio... To może popierdzieliłeś coś w ustawieniach? Jak dla mnie to może któryś z kanałów RGB jest wyłączony?
Nie wiem dlaczego nie mogę załadować poprawnie zdjęcia .
Kopiuj link z imageshacka z okienka "Kod Forum", które masz pod obrazkiem.
PS.
I nie mnóż postów jeden pod drugim tylko edytuj poprzedni wpis.
kamillo44
02-08-2010, 21:51
na moje oko fotka jest w zapisana w CYMK, otwórz w PS zmień profil na RGB i powinno być dobrze.
Zdjecie jest pozbawione profilu, tzn wyłączone jest zarządzanie kolorem . Jezeli klikniesz na wlasciwosci to zobaczysz w podsumowaniu, ze masz nieskalibrowane odwzorowanie kolorów.
ten fax viewer pod Windows, widocznie w takim przypadku zupełnie głupieje.
Jak radzi kolega wyzej, otwórz te zdjecie w PS i albo przypisz profil np sRGB, albo po prostu zapisz opcją save for web...
plusfoto
02-08-2010, 22:00
Nie chyba tylko na pewno CMYK
Zdjecie jest pozbawione profilu, tzn wyłączone jest zarządzanie kolorem . Jezeli klikniesz na wlasciwosci to zobaczysz w podsumowaniu, ze masz nieskalibrowane odwzorowanie kolorów.
ten fax viewer pod Windows, widocznie w takim przypadku zupełnie głupieje.
To, że zdjęcie jest nieotagowane nie oznacza, że przeglądarka ma go wyświetlać w barwach iście kosmicznych. Zresztą... choćby profil był załączony to co jej z tego skoro i tak nie ma CMS'a. Przynajmniej jak dotąd się z tym nie spotkałem :)
W ogóle to zdjęcie wygląda tak jakby np. w przestrzeni L*a*b* podbić saturację i wykosić jeden z kanałów chromancji (konkretnie a*). Hmmm...
Swider dzięki za pomoc.
Zrobiłem mały eksperyment, otworzyłem zdjęcie w Photoshopie CS5, w menu "Edycja" na dole wszedłem w "Przydziel profil" i tam zmieniłem na "Roboczy RGB: Adobe RGB (1998)" i zapisałem zdjęcie. Pomogło!!! Nie wiem jakim cudem i co miała oznaczać ta zmiana (kopletnie jestem w takich sprawach zielony). Najważniejsze że pomogło.
Jak można w Photoshopie zaznaczyć wiele zdjęć i za jednym zamachem na wszystkich wykonać taką zmianę?
To, że zdjęcie jest nieotagowane nie oznacza, że przeglądarka ma go wyświetlać w barwach iście kosmicznych. Zresztą... choćby profil był załączony to co jej z tego skoro i tak nie ma CMS'a. Przynajmniej jak dotąd się z tym nie spotkałem :)
nie mam - nomen omen - zielonego pojecia jakie algorytmy rządzą wyswietlaniem obrazu w fax viewerze, ale po przypisaniu profilu sRGB zdjecie wyswietliło sie poprawnie.
Jak można w Photoshopie zaznaczyć wiele zdjęć i za jednym zamachem na wszystkich wykonać taką zmianę?
Pomoże mi ktoś jeszcze w tym?
[...] po przypisaniu profilu sRGB zdjecie wyswietliło sie poprawnie.
Zgadza się. Ja serio spotykam się z takim przypadkiem po raz pierwszy. I jestem w lekkim szoku... No chyba, że faktycznie zdjęcie było skonwertowane do innej przestrzeni barwnej (np. do sugerowanego wcześniej CMYK), a przypisanie profilu -- a co za tym idzie i konwersja -- AdobeRGB, "naprawiła" zdjęcie.
Pomoże mi ktoś jeszcze w tym?
Możesz sobie zrobić akcję albo otworzyć zdjęcia w ACR i programik Ci przypisze wybrany profil.
??? Nie wiem jak to zrobić, jestem Laik prawie zupełny.
Podepnę się do tematu. D80 z dna na dzień zaczął "farbować" zdjęcia na zielono-niebiesko, widać to najbardziej jak robi się zdjęcie pod słońce/światło. Robiłem już reset w aparacie, przekopałem wszystkie ustawienia i dalej lipa, zmiana WB nic nie daje, jedynie ręcznie w kelwinach idzie ustawić odpowiednie. Na innych obiektywach jest ta sama historia. Exif zostawiłem do wglądu. Jakieś pomysły?
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img6.imageshack.us/img6/3738/dsc0008aa.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img529.imageshack.us/img529/5937/dsc0020aa.jpg)
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.