Zobacz pełną wersję : Internet bezprzewodowo na odległość 1km - jak ?
Zbigniew
29-07-2010, 14:16
Cześć,
Ostatnio przeprowadzałem się i żyję poniekąd bez Internetu - masakra :( Mam wprawdzie pożyczonego iplusa, ale działa to tak, że nawet nie mam ochoty wstawiać zdjęć do Internetu :(
Mam prośbę - może ktoś doradzi. Chciałem założyć sobie na normalnym łączu net, ale od tp-kgb nie wezmę, bo totalnie w ch*** sobie lecą, a z netii też, z tego co widzę, jest podobnie. Z pierwszą z firm podpisałem umowę, po czym po 10 dniach moich telefonów stwierdzili, że się nie da, a ta druga przyszła mi wreszcie umowę, która zawierał 6 błędów formalnych (zły adres, brak ceny, itd.). Totalna żenada.
Zaświtało mi w głowie - a może podpiąć się do sieci u teścia? Tam jest dobre łącze. Problem jest tylko taki - to kilometr dalej (teren otwarty), przy czym nie ma bezpośredniej widoczności - są drzewa, itp. I pytanie - czy istnieje jakiś sensowny sposób, aby zestawić bezprzewodowe połączenie, które by działało ? Patrzyłem np. tutaj (http://yagi.pl/ubiquiti-airgrid-5ghz-p-1646.html) - jest sobie fajna antenka, ale czy takie coś działa? Od razu napiszę - jestem skłonny zainwestować z tysiaka, nie więcej, zezwolenia olewam, chcę aby to po prostu przyzwoicie działało.
Czy ktoś coś takiego robił? Czy to sensowny pomysł czy lepiej z góry zapomnieć?
Podziękował z góry za odpowiedzi. Dodam że sprawa jest ważna, bo mam zdjęcia ładnej modelki do opublikowania ;) :P
musisz jakies trafo postawic :mrgreen:
swoja droga to nie wiedzialem ze sa jeszcze miejsca gdzie nie ma internetu... :O
Orange Freedom Pro w technologii CDMA?
sokrates
29-07-2010, 14:37
a z dachu/szczytu komina nie będzie "światła" między antenami? Bo jeśli będzie to zwykłe kierunkowe z tubą powinny dać radę.
musisz jakies trafo postawic :mrgreen:
swoja droga to nie wiedzialem ze sa jeszcze miejsca gdzie nie ma internetu... :O
Mało tego. Są miejsca, gdzie był internet, a od roku niema zasięgu. Operatorzy, ograniczyli moc okolicznych nadajników.
Mam podobny problem na działce jak Zbigniew. Jednego dnia zniknął sygnał Ery, a dwa miesiące później Plusa.
Kordian d70
29-07-2010, 15:10
a z dachu/szczytu komina nie będzie "światła" między antenami? Bo jeśli będzie to zwykłe kierunkowe z tubą powinny dać radę.
nie wiem czy jakakolwiek antena kierunkowa sięgnie, prędzej dookólna:
może coś takiego, piszą, że zasięg do 6km !!!!
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img834.imageshack.us/img834/6325/aktywnaantenadookolna5.jpg)
a tu masz linka do specyfikacji:
http://yagi.pl/dooklna-antena-aktywna-high-power-p-1637.html?osCsid=870e406a7a1c8ddb6da944d78223c7f3
takie cos powinno dac rade
http://wiadomosci.onet.pl/8652,21,0,0,1,pokaz.html
takie cos powinno dac rade
To jest jakby tylko odbiornik, a gdzie nadajnik...
Moim zdaniem 1 km to nic takiego.
Całkiem blisko, żeby często wpadać do teścia na internet, może na jakiś obiadek się wkręcić albo piwko za free przy okazji. No i ruchu więcej będzie i wymierne korzyści z racji darmowych obiadków, piwek czy braku rachunku za neta :). Samo zdrowie. :)
Orange Freedom Pro w technologii CDMA?
Mam, nie polecam :(
Używam, bo mieszkam w "afrykańskim dołku" i nie mogę się doprosić żadnego z operatorów o łącze kablowe... :(
nie polecam, bo jest limit transferów (3G,w dodatku prawdopodobnie upload i download...) na miesiąc i nie można dokupić dodatkowego pakietu.
A może trzeba pokombinować z kartami od innych operatorów. Plus nie działa to spróbuj Orange lub Erę.
nie polecam, bo jest limit transferów (3G,w dodatku prawdopodobnie upload i download...) na miesiąc i nie można dokupić dodatkowego pakietu.
Ale mówię o CDMA a nie o 3G. Ale dobrze nie znam szczegółów oferty ale śmiga całkiem nieźle w miejscu gdzie zasięg komórkowy to biała plama.
Art Erie
29-07-2010, 16:21
Zaświtało mi w głowie - a może podpiąć się do sieci u teścia? Tam jest dobre łącze. Problem jest tylko taki - to kilometr dalej (teren otwarty), przy czym nie ma bezpośredniej widoczności - są drzewa, itp. I pytanie - czy istnieje jakiś sensowny sposób, aby zestawić bezprzewodowe połączenie, które by działało ? Patrzyłem np. tutaj (http://yagi.pl/ubiquiti-airgrid-5ghz-p-1646.html) - jest sobie fajna antenka, ale czy takie coś działa? [...]
Antena z linku jaki podałeś to grid, czyli bardzo dobra antena kierunkowa. Niestety działa dobrze jedynie w przypadku gdy "anteny się widzą".
W Twoim przypadku dobrym rozwiązaniem będzie kierunkowy panel u teścia i parabola ( z talerzem jak antena satelitarna) u Ciebie.
Ja sam w tej kwestii nie pomogę, ale polecam zajrzeć na to forum: http://www.bez-kabli.pl/index.php Myślę, że tam znajdziesz potrzebne informacje, tzn czy da radę, jak i za ile.
andrstac
29-07-2010, 20:41
A moim zdaniem: dwie Yagi 15dB + AP u teścia, + APC u Ciebie + ewentualnie drugi AP U Ciebie jak chcesz w domu WiFi i po sprawie. Jeśli to jest 1km i są tylko drzewa (a nie las) to powinno hulać i w 1kzł się zmieścisz bez problemu (jeszcze sporo zostanie):)
Do poczytania niezbyt długie a treściwe (http://www.dipol.com.pl/poradnik_instalatora_wlan_bib86.htm)
Zbigniew a możesz zrobić jakieś zdjęcie w kierunku Teściów, lub odwrotnie i zamieścić?
Ogólnie to na taką odległość raczej polecam coś na 5GHz i u teściów jak napisał Art Erie panel kierunkowy (nie musi mieć dużego kąta pod warunkiem że dobrze wycelujesz).
Jako urządzenia postaw coś dobrego, może jakaś platforma mikrotik z serii RB411 i ustawić Bridge na tym?
Jedyna wada że nie masz czystej drogi (największą przeszkodą są właśnie drzewa i wszystkie te zielone badziewia).
nelchael
29-07-2010, 20:44
cdma ma ograniczenia.
3 gb transferu miesiecznie, nie ma mozliwosci dokupienia na chwile obecna.
To: http://www.ubnt.com/nanobridge jest bardzo fajne i tanie rozwiązanie (640 zł za komplet). Tyle że warunek podstawowy - anteny muszą się widzieć.
Sam mam łącze z firmy (ok 1,5 km) na sprzęcie Ubiquiti działające bez żadnych problemów od ponad 3 lat.
andrstac
29-07-2010, 20:53
Zbigniew a możesz zrobić jakieś zdjęcie w kierunku Teściów, lub odwrotnie i zamieścić?
Ogólnie to na taką odległość raczej polecam coś na 5GHz i u teściów jak napisał Art Erie panel kierunkowy (nie musi mieć dużego kąta pod warunkiem że dobrze wycelujesz).
Jako urządzenia postaw coś dobrego, może jakaś platforma mikrotik z serii RB411 i ustawić Bridge na tym?
Jedyna wada że nie masz czystej drogi (największą przeszkodą są właśnie drzewa i wszystkie te zielone badziewia).
Zdjęcia się przydadzą, owszem. Ale nie popadajmy w paranoję i nie wystawiajmy armaty na muchy (mikrotik i 5GHz)
nie wiem czy jakakolwiek antena kierunkowa sięgnie, prędzej dookólna:
może coś takiego, piszą, że zasięg do 6km !!!!
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img834.imageshack.us/img834/6325/aktywnaantenadookolna5.jpg)
a tu masz linka do specyfikacji:
http://yagi.pl/dooklna-antena-aktywna-high-power-p-1637.html?osCsid=870e406a7a1c8ddb6da944d78223c7f3
A od kiedy antena dookólna będzie lepsza do łącza punkt punkt od kierunkowej? I od kiedy zasięg anteny podaje się w km?
Koledzy powyżej napisali o antenkach i tego można się spokojnie trzymać... (tylko nie DOOKÓLNA!!! :))
Mikrotik może być trochę trudny w konfiguracji dla kogoś, kto tego nigdy nie robił, poza tym z armaty nie ma co strzelać do wróbla :) No i dochodzi licencja, zakup komputerów - bez sensu!
Przecież nie łączymy osiedla, tylko jedną osobę :)
2 antenki, AP ovislinki lub tp-linki i nie będzie problemu (można troszkę zwiększyć ich moc przez zmianę softu, ale raczej nie będzie to potrzebne) :)
Koszt ~ 500-800zł
Na forum podanym wyżej znajdziesz wszystko co potrzebne.
Powodzenia! :)
[QUOTE=andrstac;2010512]Zdjęcia się przydadzą, owszem. Ale nie popadajmy w paranoję i nie wystawiajmy armaty na muchy (mikrotik i 5GHz)
No dobra z RB może przesadziłem (to już przyzwyczajenie, ponieważ mam na tym całe miasto postawione), ale osobiście wątpię, że dwie Yagi 15 i do tego zwykły AP i APC zadziała w momencie gdy na drodze są drzewa. Ale w sumie nie ma co się sprzeczać i najlepiej poczekać na jakieś zdjęcia bo może to jest jakieś małe łyse drzewko pod linią widoczności anten.
Duga-2 wznosi sie wystarczajaco ponad drzewa, ale w razie czego nie potrzebuje widocznosci z nadajnikiem ;)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img121.imageshack.us/img121/9167/okomoskwy.jpg)
Art Erie
29-07-2010, 23:49
[QUOTE=andrstac;2010512][...]ale osobiście wątpię, że dwie Yagi 15 i do tego zwykły AP i APC zadziała w momencie gdy na drodze są drzewa. [...].
Działać będzie jedynie w okresie jesienno-zimowym, gdy nie ma liści na drzewach ;)
W takich warunkach trzeba łapać sygnał z odbitej, a do tego najlepsza jest parabola.
Działać będzie jedynie w okresie jesienno-zimowym, gdy nie ma liści na drzewach ;)
Za to gęsty śnieg zakłóci sygnał i z neta nici. ;) :mrgreen:
Ale mówię o CDMA a nie o 3G. Ale dobrze nie znam szczegółów oferty ale śmiga całkiem nieźle w miejscu gdzie zasięg komórkowy to biała plama.
Ja też o CDMA - 3G - to limit transferu.
Przepustowość, jak w każdej radiówce, jest jeszcze zależna od ilości korzystających w okolicy z tego samego nadajnika. Działanie tam gdzie nie działa komórka jest wynikiem pracy na częstotliwości 450MHz.
Podobno niezłą ofertę w bezprzewodowym internecie oferuje Cyfrowy Polsat.
coach_lodz
30-07-2010, 14:19
kombinujecie jak koń pod góre... u teścia postawić router i podpiąć się 1 km kabla ;)
albo przeniesc lacze od tescia do siebie i niech on kombinuje...
kombinujecie jak koń pod góre... u teścia postawić router i podpiąć się 1 km kabla ;)
W zasadzie to dobre rozwiązanie, ale myślę, że opór kabla zbyt mocno osłabi sygnał. Trzeba by jakieś wzmacniacze po drodze i strażnice przy nich, żeby ktoś nie zaiwanił. ;)
No albo wynająć "Oko Moskwy", jak radził Jakubas. Przecież stoi już niepotrzebne. :mrgreen:
PS: Mi w czasie burzy trafiło router (i dużo droższą kolorową drukarkę A2 :(), także sam teraz borykam się z problemem z dostępem do internetu, bo zabytkowy router co chwilę zrywa połączenie. :evil:
To jest jakby tylko odbiornik, a gdzie nadajnik...
to chyba bedzie ten:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.wired.com/images/slideshow/2008/11/gallery_bond_lairs/golden_eye.jpg)
Kiedyś robiłem z kolegą niemalże kilometrowego linka czymś takim
http://ubnt.com/nanostation
Jeśli uważałbyś że to mało to coś takiego na pewno da radę
http://ubnt.com/powerstation
To są anteny kierunkowe ze zintegrowanym APkiem. Linki chodzą aż miło. Obecnie idzie nim np sygnał z 3 kamer IP do serwera. Generalnie nie ma problemu, czasem generują się tylko jakieś dziwne błędy i któraś z anten przestaje przekazywać (w firmie w której pracowałem postawiliśmy chyba z 6 takich anten więc było to irytujące). Pomógł programik który resetował anteny np 1 na tydzień.
Grzybu, wyżej podawałem linka do nowszych produktów Ubiquiti (a jednocześnie tańszych). Jednak w radiówce podstawowym i bezwzględnie wymaganym parametrem jest widoczność optyczna anten.
Produkty Ubiquiti mają tę zaletę że są bardzo proste w konfiguracji. Do mieszkania wchodzimy jednym kabelkiem ethernetowym po którym także zasilamy urządzenie. Cała elektronika jest zintegrowana z antenami, dzięki temu nie mamy problemu z doborem kabla antenowego, złączami, itp. Na urządzeniach jest diodowy miernik sygnału więc bardzo łatwo ustawić anteny.
Ps.
Nie jestem związany w żaden sposób z tą firmą ;-) Jestem tylko zadowolonym użytkownikiem tych produktów.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.