PDA

Zobacz pełną wersję : Odwzorowanie barw a obiektywy



popi
27-07-2010, 10:10
Nie wiem czy się komuś nie przyda ale jako, że pada dużo pytań o dobór szkieł do Nikonów (mowa o producentach niezależnych) to pozwólcie, że przytoczę fragment tekstu z książki Lee Varis-a "Ciało" (Jak perfekcyjnie fotografować i retuszować ludzką skórę);

"[...]Pamiętaj też, że kalibracja obejmuje wszystkie elementy Twojego systemu fotograficznego, w tym także obiektywów. Obiektywy pochodzące od jednego producenta zazwyczaj cechują się podobnym sposobem odwzorowania barw, lecz po zmianie optyki na inną (na przykład po zakupie obiektywu innej firmy, niż używałeś dotychczas) możesz dostrzec subtelną zmianę kolorystyki obrazu, wymagającej ponownej kalibracji. Z tego względu zalecam stosowanie optyki jednej marki, najlepiej producenta aparatu, jeśli to tylko możliwe.[...]"

Pzdr, Piotr

R
27-07-2010, 10:12
no i?

popi
27-07-2010, 10:35
No i może przyda się jakimś ślubniakom/portrecistom zanim, po zakupie do kompletu nikkorów np.tamiego bądź sigmy, zaczną narzekać na inny kolor skóry; nie każdy (łącznie ze mną) radzi sobie dobrze z kalibracją kolorystyki... Zresztą polecam przytoczoną pozycję bo temat ciekawy i wije się jak rzeka ;)

PS. Wiem, wiem, niczego nowego nie odkryłem :)

R
27-07-2010, 10:40
PS. Wiem, wiem, niczego nowego nie odkryłem :)

o... no widzisz ;)

messer
27-07-2010, 11:08
o... no widzisz ;)

Choć z drugiej strony gdyby chcieć policzyć odkrywcze wątki/posty na tym forum, to pewnie niewiele byłoby do liczenia.
Więc bez przesady :)

A temat kolorystyki i obiektywów często zauważalny jest w praktyce. Np. sigmy słyną z tego, że produkują zwykle cieplejsze zdjęcia, niż np. Nikkory. Tamrony znów mają tendencję do ochładzania. Ma to bez wątpienia znaczenie dla profesjonalistów, gdzie liczy się każdy ton i przejście tonalne. Dla fotoamatorów... cóż - takie różnice są zwykle dość niewielkie i ledwie dostrzegalne. A już w przypadku korzystania z niekalibrowanych monitorów są całkowicie pomijalne. Sytuację można stosunkowo łatwo poprawić np. balansem bieli - nie jest to może rozwiązanie optymalne, ale proste i przynosi mierzalne efekty.

R
27-07-2010, 11:15
Np. sigmy słyną z tego, że produkują zwykle cieplejsze zdjęcia, niż np. Nikkory.



a gdzie tam... chyba mam zepsuty egz ;)

deep
27-07-2010, 18:52
A same nikkory potrafią się różnić bardziej niż czasami sigma-nikkor. Przykład: 70-200VRII minimalnie bardziej czerwony niż 14-24, 55 micro idealna tak jak 14-24, 50/1.8 zielonkawa, 50/1.4D mniej zielonkawa itd. Przy dzisiejszych sprzętach (cyfra i WB) ma to nie tak duże znaczenie.

popi
29-07-2010, 21:09
Obiektywy pochodzące od jednego producenta zazwyczaj cechują się podobnym sposobem odwzorowania barw, lecz po zmianie optyki na inną (na przykład po zakupie obiektywu innej firmy, niż używałeś dotychczas) możesz dostrzec subtelną zmianę kolorystyki obrazu

Tak szczerze mówiąc przypomina to trochę masło maślane, choć kwestię kolorów autor traktuje śmiertelnie poważnie :)

petrus33
02-08-2010, 21:12
Ja to bym zaczął zupełnie od drugiego końca, czyli od monitora, na którym się oglada fotografie. Co z tego, że cały sprzęt będzie skalibrowany, jak i tak nie zobaczymy prawdziwych kolorów na monitorach z matrycą typu TN. Te monitory w ogóle nie nadają się do pracy ze zdjęciami. Żeby to wszystko miało sens powinno się zainwestować najpierw w panel wyświetlający, a póżniej myśleć o innych sprzętach. Zaczynanie od drugiego końca, nie ma dla mnie sensu.

mibartek
03-08-2010, 21:41
Ja to bym zaczął zupełnie od drugiego końca, czyli od monitora, na którym się oglada fotografie. Co z tego, że cały sprzęt będzie skalibrowany, jak i tak nie zobaczymy prawdziwych kolorów na monitorach z matrycą typu TN. Te monitory w ogóle nie nadają się do pracy ze zdjęciami. Żeby to wszystko miało sens powinno się zainwestować najpierw w panel wyświetlający, a póżniej myśleć o innych sprzętach. Zaczynanie od drugiego końca, nie ma dla mnie sensu.

ja różnicę w kolorach widzę nawet na ekraniku mojego D200 jak przepinam obiektywy nawet nie wrzucając na dysk i patrząc na monitorze. Z tego czym robię zdjęcia to najzimniejsze kolory daje Tokina 12-24, potem Nikkor 35, sporo cieplejsze Sigma 70-200 i Samyang 85/1.4, a Takumar 50 SMC ma specyficzny brązowy zafarb.

Rafał_Sz
05-08-2010, 15:40
ja różnicę w kolorach widzę nawet na ekraniku mojego D200 jak przepinam obiektywy nawet nie wrzucając na dysk i patrząc na monitorze. Z tego czym robię zdjęcia to najzimniejsze kolory daje Tokina 12-24, potem Nikkor 35, sporo cieplejsze Sigma 70-200 i Samyang 85/1.4, a Takumar 50 SMC ma specyficzny brązowy zafarb.
To ciekawe co piszesz, bo u mnie T12-24 jest najbardziej "ocieplającym" szkłem.