PDA

Zobacz pełną wersję : czułości iso, czyli co i jak ?



mill
24-07-2010, 23:42
Witam!!!
szykuje się do zakupu pierwszej lustrzanki (d5000 lub d90) i nie bardzo mogę rozczaić o co chodzi z czułościami ISO wiem ze im większe wartości tym szumy są większe ale zdjęcie jaśniejsze ale nie wiem czemu np. ktoś daje mniejszy czas migawki 1/500s przysłona f/5,6 i iso 1100 (jeżeli można dać mniejsza przysłonę) jak to zrobił jeden z forumowiczów na zdjęciu: http://www.photoblog.pl/darksidephoto/63543552. nie wiem czy ktoś rozumie o co mi chodzi a mianowicie, czemu zwiększać szumy na zdjęciu jak można zdjęcie rozjaśnić innymi opcjami takimi jak czas migawki i przysłona

jackrabbit
24-07-2010, 23:57
to akurat proste, czasami nie chcemy schodzic z przeslona bo zalezy nam na wiekszej glebi, lub po prostu mamy ciemny gowniany obiektyw i nie ma jak :)

a jesli chodzi o czas to mi np rece sie trzesa i przy 1/125 potrafie juz poruszyc zdjecie :)

marciing
24-07-2010, 23:59
a no powiedzmy że chcesz uzyskać daną głębię ostrości i dlatego ustawiasz 5,6. Czas ustawiasz na 1/500 żeby zamrozić ruch lub być pewnym że nie poruszysz np z obiektywem 300mm. Ale okazuje się że zdjęcie będzie nie doświetlone. Tak więc zwiększasz wtedy czułość matrycy czyli tzw. ISO.

grudzinsky
25-07-2010, 00:16
to powinno rozwiac Twoje problemy ;) (http://www.fotografia.kopernet.org/ekspozycja.html)