PDA

Zobacz pełną wersję : problem - ciemne plamy wrogach zdjęć



coolgago
23-07-2010, 23:27
Mam Nikona D5000 + obiektyw 18-105 zaledwie od kilku dni.
Ogólnie zdjęcia są dobre ale dziś na części pojawiły się ciemne plamy w rogach, a konkretnie w dolnym lewym rogu i górnym prawym rogu.
Zdjęcia robiłem z osłona przeciwsłoneczną na obiektywie.
Plamy nie wystąpiły na całej serii kolejnych zdjęć tylko części 24 szt. na 66.
Podejrzewałem osłonę przeciwsłoneczną ale plamy byłyby na wszystkich.
Prawie wszystkie z plamami były przy ogniskowej 18mm, ale kilka z ogniskową 22mm.
Oto przykłady:
ogniskowa 18mm

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.gago.prosta.pl/d5000foto/DSC_0414.JPG)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.gago.prosta.pl/d5000foto/DSC_0415.JPG)

ogniskowa 22mm -plamy są mniejsze

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.gago.prosta.pl/d5000foto/DSC_0410.JPG)

Nie znalazłem zdjęć z plamami na wyższej ogniskowej.

Czy to wina akumulatora, który był już prawie rozładowany? (Aparat zrobił 60 zdjęć od pierwszego wystąpienia plam do całkowitego rozładowania akumulatora).

Jaki może być problem?

Marcin Borkowski
23-07-2010, 23:30
najprawdopodobniej źle/nie do końca założyłeś osłonę przeciwsłoneczną

coolgago
23-07-2010, 23:40
Wydaje mi się, że była dobrze założona, plamy były na zdjęciach robionych pod słońce i ze słońcem.

pil74
23-07-2010, 23:48
Obstawiam to co kolega wyżej napisał. Kiedyś na skutek źle nałożonego tulipana miałem podobnie.

suboshi
23-07-2010, 23:49
ta szara na pierwszym zdjęciu dziwnie wygląda ale jak kiedyś zauważyłem taki czarne na niektórych zdjęciach to się okazało że to była moja ręka ( w rękawiczce ) albo pasek od aparatu :D

tedd
23-07-2010, 23:54
Przy 18mm widać rogi, przy 22 mniej, powyżej wcale - skręcona nieprawidłowo osłona przeciwsłoneczna.
Tylko tyle i aż tyle.
Poniżej 1% szans, że to coś innego.

Sprawdź osłonę skręcając ją o ok 45* i następnie zdejmujac.

Radosso
24-07-2010, 01:26
no stary. Oczywiście że to osłona. Ja miałem na począdku, ale to inaczej wyglądało od założenia polaryzacyjnego na UV.

raddeli
24-07-2010, 02:21
no stary. Oczywiście że to osłona. Ja miałem na począdku, ale to inaczej wyglądało od założenia polaryzacyjnego na UV.

Jak założyłeś polara na UVkę to miałeś winietę (a ta byłaby w czterech i w takim samym kolorze) rogach, a tutaj wygląda to trochę inaczej.

youngboy815
24-07-2010, 07:24
najprawdopodobniej źle/nie do końca założyłeś osłonę przeciwsłoneczną

stig
24-07-2010, 08:55
Oczywiscie, ze to niedokrecona oslona p/s. Zreszta na pierwszym w LD "plama" jest jasniejsza, bo na ten fragment plastiku pada slonce. ;)

kronos28
24-07-2010, 10:01
nie ma tu się nad czym rozwodzić - niedokręcona osłona i tyle, więc zamykam temat.