Zobacz pełną wersję : Nikon D40 czy jakiś inny ?
charlotte69
18-07-2010, 21:15
Witajcie. Jestem tutaj nowa, więc witam wszystkich !
Moim problemem jest kupno mojej pierwszej lustrzanki cyfrowej ( od trzech lat bazuję na kompakcie ). Chcę, aby był to aparat używany w bardzo dobrym stanie. Cena, jaką chcę przeznaczyć na aparat to max. 1300 zł. Myślę nad Nikonem D40, słyszałam, że jest dobry dla amatorów. Czy uważacie, że to dobry wybór ? Może zaproponujecie mi jakiś inny model ? Mile widziani posiadacze D40 :)
Jak chcesz kupić D40 to już lepiej kup D60. Rozumiem że 1300 pln to finalna kwota na puszkę i obiektyw? Bo jeśli wygospodarowała byś jeszcze jakieś 300 pln to pewnie by starczyło na D80 i jakiś szkło na początek 18-55 lub jakąś stałkę.
niezabitowski
18-07-2010, 21:31
Hej
Napisz do czego Ci aparat i jaki obiektyw ma być wliczony w tą cenę.
Co do D40 to jest to kastrat, więc jeśli chcesz używać np tańszej pięćdziesiątki to ostrzysz ręcznie, bo brak silnika AF w korpusie. Ja polowałbym na D80, który ma śrubokręt i drugi wyświetlacz (Na prawdę bardzo przydatny)
PS. Poszukaj na forumowej giełdzie
Witaj :) Ja mam D40x, fajny aparat do nauki, jedyne co mnie wkurzało po krótkim czasie użytkowania to ze nie miął silnika w korpusie i wybór obiektywów miałem ograniczony, chociaż teraz nawet jest w czym wybierać. Pozd.
Nie ma sensu pakować się D40/D60. W cenie do 1300 można mieć już D80. Jest to na tyle dobre body, że można przy nim zostać jeszcze przez dłuższy czas - jeżeli fotografia się spodoba i hobby będzie rozwijane.
To dobry aparat dla amatorów.
Zawsze jednak najważniejsze jest określenie do czego ma służyć. Takie pytanie na początku może drażnić, bo przecież to oczywiste... :-)
Spróbuj sobie na to pytanie odpowiedzieć.
charlotte69
18-07-2010, 21:49
Aparat głównie do zdjęć makro, je najczęściej robie i bardzo je lubię. Chcę najpierw zacząć od obiektywu 18-55mm, później będę chciała dokupić jakiś obiektyw makro. Na razie chcę się nauczyć pracować na lustrzance, więc nie szukam aparatu zbyt skomplikowanego. Tak, kwota 1300 zł to kwota na BODY i obiektyw.
Nie ma sensu pakować się D40/D60. W cenie do 1300 można mieć już D80. Jest to na tyle dobre body, że można przy nim zostać jeszcze przez dłuższy czas - jeżeli fotografia się spodoba i hobby będzie rozwijane.
A jakiegoś przechodzonego D300 by za tę kasę nie naszła? Amatorzy marzą o dźwiganiu, do niedzielnych fotek, wielkich klonkrów bez obiektywu, bo przecież na obiektyw ich już nie stać. ;-)
PS. Jeżeli już to może niech spróbuje w systemie Canona, za te pieniądze są tam lepsze aparaty niż D40.
Aparat głównie do zdjęć makro, je najczęściej robie i bardzo je lubię. Chcę najpierw zacząć od obiektywu 18-55mm, później będę chciała dokupić jakiś obiektyw makro. Na razie chcę się nauczyć pracować na lustrzance, więc nie szukam aparatu zbyt skomplikowanego. Tak, kwota 1300 zł to kwota na BODY i obiektyw.
Hm, ja tam się na makro nie wyznaję, ale po kompakcie możliwości takiego zestawu jak D40 i 18-50 mocno cię rozczarują. A obiektyw makro to spory wydatek.
charlotte69
18-07-2010, 22:06
Hm, ja tam się na makro nie wyznaję, ale po kompakcie możliwości takiego zestawu jak D40 i 18-50 mocno cię rozczarują. A obiektyw makro to spory wydatek.
Mam rozumieć, że rozczarują negatywnie ? ;)
Noo chyba, że można rozczarować pozytywnie. ;-)
To dobry aparat dla amatorów.
A ilu tak na prawdę na tym forum jest zawodowców - ale takich prawdziwych. Chyba niewielu. Większość z nas to amatorzy, tylko różnimy się puchami i umiejętnościami. A te drugie akurat według mnie są ważniejsze.
Sam mam D60 i jakoś od roku nie zauważyłem jakiś braków w obiektywach. Jeśli tylko jest kasa to i obiektyw się znajdzie. A już dawno czytałem na tym forum własnie, że ważniejszy jest dobry obiektyw niż lepsza pucha.
charlotte69
18-07-2010, 22:15
Szczerze mówiąc, to nie spodziewałam sie takiej odpowiedzi. Dodaję link. Jest tutaj zdjęcie zrobione D40 i właśnie obiektywem 18-55mm kit : http://www.photoblog.pl/#mwasilewski/70195186/szyszeczki.html Głównie o taki efekt mi chodzi.
Może lepiej nowego D3000 tylko trzeba by troszkę dołożyć
Nikon D3000 + Nikon 18-55 VR 1477zł
Sklep w Chorzowie http://www.fotoceny.pl/product/index/id/15377/
Szczerze mówiąc, to nie spodziewałam sie takiej odpowiedzi. Dodaję link. Jest tutaj zdjęcie zrobione D40 i właśnie obiektywem 18-55mm kit : http://www.photoblog.pl/#mwasilewski/70195186/szyszeczki.html Głównie o taki efekt mi chodzi.
Hm, ale takie zdjęcie to ja zrobię swoim sigmiokiem 10-20... :-)
To nie jest makro.
Szczerze mówiąc, to nie spodziewałam sie takiej odpowiedzi. Dodaję link. Jest tutaj zdjęcie zrobione D40 i właśnie obiektywem 18-55mm kit : http://www.photoblog.pl/#mwasilewski/70195186/szyszeczki.html Głównie o taki efekt mi chodzi.
I ja nie nazwałbym tego zdjęcia - makro. Ot, po prostu zdjęcie. Do makro to mu jeszcze MAAAAAKRO brakuje.
Szczerze mówiąc, to nie spodziewałam sie takiej odpowiedzi. Dodaję link. Jest tutaj zdjęcie zrobione D40 i właśnie obiektywem 18-55mm kit : http://www.photoblog.pl/#mwasilewski/70195186/szyszeczki.html Głównie o taki efekt mi chodzi.
do tego typu zdjec d40+n35 1.8 i masz super zestawik za małą kase...
do tego typu zdjec d40+n35 1.8 i masz super zestawik za małą kase...
No i głębia ostrości nieosiągalna w kompakcie. :-) Bo może o to chodzi z tym "makro"?
charlotte69
18-07-2010, 22:33
http://www.photoblog.pl/#mwasilewski/64166032/grzybek.html a coś tego typu ? Chcę skupiać zdjęcia na konkretnie jednym przedmiocie, np. kwiatku. O to mi chodzi.
Witaj charlotte, po pierwsze musisz kupić dobry obiektyw do takich zdjęć jak wyżej Nikkor 50 1.8 - 500zł
Do tego musisz kupić Body d70s, d80, lub d90, jeśli chcesz mieć autofocus z tym obiektywem, w 1400zł zmieścić się w cenie z d70s, poszukaj na allegro.
Innej możliwości w tej kwocie nie widzę.
http://www.photoblog.pl/#mwasilewski/64166032/grzybek.html a coś tego typu ? Chcę skupiać zdjęcia na konkretnie jednym przedmiocie, np. kwiatku. O to mi chodzi.
d40 z 18-55 takie zdjecie zrobisz :) jezeli bys chciala bardziej rozmyc tło to 35 f1.8 i tu masz sampla z d40 z 35 na 1.8
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img833.imageshack.us/img833/3946/dsc0036malyy.jpg)
z 18-55 tak tła nie rozmyjesz jak na pokazanym przezemnie zdjeciu
wojtek87
19-07-2010, 06:46
a tu też masz sampla z d40:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://i1.fmix.pl/fmi1129/89d3f3cb002ae9cf4a6a2b23)
tylko ze robiony manualnym Jupiterem... jak widać da się :D
d40 moim zdaniem dobry wybór dla amatora, wkurza tylko brak silnika jak na horyzoncie takie szkła jak 50 f1.8, stary 60 f2.8 micro i mozna tak wymieniac :-P, chociaż jak makro to mf wydaje sie nie byc glupim rozwiązaniem chociaz są szkla AF-S co bedą działac 60 micro czy 85 micro.
przem426
19-07-2010, 07:38
a ja to widze tak.
koleżanka chce robić makro - kwiatki. może przez jakiś czas ostrzyć ręcznie, kwiotek jej nie ucieknie z kadru.
d40/d60 styknie (d40 bedzie mniej szumiał, za to d60 ma funkcje czyszczenia matrycy - to tak na szybko z różnic)
może koleżanka kupić 50 f1.8 i ostrzyć ręcznie
może koleżanka kupić 18-55 i pierścienie pośrednie - nie wiem jak pierścienie z stykami - działa af-s ? ktoś wie ?
a jak będzie więcej kasy to można pomyśleć o sigmie 70-300 z silnikiem (jakieś tam makro ma) lub nawet o nikkorach micro (http://allegro.pl/listing.php/search?sg=0&string=nikkor+micro) - a to już wypasik będzie.
parę postów wyżej kolega pisał że lepiej jest mieć lepsze szkło i gorsze body niż na odwrót - w sumie to racja, tylko że modele wykastrowane nie podlegają tej regule ;) co nie zmienia faktu że z 1.3k pln to raczej nie poszalejemy.
wojtek87
19-07-2010, 17:01
może koleżanka kupić 18-55 i pierścienie pośrednie - nie wiem jak pierścienie z stykami - działa af-s ? ktoś wie ?
bez styków kosztują około 40-50 zeta, widziałem na alle wraz ze stykami cos juz za 150-170, i wszystko działa.
wojtas0009
19-07-2010, 17:29
Z D40 da się zrobić makro i nikt mi nie powie... jest to dobry sprzęt, jako pierwsza lustrzanka i da się z niej trochę wyciągnąć, a jak trafi się na nie wyklepany egzemplarz to jeszcze posłuży kilka ładnych lat... :)
a jak podepnie się starsze szkła też da się pobawić, coś o tym wiem bo też używam "nieużywalnego kastrata".
pozdrawiam
/ kilka przykładów z d40 na moim digarcie...
Z D40 da się zrobić makro i nikt mi nie powie... jest to dobry sprzęt
Oczywiście zgodzę się z tobą. Ale też dodam, że moim zdaniem lepszą alternatywą w tej klasie będzie któryś z Canonów.
charlotte69
19-07-2010, 18:55
Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc i dobre propozycje. Po Waszych wypowiedziach zastanawiam się nad kupnem samego BODY D40 bądź też D60 i dokupienia do tego jednego z proponowanych przez Was obiektywu, które Waszym zdaniem są dobre do makro : 35 1,8 bądź 50 f1,8. W sumie to wyjdzie taniej a obiektyw spełni moje największe oczekiwania. Przewiduję też drugą opcję : D40 + 18-55, pouczyć sie na nim troche, a później dokupić 35 1,8 bądź 50 f1,8. Co o tym sądzicie ? ;)
Edit : zależy mi na ostrzeniu ręcznym, gdyż to dla mnie super frajda. ;)
wojtas0009
19-07-2010, 20:09
hmm... w sumie to i prawda :)
najlepiej zrobisz jak kupisz:
Canona 400d, lub 1000d w cenie do 900zł z małym przebiegiem i w dobrym stanie( da się ;) ) a do tego pierścienie pośrednie i obiektyw canona 50mm 1.8, może jak dobrze pokupujesz dasz radę jeszcze 18-55 jako coś uniwersalnego ;)
chyba jeszcze lepsze rozwiązanie...
charlotte69
19-07-2010, 20:11
Jak nie Nikon to nie żaden inny, i już ! ;p
Witam. Zamiast D40 proponował bym Nikona D50. Matryca ta sama ,ale jest górny wyświetlacz ,wiertarka w body, dość solidna klawiszologia, bardzo szybki i działający przy słabym oświetleniu AF, oraz solidna pucha -taka do ręki (jest większy od D40). Na forum były egzemplarze z przebiegiem kilkutysięcznym.
wojtas0009
19-07-2010, 20:25
to moja propozycja jest taka: bierz D40 z 18-55, poszukaj sobie heliosa 44m-4 albo innego starego szkiełka, kup pierścienie(najprostsze, za 50zł) i dobrej zabawy życzę :) ja tak się bawiłem i nadal to robię :)
a w przyszłości dokup 35mm 1.8, jako jasną stałkę, w sam raz bo ma silniczek ;)
pozdrawiam
charlotte69
19-07-2010, 20:39
to moja propozycja jest taka: bierz D40 z 18-55, poszukaj sobie heliosa 44m-4 albo innego starego szkiełka, kup pierścienie(najprostsze, za 50zł) i dobrej zabawy życzę :) ja tak się bawiłem i nadal to robię :)
a w przyszłości dokup 35mm 1.8, jako jasną stałkę, w sam raz bo ma silniczek ;)
pozdrawiam
A mógłbyś mi wytłumaczyć o co chodzi z tymi pierścieniami ? Nie gniewaj sie, za pytanie, nie wszystko jeszcze rozumiem..
Pierścienie podsuwają obiektyw od matrycy i pozwalają ostrzyć z małej odległości i zwiększają skalę odwzorowania. Innymi słowy możesz robić makro zwykłym obiektywem z tym że ja raczej polecam obiektyw kitowy i pierścienie z przeniesieniem automatyki.
charlotte69
19-07-2010, 20:59
Rozumiem, dzięki ;)
Czyli do heliosa doczepiam te pierścienie i moge działać ?
wojtas0009
19-07-2010, 21:49
tak :) w trybie m(manualnym) ;) dlaczego miałbym się gniewać(albo ktokolwiek? ;) )
nie jest łatwo, ale zabawa przednia, potem możesz się bawić w doświetlanie i ect... :D
charlotte69
19-07-2010, 21:51
tak :) w trybie m(manualnym) ;) dlaczego miałbym się gniewać(albo ktokolwiek? ;) )
nie jest łatwo, ale zabawa przednia, potem możesz się bawić w doświetlanie i ect... :D
A no bo troche mało jeszcze wiem i troche mi głupio.. ;)
Mógłbyś mi podać przykłady tych pierścieni ? np z allegro.
tatusiek
19-07-2010, 22:52
D40 to dobry aparat, ale to czy będziesz zadowolona zależy od tego czego się po nim spodziewasz. Wspominałaś o manualnym ostrzeniu. Tu możesz się niestety zawieść, ja przesiadałem się z zenita i powiem szczeże że w D40 (jak zresztą w więkrzości lustrzanek cyfrowych) matówka nie pomaga zbytniio w ostrzeniu manualnym a tak zwana "kropka" bywa niedokładna:( Mi osobiście dość szybko zaczeło brakować funkcji które miały bardziej zaawansowane body, ale nauczyłem się z tym żyć i body nie zmieniłem:)
Pierścienie pośrednie zwykle są sprzedawane w zestawach po trzy. Każdy ma inną gróbość, można stosować je pojedynczo lub kilka naraz. Możesz też poszukać w sieci info o mieszkach do makro (płynna regulacja długości).
Wersje podstawowe nie przenoszą automatyki, ostrości i przesłony ale są stosunkowo tanie, te z pełną automatuką to już większy wydatek.
Myślę jednak że to dla Ciebie dalsza perspektywa, do zdjęć jakie pokazałaś nie są konieczne pierścienie:)
Pozdrawiam:
tatusiek
D40 to dobry aparat. Jak kupisz z kitem, to po jakimś czasie przekonasz się, która ogniskowa bardziej Ci pasuje i zmienisz na stałkę (35 lub 50mm). Do takich zdjęć przyrody jakie pokazałaś można się starać rozmyć tło już przy f/3.5 i 55mm kitem, ale lepiej to wyjdzie którąś stałką.
Po jakimś czasie jak się już zapoznasz z aparatem to poczytasz więcej i pomyślisz nad makro. Wtedy zamiast pierścieni pośrednich polecałbym konwerter makro Raynoxx-250. Nie stracisz aż tak na jasności.
Ogólnie lepiej zacząć od kita z AF o szerokim zakresie ogniskowych. Bo jak już aparat będzie to zwierzątko się trafi, krajobraz czy rodzina...
przem426
20-07-2010, 08:43
D40 to dobry aparat. Jak kupisz z kitem, to po jakimś czasie przekonasz się, która ogniskowa bardziej Ci pasuje i zmienisz na stałkę (35 lub 50mm). Do takich zdjęć przyrody jakie pokazałaś można się starać rozmyć tło już przy f/3.5 i 55mm kitem, ale lepiej to wyjdzie którąś stałką.
Po jakimś czasie jak się już zapoznasz z aparatem to poczytasz więcej i pomyślisz nad makro. Wtedy zamiast pierścieni pośrednich polecałbym konwerter makro Raynoxx-250. Nie stracisz aż tak na jasności.
Ogólnie lepiej zacząć od kita z AF o szerokim zakresie ogniskowych. Bo jak już aparat będzie to zwierzątko się trafi, krajobraz czy rodzina...
na kitowym 18-55 nie przy 55mm swiatło masz 5.6
żeby uzyskać ładny bokeh - polecam koleżance zapoznać się z terminem głębia ostrości i odległość hiperfokalna.
a jak już teoria stanie się zrozumiała - to troche zabaw z kalkulatorem głębi ostrości np takim (http://www.fotografuj.pl/Article/Kalkulator_glebi_ostrosci/id/41)
A no bo troche mało jeszcze wiem i troche mi głupio.. ;)
Mógłbyś mi podać przykłady tych pierścieni ? np z allegro.
Pierścienie pośrednie montuje się pomiędzy obiektyw a body, aby odsunąć ostatni element optyczny obiektyw od matrycy. Daje to możliwość podejścia bliżej do obiektu. Rozwiązania są następujące:
1) Najtańsze pierścienie: http://allegro.pl/item1120295482_pierscienie_posrednie_nikon_d5000_d 40_d60_d3000.html
2) Pierścienie z przeniesieniem automatyki (pomiar światła): http://allegro.pl/item1127317809_pierscienie_posrednie_makro_auto_ni kon_af_japan.html
3) Pierścienie "firmowe" z automatyką: http://allegro.pl/item1153236310_kenko_pierscienie_posrednie_dg_makr o_nikon_nowe.html
Sam posiadam te pierścienie 1). Brak pomiaru światła jest upierdliwy, dlatego jeżeli dysponujesz finansami, jednak lepiej dołożyć na te z automatyką. Na początku może i jest to ekscytujące, że robisz zdjęcia bez automatyki, tylko na pełnym manualu, ale potem staje się to kulą u nogi, więc...
Dodatkowo zaopatrz się w pierścień odwrotnego mocowania: http://allegro.pl/item1120935661_pierscien_odwrotnego_mocowania_niko n_52mm_w_wa.html
Rozwiazanie raczej przeznaczone do stałek, im szerszy obiektyw, tym większe powiększenie. Z odwrotnego mocowania korzystałem w zestawie Lumix FZ-30 + Helios. Generalnie zrobiłem z aparatu praktycznie mikroskop, ale przy takim powiększeniu jest problem z bardzo małą głębią. Nie testowałem jeszcze tego rozwiązania na D80 - ale mam zamiar.
Jest jeszcze soczewka Canon 500D lub 250D, które są jedyną soczewką makro jaką można polecić. No ale cena tej soczewki to mniej więcej cena obiektyw N 50/1.8. Więc drogo - ale to jednak wciąż mniej niż obiektyw makro :D
Oczywiście idealnym rozwiązaniem byłby obiektyw makro + pierścienie z automatyką - no ale jak już wiesz, to dość drogie rozwiązanie.
A to co uzyskałem wczoraj za pomocą N 50/1.8 + pierścienie pośrednie:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img84.imageshack.us/img84/6949/dsc7385.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img835.imageshack.us/img835/5067/dsc7396.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img59.imageshack.us/img59/3099/dsc7384l.jpg)
Tylko że charlotte69 nie chce robić makro, a przyrodę. Po prostu się źle wyraziła. Po co wydawać na początek kasę na pierścienie (jeszcze z automatyką), żeby potem robić szyszki z 5cm ??
D40 to fajny, mały aparacik, ostatnio zakupiłem żonce i jest zadowolona :wink: Niestety przynajmniej z pierścieniami Delty nie działa automatyka.
Pzdr
charlotte69
20-07-2010, 15:03
Tylko że charlotte69 nie chce robić makro, a przyrodę. Po prostu się źle wyraziła. Po co wydawać na początek kasę na pierścienie (jeszcze z automatyką), żeby potem robić szyszki z 5cm ??
Makro. Nie tylko przyrodę i szyszeczki ;)
Krajobrazy również wchodzą w grę, wiec mam zamiar kupić D40/D60 z 18-55 a później dokupić obiektyw makro + pierścienie np.
matimatrix
20-07-2010, 16:09
Witam ja także zastanawiałem się nad D40 i D3000.
Ale słyszałem że D40 nie ma już nowych więc sobie odpuściłem
I poczekałem jeszcze troszkę czasu i kupiłem Nikona D5000 z obiektywem 18-55mm VR a teraz zastanawiam się nad nowym obiektywem. (Już napisałem temat jaki obiektyw wybrać Czy Nikkora 55-200mm czy Sigme 70-300mm, ale zaciekawił mnie tele obiektyw Falcon 500mm)
charlotte69
20-07-2010, 16:18
Witam ja także zastanawiałem się nad D40 i D3000.
Ale słyszałem że D40 nie ma już nowych więc sobie odpuściłem
I poczekałem jeszcze troszkę czasu i kupiłem Nikona D5000 z obiektywem 18-55mm VR a teraz zastanawiam się nad nowym obiektywem. (Już napisałem temat jaki obiektyw wybrać Czy Nikkora 55-200mm czy Sigme 70-300mm, ale zaciekawił mnie tele obiektyw Falcon 500mm)
Ja właśnie specjalnie chce fajną używke ;)
D40 to fajny, mały aparacik, ostatnio zakupiłem żonce i jest zadowolona :wink: Niestety przynajmniej z pierścieniami Delty nie działa automatyka.
Pzdr
Lipne pierścienie? Zastanawiam czy sobie ich nie kupić. Co dokładnie jest nie tak?
matimatrix
20-07-2010, 16:31
Ja właśnie specjalnie chce fajną używke ;)
No niestety na allegro nie znalazłem Nikona D5000 używanego.
Ja za mojego nowego dałem 2300PLN
charlotte69
20-07-2010, 16:37
No niestety na allegro nie znalazłem Nikona D5000 używanego.
Ja za mojego nowego dałem 2300PLN
Nikon D5000 należy raczej do tych nowszych i ciężko jest znaleźć używkę. Gdybyś pooglądał na Allegro D40 to zauważysz naprawdę super okazje ;) To jeden z kilku argumentów, dla których chcę D40 ;) D60 też są, ale trochę droższe, a mnie zależy na czasie, a z kasą trochę cienko.. :)
hm a tak jakby porównać używany D40 z nowym D3000 to który Waszym zdaniem jest lepszy?
charlotte69
20-07-2010, 19:49
Niby w D40 mało szumów ;)
hm a tak jakby porównać używany D40 z nowym D3000 to który Waszym zdaniem jest lepszy?
Co lepsze? Używany maluch czy nowy maluch bis? :D
Niby w D40 mało szumów ;)
ja bym wolał nowego Nikona d3000 z kitem na początek jeśli nie masz więcej kasy. Zerknij tutaj masz podstawowe różnice między tymi aparatami a w Chorzowie dobry sklep gdzie możesz tanio zakupić nowy z gwarancją aparat
http://www.recenzje.net.pl/1-aparaty_cyfrowe/4.1724vs1077
Co lepsze? Używany maluch czy nowy maluch bis? :D
:)
dobrze to ująłeś wolałbym malucha BIS choćby z tego powodu że nowy i w dodatku z gwarancją
przem426
20-07-2010, 20:05
Witam ja także zastanawiałem się nad D40 i D3000.
Ale słyszałem że D40 nie ma już nowych więc sobie odpuściłem
I poczekałem jeszcze troszkę czasu i kupiłem Nikona D5000 z obiektywem 18-55mm VR a teraz zastanawiam się nad nowym obiektywem. (Już napisałem temat jaki obiektyw wybrać Czy Nikkora 55-200mm czy Sigme 70-300mm, ale zaciekawił mnie tele obiektyw Falcon 500mm)
po pierwsze - falcona 500 sobie odpuść - chyba że koniecznie chcesz mieć mydlane zdjęcie sąsiadki 4 domy dalej.
po drugie - dlaczego każdy początkujący użytkownik jako drugi obiektyw zawsze wybiera tele ?? przecież dużo bardziej użyteczny będzie szeroki kąt. taka sigma 10-20 (pierwsza wersja) jest teraz do wzięcia za bardzo rozsądne pieniądze.
z czasów jak miałem jeszcze hyperzooma, z wszystkich zdjęć, te z długiego końca (>200mm) to było ~7% moich wszystkich zdjęć.
charlotte69
20-07-2010, 20:31
po pierwsze - falcona 500 sobie odpuść - chyba że koniecznie chcesz mieć mydlane zdjęcie sąsiadki 4 domy dalej.
po drugie - dlaczego każdy początkujący użytkownik jako drugi obiektyw zawsze wybiera tele ?? przecież dużo bardziej użyteczny będzie szeroki kąt. taka sigma 10-20 (pierwsza wersja) jest teraz do wzięcia za bardzo rozsądne pieniądze.
z czasów jak miałem jeszcze hyperzooma, z wszystkich zdjęć, te z długiego końca (>200mm) to było ~7% moich wszystkich zdjęć.
Tylko, że taki Nikkor 50 f1,8 jest o wiele tańszy a też nie jest zły do makro ;)
lukaszD1x
20-07-2010, 20:35
Poszukaj D80 jeśli chodzi o D40 to aparat naprawde nie jest głupi:) Ja powiem tyle nie ważne jest aż tak body ale szkło ! D40+50f/1.8 nie jest zły pomysł ostrość ręcznie przy makro i portrecie jest nawet czasem wskazana,możesz też kupić 35mm f/1.8 z czasem
matimatrix
20-07-2010, 20:39
No D3000 nowy czy D40.
Jeśli dobrze pamiętam D3000 nie ma live view, ale nie wiem czy będziesz używał tej opcji.
No jak jesteś początkujący to czasami chyba będziesz go używał (wiem ze swojego doświadczenia).
Wiem wiem że są świetne okazje na D40 bo sam chciałem taki kupić :D haha
Nie wiem ale ja wolę D40 wiem co mówię bo jakiś 1 miesiąc temu miałem ten sam problem i pytałem się fotografów i znajomych co pracują w sklepach foto, jeśli masz taką możliwość to popytaj ja spytałem też gościa w media markt co on sądzi.
Pozdrawiam
Mateusz
charlotte69
20-07-2010, 20:45
Poszukaj D80 jeśli chodzi o D40 to aparat naprawde nie jest głupi:) Ja powiem tyle nie ważne jest aż tak body ale szkło ! D40+50f/1.8 nie jest zły pomysł ostrość ręcznie przy makro i portrecie jest nawet czasem wskazana,możesz też kupić 35mm f/1.8 z czasem
Zgadzam się z Tobą, dlatego wolę BODY z D40 ;) tańsze i dobre dla początkujących. O 35 też słyszałam, ale niby 50 troszke lepsza + pierścienie ;)
wojtas0009
20-07-2010, 20:54
ja bym wolał nowego Nikona d3000 z kitem na początek jeśli nie masz więcej kasy. Zerknij tutaj masz podstawowe różnice między tymi aparatami a w Chorzowie dobry sklep gdzie możesz tanio zakupić nowy z gwarancją aparat
http://www.recenzje.net.pl/1-aparaty_cyfrowe/4.1724vs1077
ciekawe to porównanie... nie ma co :) pomija że zaznaczają na zielono( w D3000) nawet jak w D40 jest to samo, albo nie piszą co jest w D40.
Co do maluchów... mój tata przez długo jeździł i zwykłym, i bisem :) mówi że bis cały czas się psuł :D
więc... nawet gdybym teraz brał, wolałbym za mniej pieniędzy kupić D40, niż dokładać w D3000, które nie niesie ze sobą zbyt wielu zmian (D3000 może i ma 10mpx, 11punktów af- ale nie ma najważniejszego, czego nie ma i D40- silnika)
pozdrawiam
dobrze to ująłeś wolałbym malucha BIS choćby z tego powodu że nowy i w dodatku z gwarancją
Tylko jakby co to ja nie wiem co lepsze :D
Ja w tej klasie w ogóle nie brałbym pod uwagę D40/D40x/D60/D3000/D80. Konkurencja ma tutaj lepszą ofertę :D
charlotte69
20-07-2010, 21:07
Dochodźmy już powoli do finału, czyli ostatecznej decyzji kupna. Moja wizja jest następująca :
Zostanę uparcie przy swoim D40. A widzę to wszystko tak : Nikon D40 + 18-55mm za fajną cene na allegro. Trochę się oswoić i gdy będzie kasa to.. I tu jest problem.
Nikkor 50 f1,8 + pierścienie czy helios 44m-4 + pierścienie ?
Nikkor 50 f1,8 + pierścienie czy helios 44m-4 + pierścienie ?
Nikkor. Ale może kup go za jakiś czas. Oswój się najpierw z 18-55.
charlotte69
20-07-2010, 21:15
Nikkor. Ale może kup go za jakiś czas. Oswój się najpierw z 18-55.
Tak, taki mam zamiar :) Zresztą kasa też z nieba nie leci ;) Ale helios też jest dobry. Więc sie tak zastanawiam.. i w sumie to tańszy jest
Tak, taki mam zamiar :) Zresztą kasa też z nieba nie leci ;) Ale helios też jest dobry. Więc sie tak zastanawiam.. i w sumie to tańszy jest
Zestaw Helios + Przejściówka to może być w okolicach 100 zł. A ile za używanego Nikkora teraz trzeba dać?
Biorąc pod uwagę, że z Nikkorem będzie ostrzenie na nieskończoność (no tak, z Heliosem też, ale wtedy sama przejściówka 100 zł ale trzeba wziąć pod uwagę, że jakość z tą przejściówką spada makabrycznie - plus dla Canona w tej kwestii), pomiar światła, lepsza praca pod światło to... :D
Ile musisz dołożyć do Nikkora? ;)
charlotte69
20-07-2010, 21:25
Zestaw Helios + Przejściówka to może być w okolicach 100 zł. A ile za używanego Nikkora teraz trzeba dać?
Biorąc pod uwagę, że z Nikkorem będzie ostrzenie na nieskończoność (no tak, z Heliosem też, ale wtedy sama przejściówka 100 zł ale trzeba wziąć pod uwagę, że jakość z tą przejściówką spada makabrycznie), pomiar światła, lepsza praca pod światło to... :D
Ile musisz dołożyć do Nikkora? ;)
Nikkor 50 f1,8 to ok. 500 zł, bo patrzałam na allegro. Nie wiem czy łudzić sie na heliosa czy lepiej ten lepszy obiektyw ta 50 na baaaaaardzo długi czas, nie tylko z tym D40.
Na naszej giełdzie 50/1.8 chodzi pomiędzy 350 a 400 zł. Dozbierać musisz 250 zł. W tym czasie baw się 18-55. :)
matimatrix
20-07-2010, 21:41
JA w moim D5000 mam 18-55mm i na razie mi starcza zdjęcia są spoko jak chcecie zobaczyć to zapraszam na mojego fotobloga :D
http://mateuszwnukowski.flog.pl/
zdjęcia z nad morza są zrobione Nikonem i jeszcze jakieś trzeba patrzeć jakim aparatem są wykonane tam pisze
Tak jak pisałem wcześniej, zamiast pierścieni pośrednich warto rozważyć Raynoxx-DCR250, poczytaj o nim, jest mnóstwo informacji w sieci i porównań do pierścieni wraz ze zdjęciami. No i dla Ciebie jako początkującej to rozwiązanie wygodniejsze.
A z tym maluchem i maluchem bis to nie przesadzajcie... D40 dobry jest i basta! :)
charlotte69
21-07-2010, 14:22
Mam nadzieję, że z 50 1,8 + pierścienie rozmyje tak tło ? ;) http://www.photoblog.pl/#fotoluk/70330146
charlotte69
21-07-2010, 15:08
Nawet bez pierścieni :)
Ooo, super ;) ISO 200 wystarczy, czy może 400 ? Co jest jeszcze ważne przed zrobieniem takiego zdjęcia, czy do zrobienia go ?
Ooo, super ;) ISO 200 wystarczy, czy może 400 ? Co jest jeszcze ważne przed zrobieniem takiego zdjęcia, czy do zrobienia go ?
iso nie jest wazne, na d40 z tym obiektywem wystarczy przylozyc oko do wizjera, skadrowac, ustawic recznie ostrosc i zrobic zdjecie :)
przy szkle af-s ostrosc ustawi sie automatycznie
Witam
A ja bym się zastanawiał nad takim zestawem :
http://allegro.pl/item1150078946_nikon_d70s_kompletny_zestaw.html
D70s to puszka z silnikiem, z ISO 100. 18-70 to jeden z lepszych obiektywów z dolnej półki cenowej. Zakres ogniskowych wprost wymarzony na początek. Dodatkowo przy zakupie pierścieni pośrednich na 70 mm można już całkiem niezłe makro uzyskać. Zasada w skrócie jest taka, że im większa ogniskowa, tym większa odległość od obiektu przy tym samym odwzorowaniu. Stąd zamiast polecanego gdzieś wyżej Heliosa proponowałbym coś na 135 mm.
Silnik w tym aparacie pozwoli na bezproblemowe używanie starszych szkiełek AF. Czy choćby Tamrona 90 mm - świetnego szkła typowo do makro.
D70s to puszka z silnikiem, z ISO 100.
Raczej jednak z 200 ;)
Ale oczywiście wolałbym jeden D70s niż cztery D40 :D
Ooo, super ;) ISO 200 wystarczy, czy może 400 ?
Koniecznie do aparatu dokup książkę o fotografii. Jest kilka na forum polecanych. Poszukaj!
Raczej jednak z 200 ;)...
Ha, no pewnie, że 200. Mój błąd. Wziąłem te dane z D200 :) o którym gdzieś też pisałem :).
Jednak swoje zdanie podtrzymam. D70s to bardzo dobra pucha na rozpoczęcie przygody.
Też popieram opcję d70s.
Ceny chyba raczej podobne (d40 vs d70s).
Matryca ta sama, funkcjonalność, ergonomia po stronie d70s, srubokręt i 50,1.8 - nie wiem jak można mieć w tej sytuacji w ogóle dylemat;)
matimatrix
21-07-2010, 19:08
ooo nie widziałem jeszcze d70s
W koło Macieju to samo na forum: nie ma silnika AF to jest do bani, krucjata sprzętowa...
To nic, że pytający nie ma jeszcze pojęcia o fotografii i nie wie co będzie focił, to nic, że mógłby kupić lekką, małą lustrzankę za nieduże pieniądze, to nic, że na większości oglądanych na laptopach(!) zdjęć nie będzie widać różnicy między D40 a D70(80,90), ważne, żeby tylko nie kupić czegoś bez silnika... ech, wodę z mózgu ludziom robicie. Lepiej pójść zdjęcia porobić, szyszki, kwiatki i robaczki(do makro) czekają za progiem domu.
A jakbyś przeczytał to byś wiedział, że koleżanka planuje zakup Nikkora 50/1.8. Chyba przyznasz, że w tym wypadku D70s byłby lepszym wyborem. Prawda? :D
Marcin Borkowski
21-07-2010, 21:06
przesiadłem sie z d40 na d70s (i jeszcze 200zł w kieszeni zostało:O akurat na grip) :)
nie odmieniłbym się!
W koło Macieju to samo na forum: nie ma silnika AF to jest do bani, krucjata sprzętowa...
To nic, że pytający nie ma jeszcze pojęcia o fotografii i nie wie co będzie focił, to nic, że mógłby kupić lekką, małą lustrzankę za nieduże pieniądze, to nic, że na większości oglądanych na laptopach(!) zdjęć nie będzie widać różnicy między D40 a D70(80,90), ważne, żeby tylko nie kupić czegoś bez silnika... ech, wodę z mózgu ludziom robicie. Lepiej pójść zdjęcia porobić, szyszki, kwiatki i robaczki(do makro) czekają za progiem domu.
No, niestety...:)
Nikon d70s jest lepszym, bardziej zaawansowanym korpusem niż d40. Nie tylko w w/w sytuacji ale prawie zawsze.
Gdy osoba planuje używanie 50.1.8 - dyskusji w ogóle nie powinno być, tym bardziej, że cenowo oba korpusy plasują się w jednej lidze.
Dlatego, proponuję obiektywną ocenę faktów, najlepiej bez osobistych uwarunkowań:)
charlotte69
21-07-2010, 21:09
Raczej jednak z 200 ;)
Ale oczywiście wolałbym jeden D70s niż cztery D40 :D
Koniecznie do aparatu dokup książkę o fotografii. Jest kilka na forum polecanych. Poszukaj!
Myślę nad ,, Radość fotografowania ". Słyszałam, że książka dosyć prosto i fajnie napisana, niegdyś dodawana do zakupionych egzemplarzy aparatów.. ;)
Czytam wątek od początku i już wyrażałem swoje zdanie temat ostrzenia zestawem D40+50/1.8
Gdybyś czytał to byś wiedział :)
A dlaczego koleżanka chce kupić N 50/1.8? Zdjęcia, które pokazała jako przykładowe można zrobić kitem, można Sigmą 70-300 i nawet tak jak ktoś napisał Sigmą 10-20. Prawie każdym obiektywem. Poza tym będąc super-początkującym nie robi się zdjęć jednego rodzaju (tu występuje kwiat/szyszka z rozmytym tłem), a wręcz odwrotnie szuka się swoich upodobań, przyzwyczajeń itp. Tak przynajmniej ja to pojmuję, proponuję więc, nie "pitolić" o silnikach i przesłonach tylko kupić D40 z kitem, resztę kasy odłożyć, zrobić 3000 zdjęć i wrócić na forum...
Marcin Borkowski
21-07-2010, 21:16
kup: Bryan Peterson: Ekspozycja bez tajemnic nie pożałujesz! :)
charlotte69
21-07-2010, 21:17
Czytam wątek od początku i już wyrażałem swoje zdanie temat ostrzenia zestawem D40+50/1.8
Gdybyś czytał to byś wiedział :)
A dlaczego koleżanka chce kupić N 50/1.8? Zdjęcia, które pokazała jako przykładowe można zrobić kitem, można Sigmą 70-300 i nawet tak jak ktoś napisał Sigmą 10-20. Prawie każdym obiektywem. Poza tym będąc super-początkującym nie robi się zdjęć jednego rodzaju (tu występuje kwiat/szyszka z rozmytym tłem), a wręcz odwrotnie szuka się swoich upodobań, przyzwyczajeń itp. Tak przynajmniej ja to pojmuję, proponuję więc, nie "pitolić" o silnikach i przesłonach tylko kupić D40 z kitem, resztę kasy odłożyć, zrobić 3000 zdjęć i wrócić na forum...
Przynajmniej jeden, który jest po mojej stronie hehe. Dobrze mówisz, najpierw kupię D40 + 18-55 a może w późniejszym czasie jakiś inny przystosowany do makro, jeśli uznam, że ten jest niewystarczający ;)
tylko kupić D40 z kitem, resztę kasy odłożyć, zrobić 3000 zdjęć i wrócić na forum...
A co by straciła jakby od razu kupiła D70s? :D
Bo co by zyskała to wiemy ;)
charlotte69
21-07-2010, 21:39
kup: Bryan Peterson: Ekspozycja bez tajemnic nie pożałujesz! :)
Dobra dla początkujących ? ;) Czytałam na forum, ze niektóre porównania są śmieszne :D
W koło Macieju to samo na forum: nie ma silnika AF to jest do bani, krucjata sprzętowa...
To nic, że pytający nie ma jeszcze pojęcia o fotografii i nie wie co będzie focił, to nic, że mógłby kupić lekką, małą lustrzankę za nieduże pieniądze, to nic, że na większości oglądanych na laptopach(!) zdjęć nie będzie widać różnicy między D40 a D70(80,90), ważne, żeby tylko nie kupić czegoś bez silnika... ech, wodę z mózgu ludziom robicie. Lepiej pójść zdjęcia porobić, szyszki, kwiatki i robaczki(do makro) czekają za progiem domu.
Panie edmundzie.
Skoro ktoś pyta, to ktoś w miarę swoich możliwości doradza. Ja doradzam jak umiem najlepiej. Kilka modeli Nikonów cyfrowych "przestrzeliłem", kilka modeli obiektywów miałem możliwość używać, raz krócej raz dłużej. Stąd też piszę to, co moim zdaniem będzie najlepszym wyborem. A decyzję i tak podejmie koleżanka charlotte69.
Nikt nie dyskredytuje D40 za brak silnika. Ale jego obecność jest zaletą dla kogoś, kto będzie chciał zacząć inwestować w szkła.
Czy wydać ponad 5000 za AF-S 70-200 2.8 czy 2500 za AF 80-200 2.8 ? Czy do makro wydać 1300 za Tamrona 90 mm czy 3000 za Nikkora 105 ? Czy za Nikkora AF 300mm f4 dać 2200 czy za AF-S 300mm f 4 dać ponad 4000 ?
Oczywiście te szkła, które wymieniłem kupuje ten kto wie co chce fotografować i na dodatek chce to robić to w sposób najlepszy z możliwych.
Pozdrawiam i więcej dystansu życzę.
prócz pierścieni możesz pokusić się jeszcze o zakup pierścienia odwrotnego mocowania
podłączysz go do 18-55 i do 50 1.8 nawet do Heliosa 58 generalnie do każdego obiektywu z filtrem 52
Marcin K
22-07-2010, 02:01
D40 z pół-elektroniczną migawką oferuje czas synchronizacji lampy błyskowej 1/500. Natywne ISO200 i mniejszy ścisk na matrycy daje lepszą kulturę pracy CCD od D40X czy D60. De gustibus non disputandum est... ale mi się kolory wypluwane na dzień dobry przez D40 bardziej podobają niż D70s, D50, czy D80. Przycisk FUNC podnosi i tak dobrą ergonomię D40. Owszem kupiłem ostatnio D90, ale nie z powodu śrubokręta, ale raczej z powodu matrycy CMOS nowej generacji dające użyteczne ISO800, które bardzo lubiłem w analogu. A czy za inne podpierdołki początkujący amator będzie chciał wydać ponad 2kPLN więcej. Niekoniecznie.
Mojej D40 się nie pozbywam, bo z N35 f/1.8 i SB400 stanowią lekki niby piórko zestaw spacerowy. A w domu fajnie mieć dwa obiektywy wpięte na raz.
Gorąco polecam zakup dowolnego modelu cyfrowej lustrzanki za rozsądną cenę i czerpanie radości z focenie.
Skrajny onanizm sprzętowy może prowadzić do wniosku, że tylko naciskanie spustu na D700 z kilerem stałek N24-70 warte jest wysiłku.
Mam nadzieję, że z 50 1,8 + pierścienie rozmyje tak tło ? ;) http://www.photoblog.pl/#fotoluk/70330146
Czy takie rozmycie tła będzie dla Ciebie zadawalające??? :)
http://www.cyberfoto.pl/galeria/showphoto.php?photo=47733&cat=6
Czy wydać ponad 5000 za AF-S 70-200 2.8 czy 2500 za AF 80-200 2.8 ? Czy do makro wydać 1300 za Tamrona 90 mm czy 3000 za Nikkora 105 ? Czy za Nikkora AF 300mm f4 dać 2200 czy za AF-S 300mm f 4 dać ponad 4000 ?
Oczywiście te szkła, które wymieniłem kupuje ten kto wie co chce fotografować i na dodatek chce to robić to w sposób najlepszy z możliwych.
Nie chcę wchodzić w te sprzeczki na obiektywy, ale sprawdź sobie, że: (1) Tamron 90 jest z silnikiem dla Nikona, (2) "300" AF i AF-S to całkiem inne szkła (poczytaj forum Przyroda), (3) amator zamiast AF-S 70-200/2.8 może spokojnie kupić AF-S 70-300/4.5
Na pytanie co się zyskuje kupując D40 zamiast D70s odpowiadam:
- D40 jest lżejszy
- D40 jest mniejszy
- D40 ma większy wyświetlacz LCD
- w tej samej cenie D40 będzie mniej "wypstrykany"
- dodatkowo moim zdaniem daje ładniejsze zdjęcia na P i A (po ręcznym ustawieniu WB)
tomek20stencel5
22-07-2010, 09:11
Koleżanko, ja Tobie poradzę kupić Canona 20D i do tego na początek kita 18-55 IS. Ogólnie taki zestaw miażdży D40 + 18-55.. Jakość obrazka świetna, bardzo małe szumy (dopiero D90/D300 są lepsze pod względem szumów). Ergonomia według mnie super (sam mam 30D), szybkość też wypas - 5kl/s, wizjer lepszy niż w D40, magnezowe body. Na prawdę będzie to lepsza maszynka.
Polsar74
22-07-2010, 11:40
Koleżanko, ja Tobie poradzę kupić Canona 20D i do tego na początek kita 18-55 IS. Ogólnie taki zestaw miażdży D40 + 18-55.. Jakość obrazka świetna, bardzo małe szumy (dopiero D90/D300 są lepsze pod względem szumów). Ergonomia według mnie super (sam mam 30D), szybkość też wypas - 5kl/s, wizjer lepszy niż w D40, magnezowe body. Na prawdę będzie to lepsza maszynka.
niby sporo racji w tym jest ale ... np w canonie bardzo trudno ustalić rzeczywisty przebieg takiego body. Owego czasu to body było tzw. semi-profi czyli amatorzy go raczej w zasięgu swego portfela nie mieli. Dokładnie odwrotnie niż w przypadku D40. Tu raczej od poczatku aparat kupowany przez amatorów - stad spora część egzemplarzy ma niskie przebiegi i całkiem niezły stan techniczny. No niestety - albo zajeżdżony Merc, albo zadbany Fiat. Wybór należy do Ciebie :-)
charlotte69
22-07-2010, 11:51
Czy takie rozmycie tła będzie dla Ciebie zadawalające??? :)
http://www.cyberfoto.pl/galeria/showphoto.php?photo=47733&cat=6
Tak ! :D
Tak ! :D
Uważaj, to było podchwytliwe pytanie! ;)
Pozwolę sobie przyłączyć się do wątku, bo jakiś czas temu miałem identyczny dylemat jak charlotte69, z tym że miałem jeszcze niższy budżet. Kupiłem wtedy (koniec 2009) używanego D40x na allegro za ok 400 zł i kita 18-55 VR za niecałe 300. Jestem bardzo zadowolony (niekoniecznie tylko w porównaniu do wkładu finansowego). Wolę na początek kupić coś "podstawowego" i z czasem upgrade'ować. Gdybym od razu zainwestował w drogi sprzęt, na moim (niskim) poziomie zaawansowania nie umiałbym tego docenić.
W zeszłym miesiącu znalazłem w piwnicy starego Heliosa 44M-4 - kupiłem przejściówkę z soczewką (żeby ostrzyła do nieskończoności) za 92 zł i z dużą dawką przyjemności produkuję tego typu zdjęcia:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
http://img155.imageshack.us/img155/4567/dsc1585j.jpg]źródło (
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
http://img541.imageshack.us/img541/2678/dsc1553m.jpg]źródło ([URL=http://img541.imageshack.us/i/dsc1553m.jpg/)
Witam.
Mam male pytanie.
Znalazłem aukcje http://allegro.pl/item1159159392_niezawodny_i_precyzyjny_nikon_d80_o d_1zl_zobacz.html i umówiłem się ze sprzedającym na cene nie przekracającą 1500 zł.
Co o tym sądzicie ?
charlotte69
22-07-2010, 13:03
Witam.
Mam male pytanie.
Znalazłem aukcje http://allegro.pl/item1159159392_niezawodny_i_precyzyjny_nikon_d80_o d_1zl_zobacz.html i umówiłem się ze sprzedającym na cene nie przekracającą 1500 zł.
Co o tym sądzicie ?
Coś za mała cena. Ale wygląda na sprawny i ok. W końcu to tylko BODY.
Tak tak tylko właśnie nie wiem czy się decydować.
Polsar74
22-07-2010, 13:11
Tak tak tylko właśnie nie wiem czy się decydować.
a my mamy wiedzieć ? niby czemu ?
;-)
Wiem wiem ; ) Tylko że jeżeli umówiłem się na kwotę 1360 zł, czy myślicie że w porządku ?
Oprócz tradycyjnego obmacywania aparatu,
proponuję potwierdzić przebieg aparatu.
Opanda, laptop i do dzieła:)
no nic, z tym będzie ciężko. Zbyt duża odległość. Ale nic, dzięki i pozdrawiam.
charlotte69
22-07-2010, 13:20
Wiem wiem ; ) Tylko że jeżeli umówiłem się na kwotę 1360 zł, czy myślicie że w porządku ?
Możesz spróbować. Tak jak mówi kolega, poproś o dokładny i przebieg i zapytaj w razie czego o gwarancję i o śladu użytkowania. Zawsze możesz przy kurierze sprawdzić towar i nie przyjąć ;) Lub odesłać czy coś jesli wyrazi na to zgode.
Marcin Borkowski
22-07-2010, 13:31
sprawdzić towar można dopiero po wręczeniu pieniędzy kurierowi.. w razie czego nie odzyskamy ich z miejsca
pieczarek
22-07-2010, 13:42
A co by straciła jakby od razu kupiła D70s? :D
Używam D40 i D90, miałem D80, macałem D70s, więc jakieś tam rozeznanie mam.
Koleżanka straci możliwość używania dobrej, małej, poręcznej i stosunkowo łatwej do opanowania lustrzanki. Zapewniam, że nie każdemu chce się ciągać ze sobą taki klamot jak D70 czy D90. Nieprawdą też jest, że jak ktoś ma duże łapy, to bezwarunkowo potrzebuje coś większego niż D40. Jestem dużym chłopem (wzdłuż i ostatnio niestety wszerz), mam duże łapy, a wolę D40. Od zawsze zresztą wolałem małe lustrzanki (Pentax ME super, Olympus OM2). Sądzę zatem, że dla kobiety wielkość, a raczej małość, sprzętu może być zaletą.
D40 wypluwa bardzo przyzwoite pliki jpg: ostre, tak jak amator zwykle lubi, nasycone tak jak amator lubi, naświetlone poprawniej niż z D80 czy D90.
To tyle na temat możliwych strat w przypadku zakupu jakiegoś dużego, fajnego, zachwalanego i zbyt wypasionego jak dla początkującego amatora klamota.
wojtas0009
22-07-2010, 13:44
"Czesto poruszam sie po Polsce wiec jesli jestes zaintersowany zakupem ale chcialbys otrzymac towar osobiscie, zadzwon lub napisz i sprawdz czy bede przejezdzal w najblizszym czasie przez Twoja miejscowosc."
@Szycu, pytałeś?
@wojtas nie pytałem, wgl tego nie widzialem.
lukaszD1x
22-07-2010, 14:09
Aparat był kupiony w markecie media markt oklejony taśmą ochrony pewnie z wystawy był:) z kąd to wiem pracuje w saturnie:)to tak samo:)
LukaszD1x ale jaki aparat ?
charlotte69
22-07-2010, 18:17
LukaszD1x ale jaki aparat ?
Nie widzisz na pudełku kawałek taśmy z Media Markt ? ;)
Tak ! :D
to spokojnie wystarczy kompakt. Zdjęcie zrobione SX20 Canon :)
i masz super makro od 0cm, szeroki kąt oraz super tele 560mm
Uważaj, to było podchwytliwe pytanie! ;)
skąd wiedziałeś??? :(
charlotte69
22-07-2010, 20:07
to spokojnie wystarczy kompakt. Zdjęcie zrobione SX20 Canon :)
i masz super makro od 0cm, szeroki kąt oraz super tele 560mm
No dziwne, jakoś moim takiego w życiu bym nie zrobiła ;)
No dziwne, jakoś moim takiego w życiu bym nie zrobiła ;)
a jaki to sprzęt?
charlotte69
22-07-2010, 20:13
a jaki to sprzęt?
samsung s860. skoro kompakt, to ten też potrafi ;)
samsung s860. skoro kompakt, to ten też potrafi ;)
hm nie znam tego aparatu ale jak widzisz Canon SX20 potrafi :) nadal jestem zdania że powinnaś kupić lustrzankę nową z kitem a później zobaczysz. Nowe to nowe a zdjęcia w dużej mierze zależą od fotografa a nie od posiadanego sprzętu.
I jeszcze jedna uwaga:
ja dopiero się uczę
charlotte69
22-07-2010, 20:34
hm nie znam tego aparatu ale jak widzisz Canon SX20 potrafi :) nadal jestem zdania że powinnaś kupić lustrzankę nową z kitem a później zobaczysz. Nowe to nowe a zdjęcia w dużej mierze zależą od fotografa a nie od posiadanego sprzętu.
I jeszcze jedna uwaga:
ja dopiero się uczę
To może jedna uwaga z mojej strony : Nie poprawiaj już nigdy przyszłego filologa polskiego ;) Oba wyrażenia są poprawne. Lecz nie powiesz przecież : Ja buduję dom, tylko : Buduję dom. Czyż to nie lepiej brzmi, kolego ? ;) A skoro zarejestrowałam się tutaj, to znaczy, że poszukuję aparatu firmy Nikon, a nie Canon.
Dziękuję wszystkim użytkownikom za pomoc ! Wybrałam D40 + 18-55. W przyszłości być może dojdzie obiektyw makro. Jestem pewna, że to dobry wybór. Jeszcze raz dziękuję i jeśli jest taka możliwość, to proszę administratora o zamknięcie.
Pozdrawiam.
tomek20stencel5
22-07-2010, 21:20
Moim zdaniem wątek był bez sensu, jak byłaś pewna że D40 jest dobrym wyborem to po co się nas pytałaś? Nie mówię, że D40 nie jest dobrym wyborem, bo na pewno jest, ale są w tej cenie lepsze aparaty...
charlotte69
22-07-2010, 21:27
Moim zdaniem wątek był bez sensu, jak byłaś pewna że D40 jest dobrym wyborem to po co się nas pytałaś? Nie mówię, że D40 nie jest dobrym wyborem, bo na pewno jest, ale są w tej cenie lepsze aparaty...
Po to właśnie jest forum, by zapytać kogoś o zdanie i poprosić o pomoc :)
Tak jak już prosiłam wcześniej, proszę o zamknięcie tematu ! ;)
skąd wiedziałeś??? :(
No przecież widać, że to z kompakta było :D
pieczarek
22-07-2010, 22:07
...Tak jak już prosiłam wcześniej, proszę o zamknięcie tematu ! ;)
Ależ wątek, który zaczęłaś jest Twój tylko w momencie pierwszego postu. Potem ma własne życie. Ponad 100 wpisów, to nie w kij dmuchał. Może za jakiś czas, ktoś będzie chciał Cię spytać o wrażenia z użytkowania zakupionego aparatu. Co wówczas? Ma się dobijać do zamkniętego tematu?
To może jedna uwaga z mojej strony : Nie poprawiaj już nigdy przyszłego filologa polskiego ;) Oba wyrażenia są poprawne. Lecz nie powiesz przecież : Ja buduję dom, tylko : Buduję dom. Czyż to nie lepiej brzmi, kolego ? ;) A skoro zarejestrowałam się tutaj, to znaczy, że poszukuję aparatu firmy Nikon, a nie Canon.
Dziękuję wszystkim użytkownikom za pomoc ! Wybrałam D40 + 18-55. W przyszłości być może dojdzie obiektyw makro. Jestem pewna, że to dobry wybór. Jeszcze raz dziękuję i jeśli jest taka możliwość, to proszę administratora o zamknięcie.
Pozdrawiam.
czyli można zamknąć
No przecież widać, że to z kompakta było :D
ooo super ja nie rozpoznaję jeszcze
przem426
23-07-2010, 07:01
ooo super ja nie rozpoznaję jeszcze
i nie rozpoznasz "na oko". exify czytaj.
i nie rozpoznasz "na oko". exify czytaj.
ale w tym moim zdjęciu nie było exifa nawet nazwę zmieniłem żeby plik nie kojarzył się z konkretną marką aparatu
Ciekawe, że nie było EXIFa, a wszyscy wiedzą, że zrobiono je: 2010:07:20 godz.19:13:05 ;)
Kompaktem Canona z resztą.
Ciekawe, że nie było EXIFa, a wszyscy wiedzą, że zrobiono je: 2010:07:20 godz.19:13:05 ;)
Kompaktem Canona z resztą.
no tak nie wyciąłem do końca zresztą w sumie to chodziło o pokazanie że rozmycie tła można osiągnąć też robiąc zdjęcie małpką
charlotte69
29-09-2010, 21:43
Witam. Powracam z nowym pomysłem na kompakt nikon coolpix l110 lub l100. Co sądzicie ? słyszałam, że kompakt jest zbliżony do lustra i że lepiej od niego zacząć.
blackside
29-09-2010, 22:28
toć to jakaś prowokacja :P
Kundzior
30-09-2010, 00:10
Witam. Powracam z nowym pomysłem na kompakt nikon coolpix l110 lub l100. Co sądzicie ? słyszałam, że kompakt jest zbliżony do lustra i że lepiej od niego zacząć.
Słysząłem że komórki też są OK, zdjęcia robią. Co prawda nawet najsłabszy kieszeniowiec zrobi ładniejsze zdjęcia, ale.....daj spokój kup lustro, ucz się, zacznij inwestować jak podejdzie. Fotografia, nawet ta amatorska, to kupa frajdy!!! A w kompaktach Nikon jest chyba ostatni co do jakości.
.....daj spokój kup lustro, ucz się, zacznij inwestować jak podejdzie. Fotografia, nawet ta amatorska, to kupa frajdy!!! A w kompaktach Nikon jest chyba ostatni co do jakości.
Szczera prawda to prawdziwa przyjemność robić zdjęcia lustrzanką nie wspominając już o możliwościach
beniamin44
03-10-2010, 13:04
rdcom:
Szczera prawda to prawdziwa przyjemność robić zdjęcia lustrzanką nie wspominając już o możliwościach i niepotrzebnego wydawania pieniędzy na droższe obiektywy z własnymi silnikami oraz przeżywania stresu że dokładając 200pln do np D80 straciliśmy o wiele większe możliwości samego body i większej gamy obiektywów do wyboru choćby innych producentów.Jeżeli ktoś chce mieć tylko aparat do fot rodzinnej lub wycieczkowej to wystarczy dobry kompakt np olympus z zoomem,sam taki mialem i byłem zadowolony,dobre ostre fotki wystarczający do nauki oczywiście jeżeli ma ustawienia manualne.:shock:
35 afs kosztuje grosze, 50 afs używaną na gwarancji można mieć za mniej niż tysiak, sigma i tamton robią z motorkiem podstawowe szkła np 70-300 czy T 90, ultra szerokie sigmy i tamrona też mają silniki, jedynie 50 1,8 nikona się ostała bez ale wszyscy wiedzą że 50 na dx jest do niczego ; a spacerzoomy mają wszystkie afs
biadolenie nad silnikiem nie ma sensu, D80 fajny jest ale to pucha która mojej żonie się nie podoba bo za duża i ciężka a mi brak nie silnika w D60 tylko cls-a
rdcom:
i niepotrzebnego wydawania pieniędzy na droższe obiektywy z własnymi silnikami oraz przeżywania stresu że dokładając 200pln do np D80 straciliśmy o wiele większe możliwości samego body i większej gamy obiektywów do wyboru choćby innych producentów.Jeżeli ktoś chce mieć tylko aparat do fot rodzinnej lub wycieczkowej to wystarczy dobry kompakt np olympus z zoomem,sam taki mialem i byłem zadowolony,dobre ostre fotki wystarczający do nauki oczywiście jeżeli ma ustawienia manualne.:shock:
Jeżeli ktoś ma zamiar rozbudowywać szklarnię to oczywiście najlepiej zakupić body tylko ze śrubokrętem jak na razie nie odczuwam braku silnika w body.
35 afs kosztuje grosze, 50 afs używaną na gwarancji można mieć za mniej niż tysiak, sigma i tamton robią z motorkiem podstawowe szkła np 70-300 czy T 90, ultra szerokie sigmy i tamrona też mają silniki, jedynie 50 1,8 nikona się ostała bez ale wszyscy wiedzą że 50 na dx jest do niczego ; a spacerzoomy mają wszystkie afs
biadolenie nad silnikiem nie ma sensu, D80 fajny jest ale to pucha która mojej żonie się nie podoba bo za duża i ciężka a mi brak nie silnika w D60 tylko cls-a
Używałeś 50/1.8 na dx czy "kolega ci powiedział" że jest do niczego? Jak dla mnie to podstawowe szkło od kilku lat, co do wyboru puszki, w tej samej cenie co D40 kupisz znacznie lepsze D70s, zresztą było już o tym miliony razy wałkowane na forum
Używałeś 50/1.8 na dx czy "kolega ci powiedział" że jest do niczego? Jak dla mnie to podstawowe szkło od kilku lat, co do wyboru puszki, w tej samej cenie co D40 kupisz znacznie lepsze D70s, zresztą było już o tym miliony razy wałkowane na forum
używałem tej magicznej 50 tki (pisałem nie raz i nie dwa) czasem bawię się heliosem i dla jednego będzie ok dla innego nie a D40 da na pewno ładniejszego jpga od 70 tki (było wiele razy na forum) a amator nie wie co to nef i co z nim zrobić
D40 to naprawdę fajny aparat (było milion razy na forum) i tyle w temacie
charlotte69
09-10-2010, 18:46
Witam. Tak się złożyło, że trafiła się fajna okazja kupna D40. Mimo, że nie mam jeszcze całej sumy, to prawdopodobnie będę się starała zakupić ten aparat. Tutaj link do aukcji : http://allegro.pl/nikon-d40-limited-black-okazja-najtaniej-18-55-i1264369783.html Co o nim sądzicie ? Myślę, że jak nakleję poliwęglan na LCD to nie będzie widać tych rys. Właściwie to chciałam zapytać o co innego. Chciałabym, abyście przedstawili mi na co mam uważać i co dokładnie sprawdzić przy kupnie używanego aparatu, bym nie została oszukana. O podstawach wiem, ale Wy jesteście bardziej zaawansowani i może dacie jakieś nowe propozycje. Czekam na odpowiedzi, pozdrawiam.
marciing
09-10-2010, 18:51
Witam. Tak się złożyło, że trafiła się fajna okazja kupna D40. Mimo, że nie mam jeszcze całej sumy, to prawdopodobnie będę się starała zakupić ten aparat. Tutaj link do aukcji : http://allegro.pl/nikon-d40-limited-black-okazja-najtaniej-18-55-i1264369783.html Co o nim sądzicie ? Myślę, że jak nakleję poliwęglan na LCD to nie będzie widać tych rys. Właściwie to chciałam zapytać o co innego. Chciałabym, abyście przedstawili mi na co mam uważać i co dokładnie sprawdzić przy kupnie używanego aparatu, bym nie została oszukana. O podstawach wiem, ale Wy jesteście bardziej zaawansowani i może dacie jakieś nowe propozycje. Czekam na odpowiedzi, pozdrawiam.
w opisie nie ma jednej bardzo ważnej rzeczy a mianowicie przebiegu migawki. Zapytaj się sprzedającego o to jaki jest przebieg.
Witam. Tak się złożyło, że trafiła się fajna okazja kupna D40. Mimo, że nie mam jeszcze całej sumy, to prawdopodobnie będę się starała zakupić ten aparat. Tutaj link do aukcji : http://allegro.pl/nikon-d40-limited-black-okazja-najtaniej-18-55-i1264369783.html Co o nim sądzicie ? Myślę, że jak nakleję poliwęglan na LCD to nie będzie widać tych rys. Właściwie to chciałam zapytać o co innego. Chciałabym, abyście przedstawili mi na co mam uważać i co dokładnie sprawdzić przy kupnie używanego aparatu, bym nie została oszukana. O podstawach wiem, ale Wy jesteście bardziej zaawansowani i może dacie jakieś nowe propozycje. Czekam na odpowiedzi, pozdrawiam.
Cena już powoli atrakcyjna nie jest :) za 1200 znajdziesz np D80 a tu do 1k pewnie dojdzie
A na co zwrócić uwagę - stan zewnętrzny wiadomo, przebieg zdjęć - migawki (np w programie opanda), zrobić fotkę białego jasnego np kartki, nieba na przysłonie 16 i w górę (wyjdzie brudna matryca) i coś na dłuższym np 20s czasie ale tu trzeba mieć jakiś filtr (szary albo ir kę) jak są jakieś hot pixele na matrycy to wyjdą przy takim czasie na pewno (ale to najmniejszy problem bo wcześniej czy później takowe się znajdą ale to nie problem) no i czy ostrzy tam gdzie chcemy, czy zapisuje na karcie zdjęcia i czy np działa lampa wbudowana (ja jej nie używam i tak naprawdę mogło by jej nie być) ale jak jest ma być sprawna bo to zawsze pozwoli w razie czego zbić cenę)
charlotte69
17-10-2010, 13:53
Witam. Niestety poprzedni aparat zwinęli mi sprzed nosa, ale nie poddaje się i szukam dalej. ;-)
Mam kolejną ofertę : 949 zł lub licytacja od 819 zł. Aparat jest w porządku, działa, stan bdb. Jednak jest jeden mankament, cytuję słowa sprzedawcy : ,, Jedyny mankament aparatu to taka tycia-tycia, malutka czarna plamka na wizjerze aparatu przy lewym polu AF. Nie siedzi na matrycy więc na zdjęciach nie występuje, a podczas robienia zdjęć ZUPEŁNIE NIE PRZESZKADZA. "
Co o tym sądzicie ? Sprzedawca sam od siebie posłał mi zdjęcia białej ściany, nic nie było brudne i rzeczywiście nie ma tego na zdjęciach. Można to jakoś usunąć ? Słyszałam, że tak. Koszt to ok. 40 zł, ale można uszkodzić lustro. Poradźcie.
Dodatkowe info o aparacie : 15 tyś klapnięć od listopada 2008 r. Opłaca się ? Myślę, że to nie duży przebieg, czytając jeden z wątków na Nikoniarzach o przebiegach...
Pozdrawiam.
to pewnie syfek na matówce, pewnie do przedmuchania, ale faktycznie trzeba to robić delikatnie. po 15k mój D40 wygląda i zachowuje się jak nowy. próbuj wylicytować, 950 to już sporo jak na D40.
charlotte69
17-10-2010, 14:05
Rozmawiałam z właścicielem, powiedział, że podejrzewa, że stało się to przy wkładaniu obiektywu i jest to kawałek plastiku..
marciing
17-10-2010, 14:09
jest to zapewne jakiś syfek w pryzmacie!!! Ja w D40 mam kilka a w D700 też coś jest już ;) Widać to tylko w wizjerze. Nie przejmuj się tym akurat ;)
charlotte69
17-10-2010, 14:11
jest to zapewne jakiś syfek w pryzmacie!!! Ja w D40 mam kilka a w D700 też coś jest już ;) Widać to tylko w wizjerze. Nie przejmuj się tym akurat ;)
Jak to można usunąć ? Tak jak napisałam poniżej ?
Kundzior
17-10-2010, 14:16
Olej te syfy, jedynie Twoja psychika cierpi, zdjęcia nei cierpią z tego powodu. Zwykle tylko serwis je może usunąć, jeśli nie pomaga dmuchanie. A znając Podstępnych, to będą chcieli zdusić grosza i znajdą co można by było wymienić.
wojtas0009
17-10-2010, 14:52
po ponad 25tys na D40 jestem po czyszczeniu matrycy, mam 2 ledwo widoczne syfki w wizjerze ;) zdjęcia wychodzą ciągle w tak samo dobrej formie jak wcześniej, aparat działa tak samo jak wtedy gdy go kupiłem jako nówkę ;) Dużo według mnie zależy od sposobu używania... ale to już pominę :)
warto aparat obejrzeć i przestrzelić przed kupnem według mnie.
marciing
17-10-2010, 15:00
Olej te syfy, jedynie Twoja psychika cierpi, zdjęcia nei cierpią z tego powodu. Zwykle tylko serwis je może usunąć, jeśli nie pomaga dmuchanie. A znając Podstępnych, to będą chcieli zdusić grosza i znajdą co można by było wymienić.
Dokładnie :) Więc olej syfy i rób zdjęcia ;)
charlotte69
17-10-2010, 18:15
Słyszałam, że czyszczenie matrycy jest ryzykowne dla lustra. Czy to prawda ?
Bo ja jestem taka, że mnie to będzie przeszkadzać ;p A z racji tego też, że chce używke to chce ją bez żadnych mankamentów. ;-)
cervandes
17-10-2010, 18:37
do czyszczenia matrycy lustro się podnosi, nie dotykasz lustra podczas czyszczenia!
charlotte69
17-10-2010, 19:28
W każdym się tak dzieje z tymi syfami ? ;p
marciing
18-10-2010, 09:21
W każdym się tak dzieje z tymi syfami ? ;p
w każdym. Nawet w D700, który jest sprzętem profi też tak jest.
d40 to dobry tani isolidny aparat mialem go 1,5 roku zrobilem 28tys. fotek i nigdy mnie nie zawiudl polecam go wszystkim amatorom
mam rok, zrobiłem ze 60 tysięcy, chętnie bym zmienił ale wątpię czy ktoś chciałby jeszcze kupić takiego dziadka... Pewnie dopiero jak migawka padnie to kupę nową puszke.
Paprochami sie nie przejmuj, kupuj :)
Petroszkło
26-10-2010, 09:47
Ja mam D40 od 2007 roku, zauważam że jak sie ma dobry obiektyw to można zrobić tym aparatem super zdjęcia. Polecam szczerze. Wybór obiektywów robi się duży i jest w czym wybierać, żeby tylko fundusze były... :(
Kupiłem kiedyś używane D40 jako ciekawostkę... i mam go do tej pory. W międzyczasie miałem 3 inne lustra, które już dawno poszły do ludzi, a Nikonem nadal robię zdjęcia. Już z puszki można wyciągnąć sporo, a z RAWów jeszcze więcej.
Co mnie w nim bardzo urzekło - jest cichy. Dlatego nie przeszkadza mi brak śrubokręta - szkła AF-S też są ciche (mam do niego 18-70).
Niedawno kolega robił nim parę zdjęć (sam ma Alfę) i po pierwszych 3 klatkach powiedział mi ze zdumieniem w oczach "Jego prawie nie słychać...?"
wojtek87
26-10-2010, 11:59
mam rok, zrobiłem ze 60 tysięcy,
no nieźle 60k klapniec ;) D40 to bylo moje pierwsze lustro, bardzo sobie chwaliłem, bardzo lekki i poręczny, do tego bateria dosc wydajna, tylko czasem smiesznie wyglada z "duzymi" szkłami.
Sorry, że się ładuję z przemyśleniami do tematu o D40, ale to teraz chyba jedyny aktywny wątek dotyczący syfów wewnątrz aparatów.
Zawsze zastanawialo mnie, czemu lustrzanki nie mają w bagnecie jakiegoś zabezpieczenia przed paprochami, np. cienkiej warstwy szkła, coś na zasadzie filtra. Wtedy żadne pyłki nie dostawałyby się do matrycy, a taką szybkę w razie potrzeby można by było łatwo wyczyścić. Domyslam się, że takie rozwiązanie ingerowałoby we własności optyczne szkieł, no ale skoro da się zrobić optycznie obojętny filtr na obiektyw, to czemu nie można na bagnet?
charlotte69
26-10-2010, 19:42
Podziwiam, 60k w rok ;D Chyba jakiś rekord w tym czasie hehe ;p
Powiem Wam, że dziwne to jest, bo sama uważam, że ta aukcja jest dobra, dobra jest cena, można też licytować, ale niestety - nikt nie jest zainteresowany tą aukcją, nikt nie licytuje! Nie rozumiem dlaczego. Sama chętnie bym zalicytowała i może by mi się poszczęściło i miałabym go za 820 zł, zawsze mogę poprosić o spuszczenie z ceny na czyszczenie matrycy, a pytałam - kosztuje 80 zł u mnie w Chorzowie w centrum. Ale niestety okazało się, że nie mam jeszcze wystarczająco dużo funduszy i nic z tego... No nic. Jestem cierpliwa i nadal cierpliwie zbieram i wyczekuję okazji ;) Dziękuję za motywacje i dobre opinie na temat aparatu. ;-)
Jeśli ktoś chętny, to tutaj można zobaczyć niektóre z moich prac, wybrałam i dodałam te najlepsze według mnie i konkretne. Zdjęcia robione cyfrówką Samsung S860.
www.charlotte69.digart.pl
Michał1972
29-10-2010, 23:27
Trochę fotografuję i trochę więcej niż tylko amatorsko. Trochę aparatów już miałem. Potwierdzam, że D40 to jest naprawdę świetny aparat dla początkującego, ale nie tylko. W dalszym ciągu mam również D40. Jest mały, lekki i poręczny a przede wszystkim robi naprawdę bardzo dobre zdjęcia.
Używane body w przyzwoitym stanie znajdziesz za 650-700 zł resztę przeznaczysz na obiektyw. Niestety makro się nie zajmuję. Do mojej D40 przypięty jest obiektyw Nikkor 35 F1.8 i jest to mój ulubiony zestaw na spacery kiedy nie mam zamiaru dźwigac ciężarów, a chcę miec aparat pod ręką.
Jeżeli chcesz prześlę Ci sample z takiego zestawu.
charlotte69
06-11-2010, 19:54
A D3000 ? Też fajny, prosty w obsłudze, miałabym nowy, z gwarancją i w ogóle. czytałam juz na forum, skarżycie się na wysokie szumy, czytałam, ze występują szczególnie na ISO 800. Może jednak warto zainwestować ?
A D3000 ? Też fajny, prosty w obsłudze, miałabym nowy, z gwarancją i w ogóle. czytałam juz na forum, skarżycie się na wysokie szumy, czytałam, ze występują szczególnie na ISO 800. Może jednak warto zainwestować ?
kup D3100 lub D5000 różnica w cenie nie jest aż tak duża
A D3000 ? Też fajny, prosty w obsłudze, miałabym nowy, z gwarancją i w ogóle. czytałam juz na forum, skarżycie się na wysokie szumy, czytałam, ze występują szczególnie na ISO 800. Może jednak warto zainwestować ?
Byłem właścicielem obydwu: D40 i D3000. 40-ka robi zdecydowanie ładniejsze zdjęcia. W 3000-ce ten szum na wyższych ISO może nie jest taki większy niż 40-ce ale jest za to jakiś taki brzydki (mogę Ci przesłać jakieś fotki). Jedyne co mi bardziej podobało się (z takich użytecznych rzeczy) to 11 polowy AF. Za cenę body D3000, jak dobrze poszukasz, kupisz D40 + np. zachwalane wcześniej 35mm 1.8. Albo celuj wyżej (D5000).
charlotte69
07-11-2010, 20:43
Tata zaczyna mnie namawiać na Sony Alphę 450... -.- Może możecie mi coś o niej powiedzieć ? Ja jakoś nie jestem przekonana do Sony, zżyłam się z Nikonem, wiem, że mam się kogo poradzić i w ogóle :( Sony nie jest zła, ale ma mały zakres obiektywów i niektóre z nich mnie w ogóle nie interesują.. Ma dobre opinie, brak szumów itp, cena 1580 w moim Media Markt. Ja już sama nie wiem co wybrać :( Mam okazję na D40 w niskiej cenie..
bierz, dobry sprzęt, i już nie stanieje bardziej
Do typowo amatorskiego zastosowania lustrzanki Sony są wręcz idealne i biją na głowę wszystkie inne firmy. Piszę to zupełnie serio.
charlotte69
08-11-2010, 18:49
Witajcie :) Dzisiaj kupiłam Nikona D40, niebawem dokupię mu najprawdopodobniej obiektyw 18-55 VR ;) Czekajcie więc na pierwsze zdjęcia, na pewno je tutaj wstawię do oceny :) Mam nadzieję, że będę zadowolona :)
Jeszcze raz dziękuję za pomoc ;)
deseroza
08-11-2010, 19:31
Odpuść sobie ten 18-55. Za niewiele więcej możesz mieć 18-105 a różnica niesamowita.
charlotte69
08-11-2010, 19:35
Odpuść sobie ten 18-55. Za niewiele więcej możesz mieć 18-105 a różnica niesamowita.
Ten obiektyw chcę kupic w późniejszym czasie. Na razie nie mam wystarczających dochodów na 105, wystarczy mi jak na razie ten kit, wcale nie jest taki zły ;)
deseroza
08-11-2010, 20:14
Nie twierdzę że 18-55 to strasznie zły obiektyw. Chodziło mi o to że zakres f do 105 to dużu i bardzo przydatne. A jeśli chodzi o cenę to 55 chodzą poniżej 400 zł, więc kusi. :grin: Miłej zabawy...
Jak już nie chcesz 18-105, to ja bym wziął 18-70. Nie kręci mordką, trochę dłuższy od kita, jaśniejszy i z tulipanem. I tani.
wojtas0009
08-11-2010, 20:45
a 18-105 kręci mordką, jesteś pewien, że jest dużo ciemniejszy i nie ma tulipana? ;)
18-70 prawie na bank jest szybszy i solidniej wykonany(według mnie)
Się nie zrozumieliśmy. Mordką kręci 18-55 :)
charlotte69
08-11-2010, 21:28
Może jednak warto 18-55 VR ? na forum go nawet popierają i chwalą. 18-70 to fajna opcja, ale jestem troche spłukana a one chodza po 550 ledwo..
charlotte69
08-11-2010, 21:36
18-105 na allegro za 800zł. Więc jak na razie nie ma szans. Chciałabym najpierw tego 18-55 pobawić się, pozbierać na coś innego, ten sprzedać, dołożyć troche i mam fajny obiektyw ;) na tym chce sie poprostu nauczyć, więc nie chcę niczego drogiego
18-105 na allegro za 800zł
No patrz, a na forum są za 700. Natomiast 18-70 jest za 450 :)
charlotte69
08-11-2010, 22:17
I tak wybieram 18-55 VR bo więcej kasy nie mam, a energia mnie rozpiera by robić zdjęcia bo nie umiem już tak patrzeć na ten aparat jak sobie stoi na komodzie :D
Tulipan dokupywać ?
Damiankck
08-11-2010, 22:17
to moze lepiej schowac i pcozekac :)
blackside
08-11-2010, 22:22
Osobiście uważam ,że 18-55VR daje świetnie rade. Miałem, mam i byłem zadowolony. Przeszedłem na 18-105 tylko z powodu długości i lepszej rozdzielczości. Jest widoczna- fakt. Obrazek też ma ładniejszy niż mniejszy brat.
Osobiście do 18-70 nie moge się przekonac a powodem jest brak stabilizacji.
charlotte69
08-11-2010, 22:22
to moze lepiej schowac i pcozekac :)
Ojj, nie ! ;P Jak co to wymienię a tamten sprzedam, bez obaw ;)
e tam tulipan. w 18-55 pierścień AF się obraca a razem z nim będzie się obracał tulipan :-P jak dobrze pamiętam są zwykłe okrągłe osłony na te szkło
charlotte69
08-11-2010, 22:34
e tam tulipan. w 18-55 pierścień AF się obraca a razem z nim będzie się obracał tulipan :-P jak dobrze pamiętam są zwykłe okrągłe osłony na te szkło
http://allegro.pl/oslona-do-nikon-d40-d60-d3000-d5000-typ-hb-45-i1300713685.html takie coś może być ?
pioter m
08-11-2010, 23:42
Osobiście uważam ,że 18-55VR daje świetnie rade. Miałem, mam i byłem zadowolony. Przeszedłem na 18-105 tylko z powodu długości i lepszej rozdzielczości. Jest widoczna- fakt. Obrazek też ma ładniejszy niż mniejszy brat.
Osobiście do 18-70 nie moge się przekonac a powodem jest brak stabilizacji.
Wyobraz sobie, ze pogonilem swoj 18-105VR i nabylem 18-70. Brak stabilizacji? - Problem bardziej dla gadzeciarza. Ten obiektw jest nieduzy (gabaryty podobne do 18-55), ale solidniejszy i kulturalniej pracuje niz tamte plastikowe badziewiaki. Swoj kupilem tu na forumowej gieldzie za 450pln. Uzywany pracuje ciszej niz nowka 18-105.
Kupic 18-55VR, zeby go odsprzedac za 150-200pln? Kiepski biznes. A ze ma stabilizacje - to co? Przy tych ogniskowych jest praktycznie bezuzyteczna.
D40 ma rewelacyjny układ lustro-migawka. Cichy, a co z tego wynika, dający małe wibracje. Z ręki (jak się komuś nie trzęsą za bardzo :)) można wykręcić dłuższe nieporuszone czasy niż w innych puszkach.
Stabilizacja to nie jest remedium na wszystko. Z lampą nie przyda się na nic, na statywie też nie - jakoś nie tęskniłem za nią ani trochę jak długo już mam to szkło do mojego D40.
stabilizacja przede wszystkim nie działa na ludzi i jak dla mnie jest zupełnie nieprzydatna - mam statyw
18-70 ma nieco większe zniekształcenia na szerokim, ale za to ma te kilka wiecej na długim 70=105/4.5 kontra 55=85/5.6 mydlące
ostrość oba maja dobrą i tak pola AF w d40 są duże i trzeba się nauczyć ostrzyć
budowa (18-70 metalowy bagnet nie do przecenienia), szybkość AF nie piszczy na korzyść
ceny;
18-55 G II 150-180zł
18-55 VR 250-280zł
18-70 400-550zł
18-70 "starczy ci na dłużej", napisz ogłoszenie na giełdzie, że kupisz taki, albo taki i zobaczysz co się trafi :-)
witaj ja uczylem sie robic zdjecia wlasnie na d40.
do tego mialem 2 szkla 18 -55 i 55-200 i powiem ci ze wcale nie żałuje.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.