Zobacz pełną wersję : pilot vs. wężyk spustowy
Cześć !
Wybór byłby prosty, ale w instrukcji do swojego D90 przeczytałem że pilot trzeba skierować na czujnik podczerwieni , który znajduje się z przodu aparatu... a co jeśli chce fotografować płochliwe zwierzęta itd. i muszę się ukryć, najlepiej z tyłu? :D
Może jednak da się wyzwolić migawkę będąc z tyłu za aparatem w odległości ok 5 m?
Wężyk rozwiązuje problem, ale jest droższy i mniej wygodny w obsłudze.
Poradźcie mi bardziej doświadczeni koledzy, czego wy używacie do wyzwalania migawki oprócz palca ;)
btw.
http://allegro.pl/item1115675549_pilot_meike_ml_l3_nikon_d5000_d40_d 60_d70_d80_d90.html
cena/jakość jest znośna?
wasilewk
18-07-2010, 19:03
Ale trybu 'B' tym pilotem nie osiągniesz...
Chodzi Ci o Bulb ? Że migawka jest wyzwalana po naciśnięciu i "czeka" do następnego wciśnięcia aby się zamknąć?
wasilewk
18-07-2010, 19:09
Chodzi Ci o Bulb ? Że migawka jest wyzwalana po naciśnięciu i "czeka" do następnego wciśnięcia aby się zamknąć?
Tak.
a powiesz dlaczego nie tym pilotem? oryginalnym to zrobię? :)
wasilewk
18-07-2010, 19:45
a powiesz dlaczego nie tym pilotem? oryginalnym to zrobię? :)
Wężykiem spustowym na pewno. Ten pilot ma tylko opcję "włącz" a nie ma opcji "wyłącz" - nie mówiąc już o tym, ze nie ma opcji "naciśnij do połowy" - tak jak wężyk. Choć gdzieś na Allegro widziałem jakiegoś programowanego cudaka z LCD (chyba Phottixa), który miał dość duże możliwości (i cenę).
Wężyk kosztuje ok 30zł (chyba JJC) - to nie majątek a przyda się zawsze. Na ptaszki to chyba radiowy wyzwalacz będzie najlepszy, ale ja nie wypróbowałem.
Pzdr.
Wężykiem spustowym na pewno. Ten pilot ma tylko opcję "włącz" a nie ma opcji "wyłącz" - nie mówiąc już o tym, ze nie ma opcji "naciśnij do połowy" - tak jak wężyk. Choć gdzieś na Allegro widziałem jakiegoś programowanego cudaka z LCD (chyba Phottixa), który miał dość duże możliwości (i cenę).
Wężyk kosztuje ok 30zł (chyba JJC) - to nie majątek a przyda się zawsze. Na ptaszki to chyba radiowy wyzwalacz będzie najlepszy, ale ja nie wypróbowałem.
Pzdr.
A miał i sprawdził czy tylko tak pisze z przekonania?
Aby pilot IR działał od tyłu aparatu, można sklecić proste urządzenie odbijające, choćby z kawałka kartonu.
wasilewk
18-07-2010, 20:12
A miał i sprawdził czy tylko tak pisze z przekonania?
Aby pilot IR działał od tyłu aparatu, można sklecić proste urządzenie odbijające, choćby z kawałka kartonu.
Niestety nie miałem - właśnie z powodu doniesień z Tego forum. Stąd piszę, co przeczytałem. Ale mam wężyk do D700 i wiem, że z pilota to nawet z ustawieniem ostrości na 'Live' miałbym kłopoty. Tak więc tak bardzo w błąd kolegi nie wprowadzam...
Pzdr.
michaeel
18-07-2010, 20:24
a pilot w trybie B nie działa przypadkiem tak, że naciskamy go po prostu dwa razy? mam pilota jakiegoś chińczyka i sprawdziłbym ale nie mam baterii aktualnie :)
wasilewk
18-07-2010, 20:29
a pilot w trybie B nie działa przypadkiem tak, że naciskamy go po prostu dwa razy? mam pilota jakiegoś chińczyka i sprawdziłbym ale nie mam baterii aktualnie :)
Oj, zapytam kolegi, bo ma D50 z pilotem i D80. Ale wydaje mi się, że tu idzie o obsługę trybu Bulb w podczerwieni...
Po prostu software tego nie przewiduje - ale pewności nie mam. Tu (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?p=1779187) jest wątek o takim mądrzejszym pilocie.
Pzdr.
http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=39929
dopiero teraz znalazłem ten temat.
zainwestuję chyba w wyzwalacz radiowy, fakt że drożej, ale niezawodność kosztuje :)
urządzenia odbijające do zwykłego pilota IR nie wchodzą w grę w plenerze.
http://allegro.pl/item1116884031_pilot_radiowy_phottix_plato_nikon_d 90_ml_l3_mc_dc2.html
co sądzicie?
tomek-GL
18-07-2010, 20:51
Ale trybu 'B' tym pilotem nie osiągniesz...
Polemizowałbym z tym...
Posiadam D40 i zamiennik oryginalnego pilota i w trybie Bulb bez problemu cykam zdjęcia.
Wygląda to tak .:
- przełączam aparat w tryb Bulb - na wyświetlaczu pojawia się B
- zmieniam sterowanie na pilota - tu ważna rzecz - nie ustawiamy czasu 2s oczekiwania tylko ciągły (ostatnia opcja) z wyświetlacza znika B/Bulb a pojawia się [- -]
- dłuższe przytrzymanie przycisku na pilocie = wykonanie zdjecia na 1/3
- szybkie wciśniecie przycisku na pilocie - zaczyna się naświetlanie i dopóki ponownie nie wciśniemy przycisku - naświetla.
wasilewk
18-07-2010, 20:54
Polemizowałbym z tym...
Posiadam D40 i zamiennik oryginalnego pilota i w trybie Bulb bez problemu cykam zdjęcia choć czasem aparat "nie zrozumie" co się stało ( raz na 10 wyzwoleń po wciśnięciu guzika na pilocie strzelil foto z czasem 1/1000 ;) )
Skoro tak mówisz... Opieram się na tym, co przeczytałem na Forum, ale to i tak błahostka, bo autor wątku postanowił mieć radiówkę.
Pzdr.
tomek-GL
18-07-2010, 20:59
Specjalnie kupiłem pilot i to zamiennik za bodajże ~30 zł żeby móc bulba wyzwalać bez dotykania aparatu ;)
Jeśli to się udaje z D40 to zakładam, że działa z każdym innym body.
Instrukcja to potwierdza ;)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img51.imageshack.us/img51/2937/74655263.jpg)
Ja również potwierdzam, że byle chińczyk działa w trybie bulb z nikosiem d90 ;)
wasilewk
18-07-2010, 21:18
1. Intrukcja mówi o pilocie Nikona a nie tym za 30zł.
2. Już sobie przypomniałem ! Chodziło o te 30s: ja w wężyku mogę włączyć czas dłuższy. W pilocie jest to nie możliwe.
Pzdr.
Sprawdziłem, mam takiego (http://img03.allegroimg.pl/photos/oryginal/10/33/89/03/1033890329)pilocika za 15 PLN i działa bulb w trybie manual.
wasilewk
18-07-2010, 21:32
Sprawdziłem, mam takiego (http://img03.allegroimg.pl/photos/oryginal/10/33/89/03/1033890329)pilocika za 15 PLN i działa bulb w trybie manual.
A np. 45s też ?
Jeśli tak, to już skleroza za bardzo mi wystawia rogi, trzeba zrezygnować z masła...
wasilewk , czy nie mylisz przypadkiem sekund i minut? :)
wasilewk
18-07-2010, 21:49
wasilewk , czy nie mylisz przypadkiem sekund i minut? :)
No, może. Już dawno nie mam D80, więc nie mogę sprawdzić a D700 to inna bajka...
Pzdr.
czyli jezeli kupie pilota do d90 za 12zł z allegro to bede mogł robic zdjecia z 25min czasem naswietlania tak ? ale nia działa on od tyłu aparatu ? i jezeli sie nie myle to nie ma AF tylko odrazu ustawia ostrosc i "pstryk" bo przycisk nie ma podwójnego skoku, przciwnie do wezyka ?
chwila, przeczytałem cały wątek, i od początku chodzi człowiekowi o fotografowanie z tyłu aparatu z pilota anie o bulb dokładnie gdzie cały problem się rozchodzi, mam D80 i oryginalny pilocik i przed chwilą testowałem u mnie działa z tylnej ścianki bardzo dobrze i nie odbijam od niczego a bulb także chodzi bezproblemowo. pozdro
czyli jezeli kupie pilota do d90 za 12zł z allegro to bede mogł robic zdjecia z 25min czasem naswietlania tak ? ale nia działa on od tyłu aparatu ? i jezeli sie nie myle to nie ma AF tylko odrazu ustawia ostrosc i "pstryk" bo przycisk nie ma podwójnego skoku, przciwnie do wezyka ?
jakby nie było AF to by nie ustawiało ostrości :)
Najprościej jak się da:
U mnie to jest tak - Klikasz pilotem> aparat ustawia ostrość i robi zdjęcie. W trybie bulb pierwsze wciśnięcie otwiera a drugie zamyka migawkę :)
Ja mam takiego:
http://allegro.pl/item1166027713_pilot_nikon_d5000_d3000_d90_d80_d60 _d40x_d40_ml_l3.html
Specjalnie kupiłem pilot i to zamiennik za bodajże ~30 zł żeby móc bulba wyzwalać bez dotykania aparatu ;)
Jeśli to się udaje z D40 to zakładam, że działa z każdym innym body.
Instrukcja to potwierdza ;)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img51.imageshack.us/img51/2937/74655263.jpg)
A ja mam D5000 i niestety nie działa :(
Może ktoś z Was już testował to na tym body, nie wiem czy coś jest nie tak z moim, czy generalnie to nie działa. Przeczytałam instrukcję bardzo dokładnie i postępuję zgodnie z nią. Jednak u mnie nastawienie na zdalne odpalanie z pilota w trybie natychmiastowym (chodzi oczywiście o czas bulb, który w tym przypadku jest wyświetlany jako Time a na wizjerze "--") skutkuje tym, że aparat zawsze robi zdjęcie z czasem 1/5, czyli nie naświetla do momentu powtórnego wciśnięcia przycisku na pilocie. Jeżeli chodzi o opcję zdalnego odpalania z 2s opóźnieniem to jest jeszcze dziwniej - tzn. migawka zostaje wyzwolona i aparat naświetla do momentu ponownego wciśnięcia, jednak w trakcie przetwarzania zdjęcia ponownie wyzwala migawkę (sam z siebie) i tak w nieskończoność. Jedynym sposobem na wyłączenie tej pętli jest wyłączenie aparatu :(
Bardzo proszę o pomoc w tej sprawie, może ktoś ma jakiś pomysł dlaczego tak się dzieje, a może to ja robię coś nie tak. Będę wdzięczka za wszelkie sugestie.
Pozdrawiam wszystkich
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.