PDA

Zobacz pełną wersję : Zabawa w RAWki numer 6



Czornyj
18-07-2010, 13:41
Zabawa w RAWki No. 6 - Zapisy

Ściągnij plik z linku poniżej zdjęcia poglądowego. Zrób z nim co chcesz stosując się do poniższych zasad, czekaj na głosowanie, Może to właśnie Twoje zdjęcie będzie tym najlepszym!!!

Zasady zabawy:

- Używamy tylko i wyłącznie programu do wywoływania plików raw, np. Bibble, ACR, C1, Lightroom, NX, DCRaw, Rawtherapy, Rawshooter, czy też innego podobnego programu.

- Nie można używać Photoshopa, Paint Shop pro, Painta ani żadnego innego oprogramowania które służy do ew. ingerencji lokalnej w treść zarejestrowaną na zdjęciu.

- Wyjątek dla PS, stanowi zmniejszenie i ew. wyostrzenia.

- Nie można używać wtyczek z oprogramowania, np. Nik Software

- Istnieją tylko ograniczenia programu do wywoływania surowego pliku, to czy ktoś będzie zwracał uwagę na złoty podział, kolor itd. jest kwestią osobistą, inaczej mówiąc brak sztywnych zasad co do wyrażenia treści zdjęcia.

- Można przysłać jedną pracę na jedną edycję. Zachowaj dane exif oraz prześlij plik o rozszerzeniu .xmp (ACR, lightroom), .set (z CNX) lub inny plik ustawień z wybranego przez siebie programu (wraz z gotowym JPEGiem)

- Praca ma mieć dokładnie 800x531px, bez dodatkowych ramek i innych popierdułek czy udziwnień. Kadrowanie wykluczone - o kadrowanie martwiłem się podczas wykonywania tego zdjęcia i proszę uszanować moje decyzje kompozycyjne. Wielkość do 400kB objętości.

- Adres do wysyłki: pojedynki@gmail.com (pojedynki@gmail.com)

- Jeśli to możliwe, wpisujcie w temacie maila informację np.: Zabawa w Rawki No. ...

- Pliki proszę oznaczyć wg klucza - Nick_<nazwa nefa>.jpg



Autor zwycięskiej pracy a praca

- Zwycięzca konkursu rozpoczyna kolejną turę zabawy. W przypadku takich samych ilości głosów na dwa pierwsze zdjęcia, osoby te robią dogrywkę na tym samym pliku RAW, w terminie 3 dni od zakończenia 1wszego etapu zabawy. O tyleż samo przedłuża się czas na umieszczenie wątku osobnego z komentarzami.

- Wątek do komentowania zdjęć powstaje w momencie umieszczenia ankiety.

- W razie gdy zwycięzca nie postawi następnego wyzwania, wystawi je kolejna osoba wg rankingu

- W przypadku wykrycia oszustwa (nie przestrzegania w/w zasad), zdjęcie zostaje zdyskwalifikowane, nie podlega głosowaniu. W kwestii wątpliwej, głosowanie w sprawie dopuszczenia zdjęcia do finału zabawy, na zasadzie głosowania (ankieta), większość głosów decyduje.

W tym wątku prowadzimy zapisy.

Termin tury:

Termin nadsyłania prac mija 23 lipca (najbliższy piątek) o godzinie 22:00.
7 dni- Głosowanie i komentarze w odrębnym wątku
- Wyłonienie zwycięzcy, lub dogrywka (3 dni)


Linki:

- poprzednie edycje:
1 - temat (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=147227) głosowanie (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=148273)
2 - temat (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=145412) głosowanie (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=146489)
3 - temat (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=143655) głosowanie (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=144619)

-RAW do pobrania, autorem jestem ja, czornyj:
http://www.zarzadzaniebarwa.pl/_DSC0279.rar
(prawym myszy i zapisz jako)

plik poglądowy:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.chello.pl/m.kaluza/rawki.jpg)



Lista nadesłanych prac:

1. Pebal
2. tomdoe
3. SzMuD
4. Andrzej_Olender
5. D_Z_I_A_D_E_K
6. dem
7. mskowronski
8. Grzesiek_G
9. Strus
10. gregory_21
11. arek-hs
12. nimnull
13. slon
14. wingeo
15. dellas
16. wafloski
17. Zink

D_Z_I_A_D_E_K
18-07-2010, 13:51
wchodze w to.

Pebal
18-07-2010, 18:19
Wysłane.

mskowronski
18-07-2010, 22:08
wysłałem swoją wersję :)

tomdoe
19-07-2010, 05:31
Moja też poszła :)

Strus
19-07-2010, 06:56
Jeszcze sie V nie skonczyla a tu juz VI ? No tempo jest. Bedzie 500% normy na koniec miesiaca :mrgreen:

adrian
19-07-2010, 07:13
Wchodzę :]

D_Z_I_A_D_E_K
19-07-2010, 18:01
no i mam problem.
Wywołuję zdjęcie w ACR 6.1, import do ps cs5, resampling do 800x531, zapisuje jako: *.jpg i przy najlepszej jakości zdjęcie zajmuje 2Mb, a przy największej kompresji 1.7Mb.
I co ja teraz biedny mam zrobić?

Czornyj
19-07-2010, 18:41
To jest fizycznie niemożliwe - mi przy kompresji 8 wychodzi poniżej 200KB

Pebal
19-07-2010, 18:43
no i mam problem.
Wywołuję zdjęcie w ACR 6.1, import do ps cs5, resampling do 800x531, zapisuje jako: *.jpg i przy najlepszej jakości zdjęcie zajmuje 2Mb, a przy największej kompresji 1.7Mb.
I co ja teraz biedny mam zrobić?
Usuń dane EXIF.

adrian
19-07-2010, 20:05
no i mam problem.
Wywołuję zdjęcie w ACR 6.1, import do ps cs5, resampling do 800x531, zapisuje jako: *.jpg i przy najlepszej jakości zdjęcie zajmuje 2Mb, a przy największej kompresji 1.7Mb.
I co ja teraz biedny mam zrobić?

Coś dziwnie Ci to wychodzi ;-)

SzMuD
19-07-2010, 20:24
To i ja pierwszy raz sprobuje :) wyslane

elix
19-07-2010, 22:11
Skoro kolejna edycja wystartowała zanim zdążyłem wspomnieć o moim urlopie to niech już leci, ale z małym zastrzeżeniem:


Termin nadsyłania prac mija 23 lipca (najbliższy piątek) o godzinie 22:00.

W ten sposób przed urlopem zdążę jeszcze wystawić głosowanie i przekazać wszystkie ewentualne niezbędne informacje komuś z modów który mnie w tym czasie zastąpi.

Czornyj
19-07-2010, 22:25
No i bardzo dobrze :D

Greg77
19-07-2010, 22:41
No to sobie odpuszcze.......bawilem sie B&W i ciekawie wychodzi, tylko ta BABA mi tam pasuje jak swini siodlo! Eeee moze do piatku sie zbiore.....ale jakos....tak....

D_Z_I_A_D_E_K
19-07-2010, 22:55
To jest fizycznie niemożliwe - mi przy kompresji 8 wychodzi poniżej 200KB
nie mów mi że to niemożliwe, bo mogę wysłać Ci plik *.xmp i sam zobaczysz

Czornyj
19-07-2010, 22:56
A możesz mi wysłać ten zbyt duży plik w jpg na @, bo chętnie zobaczę to cudo?

D_Z_I_A_D_E_K
19-07-2010, 22:56
Usuń dane EXIF.
da się to jakoś zrobic z poziomu ps-a?

D_Z_I_A_D_E_K
19-07-2010, 22:57
A możesz mi wysłać ten zbyt duży plik w jpg na @, bo chętnie zobaczę to cudo?
oczywiście zaraz to uczynię tylko podaj mi m@ila

gregory_21
19-07-2010, 22:58
Spróbuję swoich sił ;)
Choć marnie to widzę jak patrzę na osoby, które już się zadeklarowały ;)

Andrzej Olender
19-07-2010, 23:19
wchodzę w to :)

D_Z_I_A_D_E_K
19-07-2010, 23:35
A możesz mi wysłać ten zbyt duży plik w jpg na @, bo chętnie zobaczę to cudo?
poszło

Andrzej Olender
19-07-2010, 23:44
Ten tego, a można używać Adjustment Brush z ACR?

Czornyj
19-07-2010, 23:52
Ten tego, a można używać Adjustment Brush z ACR?

Można, można - lokalna zmiana tonalności jest dopuszczalna, nie można jedynie ingerować w treść przedstawienia (np. za pomocą Spot removala)

Andrzej Olender
19-07-2010, 23:54
Można, można - lokalna zmiana tonalności jest dopuszczalna, nie można jedynie ingerować w treść przedstawienia (np. za pomocą Spot removala)

Podziękował za info :)

Czornyj
19-07-2010, 23:55
np ;)

gregory_21
20-07-2010, 00:17
Jako, że jestem niezbyt obeznany w fachowej terminologii wolę dopytać:

a można użyć pędzla korekty w ACR?

EDIT: ale gafa... pędzel korekty to Adjustment Brush, prawda? :oops:

dem
20-07-2010, 00:55
Coś tam puściłem na maila.

elix
20-07-2010, 08:24
Standardowo na końcu pierwszego posta lista tego co do tej pory do mnie dotarło.

Grzesiek_G
20-07-2010, 10:31
poszło

Strus
20-07-2010, 13:51
tyż posłałem :D

elix
20-07-2010, 20:57
poszło


tyż posłałem :D

I doszło.

wingeo
21-07-2010, 13:41
Chętnie bym się dopisał, .... ale ciemny jestem i nie wiem jak odzyskać pliki .xmp z NEF-a. Kiedyś tak miałem , że pliki te były widoczne obok NEF-ów, ... troche mnie to denerwowało i coś pokombinowałem, że teraz ich nie widzę.
Jak otwieram w CNX2 to oczywiście jest cała historia zmian, ... ale nie jestem w stanie odzyskać tych informacji w oddzielnym pliku.
Pozdrawiam.

Slon
21-07-2010, 13:51
Chętnie bym się dopisał, .... ale ciemny jestem i nie wiem jak odzyskać pliki .xmp z NEF-a. Kiedyś tak miałem , że pliki te były widoczne obok NEF-ów, ... troche mnie to denerwowało i coś pokombinowałem, że teraz ich nie widzę.
Jak otwieram w CNX2 to oczywiście jest cała historia zmian, ... ale nie jestem w stanie odzyskać tych informacji w oddzielnym pliku.
Pozdrawiam.

przy otwartym i obrobionym RAWie po prawej (w zakładce Edit list) masz dwie małe zębatki. Klikasz lewym myszki -> Save adjustments i gotowe :)

gregory_21
21-07-2010, 14:57
Chętnie bym się dopisał, .... ale ciemny jestem i nie wiem jak odzyskać pliki .xmp z NEF-a. Kiedyś tak miałem , że pliki te były widoczne obok NEF-ów, ... troche mnie to denerwowało i coś pokombinowałem, że teraz ich nie widzę.
Jak otwieram w CNX2 to oczywiście jest cała historia zmian, ... ale nie jestem w stanie odzyskać tych informacji w oddzielnym pliku.
Pozdrawiam.

Że tak zapytam: a po co Ci .xmp skoro do konkursu trzeba wysłać .jpg? ;)

Slon
21-07-2010, 15:03
Że tak zapytam: a po co Ci .xmp skoro do konkursu trzeba wysłać .jpg? ;)

regulmin sie klania ;)


- Można przysłać jedną pracę na jedną edycję. Zachowaj dane exif oraz prześlij plik o rozszerzeniu .xmp (ACR, lightroom), .set (z CNX) lub inny plik ustawień z wybranego przez siebie programu (wraz z gotowym JPEGiem)

Slon
21-07-2010, 15:57
moja wersja tez poszla :)

wingeo
21-07-2010, 21:17
...........-> Save adjustments i gotowe :)

..... udało się :grin: Poszło .....

gregory_21
21-07-2010, 22:19
regulmin sie klania ;)

Upss... no tak... najgorzej jest być niedouczonym :(
To moje pierwsza zabawa, więc się zgubiłem ;)

Czyli jeszcze raz: oprócz .jpg mam jeszcze wysłać .xmp w celu sprawdzenia czy wszystkie zmiany zostały dokonane tylko w (np) ACRze?

Slon
21-07-2010, 23:10
Czyli jeszcze raz: oprócz .jpg mam jeszcze wysłać .xmp w celu sprawdzenia czy wszystkie zmiany zostały dokonane tylko w (np) ACRze?

dokladnie :)

gregory_21
22-07-2010, 00:28
dokladnie :)

Okej... a jak stworzyć plik .xmp w ACR 6.1? :)

Klikam na "EKSPORTUJ USTAWIENIA DO XMP" ale nie bardzo wiem gdzie on się tworzy (nie mogę znaleźć katalogu w Win7 64bit).

Slon
22-07-2010, 00:35
tworzy sie tam, gdzie 'lezy' RAW ;)

gregory_21
22-07-2010, 01:18
tworzy sie tam, gdzie 'lezy' RAW ;)

No i właśnie zonk, bo RAW jt na pulpicie i nie widzę tutaj nowego pliczku :(
Wyszukiwajka też nie znajduje .xmp o nazwie RAWa (inne są).

Chyba najłatwiej będzie przeinstalować CS5 ;)

Tak to jest jak nooby zabierają się za kombinowanie w nieznanych programach ;)

Slon
22-07-2010, 01:31
sprobuj tak:
edit->preferences->camera raw-> i masz pierwsza rozwijana opcje -> Save image settings in: wybierasz "Sidecar ".xmp" files
restart PSa i powinno dzialac

gregory_21
22-07-2010, 02:04
sprobuj tak:
edit->preferences->camera raw-> i masz pierwsza rozwijana opcje -> Save image settings in: wybierasz "Sidecar ".xmp" files
restart PSa i powinno dzialac

Faktycznie pomogło.
Dziękuję :)

Jeszcze jedno jak już jestem na tapecie ;)
Przed instalacją CS5 podczas zgrywania RAWów z karty na HDD pokazywały mi się w folderze docelowym same NEFy a po zainstalowaniu "piątki" pojawiają mi się od razu (bez żadnej ingerencji w ACR) pliki .xmp obok NEFów.
Ale żeby było ciekawiej to nie dzieje się tak zawsze (i co gorsza nie wiem w jakiej sytuacji są a w jakiej ich nie ma - w sensie jakiegoś schematu, zasady).

Zwyczajnie: raz są a innym razem ich nie ma - zgrywanie zawsze odbywa się tak samo.

Nie żeby mi to jakoś przeszkadzało ale jestem osobą dociekliwą i lubię wiedzieć DLACZEGO coś się dzieje tak a nie inaczej ;)

Slon
22-07-2010, 10:50
Faktycznie pomogło.
Dziękuję :)

Jeszcze jedno jak już jestem na tapecie ;)
Przed instalacją CS5 podczas zgrywania RAWów z karty na HDD pokazywały mi się w folderze docelowym same NEFy a po zainstalowaniu "piątki" pojawiają mi się od razu (bez żadnej ingerencji w ACR) pliki .xmp obok NEFów.
Ale żeby było ciekawiej to nie dzieje się tak zawsze (i co gorsza nie wiem w jakiej sytuacji są a w jakiej ich nie ma - w sensie jakiegoś schematu, zasady).

Zwyczajnie: raz są a innym razem ich nie ma - zgrywanie zawsze odbywa się tak samo.

Nie żeby mi to jakoś przeszkadzało ale jestem osobą dociekliwą i lubię wiedzieć DLACZEGO coś się dzieje tak a nie inaczej ;)

Powoli wyczerpujesz moja wiedze dotyczaca ACR-a ;)
ale :D
Podejrzewam, ze przyczyna tego jest wczesniej zainstalowany PS i ustawiona opcja "Camera RAW database" w ustawieniach Camera RAW o ktorych pisalem wczesniej.
Nowy PS prawdopodobnie utworzyl sobie pliki .xmp na podstawie ustawien RAWow, ktore ciagle wisialy w Cache ACR-a.

Ale to juz domysly ;)

gregory_21
22-07-2010, 23:47
Powoli wyczerpujesz moja wiedze dotyczaca ACR-a ;)
ale :D
Podejrzewam, ze przyczyna tego jest wczesniej zainstalowany PS i ustawiona opcja "Camera RAW database" w ustawieniach Camera RAW o ktorych pisalem wczesniej.
Nowy PS prawdopodobnie utworzyl sobie pliki .xmp na podstawie ustawien RAWow, ktore ciagle wisialy w Cache ACR-a.

Ale to juz domysly ;)

Chyba trafiłeś w sedno mistrzu :mrgreen:
Po krótkiej obserwacji stwierdzam, że pliki .xmp pojawiły się tylko w katalogach zgranych poprzednią wersją Bridge'a.
Mówiąc dokładniej pojawiły się w momencie zatwierdzenia opcji dostosowania plików do wersji 2010 (czy jak to się tam zwie).
Nowe pliki zgrywane Bridge'm w wersji CS5 nie mają już tej przypadłości (mój błąd we wcześniejszym opisie okoliczności).

Bardzo Ci dziękuję za zainteresowanie tematem i pomyślne rozwiązanie "łamigłówki" ;)

Pozdrawiam serdecznie

Zink
23-07-2010, 18:53
Ja też chciałbym wziąć udział (trochę późno, ale dopiero dzisiaj zobaczyłem ten wątek), ale jest mały problem: używam programu UFRaw, a on nie ma możliwości eksportu/importu ustawień wywoływania danego RAW-a. Ale wygląda na to, że zapisuje te ustawienia bezpośrednio w RAW-ie. To co mam przysłać? Mogę wystawić zmodyfikowany RAW na swoim hostingu albo wysłać e-mailem.

Poza tym:


- Nie można używać Photoshopa, Paint Shop pro, Painta ani żadnego innego oprogramowania które służy do ew. ingerencji lokalnej w treść zarejestrowaną na zdjęciu.

- Wyjątek dla PS, stanowi zmniejszenie i ew. wyostrzenia.
Czemu tylko dla PS? Nie mogę zmniejszyć/wyostrzyć w GIMPie na przykład?

Dodatkowo właśnie się dowiedziałem, że UFRaw nie ma możliwości zapisania JPG-a zeskalowanego w dół (może tylko zapisać JPG w pełnych wymiarach). To co, mam kupować PS? :D

Slon
23-07-2010, 19:01
Ja też chciałbym wziąć udział (trochę późno, ale dopiero dzisiaj zobaczyłem ten wątek), ale jest mały problem: używam programu UFRaw, a on nie ma możliwości eksportu/importu ustawień wywoływania danego RAW-a. Ale wygląda na to, że zapisuje te ustawienia bezpośrednio w RAW-ie. To co mam przysłać? Mogę wystawić zmodyfikowany RAW na swoim hostingu albo wysłać e-mailem.

Poza tym:

Czemu tylko dla PS? Nie mogę zmniejszyć/wyostrzyć w GIMPie na przykład?

mozesz wrzucic zmodyfikowany RAW na swoj hosting i podeslac link - nie ma problemu :)

co do drugiej czesci pytania, to chodzi o to, ze w PS-ie (oprocz uzycia oczywiscie ACR-a) mozna tylko zmniejszyc/wyostrzyc :)
RAW mozesz wywolac w innych programach (+ zmiejsznie/wyostrzenia), oczywiscie oprocz ingerowania w tresc zdjecia

ps. PS-a mozesz uzyc triala ;)

Zink
23-07-2010, 19:56
mozesz wrzucic zmodyfikowany RAW na swoj hosting i podeslac link - nie ma problemu :)

co do drugiej czesci pytania, to chodzi o to, ze w PS-ie (oprocz uzycia oczywiscie ACR-a) mozna tylko zmniejszyc/wyostrzyc :)
RAW mozesz wywolac w innych programach (+ zmiejsznie/wyostrzenia), oczywiscie oprocz ingerowania w tresc zdjecia

ps. PS-a mozesz uzyc triala ;)
Ok, wysłane.

Mogę użyć triala, ale wtedy za miesiąc stracę możliwość udziału w konkursie :D.

Jeszcze jedna sprawa. W pierwszym poście jest napisane, że nie można używać programów do ingerencji lokalnej w treść, a potem Czornyj odpowiada na czyjeś pytanie, że można używać jakiegoś narzędzia w ACR do lokalnej zmiany tonalności. To może można też używać innych programów (np. GIMPa) w zakresie lokalnej zmiany tonalności? Czy chodzi o te magiczne 14, czy 12 bitów z RAWa, które w tym przypadku nie byłyby uwzględnione, bo obróbka byłaby już po eksporcie do 8 bitów (i dodatkowo byłaby trudna do zweryfikowania)?

Slon
23-07-2010, 20:07
Ok, wysłane.

Mogę użyć triala, ale wtedy za miesiąc stracę możliwość udziału w konkursie :D.

Jeszcze jedna sprawa. W pierwszym poście jest napisane, że nie można używać programów do ingerencji lokalnej w treść, a potem Czornyj odpowiada na czyjeś pytanie, że można używać jakiegoś narzędzia w ACR do lokalnej zmiany tonalności. To może można też używać innych programów (np. GIMPa) w zakresie lokalnej zmiany tonalności? Czy chodzi o te magiczne 14, czy 12 bitów z RAWa, które w tym przypadku nie byłyby uwzględnione, bo obróbka byłaby już po eksporcie do 8 bitów (i dodatkowo byłaby trudna do zweryfikowania)?

nie mam zielonego pojecia nt tych bitow ;)

ale odpowiem na pierwsza czesc pytania :)
oczywiscie do lokalnych zmian tonalnych mozesz uzywac dowolnych narzedzi dostepnych w dowolnych programach :)
ale musisz rozroznic lokalna zmiane tonalan od zmiany tresci zdjecia. W drugim przypadku rozchodzi sie o usuwanie/dodawanie obiektow z/do zdjecia

Zink
24-07-2010, 06:53
Fajnie, to zostanie uwzględnione następnym razem :). A może mógłbym też używać innych funkcji operujących na całym zdjęciu, których UFRaw nie posiada (np. krzywe dla każdej składowej koloru oddzielnie)?

elix
24-07-2010, 07:34
OK - ostatecznie lista uczestników wygląda tak jak w pierwszym poście. Głosowanie pojawi się na pewno jeszcze dziś.

Slon
24-07-2010, 11:03
Fajnie, to zostanie uwzględnione następnym razem :). A może mógłbym też używać innych funkcji operujących na całym zdjęciu, których UFRaw nie posiada (np. krzywe dla każdej składowej koloru oddzielnie)?

zainstaluj sobie triala PS-a i przejrzyj wszystkie fukncje ACR-a ;)
bedziesz wiedzial co mozesz :) (oczywiscie oprocz narzedzia "sport removal")

elix
24-07-2010, 20:19
Zapraszam do głosowania (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=152423)