PDA

Zobacz pełną wersję : Markoflash - Seria Mini Flash



kacperek
13-12-2006, 21:51
Witam

Interesuje mnie fotografia produktów, czyli namiot bezcieniowy itp oraz może w przyszłości jak znajdę chetne fotografia portretowa.
W związku z tym mam pytanie czy ktoś posiada, używa lampy Markoflash Mini Flash 180Ws (Delicacy D-180) - cena około 350zł ??

Gamling
13-12-2006, 21:57
Jak duze te produkty chcesz fotografowac bo jak wieksze od pudelka zapalek i chcesz to miec wszystko w GO to 180Ws to zdecydowanie za malo.

fragles
13-12-2006, 22:13
Jesteś pewny?

Niech się jeszcze ktoś wypowie ale coś mi się wydaje, że trochę przesadzasz.
Tzn wszystko zależy jeszcze od odległości źródła światła od modela.

Gamling
13-12-2006, 22:36
Chcesz miec zdjacia bez przerysowan perspektywicznych to musisz uzyc obiektywu z ogniskowa minimum 50mm, do tego zeby obiekt zmiescil sie w GO to musisz solidnie domknac przyslone, softbox a tym bardziej rozsadny namiot bezcieniowy zjadaja sporo switla. 180 Ws to naprawde malo. Robie sporo zdjec produktow i czasami 2x 300Ws to za malo wcale nie do takich duzych przedmiotow.

Gamling
13-12-2006, 22:46
Tutaj masz zreszta przyklad, pierwsze zdjecie z brzegu:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img250.imageshack.us/img250/9482/dsc0003mef3.jpg)
Ogniskowa 50mm przyslona 10 i to wcalnie nie wystarczylo by przy czyms troche wiekszym, popatrz na osłone za obiektywem. Zdjecie zrobione przy 2x 600 Ws co prawda nie na pelnej mocy ale obie z ponad polowa, nie pamietem juz dokladnie ile.

Gawronnek
13-12-2006, 22:49
to zdjęcie było robione w namiocie czy z softboxami??

Gamling
13-12-2006, 22:54
Z softboxami.

fragles
13-12-2006, 23:29
a jak daleko od obiektu fotografowanego były te softboxy?

Pytam bo ja dziadowską żarówką błyskową z parasolką z powodzeniem oświetlałem prawie całą postać do zdjęć. I dlatego się dziwię nieco, że tak mocne lampy "nie dają rady". A taka żarówka to ma ze 60 Ws pewnie...

Oczywiście nie mam zamiaru udowadniać, że ty się mylisz a ja mam rację.

Ot po prostu się dziwię i tyle :)

Gamling
13-12-2006, 23:34
Jeden jakies 1,5 a drugi metr. Moze deko wiecej
Przy takiej fotrografii naprawde potrzeba sporo swiatla.

Robert S.
13-12-2006, 23:51
Czytam i oczom nie wierzę......to dla kogo oni produkują te lampy o mocy 180-200Ws?? 8)

fragles
13-12-2006, 23:55
Doszedłem do takich wniosków:
Przy packshotach robisz zdjęcie z niedużej odległości lub z długą ogniskową aby wypełnić cały kadr możliwe jak najbardziej. W związku z tym gwałtownie spada zasięg GO i trzeba "dramatycznie" przymykać szkło.

Natomiast przy zdjęciach (nawet całej postaci) jakie ja robię przy użyciu żarówki błyskowej, stoję daleko od modela i nawet przy przysłonie 4.0 mogę zrobić poprawne (poprawne=z odpowiednią GO) zdjęcie.

Dlatego też nie można tak wprost tego przekładać. "Jak do packshotu się ledwo nadaje to do portretu lub postaci to już na pewno się nie nada".

Gamling
13-12-2006, 23:58
Takie lampy spokojnie wystarczaja do portretu czy nawet zdjec calej sylwetki. Po prostu fotografia przedmiotow bezcieniowo wymaga znacznie wiecej mocy niz by sie moglo wydawac.

Robert S.
14-12-2006, 00:10
W sumie racja, na potrzeby fotografi małych przedmiotów, tak dla siebie, na aukcję, szarpnąłem namiot bezcieniowy i lampy halogenowe sztuk 4. W pokoju jasno jak cholera, dodatkowo gorąco, z człowieka się leje, a czasy.....no cóż :D Generalnie w namiocie ciemno.

Gawronnek
14-12-2006, 00:31
2 lampy 200 WS doskonale radzą sobie w małym studio u moich znajomych z ŁGF, ale to w studio z odległości 2-3 metrów, a i tak nie raz trzeba na maksa ustawić w zależności od ciuchów modelki czy np. tła

kacperek
14-12-2006, 11:34
Heh no i widzisz Gamling tak mnie zdołowałeś ;) , że już nie kupię lampek.
A tak poważnie to dziękuje za informacje. Druga sprawa, że nie mam warunków na zbyt duże oddalanie lampek od namiotu, musze pomyśleć. Dzieki wszystkim.

meliszipak
14-12-2006, 13:21
Odnośnie mocy lamp

Czy w przypadku produktów reklamowych nie można błysnąć dwa razy jak brakuje światła?

Czornyj
14-12-2006, 18:46
Nie popadajmy w przesadę!
Gamling, jak sam stwierdził, nieco przydusił swoje lampki. Po drugie - w swoim D200 użył ISO100, czyli jedną działkę mniej niż posiadacz D50/70 (min. ISO200). Do tego fotografował obiekt matowy, czarny - do tego zaś potrzeba dobre 2 działy zdrowiej przysmażyć. Do tego duże softboxy też zabierają światła w cholerę, nie mówiąc o odstawieniu lamp. Przy namiocie bezcieniowym i świetle z czaszy dwie 200-tki wystarczą z powodzeniem.

Gamling
14-12-2006, 19:51
Wystarcza pod warunkiem ze to nie bedzie nic wiekszego bo wtedy bedzie trzeba jeszcze bardziej przymykac przyslone zeby sie zmiescic w GO :)

Jacek_Z
14-12-2006, 19:54
Odnośnie mocy lamp

Czy w przypadku produktów reklamowych nie można błysnąć dwa razy jak brakuje światła?

można też tak.
oczywiście konieczny solidny statyw. dłuższy czas, zaciemnienie studia i dwa błyski, lub 4 (wtedy zysk dwóch przysłon).
bawiłem się nawet 8x - zysk 3 przysłon, ale to było na slajdach 4x5 cala.
ponieważ cyfrowa matryca sie grzeje, to nie wiem czy ma sens robić jeszcze dłuższe czasy.
ciekaw jestem tez czy użyć w body odszumiania przy długich czasach. chyba nie.

można też kombinować wielokrotną ekspozycją, ale wtedy naprawdę supersolidny statyw, wyzwlanie pilotem lub wężykiem.

Czornyj
14-12-2006, 20:53
Gamling - ale przy większych obiektach odejście też masz większe i GO się zwiększa ;)
Oczywiście zasadniczo masz rację - sam używam do packshotów 2x500Ws i to jest do wygodnej pracy akurat w sam raz z zapasem.

kacperek
14-12-2006, 21:52
Eh potraficie chłopaki zdołować :(
Poszukiwany sponsor.

pebees
01-01-2007, 11:19
Czyli reasumując: takie lampki 180Ws - 200Ws wystarczą dla zabaw z portrecikiem w domowym studio, natomiast do namiotów bezcieniowych to stanowczo za mało?

Jacek_Z
01-01-2007, 14:47
niekoniecznie za mało. Bo wtedy przystawia się je blizej. Zalezy jakie przysłony chcesz osiągnąć.
W portrecie robi sie na f=2 czy 2,8, natomiast wyroby w stoliku bezcieniowym robi się bardziej przymknietych przysłonach, by weszły całe w głębie ostrości. Najśmieszniej jest że najmniejsze rzeczy - w makro - próbuje sie pracowac na f=22 czy 16. A większe rzeczy mogą wyjść na f=8
Czyli wszystko jest płynne - zalezy od efektu jaki chcesz osiagnąć, jak daleko będą stały lampy, jak gęsty będzie materiał softboxu czy namiotu bezcieniowego itd, itd.
Nie podam mocy jaka będzie wystarczająca - nie wiem. Bezpieczniej mieć mocniejsze lampy z regulacją mocy, bo je mozna przygasić (o ile lampa ma te funkcje i ile przysłon mozna przygaszać)

pebees
01-01-2007, 20:38
No tak, czyli w sumie... jak zawsze - dopóki się samemu nie spróbuje to nie wiadomo ;-)

Hmm.. a może tak ktoś z posiadających studio, z dużymi mocami, możliwościami i umiejętnościami ;-) poświęciłby się, pstryknąłby kilka zdjęć całej osoby przy takim mniej więcej ustawieniu (najchętniej iso200 ;)) - osóbka, jedna lapma jakieś 3 m od tej osoby, po skosie, z drugiej strony blenda jakaś, drugie podobne, tylko z dwoma lampami po dwóch stronach osoby portretowanej, z parasolkami i bez, z innymi jakimiś akcesoriami ale bez piesków i innych bocianów, pokazał te zdjęcia wprost po wywołaniu, ich parametry i opisał moce lamp przy danych zdjęciach? Przydało by się to pewnie nie tylko mnie, tak organoleptycznie to na moniaczku zobaczyć .. :) Jeśli piszę jakoś niefachowo, to wybaczcie :)

Gawronnek
01-01-2007, 21:13
myślę że najprościej wybrać się na kolejne warsztaty do Łodzi i samemu po eksperymentować

Gamling
01-01-2007, 23:30
Dokladnie tak jak pisze Gawronnek, 30 minut pracy w studiu da Ci o wiele wiecej niz tydzien ogladania zdjec,

meliszipak
05-01-2007, 20:09
Czyli reasumując: takie lampki 180Ws - 200Ws wystarczą dla zabaw z portrecikiem w domowym studio, natomiast do namiotów bezcieniowych to stanowczo za mało?


Cztery lampy z założonymi softboxami, ograniczone do minimum, namiot bezcieniowy, zdjecie obrączki na białym
tle - wymagana przysłona f 32.

Czornyj
05-01-2007, 21:29
A nie możesz odsunąć lamp od namiotu bezcieniowego?

meliszipak
06-01-2007, 01:16
Oczywiście, że mogę i tak robię :)

Tak chciałem przedstawić ile światła jest- że całkiem sporo.

BartekIgnasiak
21-06-2007, 18:25
dziwna sprawa, bo moj kolega robi zdjecia na stocki dwoma lampami 100Ws i sb-800 od dolu i wychodza bardzo dobre fotki

gALL
28-06-2007, 00:50
http://models.fotogalleria.info

wszystko z dwoma 100Ws ... ale nie nazwalbym tego wygodna praca.

Obecnie w planach jedna conajmniej 300Ws.

Bonzo
28-06-2007, 02:02
a to jest poprawna fotka czy nie poprawna ? :) pytam z ciekawości :) namiot i 2 żarówki JH6800 :)


http://www.o7.tox.pl/fotkiforfoto/art/namiot1.jpg

meliszipak
28-06-2007, 02:45
z mojego krótkiego doświadczenia wynika, że dwie lampki to za mało, a namiot bezcieniowy spłaszcza
zdjęcia i zabija fakturę.

Jacek_Z
28-06-2007, 09:51
a to jest poprawna fotka czy nie poprawna ? :) pytam z ciekawości :) namiot i 2 żarówki JH6800 :)





i Photoshop

Bonzo
28-06-2007, 14:06
Jacku z tego co pamiętam to tylko było z .nefa wywołane :) czyli ta fotka się nie nadaje na produktową tak ? bo na to pytanie nikt nie odpowiedział :)

Jacek_Z
28-06-2007, 14:34
nadaje się.
Ważne sa oczekiwania i wymagania klienta. Niektórym wystarczają gorsze (można popatrzeć na co niektóre www). A są klienci, co by kręcili nosem (niektórzy marudzą zawsze - dla zasady).

Bonzo
28-06-2007, 15:20
(niektórzy marudzą zawsze - dla zasady).

taka już ludzka natura ;)

Afrati
14-07-2007, 10:34
Witajcie
Mam pytanie dot. lamp Delicacy 180Ws - jak wygląda system mocowania softbox'ów, wrót, plastra miodu, beauty dish'a itp? Czy da się na nich zamocować np funsportowy uniwersalny adapter dołączany do softboxa? Wiem, że Bowens, Boling itp mają własny system. Jak to wygląda w Delicacy? Planuję w przyszłym tygodniu kupić dwa zestawy 108Ws+statyw+parasolka i zastanawiam się, czy w przyszłości będę mógł uzupełniać akcesoria.

Pozdrawiam

Gawronnek
14-07-2007, 10:43
do produktówki zdecydowanie odradzam parasolki, w obiektach odbijają się druty z konstrukcji, zdecydowanie lepiej kupić małe softboxy

Eryk
14-07-2007, 11:36
Witajcie
Mam pytanie dot. lamp Delicacy 180Ws - jak wygląda system mocowania softbox'ów, wrót, plastra miodu, beauty dish'a itp? Czy da się na nich zamocować np funsportowy uniwersalny adapter dołączany do softboxa? Wiem, że Bowens, Boling itp mają własny system. Jak to wygląda w Delicacy? Planuję w przyszłym tygodniu kupić dwa zestawy 108Ws+statyw+parasolka i zastanawiam się, czy w przyszłości będę mógł uzupełniać akcesoria.

Pozdrawiam
Softy - jeden dedykowany 40x60 i chyba jeszcze okta 60cm, ale nie jestem pewien - reszta uniwersalne
Plaster miodu - dość dobrze wykombinowane - oglądnij zdjęcia
Wrota - uniwersalne
Beauty dish - samoróbka

O to moje studio:
http://www.cyberfoto.pl/tematy-ogolne/85017-panie-i-panowie-moje-studio-pelno.htm

Mam nadzieje, że nie oberwe za link... ;)

Afrati
14-07-2007, 11:44
Eryk-> Twój temat na CF przewertowałem wzdłuż i wszerz ;)

Ciekawie wszystko opisałeś i na pewno jest to bardzo pomocne dla kogoś, kto chce zacząć z fotografią "studyjną"
Jeśli możesz - powiedz jeszcze, jaka jest średnica mocowania, na którym można montować akcesoria? Gdzieś czytałem, że chyba 12cm, ale sam już nie jestem pewien...

Dzięki i pozdrawiam

Eryk
14-07-2007, 11:56
Tak, 12 cm.
Mierzyłem kiedyś pod samoróbke disha ;)

Afrati
14-07-2007, 12:09
Wielkie dzięki, Eryk, za pomoc - teraz przede mną trudne wybory, kompromisy i kombinowanie ;)

Pozdrawiam
BTW: eryk, sprawdź PM ;)

Władca Pixeli
14-07-2007, 18:49
do produktówki zdecydowanie odradzam parasolki, w obiektach odbijają się druty z konstrukcji, zdecydowanie lepiej kupić małe softboxy
Są parasolki które maję druty pod materiałem.
http://www.calumetphoto.com/item/AU3050/


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.calumetphoto.com/resources/images/prod_tnlg/5a18a02c73774854af2a334422008500.jpg)

RBT
09-12-2007, 19:46
Jest jeszcze jeden rzadko poruszany powód do stosowania silniejszych lamp. Chodzi o ich trwałość, niezależnie od renomy producenta. Silna lampa, pracująca np. połową mocy nie będzie się szybko przegrzewać, zwiększy się znacznie żywotność palnika, a przede wszystkim trwałość kondensatorów wyładowczych ładujących (i wyładowujących) się do niższego napięcia. Moim zdaniem, jeżeli to możliwe, warto zakupić lampy z pewną nadwyżką mocy.