Zobacz pełną wersję : D5000 - Długość czasu zapisu zdjęć - tryb B
Witam serdecznie - gdy wD5k zapis zdjęcia w czasie powyżej 30s wynosi ładne paręnaście minut ( świeci wtedy diodka) jest normalną sprawą czy mam się wybrać do serwisu ?
- karta kingston SDHC class 6
- włączone odszumianie wys ISO + długie czasy eksp. (umiarkowane)
marciing
16-07-2010, 23:52
wyłącz odszumianie i ten efekt zniknie ;)
Rób w RAWach i wyłącz odszumianie. Przy długich czasach raczej używa się niskich ISO, więc odszumianie ISO nie jest potrzebne. Ewentualnie odszumisz sobie na komputerku.
Zapis trwa niemal tyle samo ile naswietlanie i spowodowane jest to tylko odszumianiem z poziomu puszki......
Wylacz te funkcje a zapis bedzie ekspresowy no i sa pewne opinie ze odszumianie z poziomu puszki ma negatywny wplyw na zdjecie;)
Wylacz te funkcje a zapis bedzie ekspresowy no i sa pewne opinie ze odszumianie z poziomu puszki ma negatywny wplyw na zdjecie;)
I tak i nie. Odszumianie na długich czasach działa w ten sposób, że aparat naświetla przez ten czas tzw. ciemną klatkę i "odejmuje" ją od naszego zdjęcia. Można w ten sposób pozbyć się hot pixeli czy "rozjaśnień" od elektroniki (w D5000 z tym drugim nie powinno być większego problemu). Czyli odszumianie na długich czasach to nie tylko "zwykłe odszumianie".
Ja gdy naświetlam dłuższe czasy sam sobie wykonuje takie ciemne klatki. Natomiast nie wiem czy innym by się chciało. Trzeba przetestować i sprawdzić jak wychodzi lepiej.
Dziękuję za wyjaśnienia - przyznam, że poprawiliście mi nastrój :)
mpwt
" Ja gdy naświetlam dłuższe czasy sam sobie wykonuje takie ciemne klatki. Natomiast nie wiem czy innym by się chciało."
W jaki sposób to robisz?
" Ja gdy naświetlam dłuższe czasy sam sobie wykonuje takie ciemne klatki. Natomiast nie wiem czy innym by się chciało."
W jaki sposób to robisz?
http://www.astrosurf.com/buil/iris/roadmap/help2_us.htm
Szukaj części dot. darków. Do tego jeszcze polecenie find_hot.
Edit: tu małe rozwinięcie: http://forum.nikoniarze.pl/showpost.php?p=1996876&postcount=4
http://www.astrosurf.com/buil/iris/roadmap/help2_us.htm
Szukaj części dot. darków. Do tego jeszcze polecenie find_hot.
Edit: tu małe rozwinięcie: http://forum.nikoniarze.pl/showpost.php?p=1996876&postcount=4
Dziękuję, ostatnio właśnie takie brązowe niebo mi wychodziło i zastanawiam się czy poza oświetlonym miastem (gdzieś na pustkowiu) też taki wyszedłby kolor nieba, chodzi mi o to czy to wina rozświetlonego miasta, czy może jestem w błędzie
Dziękuję, ostatnio właśnie takie brązowe niebo mi wychodziło i zastanawiam się czy poza oświetlonym miastem (gdzieś na pustkowiu) też taki wyszedłby kolor nieba, chodzi mi o to czy to wina rozświetlonego miasta, czy może jestem w błędzie
Nie wiem co masz dokładnie na myśli "brązowe niebo". Jakiś przykład? No niestety niebo w mieście nie jest idealne. To co widać na dłuższych ekspozycjach na "zabrudzonych" przez miejskie światła niebie to fachowo nazywa się gradient. W Warszawie i pod zamiast czarnego nieba (obecnie to raczej mowa o niebieskim, efekt jasnych nocy) mam czerwone. Ba... nie można nawet użyć czasów dłuższych jak 1 minuta, bo mamy już "przepały". Nie mówiąc już o tym, że Drogi Mlecznej nie zobaczysz.
Są pewne triki na usuwanie tzw. gradientów. Np. http://www.astro.uni-bonn.de/~mischa/ps/gradient.html
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.