PDA

Zobacz pełną wersję : Balans bieli w podczerwieni



UBoot
14-07-2010, 22:33
W opisach fotografowania w IR zwykle radzi się najpierw ustalić balans bieli ręcznie poprzez sfotografowanie czegoś zielonego (trawy) jako wzorca.

Ja uważam, że wystarczy ustawić WB na "auto", a ustawić tą wartość w trakcie wywoływania RAW. Czy w ten sposób uzyskam poprawne barwy ? Wydaje mi się, że takie postępowanie jest poprawne.

ThomasVoland
14-07-2010, 23:02
Bez znaczenia czy ustawisz balans przed, czy po zrobieniu zdjęcia (nie ważne czy podczerwień, czy normalne foto).

UBoot
14-07-2010, 23:13
czyli w takim razie biorę się za fotografię IR ...
widzę, że to nie jest takie trudne, jak myślałem ...

mateo912
15-07-2010, 00:06
jest znaczna różnica między ustawianiem przed i po.
choćby dlatego że ACR ma 2000 wb jako najmniejszą wartość, a przy IR jest to za dużo.

KaeF
15-07-2010, 00:19
jest znaczna różnica między ustawianiem przed i po.
choćby dlatego że ACR ma 2000 wb jako najmniejszą wartość, a przy IR jest to za dużo.

Wydaje mi się, że d90 też ma najniższą wartość i jest to 2500?

mateo912
15-07-2010, 00:21
Tak. ale przy wb PRE można ustawić niższą wartość.
chociaż na d90 nigdy nie udało się ani mi ani znajomemu ustawić wb pre na zielonym.

loki_p
15-07-2010, 08:44
Ja uważam, że wystarczy ustawić WB na "auto", a ustawić tą wartość w trakcie wywoływania RAW. Czy w ten sposób uzyskam poprawne barwy ? Wydaje mi się, że takie postępowanie jest poprawne.

Uważasz czy ci się wydaje? Jak uważasz to po co pytasz? :)
Balans bieli zdecydowanie przed i tylko w trybie pre.

mateo912
15-07-2010, 11:05
ale przede wszystkim pożycz/kup jakąś inną starszą puszkę ;)
bo na d90 nie zaszalejesz w ir :)

UBoot
15-07-2010, 13:40
testowałem na pilocie z podczerwienią, i było widać punkt świetlny, a więc D90 jest wrażliwy na IR. Zrobiłem też kilka fotografii na IR i wyszły, choć oczywiście jest problem z balansem bieli. Ustawienie przed nie jest łatwe i dlatego myślałem, że można uniknąć komplikacji w trakcie fotografowania i zrobić to potem.

Pozostaje oczywiście jeszcze problem ustawienia ostrości - jak sobie z tym radzicie ?

Błażej
15-07-2010, 14:43
Można ustawić bez filtra a potem go nakręcić albo ustawić na hiperfokalną...

UBoot
15-07-2010, 17:24
tak, na hiperfokalną, tak właśnie myślałem ...

mateo912
15-07-2010, 19:39
a po co? AF działa po nakręceniu filtra na szkło. A kolejność AF-> filtr zamiast filtr ->AF ma 2 wady:
1 przy nakręcaniu filtra można poruszyć prze przypadek statywem
2 po założeniu filtra światło inaczej pada na matryce i moduł AF i inaczej trzeba ustawić ostrość (przykładowo jak sie ustawi na szkle ostrość na 1m to po założeniu filtra będzie ona w innym miejscu, stare szkła miały na podziałce znaczek R jako IR i był on przesunięty kawałek w prawo w stosunku do normalnej krechy ostrości, z tego co pamiętam nawet S 70-300 APO ma jeszcze R na podziałce)

stecarlos
16-07-2010, 08:49
Działanie AF jest zależne od ilości NM na filtrze. Mówiąc prościej im więcej NM(mniej światła), tym gorzej działa AF.

mateo912
16-07-2010, 10:37
standardowe filtry IR mają 720nm i przy słonecznej pogodzie AF spokojnie działa, tak sam jak przy np nd400

UBoot
18-07-2010, 12:22
no więc podsumowując, mój workflow wygląda tak:
1. Ustawiam statyw, dociążam statyw workiem z piaskiem
2. Zestaw: obiektyw 18-105 na ogniskowej 18, wyłączam VR w obiektywie, włączam opóźnienie ekspozycji 1 sekunda po podniesieniu lustra, aparat D90
2a. WB ?
3. Kadruję (niespecjalnie dokładnie, bo i tak to są dość odległe krajobrazy i niewielka zmiana kadru przy późniejszych manipulacjach nie jest dla mnie problemem - kadr to nie jest jakaś świętość !)
4. Ustawiam ostrość manualnie (manual na aparacie i na obiektywie)
5. Nakręcam filtr IR
6. Ustawiam czas na kilka sekund (od 2 do 15, eksperymentalnie), czułość ISO 200, przysłona 7-9
6a. WB ?

p.s.
- czy dobrze postępuję z ustawieniem ostrości ? Czy ustawić na AF ? a jeżeli tak, to tryb AF-A, S czy C ?
- w którym momencie mam ustawić balans bieli ? w 2a czy 6a ? (z nałożonym filtrem IR czy przed jego nałożeniem ?

Chciałbym też zwrócić uwagę, że mam problem z manualnym ustawieniem WB - być może było akurat zbyt ciemno. Nie wiem, jak sprawnie ustawiać WB.

loki_p
18-07-2010, 13:43
Czytałeś to co napisano wcześniej w tym wątku?

UBoot
18-07-2010, 13:56
czytałem i chciałem to podsumować, bo jak widać, zdania były podzielone ...

sea21
18-07-2010, 16:22
3. Kadruję (niespecjalnie dokładnie, bo i tak to są dość odległe krajobrazy i niewielka zmiana kadru przy późniejszych manipulacjach nie jest dla mnie problemem - kadr to nie jest jakaś świętość !)

Nie wiem czy się śmiać czy płakać....

UBoot
18-07-2010, 16:48
na etapie nauki nie ma to chyba aż takiego znaczenia ?

sea21
18-07-2010, 17:38
Przestań się zgrywać. Już dawno nikogo to nie śmieszy.

UBoot
18-07-2010, 18:33
zadaję konkretne pytanie i próbuję ułożyć pełną, kompletna listę czynności dla fotografii IR i nic więcej. A jeżeli coś ci nie pasuje, to nie musisz tu zaglądać.

ekonet
18-07-2010, 18:38
O ustawianiu balansu bieli przy IR było pisane na forum wiele razy.
A Twoja prywatna lista nas nie interesuje.
Zamykam.