PDA

Zobacz pełną wersję : Rybie Oka - Proszę o opinię....



Kamash
26-04-2005, 12:40
Na początku wypadałoby się przywitać. Tak więc witam wszystkich...
Fotografią zajmuję się juz 8 dzień ;) i postanowiłem rozszerzyć możliwości mojego kitowego D70 o obiektyw rybie oko. Zdaję sobię sprawę iż jest to szkło do raczej rzadkiego uzytku, jednak mimo to widzę w nim potencjał i wydaje mi się iż bedę w stanie wykonać kilka ciekawych ujęć szczególnie w fotografii sportowej.. Udało mi się odnaleźć na allegro dwa obiektywy w miarę przystępnej cenię i tutaj prosiłbym o szczerą opinię.. Może nawet ktoś używa juz którego z niżej wymienionych obiektywów:

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=48778851
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=48916574

Na który powinienem się pokusić? Czy warto dopłacać? Jak wygląda kwestia kompatybilności z D70? Z góry dziekuje za odp. Pzdr

Kamash

Gamling
26-04-2005, 12:45
W przypadku obu tych obiektywow nie bedzie Ci dzialal pomiar swiatla z D70. Ponadto przy pierwszym lustro prawdopodobnie bedzie uderzac o wewnetrzna czesc obiektywu, a w przypadku drugiego crop spowoduje ze dostaniesz obiektyw o ogniskowej 24mm bez skorygowanej dystorsji - IMO bez sensu. Zrobisz 5 zdjec i Ci sie znudzi.

[ Dodano: Wto Kwi 26, 2005 12:46 pm ]
Dodam jeszcze ze bylo troche w tym temacie na forum, poszukaj w historii.

@nia
26-04-2005, 12:48
mam ten drugi obiektyw... tyle, że cena na allegro jest za niego dość wysoka....

lubię to szkło... jednak do rybiego oka z cropem to mu sporo brakuje...
pamiętaj jednak, że kompatybilności z D70 nie ma prawie żadnej... - brak pomiaru światła, przeniesienia przesłony itd. - wszystko robisz na całkowitym manualu - czego przy fotografii sportowej o której myślisz nie polecam...
szkło dość trudne do opanowania na początku ze względu na ogromne kontrasty...

to samo będzie z tym pierwszym szkłem tyle, że troszkę szerzej....

jeśli fotografią zajmujesz się 8 dzień to lepiej sobie odpuść... poznaj lepiej aparat i pomyśl co Ci jest naprawdę potrzebne...

tyle szczerości...

WITAJ NA FORUM !!!

Ponury_Kosiarz
26-04-2005, 12:49
Gamling, masz jakieś potwierdzenie, że lustro w przypadku Pelenga może uderzać o niego ? Nie żebym podważał Twój autorytet, ale wydaje mi się, że skoro obiektyw ma mocowanie konkretnego systemu, to takie rzeczy nie powinny mieć miejsca. Widziałem opisy, że pasuje do D70, oczywiście bez pomiarów...
Też chciałem taki kupić, ale wiem, że można go wytargać za ok 500 zł :D

Pozdrawiam !

Gamling
26-04-2005, 12:54
Osobistych doswiadczen w tej sprawie nie mam. Ale spotkalem sie z takimi opiniami, chyba nawet gALL o tym kiedys pisal a jemu wierze.

[ Dodano: Wto Kwi 26, 2005 12:56 pm ]
A zapomnialem npisac ze sam kiedys myslalem o zakupie tekiego pelenga i szukalem informacji o nim. Ale jak widac odpuscilem.

Ponury_Kosiarz
26-04-2005, 13:10
Osobistych doswiadczen w tej sprawie nie mam. Ale spotkalem sie z takimi opiniami, chyba nawet gALL o tym kiedys pisal a jemu wierze.


W takim razie to poważna sprawa... chyba i ja na razie odpuszczę i zawczasu poszukam kogoś z takim szkłem dla przeprowadzenia testów zanim kupię...

Dzięki za ostrzeżenie !

pooley
26-04-2005, 13:23
najlepiej by bylo podjechac na gielde foto w stodole i na miejscu sie dopytac, przymierzyc :)
zalozysz, strzelisz fote lub dwie i bedziesz wiedzial czy to jakos wspolpracuje, czy lustro nie zawadzi i czy efekt Ci sie podoba :) a koszt tylko taki ze za wejscie na gielde zaplacisz... :mrgreen:

Gamling
26-04-2005, 13:24
I za ewentualna wymiane porysowanego lusterka ;)

Kamash
26-04-2005, 13:25
Dziekuje za wszystkie opinie, nawet te ktore pozbawiają mnie złudzeń ;) Tak więc rozumiem iz sesnowny jest jedynie zakup oryginalnego rybiego oka nikkora (za jedyne 3300pln) - ktory bedzie w pelni kompatybilny z D70 i nie bedzie budzil obaw o ocierajace sie lustra, brak pomiaru ostrosci, swiatla.. itp. Biorąc pod uwage fakt iz jest to obiektyw do sporadycznego uzytku, nie widze sensu inwestowania takich pieniedzy. Na rynku wtónym chyba też ciężko uświadczyć nikkorowskie rybie oko....

Ponury_Kosiarz
26-04-2005, 13:27
Pytałem ostatnio na giełdzie i nie mieli [byłem w tą niedzielę] a ponadto patrzyli niektórzy na mnie jak na debila, za co między innymi nie lubię giełdy...
Wszyscy tamtejsi fachowcy od ******* owcy wiedzą wszytsko najlepiej.
Kiedyś polazłem z kumplem za czasów analogów i kolega chciał filtr niebieski. Pyta gościa o w/w filtr a tamten z pogardą: " a do czego ci taki filtr ???"
Niemniej giełda ma swoje niewątpliwe zalety :D

@nia
26-04-2005, 13:30
Na rynku wtónym chyba też ciężko uświadczyć nikkorowskie rybie oko....

da się... ale za nie mniej niż 2 tysiące....

Ponury_Kosiarz
26-04-2005, 13:32
Biorąc pod uwage fakt iz jest to obiektyw do sporadycznego uzytku, nie widze sensu inwestowania takich pieniedzy

I słusznie. Uważam, że Ania napisała Ci najlepiej: za krótko się bawisz w fotografię, żeby robić takie plany. Najpierw pobaw się tym co masz, zobacz jakie masz możliwości i ograniczenia. My tu wszyscy mamy wielkie niezrealizowane plany i marzenia, ale rzeczywistość jest jaka jest i każdy zakup trzeba dobrze przemyśleć...
Zapamiętaj jedną rzecz: BARDZO ŁATWO JEST KUPIĆ, ALE BARDZO TRUDNO JEST SPRZEDAĆ I ODZYSKAĆ PIENIĄDZE :-)

Pozdrawiam i nie przejmuj się brakiem sprzętu :-D
każdy chciałby mieć zakres ogniskowych od 14 do 500 mm najlepiej w stałkach :D
niech mi ktoś zaprzeczy.... :mrgreen:

@nia
26-04-2005, 13:34
niech mi ktoś zaprzeczy....

ja zaprzeczę... ja chcę od 10,5 Nikkora !!!

Ponury_Kosiarz
26-04-2005, 13:39
ja zaprzeczę... ja chcę od 10,5 Nikkora !!!

No tak, powinienem się tego spodziewać :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Krzysiek
26-04-2005, 19:12
niech mi ktoś zaprzeczy....
i ja, ja bym chciał zooma 10-1000/ 2.8 o wielkości i jakości 50-tki.

Ponury_Kosiarz
26-04-2005, 19:16
ja, ja bym chciał zooma 10-1000/ 2.8 o wielkości i jakości 50-tki.

No Krzychu, teraz to dałeś do pieca :-D
JA wszystko rozumiem, ale czemu miałby być wielkości 50-tki ? Czym większy tym profesjonalniej wygląda i laski na taki obiektyw można wyrywać :-) Najlepiej żeby miał 1,5 metra i średnicę rynny :mrgreen:

Krzysiek
26-04-2005, 19:22
Czym większy tym profesjonalniej wygląda i laski na taki obiektyw można wyrywać Najlepiej żeby miał 1,5 metra i średnicę rynny
Co ty, ja przed laskami i tak musze uciekać bo jak mnie widzą to przylatują ze wszystkich stron (nie wiem po co) a ztaką rurą to byłaby już tragedia:)

fabian
10-05-2005, 19:54
witam wszystkich forumowiczów,
a co sadzicie o tym szkielku?:
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=50579914
pozdr,
F.

gALL
11-05-2005, 11:08
witam wszystkich forumowiczów,
a co sadzicie o tym szkielku?:
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=50579914

Manualne szklo bez uP wiec z D70, D100, F65, F75, F80, F55 zapomnij o pomiarze swiatla ciaglego. Do tego przy D70/D100 ze wspolczynnikim 1.5 nie masz juz fisz-aja diagonalnego a zwykle szklo szerokokatne bez skorygowanej dystorsji.

Poza tym fisz-aja malo kto potrafi wykorzystac w pelnii, poczytaj "Fotografa Niedzielnego" na Fotopolisie.