PDA

Zobacz pełną wersję : pytanie o akcesoria



Gabax
10-07-2010, 21:46
mam pytanie. kupuję lustrzankę Nikon D5000

http://www.euro.com.pl/lustrzanki/nikon-d5000-18-55-ii-kit.bhtml?from=nokaut&utm_source=nokaut.pl&utm_medium=cpc&utm_campaign=2010-07&utm_content=504081

jest do niej obiektyw. nie wiem czy jest dobry, jaki powinnam kupić?
bardzo lubię robić makro znalazłam na allegro zestawy do makro

https://ssl.allegro.pl/item1128440437_zestaw_makro_52mm_nikon_d40x_d50_d6 0_d5000_statyw.html

będzie pasował? a jeśli nie to jaki?

i jeszcze jaką kupić kartę pamięci jaką pojemność i jaki rodzaj- prosiłabym o pełną nazwę żeby znależć na allegro.

z góry dziękuję : >
wiem, że może nie w tym temacie to napisałam, w którym trzeba ale przeglądałam forum na szybko-wybaczcie.

Jatin
10-07-2010, 22:05
Do tego aparatu najlepiej kup obiektyw Nikkor 18-105 VR, kartę Sandisk Extreme III SDHC 8GB albo 2x 4 GB jak wolisz,
Jeśli chodzi o makro odradzam soczewki bo pogarszają jakość, polecam raczej pierścienie pośrednie z przeniesieniem automatyki takie (https://ssl.allegro.pl/item1109133392_pierscienie_posrednie_makro_auto_ca non_ef_ef_s.html) lub dodatkowy obiektyw makro jeśli Cię stać.

swider
10-07-2010, 23:31
Zestaw na początek jest całkiem przyjemny. Jeśli chciałabyś inny obiektyw, np. jaśniejszy, o innym zakresie ogniskowych, musiałabyś napisać jakimi środkami na zakup sprzętu dysponujesz.

Jeśli chodzi o macro to daruj sobie wszelkiego rodzaju soczewki i inne tym podobne badziewie -- strata pieniędzy. Jeśli chcesz bawić się w prawdziwe zbliżenia robali to przydałoby się kupić obiektyw do tego przeznaczony, np: Tamron 90, Tokina 100, Sigma 70 albo 150, Nikkor 105 albo 60. To jaki wybrać też zależy od funduszy przeznaczonych na Twoje hobby :)

Dobre karty polecił kolega wyżej.

bajec
11-07-2010, 00:06
Bierz 18-105 VR. Do makro na początek powinno Ci wystarczyć to:
http://www.skapiec.pl/site/cat/57/comp/90713

pozdrawiam ;)

swider
11-07-2010, 00:09
Do makro na początek powinno Ci wystarczyć to:
http://www.skapiec.pl/site/cat/57/comp/90713
Żadne takie! To jest szmelc i zło wcielone -- omijać szerokim łukiem.

bajec
11-07-2010, 00:19
Dlaczego? :D No wiadomo, że mając nieograniczony budżet lepiej jest kupić obiektyw makro, ale na początek taki konwerter chyba złym rozwiązaniem nie jest...

swider
11-07-2010, 00:20
Bo jakość obrazka z takim zestawem sięgnie poziomu bruku.

bajec
11-07-2010, 00:36
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/07/1611289-2.jpg
źródło (http://plfoto.com/zdjecia_new2/1611289.jpg)
http://plfoto.com/zdjecie,przyroda,nie-odchodz-prosze,1611289.html

To jest poziom bruku rozumiem? Raynox jest inny od zwykłych soczewek- nie rozmywa obrazu po bokach.

swider
11-07-2010, 00:50
Na miniaturce ciężko cokolwiek ocenić. Ty robiłeś to zdjęcie?

bajec
11-07-2010, 00:59
Nie :) W necie jest mnóstwo podobnych zdjęć i setki pochlebnych opini o tym konwerterze. To chyba nie przypadek? Sam swojego czasu bawiłem się odwrotnie zamocowanym heliosem i przez to straciłem ochotę na makro :D Myślę, że taka soczewka na początek jest idealnym wyjściem. Jeśli autor Zainteresuję się tym typem fotografii będzie mógł pomyśleć o czymś poważniejszym typu obiektyw makro, albo choćby pierścieniach z przeniesieniem automatyki. Pierścienie oczywiście byłyby lepszym rozwiązaniem od raxnoxa, ale i cena 2x wyższa :)

Karbulot
11-07-2010, 06:44
Wiesz co bajec, w necie to ja widziałem piekne makra robione denkiem od słoika. Ale nie znaczy to, że denko jest rekomendowane do takich zdjęć. O Raynoxie mam raczej negatywne odczucia. Mam go, od niego zaczynałem i powiem jedno. Na pewno nie poleciłbym tego sprzętu początkujacemu fotografowi (bo mniemam, że Gabax jest początkującym fotografem, przynajmniej mniemam że to jej pierwsza lustrzanka). Raynox wymaga mnóstwo determinacji i przede wszystkim statywu, bo złapać na tym ostrośc graniczy z cudem. Przyznaję, da się tym zrobić ostre zdjęcie. Ale jest to bardzo trudne i wymaga dużo samozaparcia.

Te soczewki sobie odpuść. One strasznie aberrują. Też je kiedyś kupiłem i po testowym zdjęciu powędrowały do szafy. Może się przydadzą, jak wróci mi dziecięca pasja wypalania dziurek na szkolnych ławkach słońcem skupionym na szkle powiększającym.

rdcom
11-07-2010, 06:55
Zestaw na początek jest całkiem przyjemny. Jeśli chciałabyś inny obiektyw, np. jaśniejszy, o innym zakresie ogniskowych, musiałabyś napisać jakimi środkami na zakup sprzętu dysponujesz.

Jeśli chodzi o macro to daruj sobie wszelkiego rodzaju soczewki i inne tym podobne badziewie -- strata pieniędzy. Jeśli chcesz bawić się w prawdziwe zbliżenia robali to przydałoby się kupić obiektyw do tego przeznaczony, np: Tamron 90, Tokina 100, Sigma 70 albo 150, Nikkor 105 albo 60. To jaki wybrać też zależy od funduszy przeznaczonych na Twoje hobby :)

Dobre karty polecił kolega wyżej.

możesz precyzyjniej określić te obiektywy? chciałem je pooglądać na necie zapoznać się z cenami itd
dziękuję

rdcom
11-07-2010, 06:56
Wiesz co bajec, w necie to ja widziałem piekne makra robione denkiem od słoika. Ale nie znaczy to, że denko jest rekomendowane do takich zdjęć. O Raynoxie mam raczej negatywne odczucia. Mam go, od niego zaczynałem i powiem jedno. Na pewno nie poleciłbym tego sprzętu początkujacemu fotografowi (bo mniemam, że Gabax jest początkującym fotografem, przynajmniej mniemam że to jej pierwsza lustrzanka). Raynox wymaga mnóstwo determinacji i przede wszystkim statywu, bo złapać na tym ostrośc graniczy z cudem. Przyznaję, da się tym zrobić ostre zdjęcie. Ale jest to bardzo trudne i wymaga dużo samozaparcia.

Te soczewki sobie odpuść. One strasznie aberrują. Też je kiedyś kupiłem i po testowym zdjęciu powędrowały do szafy. Może się przydadzą, jak wróci mi dziecięca pasja wypalania dziurek na szkolnych ławkach słońcem skupionym na szkle powiększającym.

:) i tu się zgadzam

swider
11-07-2010, 11:29
Nie :)
Tak też myślałem :) To już nie wymaga mojego dalszego komentarza, zresztą Karbulot dobrze ujął tą kwestię.


możesz precyzyjniej określić te obiektywy? chciałem je pooglądać na necie zapoznać się z cenami itd
Ale w jakim sensie precyzyjniej?

rdcom
11-07-2010, 12:16
Tak też myślałem :) To już nie wymaga mojego dalszego komentarza, zresztą Karbulot dobrze ujął tą kwestię.


Ale w jakim sensie precyzyjniej?

chodzi o oznaczenia tak żeby można konkretnie te dane typy wyszukać

swider
11-07-2010, 12:39
chodzi o oznaczenia tak żeby można konkretnie te dane typy wyszukać
Ale to nie potrzebne są dodatkowe oznaczenia... Sigma 150mm to Sigma 150mm -- nie ma innej :) Ew. w Nikkorach patrz na oznaczenie bo nowe szkiełka macro mają AF-S, a 105-tka dodatkowo VR.

silverpaul
11-07-2010, 16:42
Bo jakość obrazka z takim zestawem sięgnie poziomu bruku.

Zgadzam się z kolegą. Mam rzeczony zestaw, raynox ma średnicę 35 mm, a 18-105 ma 67 mm. Winieta jest taka, że sobie początkujący amator nie poradzi, raynox jest genialny do zaawansowanych kompaktów. Pozdrawiam, Paweł

Daniela
11-07-2010, 21:33
Przyznaję rację, że z zaawansowanym kompaktem i soczewkami jakieś niby makro udało się zrobić. Do 18-105 spróbowałam soczewkę i wiem już, że nie założę już na ten obiektyw żadnej protezy. Aberracja z dodatkową soczewką jak smok. No pewnie, że można motyla nogi klejem do kwiatka przykleić [żart], to może ustoi do foty. ;) Sam obiektyw potrafi w korzystnym ustawieniu zrobić przyjemne fotki, no ale do makra trzeba czegoś więcej. Ja zbieram na obiektyw.

Gabax
13-07-2010, 18:11
Dziękuje wszystkim :)

Bardzo mi pomogliście, okazało się, że w rfv euro agd w promocji jest również ten Nikkor, który wszyscy mi polecacie, więc zainwestuję chyba w niego :P

no i będę zbierać na obiektyw i pierścienie do makro :)

swider
13-07-2010, 20:39
To cieszymy się bardzo, Twoim szczęściem ;)

Gabax
13-07-2010, 21:47
http://allegro.pl/item1129100055_sandisk_4gb_sdhc_extreme_iii_20mb_s .html

o taką kartę chodzi? xD
pytam na wszelki wypadek.

Jatin
14-07-2010, 18:03
Dokładnie o taką.

Gabax
14-07-2010, 20:48
jaki kupić i czy kupić filtr polaryzacyjny

Jatin
14-07-2010, 20:57
B+W, Marumi lub Hoya

Karbulot
14-07-2010, 21:22
A po co Ci filtr polaryzacyjny?

coder
18-07-2010, 00:40
Zaczalbym robic zdjecia ,a potem dopiero przeznaczalbym pieniadze na to co jest mi potrzebne do aparatu. Na filtry jeszcze przyjdzie czas :)