PDA

Zobacz pełną wersję : [f1] 2010 formula 1 santander british grand prix



adolfik9501
08-07-2010, 10:58
Witam.

Zbliżamy się do kolejnego wyścigu F1 tym razem na przebudowanym torze Silverstone Circuit.

Tor obecnie posiada taki układ:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)

Oczywiście diagram toru także do zobaczenia na oficjalnej stronie F1, czyli tutaj (http://www.formula1.com/races/in_detail/great_britain_833/circuit_diagram.html).

W zeszłym roku układ był taki:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)

---------------------------------

Zdjęcia satelitarne ukazują nam co następuje (52°04'16.74" N, 1°00'57.70" W):

2007 (ostatnia aktualizacja google):


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)

2010:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)



https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)

Plan modernizacji obejmuje także przeniesienie w 2011 r boksów oraz startu na prostą między Club a Abbey


Jak zawsze trochę danych technicznych:

Długość toru: 5,891 km
Ilość okrążeń: 52
Długość wyścigu F1: 306,747 km

Tor dotychczas gościł 40 razy wyścigi F1. Obecny układ będzie dziesiątą wariacją.

Pierwszy zwycięzca:

1950 - Nino Farina (Alfa Romeo 158/Alfa Romeo 158 1.5 L8 ) 2:13'23.6 hrs. 146.390 km/h.

Ostatni zwycięzca:

2009 - Sebastian Vettel (Red Bull RB5/Renault RS27 2.4 V8 ) 1:22'49.328 hrs. 223.385 km/h.

Najlepszy czas PP [najlepszy w ogóle, uwzględniając wszystkie konfiguracje]:

2004 - Kimi Raikkonen (McLaren MP4/19B-Mercedes FO 110Q 3.0 V10) 1'18.233 min. 236.485 km/h.

[1985 - Keke Rosberg (Williams FW10/Honda RA163E 1.5 V6T) 1'05.591 min. 258.978 km/h.]

Najlepsze okrążenie w wyścigu [najlepszy w ogóle, uwzględniając wszystkie konfiguracje]:

2004 - Michael Schumacher (Ferrari F2004/Ferrari 053 3.0 V10) 1'18.739 min. 235.049 km/h.

[1987 - Nigel Mansell (Williams FW11B/Honda RA167G 1.5 V6T) 1'09.832 min. 246.317 km/h.]

--------------------------------------

Wyniki zeszłorocznego ścigania:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)

--------------------------------------

Harmonogram weekendu:

Piątek, 9 lipiec 2010 r:

1 Trening: 11:00 - 12:30
2 Trening: 15:00 - 16:30

Sobota, 10 lipiec 2010 r:

3 Trening: 11:00 - 12:00
Kwalifikacje: 14:00 - 15:00

Niedziela, 11 lipiec 2010 r:

Wyścig: 14:00

Oczywiście dostępny będzie live timing (http://www.formula1.com/live_timing/) oraz nieoficjalne streamy do znalezienie m.in. na stronach:

http://www.meczyki.pl/

http://www.sport-typ.info/

--------------------------------------

Z wideoteki YT proponuję przejazd dwumiejscowym bolidem z Martinem Brundle:

ixrRSx6_Le4

oraz przewodnik po nowej sekcji na torze (Brundle/Allen)

dMKc2hGcJCI


Zapraszam.

ASAHI
08-07-2010, 11:28
Dzięki Adolfik, to jutro oglądamy i czekamy na dobre czasy Roberta :-)

adolfik9501
08-07-2010, 11:44
No ba! Niech Robercik ciśnie, choć bez f-duct'u. A w przyszłym roku złoi im wszystkim dupę!

MadOnion
08-07-2010, 16:54
2 tyg to zdecydowanie za długo, weekendy GP powinny być co tydzień ;p

ASAHI
08-07-2010, 17:12
A oni mu nie mieli tego F zrobić na ten wyścig? Bo tak coś gdzieś czytałem.. ;-)

adolfik9501
08-07-2010, 18:22
Zapowiadali, że wprowadzą kanał F jak będą pewni, że działa tak jak ma działać. Widocznie jeszcze trza coś dopracować, co by RK na Monzie i w Spa mógł się na najwyższy stopień podium wspiąć :)

adolfik9501
08-07-2010, 23:14
Wiadomość dnia! Bruno Senna został zastąpiony przez wielce utalentowanego Sakona Yamamoto. Hahahahhaahhahahahaa

A teraz poważnie: tak to jest w F1, że decyduje kasa. Decyzja co dalej z obsadą w HRT zostanie podjęta po wyścigu na Silverstone, lecz jestem pewien, że doskonała postawa Japończyka pozwoli mu na jazdę w F1 do końca sezonu, po czym dowiemy się, że zostaje partnerem RK w Reni :mrgreen:

EDIT: Obstawiamy stratę do pierwszego ? Ja daję 9,8 sek. ;)

EDIT2: Optymista jestem...

ASAHI
08-07-2010, 23:32
Ja coś koło 11 s ;-)

trzeba uważać na ten talent ;D

MadOnion
09-07-2010, 11:36
Sakon sie rozkręca zniwelował strate z 11sek na 9 ;p

adolfik9501
09-07-2010, 13:27
Wyniki pierwszej sesji treningowej:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)

MadOnion
09-07-2010, 14:13
Dość spore róznice czasowe. Felipek chyba na gazie jechał.

adolfik9501
09-07-2010, 16:40
Wyniki drugiej sesji treningowej:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)

EDIT: Nie wiem, czy mi się to śniło, bo przysypiałem, ale wydawało mi się, że mówiono iż Sakon ma tylko wygrać w ten weekend, a potem wraca Bruno... ;)

MadOnion
09-07-2010, 16:52
Co sie stało pod koniec sesji?

adolfik9501
09-07-2010, 17:02
Nic się nie stało, a przynajmniej nic nie widziałem, więc nie wiem skąd się wziął SCD w wynikach.

kaktus
09-07-2010, 18:09
Jedyne co sie stalo, to Kovalainen zaparkowal po tym, jak mu uklad kierowniczy siadl (mowil przez radio, ze wspomaganie nie lata i ma ogolne problemy ze skrecaniem, wiec nie bedzie probowal dojechac do boksu). Ale to bylo dobre 4 minuty przed koncem.

adolfik9501 - tez to slyszalem. Musisz przyznac, ze zabrzmialo profesjonalnie "wlasnie otrzymalem informacje...." :) Serwisy juz tez potwierdzily. Ja bym powiedzial straszak na portfel Bruno - zalega z platnosciami, wiec zostal na jeden wyscig zmieniony. Pewnie juz uregulowal zaleglosci...

adolfik9501
10-07-2010, 13:21
Wyniki trzeciej sesji treningowej:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)

Piękna pogoda, kto by tam treningi oglądał...

notic
10-07-2010, 15:17
Ja oglądałem :]
No a w kwalifikacjach, rzutem na taśmę Robercik poleciał..

kaktus
10-07-2010, 15:22
Ja oglądalem :) Bardzo mi się podobał Red Bull Vettela, któremu po wjechaniu w dziurę spoiler odpadł. Awarie to jedyna szansa na to, by McLaren coś ugrał w tym sezonie ;P

Jeśli chodzi o kwalifikacje - przerażająca przewaga Red Bulla nad resztą. Że będzie dublet było pewne już wcześniej, ale 0.8 sek przewagi nad trzecim to jest bardzo dużo. Choć Red Bulle jak zatankują, to różnica się zmniejszy - nie sądzę by coś (prócz awarii) mogło dublet im odebrać. Cała reszta wyników kwalifikacji zgodna z przewidywaniami - Hamiltona tylko pozytywnie zaskoczył, spodziewałem się go ze 2 pozycje niżej. No ale jak ktoś jest wymiataczem, to nawet autem bez docisku na Silverstone sobie poradzi :)

adolfik9501
10-07-2010, 17:14
Wróciłem na bazę z parady pojazdów zabytkowych a tutaj zimny Kasztelan niepasteryzowany :) oraz wyniki:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)

EDIT: RedBulle faktycznie masakra. Oby się start udał panom z drugiego rzędu oraz Webberowi, a dzieciakowi niech wypadnie jedynka na starcie i niech spadnie za Pietrova :evil:

adolfik9501
10-07-2010, 19:44
Liuzzi dostał karę (5 miejsc w tył) za blokowanie Hulkenberga w Q2. Czyli pozycje 16-20 w górę o jedno oczko, a Liuzzi ląduje na 20 pozycji.

MadOnion
10-07-2010, 20:23
Pierwsza 10 na miekkich jutro na starcie?

kaktus
10-07-2010, 21:19
Tak.

rychu_cmg
11-07-2010, 14:52
Robert świetnie wystartował, był 3 ale niestety po awarii bolidu musiał skończyć wyścig

cinspire
11-07-2010, 14:54
Kurcze, to znowu jakieś jaja z tymi sędziami.
Chociaż lubię Ferdka i trzymam za niego kciuki zaraz po Robercie, to teraz tę karę znów dostał za późno.
Mogło by być tak jak ostatnio z Hamiltionem.
Alonso mógłby odjechać daleko (gdyby Robert dalej jechał) i dostać karę, na której i tak by nie stracił miejsca na rzecz Kubicy.
Ale teraz wygląda na to, że mu się to zemści. Bo ma zjechać na karę po SC, a wiadomo, że teraz cała stawka się bardzo zbliżyła.
Ale to i tak granda moim zdaniem, że taka kara tyle czasu zajmuje sędziom.

I rzeczywiście, cwaniactwo nie opłaciło się Alonso. Wyjechał 16. Szkoda, że to kwestia przypadku, a nie sędziów (powinni wyścigi dżdżownic sędziować). Innym różne rzeczy wciąż uchodzą na sucho.

kaktus
11-07-2010, 16:05
Zawsze tak dlugo to trwa. Nie wiem dlaczego nagle w poprzednim wyscigu Alonso robil pieklo, ze to dlugo trwa. Wiecie jak to jest - trzeba sie zebrac w czasie wyscigu, wybrac kto idzie po piwo, potem ta osoba musi isc (najczesciej czeka na przerwe reklamowa), zanim wroci.... :wink:

Zgodnie z przewidywaniami McLaren dawal rade (gdy byl obciazony), potem Red Bull odjezdzal coraz bardziej. Alonso 2 razy zawinil (fatalny start, glupi manewr), Massa mial pecha i w efekcie Ferrari bez punktow. Vettel i jego swita w Red Bullu nie zasluzyla na tak wysokie miejsce za to co odczyniali wczoraj, ale mimo wszystko cieszy wygrana Webbera - choc ten jak tak dalej bedzie jezdzil, to mu szefostwo wlasnego zespolu cukru do baku bedzie dosypywac :???: Choc ja tam sie w sumie ciesze, niech Red Bull przegra 2 tytuly z najszybszym autem w stawce drugi sezon pod rzad:mrgreen:

adolfik9501
11-07-2010, 21:45
Wyniki:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)

Start ok. Vettel na koniec, Kubica do przodu ;)
Alonso i Ferrari zachowali się jak amatorzy w pierwszym swoim wyścigu... Prosta sytuacja i tak dać dupy. Ciekawe jak będzie beczał do prasy. Po Walencji spadły u mnie jego notowania. Co raz bardziej się kapryśny robi jak rosyjska primabalerina...
Awaria Renault i Safety Car popsuły mi trochę humor. SC uczynił zabawę Borowczyka w 85 s. Vettela lekko bezsensu, ale chłop się jarał do końca, choć Jak myślisz Maurycy przypominał mu o wpływie samochodu bezpieczeństwa na wynik zabawy. Borówa do tego wygłupił się, że i Buttonowi SC pomógł w przebiciu się na 4 pozycję...
Nie obrażę się jak RB nie zdobędą tytułów w tym roku, choć równie dobrze Webber mógłby majstra zrobić. Szczeniakowi zaś należy się lekcja pokory, lecz trochę to zajmie gdyż nic sobie ze swoich błędów nie robi a i czuje się za pewnie wspierany przez ferajnę z RB. No cóż nie można mieć cały czas najlepszego auta więc i RB w końcu zrobi coś co nie do końca się spisuje.

EDIT: RedBulle pięknie się trzymały w tych szybkich zakrętach. Choć do Williamsów z 1992 i większości sezonu 1993, pod względem przewagi, trochę brakuje.

EDIT2: Alonso: "(...) Nie zamierzam komentować decyzji sędziów. Zespół zareagował prawidłowo, ale zalecenie o oddaniu pozycji nadeszło, kiedy ja już wyprzedziłem kolejnego kierowcę i w międzyczasie Kubica wyraźnie zwolnił przed odpadnięciem z wyścigu. (...)". Taki przeca spec od przepisów i jazdy powinien wiedzieć bez decyzji zespołu, że powinien oddać pozycję. Przecież ten przepis nie funkcjonuje od wczoraj. Stracił by 1-2 sekundy, a tak zawalił wyścig.

adolfik9501
11-07-2010, 22:46
(Jakby ktoś scalił było by miło)

To znowu ja. Przed chwilą wpadłem na portale związane z F1 i zaciekawiła mnie pewna informacja. RedBull przywiózł dwa nowe przednie spoilery na wyścig. Jeden zgubił wczoraj Vettel (bez swojej winny), a drugi, jako że, nie faworyzuje się - jak sami mówią - jakiegokolwiek kierowcy w tym zespole, zabrano Webberowi i dano Vettelowi :???: Rozumiem jeszcze takie zagrywki przed końcem sezonu, że jeden z kierowców ma szanse ma majstra a drugi nie, lecz to było po prostu chamskie. Co raz większą mam nadzieję, że Webber pokaże miejsce w szeregu Vettelowi. Mam również nadzieję, że McLaren również będzie przed młodym Niemcem.

kaktus
12-07-2010, 15:48
Właśnie o tym napisałem w swoim poście. Dlatego też Webber krzyczał po wygranej przez radio "tak jeździ kierowca nr 2". Natomiast słowami na konferencji mógł lekko przegiąć (powiedział, że żałuje, że podpisał kontrakt na przyszły sezon 2 tygodnie wcześniej). Przypomina mi to lata świetności Ferrari, które na GP Brazylii przygotowało jeden nowy bolid i dało go Schumacherowi, a nie Barichello.... Rozumiem, gdyby teraz się tak zachowało np. Renault, w którym jest przepaść między kierowcami, ale inni? Dla przykładu - McLaren zrobił tylko jedną nową podłogę na swoje domowe GP i nikt jej nie dostał (choć podobno Hamilton to bóg w zespole). Btw. dla niewtajemniczonych - dlatego też McLaren zrezygnował z dmuchanego dyfuzora na ten wyścig (o czym powiedział Borowczyk jakieś miliard razy), bo ze starą podłogą on nie lata.