PDA

Zobacz pełną wersję : niepokojące objawy D80



serwantes
12-12-2006, 00:24
Pozyczyłem obiektyw sigma 80-400 OS i po wykonaniu kilku zdjęc na świeżo naładowanej baterii wyświetlił się znaczek informujący o jej rozładowaniu. Po wyłaczeniu i właczeniu aparatu bateria była znów naładowana, ale po kilku zdjęciach ta sama sytuacja. Objawy ustąpiły ( narazie ) po przejsciu na 18-70. Jednocześnie z pozyczonym obiektywem użyłem karty z Foto Rimex 2Gb wyświetlacz podał 266 zdjęć do zrobienia a zmieściło się 480 fine . Jak by tego mało raz w trakcie wykonywania zdjęć seryjnych zawiesiło się lustro. ( wyłaczenie i właczenie pomogło). Po tych niezbyt przyjemnych doświadczeniach sobotnio - niedzielnych oddałem obiektyw Sigma i wróciłem do nikora aparat znów działa idealnie. Możliwe że ten obiektyw z wypożyczalni miał zły wpływ na baterie ale na karte i lustro to juz chyba nie możliwe ? Choć może wszystko to wina spadków napięcia ? Poza tymi " drobnymi " mankamentami zdjęcia z sigmy okazały sie super. Miał ktoś może podobny problem z nieznanym szkłem ?

Seeker
12-12-2006, 12:39
"Jednocześnie z pozyczonym obiektywem użyłem karty z Foto Rimex 2Gb wyświetlacz podał 266 zdjęć do zrobienia a zmieściło się 480 fine"

Jest to kwestia typu: "nie mniej niz". Raczej zaleta, niz wada. Poza tym jest to zjawisko najzupelniej normalne.

Wracajac do glownego problemu:
Poza pojemnoscia akumulatora jest jeszcze cos takiego, jak wydajnosc pradowa. Najwyrazniej owa Sigma powoduje zuzycie pradu nieco wieksze, niz przewiduje zasilanie.
Po wylaczeniu zasilania chemia (ogniwa) moze chwile odpoczac i stad taka reakcja, ze niby jest ponownie naladowane. Ze strony aparatu jest to zachowanie normalne, ale z punktu widzenia fotografujacego juz niekoniecznie.

Nie wiem, czy to cecha tego egzemplarza, czy ogolnie tego modelu szkielka.
Nie podales, jaki jest naped AF, a mysle, ze to chyba raczej on jest glownym sprawca zwiekszonego poboru pradu.
To tak czysto teoretycznie. Dobrze, gdyby sie wypowiedzial ktos z wiekszym doswiadczeniem w dokladnie tym temacie.

rabijki
12-12-2006, 12:49
seeker ma racje, ale mnie najbardziej niepokoi lustro...
czy pojawil sie err? sorry jesli pisales - nie doczytalem
jesli tak to byc moze to powtorka z d 70s w ktorym to byla czesta wada, ale naprawiana w serwisie szybko i bezbolesnie.

Seeker
12-12-2006, 14:07
"mnie najbardziej niepokoi lustro..."
Tak, ale... (to oczywiscie gdybanie) jezeli jest sterowane elektrycznie, to jakies uzasadnienie mogloby sie znalezc.
Pomijajac mozliwosc, ze obiektyw wchodzi nieco wglab puszki.

andrzej500
12-12-2006, 14:45
Przejścia na stykach obiektywu z puszką potrafią wyprawiać cuda. Słabo lub wadliwie połączone, rozwierające się iskrzące z różnych powodów powodują, że puszka robi zdjęcia sama, wyświetla komunikaty, zmienia ustawienia.

tomek...
12-12-2006, 18:37
Prawdopodobnie winny jest obiektyw i jego OS. Stabilizator najprawdopodobniej ciągnie za wiele prądu z korpusu, stąd problemy z baterią i bardzo możliwe, że z lustrem.
Zachowanie karty jest jak najbardziej prawidłowe.

Pozdrawiam
Tomek...

serwantes
13-12-2006, 13:40
Dzieki za odpowiedzi andrzej500: faktycznie obiektyw wykazywał pewien luz na połączeniu z puszką może dla tego takie objawy. pozyjemy zobaczymy.

tommys
15-12-2006, 01:22
Witam wszystkich!

Muszę się "pochwalić" że też miałem takie objawy (bateria i karta).

Mam D80 + 18-200mm f/3.5-5.6G VR.
Na początku myślałem że mam akumulator uszkodzony (kupiłem 2 w sklepie) i aparat zachowywał się tak: pełna bateria 1-2 zdjęcia i blokada (symbol niskiego poziomu miga w wizjerze), po wyłączeniu i włączenie znowu pełna.
Doszedłem (doświadczalnie :) ) że to obiektyw. Wystarczyło mocniej podeprzeć lub delikatnie przekręcić korpus obiektywu i już bateria "pusta". Zdjęcie obiektyw i założenie (bez czyszczenia styków itp.) pomogło. Od tamtej pory wszystko działa bez zarzutu.

A co co karty to na moim Lexarze 2GB mieści się ~900 zdjęć (JPG, M, Fine) a aparat pokazuje po sformatowaniu 468.
A oto cytat z odpowiedzi ze wsparcia technicznego Nikona:
"Podana ilość zdjęć możliwych do zapisania na karcie o pojemności 2GB przy jakości JPEG Fine M wynosi 468, jest to jednak wartość szacunkowa. Rzeczywista ilość zdjęć, które mogą zostać zapisane na karcie zależy od rodzaju karty i ilości detali na zdjęciu ( a co za tym idzie wielkości pliku).

W tym przypadku różnica między szacunkową a rzeczywistą ilością zdjęć jest jednak dosyć duża, proszę zatem:
- zresetować aparat za pomocą dwóch przycisków resetowania (więcej na stronie 44 insturkcji obsługi)
- zresetować za pomoca przycisku z boku aparatu (str. 129)"


Pozdrawiam