PDA

Zobacz pełną wersję : Prośba o pomoc z ustawieniem WB w NEFie.



gregory_21
05-07-2010, 12:31
Witam ;)

Wybrałem najgorsze zdjęcie (w sensie najbardziej skomplikowane) z pierwszych moich uroczystości chrzcielnych.
Warunki były trudne, szkło dość ciemne i dodatkowo obiecałem sobie nie używać lampy, więc wyszło co wyszło.

LINK (http://gregory21.foxnet.pl/_DSC3081.zip) <- Link do archiwum .zip z NEFem (13MB).

Od razu bardzo proszę o powstrzymanie się od oceny kompozycji - chodzi mi jedynie o ustalenie prawidłowych parametrów dla tego zdjęcia w ACR (głównie WB i jeżeli potrzeba to reszta parametrów).
Dodam też, że sam w pewnym sensie poradziłem sobie z tym o co proszę ale nie do końca jestem zadowolony z wyniku i chciałbym go porównać z pomysłami innych.
Nie chciałbym niczego sugerować ale jeżeli trzeba to podam swoje "typy" w ACR dla tej fotografii ;)

Problemem tego zdjęcia (przynajmniej dla mnie) było dość wysokie ISO przy małej ilości światła (brzydkie ziarno), dwa rodzaje światła, żarowe i słabe dzienne, dodatkowo modyfikowane przez ogromniasty witraż i na koniec czerwona twarz dziadziusia chrzczonego dzieciątka ;)

Monitor mam skalibrowany, PS CS5 na pokładzie, wiem, że można konwertować do BW ale nie chcę zawsze iść na łatwiznę, bo będę zmuszony oddawać "all in BW" ;)

Z góry dziękuję za wszystkie głosy w wątku ;)

dzejms
05-07-2010, 12:48
Temp: 3550
Tint: -22

D_Z_I_A_D_E_K
05-07-2010, 12:53
Tutaj (http://www.toya.net.pl/~robert28/_DSC3081.rar) masz plik *.xmp z moimi ustawieniami

de Fresz
05-07-2010, 13:29
Moje ustawienia "na normalnie": prewka (http://img706.imageshack.us/img706/8871/dsc3081w.jpg) i xmp (http://rs307tl.rapidshare.com/cgi-bin/upload.cgi?rsuploadid=326228857799427752) (Rapid Share - 10 ściągnięć).

gregory_21
05-07-2010, 15:10
Temp: 3550
Tint: -22

Dzięki za głos jednak 3550 wydaje mi się nieco za ciepło ;)
W pierwszym poście pisałem, że próbowałem nieco kombinować i teoretycznie najfajniej wyglądało mi to zdjęcie przy 3200 ale... każdy ma inny gust, monitor, postrzeganie barw, itd ;)


Tutaj (http://www.toya.net.pl/~robert28/_DSC3081.rar) masz plik *.xmp z moimi ustawieniami

To wołanie bardzo mi się podoba... teraz już wiem o czym na śmierć zapomniałem: o możliwości zmiany nasycenia poszczególnych kolorów ;)
Bardzo dziękuję za podpowiedź ;)


Moje ustawienia "na normalnie": prewka (http://img706.imageshack.us/img706/8871/dsc3081w.jpg) i xmp (http://rs307tl.rapidshare.com/cgi-bin/upload.cgi?rsuploadid=326228857799427752) (Rapid Share - 10 ściągnięć).

Niestety nie mogę pobrać pliku .xmp:


Error
No file choosen.
Please choose a file you want to upload to RapidShare. You can get further information in our FAQ section.

ale efekt obróbki też dużo lepszy od mojego ;)
Jedyne co bym zmienił to dodał jasności i nieco odjął temperatury (jak dla mnie za żółto jeszcze ;) )

EDIT: chociaż nie... jedynie bym rozjaśnił, bo żółta poświata na twarzy dzieciątka jest od świeczki i taka ma być ;)

Bardzo dziękuję za pomoc a jak znajdzie się jeszcze jakiś ochotnik do przedstawienia swojej wersji to będę bardzo wdzięczny ;)

de Fresz
05-07-2010, 15:29
Dalsze rozjaśnianie przy tych cieniach skończy się masakrą szumową, to już jest ciągnięte 1 EV. Jak podeślesz adres na PM to Ci pchnę xmp emalią.

gregory_21
05-07-2010, 16:27
Dalsze rozjaśnianie przy tych cieniach skończy się masakrą szumową, to już jest ciągnięte 1 EV. Jak podeślesz adres na PM to Ci pchnę xmp emalią.

Adres mailowy podeślę na PM ;)
Z szumami różnie bywa... przykład z kilku postów wyżej pokazuje, że można pociągnąć ponad 2 EV i redukując szumy w ACR osiągnąć całkiem przyzwoity wynik:


Tutaj (http://www.toya.net.pl/~robert28/_DSC3081.rar) masz plik *.xmp z moimi ustawieniami

;)

de Fresz
05-07-2010, 17:33
Możliwe że po imporcie do CS3 xmp z nowszej wersji odszumianie nie działa poprawnie, ale to co widzę u siebie na monitorze właśnie bym określił jako masakrę ;-)
Moje xmp poszło na priv.

gregory_21
05-07-2010, 18:07
Możliwe że po imporcie do CS3 xmp z nowszej wersji odszumianie nie działa poprawnie, ale to co widzę u siebie na monitorze właśnie bym określił jako masakrę ;-)
Moje xmp poszło na priv.

A w ACR z PS CS5 ten przykład wygląda tak:

http://img130.imageshack.us/img130/2320/dsc3081b01.jpg

i jak dla mnie jest całkowicie do przyjęcia jeżeli chodzi o szumy.

ACR 6.1 w PS CS5 jest ponoć znacznie bardziej udoskonalony jeżeli chodzi o odszumianie w porównaniu z poprzednimi wersjami, więc może to jest przyczyna ;)