PDA

Zobacz pełną wersję : Błysk na drugą kurtynę



dRUId
25-04-2005, 11:07
Witam
Mam pytanie związane z doświetlaniem lampą z wykorzystaniem błysku na drugą lamelkę.
Zauważyłem małe niedoświetlenie, czy wskazuje to na problem z lampą, czy też należałoby wprowadzić korekcję. Lampa ustawiona w TTL-u z palnikiem skierowanym do góry na 60 stopni. Dzięki za ewentualne sugestie.

Leon13th
25-04-2005, 12:29
Zmiejsz przysłone o 1/3ev

Redskull
26-04-2005, 11:40
I palnik na 45 stopni.

Gamling
26-04-2005, 11:43
Ustawiajac palnik pod katem 45 stopni czesto dojdzie do sytuacji, ze czesc zdjecie jest oswietlona bezposrednim swiatlem z lampy a czesc swiatlem odbitym, wiec bedzie ciemniejsza. Na pewno nie jest to uniwersalne rozwiazanie.

Madzia
26-04-2005, 11:47
Za Gamlingiem. Przetestuj, czy takie ustawienie ma sens w Twojej sytuacji. Ja część zdjęć zepsułam przy takim ustawieniu.

Anonymous
26-04-2005, 13:04
tutaj potrzebna jest próba, próba, próba.
Rób kilka fotek z różna korekcja, kombinuj.
światło z takich ustawien rozchodzi sie jak chce.... niestety, kontorklujesz je tylko czesciowo - ale w tym urok teog typu zdjęc na drugą lamelkę :)

dRUId
26-04-2005, 20:03
Ustawiajac palnik pod katem 45 stopni czesto dojdzie do sytuacji, ze czesc zdjecie jest oswietlona bezposrednim swiatlem z lampy a czesc swiatlem odbitym, wiec bedzie ciemniejsza. Na pewno nie jest to uniwersalne rozwiazanie.
To jest różnie robiąc Cullmannami nie było problemu i kąt 45 st sprawdzał się w 100-stu %. Nie mogę więc potwierdzić tej tezy, przy założeniu lampy z dwoma palnikami i błysku na drugą lamelke.

[ Dodano: 26-04-2005, 20:09 ]

tutaj potrzebna jest próba, próba, próba.
Rób kilka fotek z różna korekcja, kombinuj.
światło z takich ustawien rozchodzi sie jak chce.... niestety, kontorklujesz je tylko czesciowo - ale w tym urok teog typu zdjęc na drugą lamelkę :)
Właśnie zrobiłem próby z korekcją na lampie +1/3 EV, zobaczymy co wyjdzie. Z tego co napisałeś okazuje się, że jednak błysk na drugą kurtynę stanowi pewną niewiadomą i najlepiej byłoby stosować autobracketing.