PDA

Zobacz pełną wersję : [ Przyroda ] Pies Nuta w biegu - panoramowane (proszę o opinie)



Kraftsman
10-12-2006, 19:21
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2006/12/001_20061021-1.jpg
źródło (http://members.chello.pl/gpietras/001_20061021.jpg)

jm
10-12-2006, 19:25
:))) prawie jak mój - na zdjęciu to miniatura czy średniak?

Moim zdaniem panoramowanie chyba niezbyt dobrze wyszło

nikoniara
10-12-2006, 19:34
oo ja też mam sznaucera , miniatura :D tylko w przeciwieństwie do Twojego mój to leń i mu się tyłka z piłką ruszyć nie chce.. :F

biker karlos
10-12-2006, 21:49
slabe te panoramowanie jak i tlo i temat rozmazane ......

Kraftsman
10-12-2006, 22:37
Sznaucer jest miniaturowy, pieprz z solą. Szczegóły trochę osłabły po kompresji, raw był nieco ostrzejszy. Z biegnącym psem i panoramowaniem jest ten problem, że obiekt (w przeciwieństwie np. do rowerzysty, samochodu) porusza się nie tylko w linii poziomej. W ciągłym ruchu (i to ruchu w zupełnie różnych kierunkach) są łapy, głowa i tułów psa. Oczywiście można je zamrozić krótką migawką, ale wtedy nici z rozmytego tła. W tym przypadku celem było stworzenie dynamicznego, "żyjącego" zdjęcia. Dlatego - przyznam - jestem z niego zadowolny. Dzięki wszystkim za uwagi i proszę o jeszcze.

JK
10-12-2006, 22:55
Sam sobie odpowiedziałeś. Panoramowanie niezbyt dobrze nadaje się do zdjęć biegających zwierząt i ludzi. Uzyskujesz wtedy zdjęcia, na których praktycznie nic nie jest ostre. W takim przypadku tło rozmywa się nie za pomocą techniki panoramowania, tylko za pomocą jasnego teleobiektywu, dużego otworu wzgldnego i małej głębi ostrości, a wrażenie dynamiki ruchu uzyskuje się poprzez nieznaczne wydłużenie czasu - pies jest ostry, ale końcówki łap, ogon, uszy są lekko poruszone. Panoramowanie to metoda na obiekty, które są w ruchu, ale ich części składowe nie poruszaja się względem siebie lub poruszaja się nieznacznie. Ta technika to metoda głównie na szybkie motocykle, samochody, czy samoloty, ale na przykład skoki narciarskie też da się tak robić.

Kraftsman
10-12-2006, 23:55
Sam sobie odpowiedziałeś. Panoramowanie niezbyt dobrze nadaje się do zdjęć biegających zwierząt i ludzi. Uzyskujesz wtedy zdjęcia, na których praktycznie nic nie jest ostre. W takim przypadku tło rozmywa się nie za pomocą techniki panoramowania, tylko za pomocą jasnego teleobiektywu, dużego otworu wzgldnego i małej głębi ostrości, a wrażenie dynamiki ruchu uzyskuje się poprzez nieznaczne wydłużenie czasu - pies jest ostry, ale końcówki łap, ogon, uszy są lekko poruszone. Panoramowanie to metoda na obiekty, które są w ruchu, ale ich części składowe nie poruszaja się względem siebie lub poruszaja się nieznacznie. Ta technika to metoda głównie na szybkie motocykle, samochody, czy samoloty, ale na przykład skoki narciarskie też da się tak robić.

Całkowicie się zgadzam. Z jednym drobnym zastrzeżeniem: może być tak, że zależy nam na zdjęciu eksponującym ruch. Efekt poruszenia w tym przypadku wprowadza dynamizm, który celnie pokazuje charakter psa. Mój pies uwielbia biegać, jest niesamowicie żywy i wszędzie go pełno. Jest to w większym stopniu portret usposobienia mojego psa, niż jego szczegółowego wyglądu.

Wielkie dzięki za ten komentarz! Jest pouczający.

heffi
11-12-2006, 01:32
mam praktycznie identycznego sznaucerka.... jednak jest tak żywy ze wiekszosc moich prob sfotografowania go w biegu wlasnie tak sie konczy.... czesto jeszcze gorzej.... prawie go w kadrze nie ma ;)
poczekam az sie zestarzeje troche moze mu sie odechce tak biegac ;)

romanescou
11-12-2006, 09:01
Moim zdaniem efekt psuje kadrowanie znad psa. Tego typu fotki wymagają umieszczenia aparatu na tej samej wysokośći co obiekt, takie ustawienie gwarantuje maksymalne wyeksponowanie dynamiki. Wiem, że to niełatwe. No ale tak trzeba.

klon
11-12-2006, 11:25
Moim skromnym zdaniem fotka jest absolutnie udana. Nie przeszkadzają mi w niej rozmazania, nieostrości, perspektywa od góry. Dynamiczna. Przyjemnie się ją ogląda, podoba mi się.

Kraftsman
11-12-2006, 13:33
Dzięki za nowe uwagi. romanescou - za twoją radą strzelę parę fot z niższej perspektywy. heffi - jeśli masz fajne panoramowane foty psów, to podeślij. chętnie obejrzę. klon - dzięki za przychylną recenzję (jest zbliżona do mojego odbioru tego zdjęcia :)).

Na koniec - polecam obejrzenie tego zdjęcia z pewnego oddalenia i na czarnym tle. Wtedy lepiej widać jego prawdziwy temat.

PS. Nie robiłem cropa - jest to całe zdjęcie. Obiektyw 1.8 50mm, f/5.0, 1/30 sek.; ISO 200.

Pozdrawiam.

O'Dea
11-12-2006, 14:39
Chciałbym zobaczyć Cię Kraftsman jak z poziomu gruntu pstrykasz fotę psiakowi, który właśnie zdecydował wyzwolić z siebie nadmiar energii. To chyba będzie wymagać długich przygotowań technicznych (jakaś obrotowa platforma?) oraz współdziałania drugiej osoby (zaganianie psa w Twoim kierunku). Może to wyzwanie na wiosenny plenerek?

Fotka bardzo ładna.

pozdrawiam,

mp

Guancho
11-12-2006, 16:18
Ja mam taką uwagę: jak już panoramować, to IMHO lepiej jest, jak obiekt biegnie, jedzie, porusza się od lewej do prawej. Większe jest wtedy odczucie ruchu.
Jest to co prawda w dużej mierze kwestia gustu, ale nie tylko.
Wynika to, że my Europejczycy czytamy od lewej do prawej i to w dużej mierze wpływa na takie postrzeganie.

Czemu o tym piszę? Bo jak tylko zobaczyłem to zdjęcie, to mnie coś ruszyło w środku.
Takie dywagacje.

A co do zdjęcia, przychyliłbym się do opinii JK

Czornyj
11-12-2006, 17:27
A gdzie jest napisane, że zdjęcie musi zawsze być ostre? To zdjęcie jest nieostre, ale ładnie pokazuje ruch, jest niezwykle żywiołowe i dynamiczne, mnie osobiście bardzo się podoba. Faktycznie popróbowałbym z niższego pułapu, do psa trzeba niestety się schylić ;)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.chello.pl/m.kaluza/belmond.jpg)

jurgen
11-12-2006, 19:52
zdecydowanie na plus
oba zdjęcia
pozdrawiam